karta graficzna w warunkach labolatoryjnych

Zmiana adresu MAC w Windows 7, 8, Vista, XP, 2000

Użytkownicy intensywnie korzystający z sieci często spotykają się z problemem szybkiej zmiany adresu MAC. Najczęściej jest to związane ze zmianą lokalizacji punktu dostępowego (sieci akademickie, publiczne hotspoty, własna sieć domowa). Zmiana adresu MAC, w szczególności w Windows 7 nie należy do najłatwiejszych, ale jest rozwiązanie! W tym poradniku przedstawię opis aplikacji Technitium MAC Address Changer oraz instrukcję zmiany adresu MAC na przykładzie Windows 7.

Prezentacja Technitium MAC Address Changer

Technitium MAC Address Changer w skrócie TMAC to aplikacja do zmiany adresu MAC karty sieciowej. Program współpracuje z wszystkimi wersjami Windows z serii NT (Windows 8, Windows 7, Windows Server 2008, Vista, XP, 2003, Windows 2000), platformy 32 i 64-bitowe.

Cechą charakterystyczną TMAC jest przejrzysty interfejs, wszystkie niezbędne opcje w zasięgu oka, przez co bardzo szybko można dokonać zmiany adresu MAC wybranego interfejsu sieciowego.

TMAC

Ciekawsze funkcje programu:

 • Szybka zmiana adresu MAC dla wybranej karty sieciowej wliczając w to karty WiFi (Wireless LAN).
 • Lista wszystkich znanych producentów kart oraz przyporządkowanych do nich adresów sprzętowych,
 • Zmiana adresu na losowy jednym kliknięciem zgodnie z preferencjami użytkownika lub własnoręczna modyfikacja MAC.
 • Automatyczny restart połączenia sieciowego w celu wdrożenia zmiany MAC,
 • Tworzenie, zapisywanie i automatyczne aplikowanie profili adresowych MAC, łatwe przełączanie się między profilami.
 • Import lub eksport profilu z/do pliku.
 • Autostart wybranego profilu podczas uruchamiania TMAC (plik *.cpf).
 • Narzędzie dostępne także w wersji konsolowej, wszelkie operacje można wykonać z poziomu linii poleceń, łatwa implementacja skryptów batch.
 • Tworzenie raportów na temat zainstalowanych interfejsów sieciowych, wyświetlanie szczegółowych informacji jak Hardware ID, Configuration ID, status połączenia czy informacje o prędkości łącza.
 • Wyświetlanie statystyk użytkowych (ilość przesłanych danych upload/download, aktualna prędość transferu).
 • Konfiguracja adresu IP, bramy, maski podsieci, DNS z poziomu TMAC, możliwość wyłączenia/włączenia DHCP, odnowy adresu IP, wsparcie dla IPv4 i IPv6.
 • Obsługa skrótów klawiaturowych.
 • Automatyczne aktualizacje programu jak również bazy danych producentów i adresów sprzętowych.

Zmiana MAC w Windows 7

Aplikację można pobrać ze strony www.technitium.com, znajdziemy tam również szczegółowy zakres oraz opis mechanizmu zmiany MAC.

Procedura zmiany adresu MAC przedstawia się następująco:

 1. Z listy Network Connections wybieramy połączenie sieciowe, dla którego chcemy zmienić adres MAC. W przykładzie zaznaczyłem połączenie lokalne.
 2. Przechodzimy do sekcji Change MAC Address. Zmiana na losowy adres – klikamy Random MAC Address. Możemy również ręcznie wprowadzić adres lub wybrać go zgodnie z listą producentów.
 3. Po zdefiniowaniu MAC klikamy Change Now!
 4. Otrzymamy komunikat potwierdzający zmianę. Od tej chwili nasza karta będzie identyfikowała się zmodyfikowanym adresem sprzętowym.

Aby potwierdzić zmianę, można jeszcze uruchomić wiersz poleceń w trybie administratora, wpisać polecenie ipconfig /all z którego odczytamy aktualny MAC danej karty.

Znaczenie opcji:

 • Automatically restart network connection to apply changes – restartuje połączenie sieciowe, aby natychmiast wprowadzić zmiany,
 • Make new MAC address persistent – dokonane zmiany będą trwałe, co oznacza iż podczas ponownego uruchomienia karta będzie posiadała taki adres jaki zdefiniowaliśmy. W przypadku odznaczenia tej opcji zmiana będzie obowiązywać, dopóki nie zrestartujemy komputera.
 • Use 02 as first octet of MAC address – funkcja niezbędna podczas zmiany adresu w połączeniach typu Wireless LAN (WLAN, WiFi, sieć bezprzewodowa). Szczegółowe wyjaśnienie problemu przedstawiono na blogu Technitium.

 

W razie potrzeby przywrócenia pierwotnego adresu wystarczy kliknąć Restore Original.

Na zakładce IP Address skonfigurujemy połączenie sieciowe, ustawimy IP, bramę domyślną, maskę podsieci i inne elementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania połączenia. Z kolei Presets służy do tworzenia i zarządzania profilami ustawień.

Ten niewielki program posiada ogromne możliwości, znacząco ułatwia zmianę adresu MAC w Windows, a dzięki profilom zarządzanie ustawieniami jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Program dla każdego użytkownika Internetu.

16 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować
 • Za czasów studenckich trzeba było zmieniać adres MAC, bo były kontrole kto co pobierał i przeglądał. Pewnie wielu studentom się to przyda 😉

 • Przede wszystkim szybciej jest to zrobić z menedżera urządzeń po co pobierać w takim razie program.
  Ta sztuczka przydaje się do korzystania z sieci radiowych za darmo wystarczy sprytnie zmienić adres mac i mamy nieodpłatny dostęp do internetu.

  • @Łukasz, znam wiele przypadków, w których sterownik urządzenia nie pozwalał na modyfikację adresu MAC (brak opcji w widoku szczegółów), więc użycie programu jest nie tylko uproszczeniem całej procedury, lecz w wielu przypadkach stanowi jedyną możliwość łatwej i szybkiej zmiany adresu MAC. Program jest darmowy więc to dodatkowy atut.

 • Nie jestem zapalonym windowsowcem, ponieważ więcej pracuje na systemach Linux , niż na systemach Windows
  Z funkcją podmiany mac spotykałem się w Windows XP. a nie wiem jak w wyższych wersjach

  • Owszem w XP nie ma z tym problemu, natomiast w Windows Vista i 7 bardzo często można się spotkać, gdzie sterownik nie udostępnia manualnej zmiany adresu MAC. Trzeba albo zmienić driver lub kombinować przy użyciu alternatywnych metod.

 • a szkoda dyskutować. siedzę już drugi dzień nad tym żeby zmienić mac adres w karcie bezprzewodowej i nic nie pomaga: tradycyjna zmiana w ustawieniach urządzenia, programy, ani wpisy do rejestru. już nie mam pomysłu.

  • Kupiłem adapter Ethernet (sieć przewodowa) na USB (Logilink UA0025C) i do moich celów jest jak znalazł. MAC daje się zmienić pod Win 7 64-bit i karta sieciowa o takim adresie jest widziana przez system. Mnie to akurat zupełnie wystarcza

 • Dzięki, męczyłem się z tym kilka godzin a to takie proste 🙂 A tak swoją drogą, to miałem ciekawy problem, bo na oryginalnym MAC’u nie mogłem połączyć się z żadną swoją stroną… Musiałem go zmienić, żeby wszystko działało…

 • Siema, mam kartę Realtek RTL8187 Wireless 802.11b/g 54Mbps USB 2.0 Network Adapter
  pod windows xp moglem bez problemowo zmieniac mac, czy to z konsoli czy tez programami.

  Ale pod windows 7 w żaden sposób tego nie mogę uczynić, nawet dzięki temu programowi, wywala mibłąd
  An exception occured as described below:
  Source: AdapterInfo.GetIPv4InfoFromAPI
  Error: (232) Trwa zamykanie potoku

  Jakieś sugestie ?

 • Niestety przy próbie instalacji wyskakuje mi że nie wspiera windows 8. Ktoś się rozpędził w tytule wymieniając win 8 ;]

  • @Cezar, osobiście jej na tym OS-ie nie testowałem, developerzy zapewniali że soft będzie rozwijany więc od razu napisałem też o 8-mce, jeśli faktycznie obecna wersja 6.03 nie działa na Windows 8, proponuję zgłosić bug do supporu Technitum, może wypuszczą poprawkę. Dzięki za informację i pozdrawiam!

 • Zmiana mac’a w nowszych systemach jest zablokowana aby zmniejszyć możliwość dokonywania oszustw sieciowych – jednak jest, pewien, nieco ograniczony do „fake adresów” sposób…
  w kartach przewodowych nie ma problemu.

 • Już mi ręce opadają…. Miałem takich programów kilka i żaden nie działa z Windą 7
  Może ma ktoś jakiś patent?

 • Witam bawiłem się tym programem i mam mały problem, mianowicie jak zmieniałem MAC’a ale gdy chciałem ustawić taki sam jak ma sąsiad w routerze to niestety się nie da śmigam na Win8 a adres jaki wklepuje to (adres MAC) ktoś ma jakiś pomysł 😀

 • realtek zmienia mac adres w windows 7 ale sterownik z realtek xpvista3264-v1094.5.0117.2012 i instaluj pomimo pokazuje ze nie ten sterownik ,lub potem napraw błędy explorerem jak bedzie ograniczona łacznosc

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.