WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Mówi się, że platforma dedykowana jest w szczególności pod blogi, lecz bez trudu znajdziemy w sieci duże strony firmowe i rozbudowane portale tematyczne, które działają na WordPress. Łatwość instalacji, nieskomplikowana obsługa, mnogość dodatków i niebywała elastyczność sprawiają, że jest to doskonały CMS zarówno dla początkujących, jak również zaawansowanych użytkowników. W tym poradniku przedstawię, w jaki sposób w niespełna minutę uruchomić CMS WordPress na lokalnym serwerze.
WordPress na localhost
Każdy początkujący użytkownik zada pytanie, dlaczego warto zainstalować WordPress na lokalnym serwerze? Jest kilka argumentów przemawiających za tym:
- Przetestowanie WordPress bez konieczności inwestowania we własny hosting. Oczywiście można skorzystać z listy darmowych hostingów, jednakże w tej sytuacji będziemy musieli poświęcić nieco czasu aby wszystko ogarnąć. Jeśli chcemy tylko przetestować możliwości WordPress, uruchomienie na localhost jest idealnym rozwiązaniem.
- Testowanie wtyczek, implementacja nowych funkcjonalności, tworzenie i optymalizacja skórek – podczas pracy nad projektem, najwygodniej wykonywać wszystkie czynności na localhost. Taka forma eliminuje konieczność posiadania stałej łączności z Internetem i minimalizuje ilość czynności związanych z obsługą projektu.
WordPress Portable – przenośny CMS
WordPress Portable to aplikacja dla Windows, która integruje wszystkie niezbędne elementy potrzebne do uruchomienia systemu CMS na localhost (WordPress + Apache + SQL + PHP). Szczegółowa specyfikacja paczki redystrybucyjnej:
- WordPress 3.0
- Apache 2.2.11
- PHP 5.2.8
- MySQL 5.0.24a
Instrukcja WordPress Portable
Aby rozpocząć pracę z przenośną wersją WordPress wystarczy uruchomić plik znajdujący się w katalogu głównym aplikacji WP-Portable.exe (uruchomienie z uprawnieniami administratora).
UWAGA! Oprogramowanie ochronne typu HIPS np. Comodo Defense+ może zablokować uruchomienie pliku, w takiej sytuacji WP-Portable.exe należy dodać do zaufanych plików.
W zasobniku systemowym pojawi się ikona WP. Otwieramy wybraną przeglądarkę WWW i w pasku adresu wpisujemy adres:
http://localhost/wordpress/
Dane do logowania na konto administratora:
- Użytkownik: admin
- Hasło: admin
Oczywiście dane uwierzytelniające można w każdej chwili zmienić.
Domyślnie mamy do dyspozycji angielską wersję. Co więcej ostatnie wydanie WP Portable wyposażone jest w WordPress 3.0, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać aktualizację do najnowszej dostępnej wersji. Wystarczy ze strony wordpress.org lub pl.wordpress.org pobrać paczkę instalacyjną, rozpakować ją, a następnie podmienić pliki w katalogu …/WP-Portable-3-0/www/wordpress. Więcej informacji o procesie ręcznej aktualizacji znajdziecie w oficjalnej dokumentacji.
Dla bezpieczeństwa przed nadpisaniem plików powinniśmy utworzyć kopię zapasową np. poprzez kompresję katalogu do formatu ZIP (opcja Wyślij do => Folder skompresowany).
WP Portable dedykowany jest w szczególności dla początkujących osób, które chcą sprawdzić w praktyce jak wygląda obsługa WordPress. Bardziej doświadczeni użytkownicy z pewnością postawią własny serwer lokalny, wykorzystując do tego celu pakiety zintegrowane jak XAMPP, USB Webserver, AppServ lub VertrigoServ.
Ciekawostką jest, że można na localhost zbudować swoją stronę i dopiero później gdy będzie gotowa opublikować na serwerze. Jednak to tylko w wypadku gdy wiemy co robimy, bo najlepiej i tak wszystko testować tam gdzie będziemy tego używać.
Dla mnie taka opcja mija się z celem. Kupując nawet najtańszy serwer dostajemy gratis subdomenę (np. homoklikus.nstrefa.pl w netmarket za 35 PLN brutto), w związku z tym możemy testować do bólu naszego przyszłego bloga czy inny serwis.
Może dla Ciebie to jest wygodne, dla mnie tworzenie strony na „żywo” to tylko strata czasu. Wolę na localhost zrobić projekt, później tylko przenieść go na konkretny hosting. Jest to zdecydowanie wygodniejsze niż zabawy w edycje plików na serwerze i tracenie sekund na transfer plików między naszym hostem a serwerem. Tak w ogóle to praktykuje 3-etapowy system wdrażania projektu tj. wpierw testy na locahost, następnie testy na konkretnym hostingu na subdomenie testowej (jeśli to jest aktualizacja działającej już strony, jeśli świeża to sobie ten punkt odpuszczam), na końcu wdrożenie projektu na konkretną domenę.
Ja do niedawna też się tak bawiłem z robieniem strony na serwerze, ale już ma dość. Namęczyłem się ostatnio przy instalowaniu WAMPa (dla nieznających: program podobny do WordPress Portable, tylko bardziej, że tak powiem, ogólny: WordPress lub Joomlę trzeba sobie zainstalować osobno), na Win 7 64, ale w końcu działa i oszczędza czas, tym bardziej, że łącze do Internetu mam wolne. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o WordPress portable, bo localhosta chciałem użyć właśnie do WordPressa. Może instalacja nie sprawiałaby tyle problemów.
WordPress Portable jest ciekawy ale najlepiej mieć serwer do wszystkiego bo nigdy nie wiadomo czego będziemy potrzebowali, będzie trzeba postawić sklep na Joomli to wgrywamy ją i działamy, trzeba będzie zrobić stronę w WordPress z modułem eCommerce instalujemy i działamy. W rozwiązaniach jak XAMPP czy Vertrigo właśnie to jest dobre, że można postawić co tylko się chce. Druga strona medalu to konfiguracja, często skrypty wymagają dodatkowych modułów i trzeba je włączyć lub wgrać np. ionCube a to już wymaga nieco wiedzy.
Super artykuł! Jako wielbiciel skryptu WP muszę przyznać, że korzystanie z localhosta znacznie ułatwia życie i przyspiesza samą pracę – gotową konfigurację można już potem wgrać na serwer i gitara.
Jak masz szybki serwer, to w sumie localhost nie jest potrzebny:) Co innego gdy transfer „muli” niemiłosiernie i liczysz się z każdym bajtem …
Ciekawe narzędzie szczególnie jeśli ktoś chce przetestować jakieś rozwiązanie które chce wprowadzić u siebie już na prawdziwej stronie. A dla początkujących to już w ogóle super potrzebna rzecz.
Pamiętam, jak dawniej popularny był Krasnal, na którym to można było swobodnie stawiać własne strony www. No, ale widać, że WP Portable ułatwia życie użytkownikowi w jeszcze większym stopniu 🙂
Bardzo ciekawy pakiet, jeszcze się z takim nie spotkałem. Ja uważam, że warto skorzystać z localhosta chociażby po to żeby strona zaczęła jakoś wyglądać, a potem dopiero wgrać na serwer.
Bardzo ciekawe.
A czy inne systemy blogowe też są w wersji portable?
Przy okazji gratuluję świetnej strony!
Pozdrowienia!
Wojtek
Jakbyśmy dokładniej poszukali pewnie coś się znajdzie. Każdy we własnym zakresie może stworzyć taką paczkę bazując na darmowych pakietach serwerów.
Ja zawsze buduję strony na localhoście. Z tym, że korzystam z xampp’a Mam tam i Joomlę! i WordPress i czasem nawet Magento.
Ja od dawna używałem do testów serwer XAMPP jestem do niego przyzwyczajony nawet nie myśle o zamianie na inny.
Dzisiaj przetestowałem EasyPHP, WordPress śmiga jak ta lala, ale nie wiedzieć czemu mod_rewrite mi nie działa, mimo zainstalowanego modułu. W przyszłości będę chciał odpalić na localhost publikera. Więc jakiś wpis w tym temacie mile widziany 🙂
@homoklikus, jak mi sponsorujesz Publikera, mogę nawet i trzy artykuły napisać 😉
Witam,
mam problem z uruchomieniem oprogramowania. Dla wyjaśnienia dodam, że jestem kompletnie zielony w te klocki.
Do momentu pojawienia się ikony WordPress Portable idzie jak w opisie. Schody zaczynają się, kiedy wprowadzam adres hxxp://localhost/wordpress/ do przeglądarki (w moim przypadku Firefox) – otrzymuję biały (czysty) ekran monitora i nie mam możliwości zalogowania.
Co robię nie tak?
Na początek sprawdź plik hosts.
Przejdź do …\windows\system32\drivers\etc\hosts
Umieść tam wpisy…
127.0.0.1 localhost
::1 localhost
…i zapisz plik hosts. Do edycji/modyfikacji pliku hosts możesz wykorzystać darmowy HostsXpert.
Druga rzecz, upewnij się że serwer działa poprawnie (bazodanowy), wymuś jego restart. Wszystkie skrypty uruchomieniowe znajdziesz w katalogu …/WP-Portable/bin/wpp/
Dzięki za błyskawiczną reakcję. Sprawdziłem plik hosts – mam tam podane przez Ciebie linie.
Nie umiem sprawdzić działania serwera bazodanowego:-(
Co to jest?
Przejdź do katalogu …/WP-Portable/bin/wpp/
Tam znajdziesz pliki:
apache_start.bat
apache_stop.bat
mysql_start.bat
mysql_stop.bat
Uruchom wpierw mysql_stop.bat później mysql_start.bat
Plik apache_* odpowiedzialny za uruchomienie/zatrzymanie serwera WWW.
PS. Przy niektórych osłonach antywirusowych uruchamianie plików BAT może skończyć się komunikatem o izolowaniu wykonania – proces znajdzie się w piaskownicy więc jakby coś nie tak poszło wyłącz antywira na czas restartu serwera baz danych.
Co nazywasz „proces znajdzie się w piaskownicy”?
Po uruchomieniu mysql_stop.bat mignął mi tylko czarny ekranik, natomiast przy mysql_start.bat ekranik nie gaśnie.
Z apache mam start i stop. Który mam uruchomić?
O piaskownicy (sandbox) przeczytasz w Google 😉
Skrypty powinny się uruchomić, jeśli na którymś etapie jest problem, uruchom skrypt z uprawnieniami administratora, PPM na pliku BAT => Uruchom jako admin
Dobra, ale jak poznać, że skrypt się uruchomił, czy nie? Robię wszystko, jak piszesz a efekt jest taki sam – biały ekran po wpisaniu localhost itd…
Znasz może inny sposób na uruchomienie localhosta, taki co chodzi bez żadnych szpagatów?
Tak czy siak – dziękuję Ci za pomoc.
Przyczyn może być wiele, trzeba zdiagnozować czy procesy są uruchamiane, czy nie są blokowane przez programy typu HIPS, czy paczka WP jest dobra… itd.
Ja tego rozwiązania nie używam, jak chcesz stawiać więcej stron to w grę wchodzą wyłącznie pakiety takie jak XAMPP czy VertrigoServ.
Dla XAMPPa dawno temu napisałem mini instrukcję instalacji i konfiguracji => http://www.hotfix.pl/instalacja-lokalna-cms-na-przykladzie-php-fusion-v7-a93.htm
Dziękuję, Mariusz, za ostatni link do instalacji XAMPP’a – powalczyłem z tym trochę i chodzi;-) Nie wiem wprawdzie jeszcze jak w tym uruchomić WordPress’a, ale to chyba kwestia czasu. Po prostu przy moich kwalifikacjach potrzebuję go znacznie więcej… Najważniejsze, że mam już lokalny serwer!
Serdeczne dzięki i życzę Ci spokojnych Świąt, Sławek
Świetny pomysł! 🙂 W końcu przed upublicznieniem będę mógł testować wygląd nowego serwisu.
Pozdrawiam!
Bardzo dobry artykuł. Ja polecam aplikację Instant WordPress – jest na bieżąco aktualizowana, więc nie ma potrzeby podmieniania wersji WP na najnowszą od razu po pobraniu. Pozdrawiam 🙂
– A jak dostać się do MySQL aby podmienić bazy? nie widzę graficznego PA
– zmieniałem też memory limit w php.ini i dalej błąd mi wyrzuca
Plik SQL jest zawarty w paczce WP Portable, wystarczy go importować i edytować. Co do błędu, bez konkretów mogę tylko powróżyć z fusów. Pozdrawiam.
Pod poniższym adresem macie coś podobnego do WordPress Portable:
instantwp.com
Praktycznie nie trzeba niczego ustawiać (przynajmniej u mnie). Rozpakowałem paczkę, wrzuciłem do Program Files, uruchomiłem program. Pojawia się menu, z którego już wszystko wiadomo.
Logowanie jest przy pomocy
Użytkownik: admin
Hasło: password
Wersja ta jest wersją angielską, więc gdyby ktoś chciał z niej zrobić polską to podaję jak to zrobić (zaznaczam, że moja wersja InstantWP_4.2 posiada wersję angielską WordPress 3.3.2 – w innych wersjach będą pewnie drobne różnice):
w pliku
wp-config.php
znajdującym się w (tam gdzie wrzucisz katalog programu, u mnie to Program Files)
C:\Program Files\InstantWP_4.2\iwpserver\htdocs\wordpress
w linijce 72: define(’WPLANG’, ”);
zmieniamy na: define(’WPLANG’, 'pl_PL’)
Ponieważ jest to wersja „bezinstalacyjna” anglojęzyczna brakuje jej polskich plików.
Zatem z polskiej wersji instalacyjnej ściągniętej z oficjalnej strony
pl.wordpress.org
po rozpakowaniu pliku (ważne by ściągnąć tą samą wersję, którą mamy w InstantWP)
wordpress-3.3.2-pl_PL.zip
kopiujemy z
…\wordpress-3.3.2-pl_PL\wordpress\wp-content\
cały katalog
languages
do katalogu
C:\Program Files\InstantWP_4.2\iwpserver\htdocs\wordpress\wp-content\
Jeśli byliśmy zalogowani, wylogowujemy się z panala administracyjnego WP i logujemy ponownie by zmienił się język na polski.
Koniec. Życzę miłej zabawy.
Witaj! Dzięki za informację i super przewodnik!
Zwykle do testowania projektów korzystam z XAMPPa, w wolnej chwili przetestuje Instant WordPress.
Pozdrawiam!
Dodałem to szczególnie dla tych, którzy będą mieli problemy z innymi rozwiązaniami.
Sam, przed zakupem domeny i hostingu, chciałem przetestować możliwości WordPress’a i szukałem możliwości zrobienia tego na własnym komputerze.
Natknąłem się na rozwiązanie oparte na AppServ ale niestety z braku wiedzy nie udało mi się tego zrobić (jakieś magiczne komunikaty).
Próbowałem również z rozwiązaniem portable z tego tematu ale również otrzymuję komunikaty jak robiąc to na AppServ, więc chyba pozostanę przy InstantWP – tylko dlatego, że zadziałało u mnie bez problemów.
Ale jeśli ktoś zaznajomiony z tematem będzie umiał porównać wszystkie możliwości i opisać ich wady i zalety to na pewno przeczytam i przemyślę wybór.
Co do InstantWP, to na pewno nie jest stricte „portable”, bo po pierwszym odpaleniu już nie zadziałało mi w innym miejscu na dysku (po przeniesieniu katalogu do innej lokalizacji).
WordPres jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób takich jak ja, które nie mają zielonego pojęcia o programowaniu, niestety wychodząc poza podstawowe zastosowania (te o których jest sporo informacji) taka osoba utyka na dobre.
Niestety moja wizja strony potrzebuje subdomain, a nie umiem tego wykonać w tym InstantWP. Jeśli ktoś zdecyduje się na korzystanie z tego programu i będzie miał u siebie subdomain’y, to uśmiecham się do niego o opis dla osoby nie znającej się na temacie jak to zrobił.
Podejrzewam, że będę miał ten sam problem z hostingiem (jeszcze nie wykupionym ale już wybranym), gdzie subdomain’y tworzyć można ale jest tylko jedna baza danych SQL i brak możliwości podziału FTP.
Będę śledził wątek z nadzieją, że ktoś ma podobną wizję strony www i uda mu się to osiągnąć na własnym komputerze, bo chyba będzie to nadal zgodne z tematem wątku.
XAMPP jest w pełni „portable”.
Po reinstalacji systemu można praktycznie od razu uruchomić serwer i po modyfikacji pliku hosts (jeśli korzystamy z vhost) odpalić wybraną stronkę. Jedyna wada, że trzeba samemu zainstalować WP i dlatego wielu początkujących userów rezygnuje.
Co do problemu subdomen, vhosty zrobić, tyle że nie wiem czy to jest wykonalne w WP Instant. W XAMPP plik konfiguracyjny ..\xampp\apache\conf\extra\httpd-vhosts.conf za to odpowiada, można zdefiniować subdomeny, później tylko modyfikacja C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts i przypisać adres 127.0.0.1 do domen/subdomen.
Witam,
Mam takie pytanie: Zrobiłem stronę za pomocą WP Portable na localhosicie, jak teraz mam to przenieść na serwer?
Będę wdzięczny za wytłumaczenie mi tego, krok po kroku
Z góry dziękuje i pozdrawiam 🙂
Witam, nie używam już WP Portable. Projekt przedstawiłem dla początkujących jako ciekawostkę, do zaawansowanych testów używa się zintegrowanych pakietów jak XAMPP, wtedy to wystarczy przenieść na serwer pliki, bazę, oczywiście zmieniając url z localhost na nazwę domeny (baza + pliki). W tej szczególnej sytuacji tj. w odniesieniu do WP Portable niestety nie doradzę.
witam mam problem z xampem. Przeglądarka internetowa nie widzi plików. Na komputerze z systemem Vista nie miałem żadnych problemów. Zmieniłem jednak komputer na nowszy z systemem Windows 8. 1. Po zaisntalowaniu xamppa okazało się, że poprty 80 oraz 443 są zajęte. Zamiłem więc port na jakim będzie nasłuchiwał nasz Apache. edytując plik httpd.conf. oraz http-ssl.conf. Xampp niby działa ale niestety przeglądarka nie widzi wordpressa ani strony zrobionej w wordpresie.
Oczywiście że nie będzie widziała bo zmieniłeś defaultowy port, a domyślnie korzystasz z portu 80 dla nieszyfrowanych zasobów www. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia, albo edytować vhosty i skonfigurować tam domenę testową (lub adres) uwzględniając adres i port (przy domenie nie zapomnij przekierowania w hosts zrobić), albo po adresie np. 127.0.0.1 dodajesz port pod którym znajduje się usługa czyli np. 127.0.0.1:81 o ile pod portem 81 pracuje serwer. Do testów na localhost najlepiej ustawić vhosty.
Świetny poradnik dzięki!