komentki

Minimalna długość komentarzy w WordPress

W poradniku pt. Dwa oblicza CommentLuv wspomniałem o możliwości nadania restrykcji dla komentarzy, konkretnie chodziło o ograniczenie możliwości komentowania osobom, których wypowiedzi są krótsze niż X znaków. W tym wpisie przedstawię dodatek do WordPress, dzięki któremu szybko wprowadzimy takie ograniczenie.

Jest wiele wtyczek implementujących tego typu restrykcje. Najprostszym rozwiązaniem jest Yoast Minimum Comment Length. Pobieramy, instalujemy i aktywujemy wtyczkę, zgodnie z instrukcją zawartą w pliku tekstowym readme. O sposobach instalacji dodatków w WordPress można również przeczytać w poradniku o CommentLuv.

Strona konfiguracyjna wtyczki znajduje się w sekcji Kokpit => Ustawienia => Min comment length.

Konfiguracja Yoast Minimum Comment Length

W polu Minimum comment length wpisujemy dowolną wartość z przedziału 5-2147483647. Oczywiście nie będziemy wpisywać astronomicznych cyfr. Wartości rzędu 50-300 znaków są całkowicie wystarczające.

W polu Error message ustawiamy treść komunikatu, który będzie prezentowany, gdy ktoś nie spełni minimalnego progu ilości znaków. Warto umieścić w nim informację o minimalnej liczbie znaków. Poniżej prezentuję przykładową treść komunikatu.

Błąd: Twój komentarz jest zbyt krótki. Postaraj się rozbudować swoją wypowiedź. Minimalna długość komentarza to X znaków.

Komunikat Minimum Comment Length

Oczywiście w miejsce X wstawiamy wartość z pola Minimum comment length.

Dzięki wprowadzeniu ograniczenia pozbywamy się krótkich komentarzy, które nic nie wnoszą do tematu.

28 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • Fajny artykuł 😉

  A tak serio to coraz częściej się zastanawiałem nad wdrożeniem takiego rozwiązania.

  PS. Widzę, że przyśpieszyłeś z pisaniem nowych artykułów.

  • W ramach testów wprowadziłem u siebie takie ograniczenie, zobaczę czy liczba śmieciowych komentarzy spadnie.
   Teraz mam nieco więcej czasu więc częstotliwość publikacji będzie większa co 1-3 dni w zależności od konkretnego artykułu.

 • Mariusz gwarantuję Ci, że liczba śmieciowych komentarzy spada po zainstalowaniu tej wtyczki. Do tego jeszcze jakaś wtyczka do filtrowania spamu (np. akismet, ale ma dziwną licencję) i spamu być nie powinno.

  • W tej chwili widzę już efekty, bo nie ma komentarzy typu super wpis, dzięki etc.
   Ja z akismeta nie korzystam. Wolę Spam Stopper http://wordpress.org/extend/plugins/spam-stopper/
   – jest bardzo skuteczny,
   – posiada mechanizm honeypot – pułapkę na boty,
   – jest spolszczony 😉 – https://techformator.pl/spolszczenie-wtyczki-spam-stopper/
   – w kwestiach czysto marketingowych – pozwala utrwalić nazwę domeny, podczas przepisywania odpowiedzi na pytanie, w szczególności bardzo ważna kwestia gdy nasza nazwa domeny jest skomplikowana.

   Jak widać same zalety 😉

  • Ja i tak nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy myślą, że napiszą komentarz typu “super artykuł” i od razu będa mieli nie tylko wejścia na stronę, ale i link dofollow. Nie tędy droga blogowicze, bo ja tego typu wpisów nie przepuszczam przez moderację 😉

  • Na jakiej zasadzie działa ten honeypot? Interesuję się troszeczkę bezpieczeństwem sieci i tego typu rozwiązania znam z tej tematyki, głównie wabienia żywych osobników 🙂

  • W odniesieniu do sieci komputerowych działanie jest nieco inne ale idea ta sama.
   Tutaj jest dobry artykuł z hakin9 opisujący to zagadnienie w odniesieniu do sieci.

 • Witaj,
  muszę przyznać, że ciekawego bloga prowadzisz. Nad tematem, który poruszasz zastanawiałam się już jakiś czas temu, ale nie wiedziałam, że istnieje jego rozwiązanie – wtyczka. Zazwyczaj tego typu komentarze usuwałam ręcznie.
  Dzięki i pozdrawiam!

 • Zanim zainstaluje wtyczkę u siebie, zapytam – ten komunikat o konieczności wpisania dłuższego komentarza gdzie się wyświetla? Na pustej stronie (jak standardowe info z WP o zduplikowaniu komentarza), czy po przeładowaniu strony nad/pod formularzem, czy w jakimś zgrabnym okienku wygenerowanym za pomocą jQuery?

  • Wyświetlana jest standardowa informacja na odrębnej podstronie (następuje przekierowanie).

 • Mógłby mi ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa ten “mechanizm honeypot – pułapkę na boty”
  Samo zabezpieczenie o minimalnej długości komentarzy co do samych wpisów typu “czesc jak leci” sprawdza się doskonale

  • Honey pot w odniesieniu do blokowania spamu to zwykle dodatkowe ukryte pole formularza, które odgrywa rolę przynęty dla bota, gdy ten próbuje wypełnić wszystkie pola zawarte w formularzu komentarzy. Inna forma, opierająca się na tym samym mechanizmie to podstawienie fikcyjnego formularza botom, innymi słowy mówiąc bot zobaczy inny formularz niż człowiek, wypełni go, spróbuje wysłać i zonk – tutaj mamy właśnie ochronę. Bardzo często spotyka się połączenie kilku metod, np. honey pot + captcha lub odpowiedź na pytanie, czy też kooperacja z zewnętrznym systemem gromadzącym informacje o “złych botach” (adresach IP). Sposób blokowania spamu jest najwydajniejszy, jeśli stosujemy więcej niż jeden wariant, nawet gdy dojdzie do ominięcia pierwszego zabezpieczenia, mamy do dyspozycji jeszcze kolejne, które zatrzymają niepożądane komentarze.

 • Nie wiem o co chodzi ale po wgraniu i aktywowaniu wtyczki nie wyświetla mi się okno od wtyczki tak jak u Ciebie. Na dole masz “Poinformuj mnie o nowych komentarzach do tego wpisu.” używasz do tego wtyczki czy samemu napisałeś skrypt ?.

  • Witaj, wtyczka która realizuje to zadanie to Subscribe to Comments.

 • Wgrałam na swój wordpress wtyczkę Spam Stopper. Wykonałam wszystko tak jak potrzeba a w komentarzach tak jak tutaj u Pana nic mi się nie pojawia. Co może być przyczyną? Mam wersję 3.4.1. Zapytam przy okazji jakiego używa Pan pluginu do liczenia znaków, ten co widzę poniżej. Czegoś takiego właśnie szukam dla siebie na stronę. Pozdrawiam cieplutko.

  • Narzędzia => Spam Stopper i sprawdź czy opcja “Automatycznie pokazuj pole anty-spamowe w formularzu komentarza” jest ustawiona na Tak. W najgorszym wypadku będzie trzeba dodać pole ręcznie.
   Co do wtyczki wyświetlającej liczbę znaków, nazywa się ona Greg’s Comment Length Limiter.

  • Mam włączone automatyczne pokazywanie pola antyspamowego. Zauważylam, że to wtyczka Greg’s Comment Length Limiter, bo taką samą wgrałam u siebie, ale ona ma tylko pokazywanie maksymalnej ilości znaków, a u Ciebie widzę maks i minimum. Co do wtyczki spammer, pomimo, że nie pokazuje pola antyspamowego, to kommentarz i tak normalnie mogę dodać, dlatego mam wrażenie, że coś jest nie tak.

  • Maks i min – to jest tylko informacja, można ja łatwo ustawić przez panel opcji lub ręcznie edytując kod wtyczki.
   Co do Spam Stopper, najwyraźniej źle współpracuje z Twoją skórką.

 • A mógłbyś podpowiedzieć w którym pliku, i która funkcja jest odpowiedzialna za minimum znaków? upper_limit to ta maksymalna a minimalna? Będę wdzięczna za podpowiedź.

  • Minimum znaków obsługiwane jest przez wtyczkę Yoast Minimum Comment Length, górny limit przez Comment Length Limiter, a napis jest dodany ręcznie w CLL, opcja Text to Display After the Countdown Box.

 • Yoast Minimum Comment Length w wersji wordpressa 3.4.1 chyba musi nie działać. Bo już próbowałam ją aktywowć i pomimo tego mogę pisać króciutko, poniżej normy tej podanej w panelu administracyjnym wtyczki. Okienko z uwagą nie pojawia a komentarz zostaje dodany pomimo małej ilości znaków. Chyba nie mam szczęścia do wtyczek.

 • Potrzebuję ograniczyć wpisy i komentarze do dwóch wersów i w każdym od 10 do 80 znaków.
  Czy jest taka możliwość w WordPressie? A jeżeli tak , czy jest jakaś konkretna skórka i wtyczka?
  Początkujący.

 • Dziękuje za odpowiedź . Wtyczki nie znalazłem. Wujek Google też mi nie pomógł. Wszystkim chodzi raczej o zwiększanie wpisów. A ja potrzebuje ograniczenie wpisów. Chodzi mi o bloga na temat dwuwierszy , które mają określoną długość. Jako humanista za bardzo nie jestem mocny w temacie programowania. Gdzie ewentualnie mógłbym znaleźć taką pomocną instrukcję. Z góry dziękuje za wszystkie pomocna wskazówki.

 • Bardzo pozytywna rzecz. Ale pytanie: co się stanie przy tym pluginie jeżeli pola komentarza pozostawię pustymi. W tej chwili wiadomo – pusta strona i ERROR: please enter a valid email address. Czy wyświetli się też pusta plansza i komunikat tylko, że z tego pluginu?

  • Aby wysłać komentarz trzeba uzupełnić wszystkie pola. W przypadku braku wymaganych danych pojawi się standardowy komunikat.

 • Dziękuję za odpowiedź. Tego się obawiałem ale dobre i to. W końcu mona dopisać swój komentarz bez problemu.

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.