Do uruchomienia programu stworzonego w technologii .NET potrzebujemy odpowiednich bibliotek powszechnie znanych jako Microsoft .NET Framework. Nowsze systemy operacyjne Windows 7, 8 już zawierają pakiety uruchomieniowe. A co z linuksiarzami? Niestety użytkownicy korzystający z systemu Linux nie mają tak łatwo. W tym poradniku przedstawię instrukcję, w jaki sposób uruchomić aplikację .NET w systemie Linux z wykorzystaniem środowiska Wine.
Instalacja środowiska Wine (Linux Mint)
W pierwszej kolejności należy zainstalować środowisko Wine. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś, najwyższa pora. Odpowiednie paczki powinny być w repozytorium Twojej dystrybucji. Przykład instalacji dla Linux Mint… otwieramy okno konsoli i wpisujemy:
sudo aptitude install wine
W przypadku innych dystrybucji może wystąpić sytuacja, gdzie przed przystąpieniem do instalacji będzie trzeba dodać źródła repozytoriów wine. Szczegółów szukajcie na forach i portalach branżowych.
Instalacja .NET Framework, Linux i Wine
Mamy już zainstalowane środowisko, teraz pobieramy najnowszą wersję WineTricks. Otwieramy okno konsoli i wprowadzamy następujące polecenie:
wget http://www.kegel.com/wine/winetricks
W wybranej przez nas lokalizacji (domyślnie Pulpit) pojawi się skrypt powłoki winetricks.sh, który umożliwi łatwą instalację i konfigurację bibliotek .NET Framework pod Linuksem.
Zabieramy się do instalacji paczki .NET Framework w wersji 4.0, w konsoli wpisujemy:
sh winetricks dotnet40
Rozpocznie się pobieranie właściwego pliku z serwera Microsoftu. Po ukończeniu procesu otrzymamy komunikat…
Proszę pobrać plik gacutil-net40.tar.bz2 z http://www.mediafire.com/?v8rw5h1ra7maod4, następnie umieścić go w /home/nazwausera/.cache/winetricks/dotnet40, a na końcu uruchomić ponownie ten skrypt.
Zgodnie z zaleceniami pobieramy plik gacutil-net40.tar.bz2 i umieszczamy w lokalizacji /home/nazwausera/.cache/winetricks/dotnet40.
Następnie ponownie uruchamiamy instalację:
sh winetricks dotnet40
Akceptujemy licencję i klikamy Zainstaluj. Rozpocznie się kopiowanie plików środowiska .NET, po pewnym czasie otrzymamy komunikat, że instalacja nie powiodła się, ale ignorujemy ostrzeżenie i zamykamy okno instalatora. W tle będzie trwała konfiguracja środowiska .NET, nie zamykamy okna konsoli! Czekamy na dokończenie operacji. Po sfinalizowaniu konfiguracji, uruchamiamy wybrany program który wymaga .NET Framework w wersji 4.0
Przy pomocy WineTricks możemy zainstalować starsze wersje .NET Framework, a także inne biblioteki niezbędne do uruchomienia oprogramowania Windows. Szczegóły w dokumentacji skryptu.
Kiedyś też tak robiłem, ale to bez sensu, gdyż jest PlayOnLinux które automatyzuje takie „pierdoły”.
Po pierwsze można zrobić kilka izolowanych środowisk, po drugie każde może mieć inną wersję wine, po trzecie zmiana wersji jest niewyobrażalnie wygodna, po trzecie konfiguracja, winetricks, kilka trików i haków pod ręką w jednym miejscu.
http://www.playonlinux.com/pl/
Każde rozwiązanie jest dobre jeśli działa, a powyższe właśnie takie jest – można pod Linuksem odpalić aplikacje .NET, nawet za pomocą Mono można tego dokonać, lecz przy Mono nie można zagwarantować, że program nie wysypie się, w końcu soft który stworzyłem dedykowany jest w pierwszej kolejności na Windę.
Czy można zainstalować Net Framework 4.0 aby zainstalować program demo windows który potrzebuje Net Frame work 4.0.
Chciałbym zrobić to na wesji linuksa live DVD. NP. Knoppix 7.2.- Debian ?
@Mariusz, tak jest to możliwe do wykonania ale musisz pamiętać, że nie będzie efektu trwałego, to oznacza, że po ponownym restarcie uzyskasz czysty OS bez modyfikacji. Jeśli chcesz uzyskać trwały efekt zastanów się nad instalacją systemu Unix np. na pendrive. Teoretycznie by uzyskać efekt trwałości można by do tego wykorzystać dowolne urządzenie magazynujące, lecz tutaj w grę wchodzi przepinanie katalogów między innymi usr, za dużo zachodu jak dla mnie, prościej zrobić instalkę OS na pendrive, wtedy system będzie mógł podlegać modyfikacji. Na płycie DVD także jest to możliwe ale domyślny system CDFS na to nie pozwala, musiałby być to UDF lub inny. W praktyce jednak takiego wariantu nie próbowałem, także nie mogę powiedzieć jak będą wyglądały szczegóły techniczne.
Witam.
Proszę o podpowiedź jaki system linuxa live wybrać na pendrive ( może go nie być) miałem taki problem ?
Czy muszą być narzędzia do kompilacji nowych wersji wine 1.6 ? gcc …
Chciałem zainstalować program firmy intersoft.pl Arcadiatermo.exe – potrzebuje Net frame work 4.0.
Czy to będzie działało w wersji live – wiem,że będzie spowolnione.
Może lepiej. Virtual box ?
Jeśli exe to najlepiej puścić go na Windzie na virtualu.
Dziękuję za takie szybkie odpowiedzi.
Problem to wydłużenie wersji demo programu firmy Arcadia łodz intersoft.
próbowałem na wine ale to nie jest emulator . knoppix 7.2 ale werska live.
Czy można to zrobić wirtual box ale on pamięta zainstalowaną pierwszą wesję.
system live knoppix z ramu jest czysty.
Prosze o podpowiedz.
Program termo.exe jest w pełni funkjonalny – nawet demo ale 30 dni.
Sorry Mariusz, ale w takich sprawach nie pomagam ani w komentarzach ani na priv.
Po wpisaniu „sh winetricks dotnet40”
wyskakuje mi między innymi:
You are using a 64-bit WINEPREFIX. If you encounter problems, please retest in a clean 32-bit WINEPREFIX before reporting a bug.
——————————————————
Executing w_do_call dotnet40
Executing load_dotnet40
——————————————————
This package does not work on a 64-bit installation
——————————————————
Jak zainstalować 32 bitową wersję winetricks? Czy trzeba wtedy wyinstalować 64 bitową?
Będę winetricks instalował na świeżo postawionym Ubuntu więc jeśli podobny błąd wyskoczy opiszę rozwiązanie. Na tę chwilę odpowiedzi na Twoje pytanie nie znam. Pozdrawiam!
OK, super, będę czekał 🙂
A swoją drogą widziałem artykuł chyba na dobrychprogramach – wydany gdzieś pod koniec 2014 roku, że ponoć Microsoft udostępnił kod net framework na jakiejś liberalnej licencji, tak że net framework będzie dostępny na iOS i Linuxy. Pół roku minęło i na razie cisza w tej dziedzinie.
@Michał, ja też nic na ten temat nie wiem, mieli zabrać się za to ale jak widać to nie takie proste. Jest altenratywnie Mono ale wiesz jak z nim jest.
Tutaj jest instrukcja jak uruchomić 32bitowy wine na 64bitowym systemie https://askubuntu.com/questions/231587/installing-dotnet-2-0-on-64-bit-machine#231605