biały pendrive

Formatowanie pendrive i kart pamięci w systemie plików NTFS

Domyślnie system operacyjny Windows nie pozwala na sformatowanie pamięci wymiennych w systemie plików NTFS. Po uruchomieniu kreatora zauważymy jedynie dwie możliwości FAT lub FAT32, które mają ograniczenia co do wielkości pojedynczego pliku. Mimo że system utrudnia dostęp do formatowania NTFS, można tę opcję bardzo łatwo odblokować. W niniejszym poradniku dowiesz się jak tego dokonać.

Jak włączyć formatowanie NTFS dla wymiennych nośników?

Uruchamiamy menedżer urządzeń. Można to zrobić na kilka sposobów, najprostszy Start => Panel sterowania => Menedżer urządzeń (alternatywna metoda Start => Uruchom => devmgmt.msc) i rozwijamy gałąź Stacje dysków. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na urządzeniu wymiennym, w tym przypadku to Generic USB Flash Disk USB Device i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości.

Menedżer urządzeń

Wybieramy zakładkę Zasady i zaznaczamy opcję Optymalizacja wydajności, potwierdzamy wybór, klikamy OK. Zmiana ustawienia spowoduje, że w kreatorze formatowania pojawi się opcja NTFS.

Okno właściwości

Formatowanie pendrive w systemie plików NTFS

W oknie Mój komputer, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie dysku wymiennego i wybieramy opcję Formatuj.

Formatowanie pendrive

Z listy systemów plików wybieramy NTFS. Rozpoczynamy formatowanie, klikamy Rozpocznij. Otrzymamy komunikat OSTRZEŻENIE: Formatowanie wymaże WSZYSTKIE dane na tym dysku, zatwierdzamy operację, klikamy OK.

Komunikat ostrzeżenia

O pomyślnym ukończeniu formatowania zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem, zamykamy okno, klikamy OK.

Zakończenie formatowania

20 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować
 • Zapomniałeś dodać, że w Windows 7 nie potrzeba tego zmieniać. W W7 nie można formatować do FAT32, FAT16 i FAT.

 • Bardzo prosty i czytelny, obrazowo tutorial 🙂

  Zastanawiam się, jaka jest różnica pomiędzy zwykłym formatowaniem pendrive a tym opisanym przez ciebie?

 • @Jacold, pisałem to pod Vistę. Nie pamiętam jak jest w Windows 7, możliwe że się nie da, będę miał dostęp do tego systemu to sprawdzę z ciekawości.

  @Justyna, w sposobie formatowania różnica prawie żadna, jednakże, jeżeli chcemy na pendrive umieścić pliki o wielkości przekraczającej 2GB (limit dla FAT16) lub 4GB (dla FAT32) to musimy użyć innego systemu plików, w tym wypadku NTFS, który nie posiada aż tak restrykcyjnych limitów. Możemy też użyć exFat, ale trzeba się z tym liczyć, że nie będziemy mieli dostępu do danych na pendrive, szczególnie na starszych systemach, ponieważ one nie obsługują tego systemu plików. Nawet poczciwy XP miał z tym problem, trzeba było do niego instalować aktualizację, rozszerzającą możliwości o exFAT.

 • Dziękuję za odpowiedź.
  To bardzo ciekawe. Nie przenosiłam jednorazowo tak dużych plików na pendrive, ale nigdy nic nie wiadomo 🙂

 • Przejrzyście napisane. Szkoda tylko, że jest tak mało informacji. Brak kluczowych danych o zmianie jednostki alokacji i o formatowaniu nie z poziomu OS.

  • Witaj, cóż 😉 Przyjąłem zasadę aby nie opisywać wszystkiego w jednym poradniku 🙂
   Co do jednostki alokacji, temat na odrębny poradnik.
   Jeśli chodzi o formatowanie nie z poziomu OS, opisałem to w innym poradniku o diskpart.

  • Czekam za to wypasiony tutorial o jednostkach alokacji – szybkość vs. oszczędność miejsca 🙂
   Format z diskpart jest z poziomu OS, więcej, jak sam napisałeś w poradniku jest “Windowskim narzędziem”. Miałem na myśli format HDD, gdy nie jest zainstalowany żaden OS.
   Ciekawi mnie też odzyskiwanie usuniętych danych i naprawa uszkodzonych bad sectors. To tak na marginesie 😉

  • Opis z diskpart równie dobrze można zastosować z poziomi WinPE/WinRE więc jest to poradnik uniwersalny, zasady takie same. Twoje propozycje tematów zapisałem i dodałem do listy oczekujących na opracowanie. Dzięki za propozycje.

 • eno super 🙂 dwa lata bujałem sie z formatowaniem sandiska cruizer i wreszcie wymazałem fabryczny soft… będę tu chyba częściej zaglądał bo nie pierwsza to porada na najwyższym poziomie przydatnosci.
  Mariusz tak trzymaj.
  Pozdrawiam.

  • Dzięki więcej moich poradników znajdziesz na http://www.hotfix.pl łącznie 105 nie licząc tych na forum 😉
   Co do tego poradnika, metoda sprawdzona w praktyce i nie jednemu pomogła już w odzyskaniu dostępu do pendrive.

 • A jak sformatować płytę DVD RAM? kiedy wyskakuje ten sam komunikat ”system Windows nie był w stanie dokończyć formatowania”

  • W pierwszej kolejności wyłącz wszelkie oprogramowanie ochronne, w szczególności programy typu HIPS (np. WinPooch), antywirusy etc.
   Jeśli wyeliminujemy kwestię blokowania operacji formatowania przez oprogramowanie ochronne i nic w tej sprawie nie zmieni się, najszybciej sprawdzić jak nośnik zachowuje się na systemie Linux, wykonać na nim formatowanie, jeśli i tutaj będzie problem, albo nośnik jest wadliwy, albo też coś nie tak z napędem optycznym – najłatwiej sprawdzić płytę na innym sprzęcie (o ile jest taka możliwość).

 • Dziękuję! pomogło po wyłączeniu programu ochronnego. I jeszcze jedno pytanie dlaczego po nagraniu na niej filmu nie mogę odtworzyć jej zawartości na nagrywarce Panasonic MDR-EH55 (nagrywarka chce sformatować dysk)

  • Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć choć można tutaj domniemywać, że problem w marce nośnika (trzeba by sprawdzić na innym nośniku innego producenta), a być może jeszcze coś innego, ciężko powiedzieć. Napisz do ich supportu, opisz dokładnie sytuację, podaj model płyty, być może udzielą odpowiedzi.

 • Witam jak sformatowac dysk zewnetrzny z FAT32 na NTFS ? Podlaczylem go do dekodera C+ i slormatowal mi dysk do FAT a teraz jest mi potrzebny a moj komputer nie widzi dysku 🙁 .

 • Hej wszystkim mam taki problem z pen drivem że po włożeniu do portu usb w dekoderze jest komunikat że nie wykryto dysku . Dlaczego?

  • @Arek, najprawdopodobniej jest w nieprawidłowym formacie tj. systemie plików. Pendrive do użycia w dekoderze najlepiej formatować z poziomu samego urządzenia – dekodera. Wtedy masz pewność, że wszystko będzie okej, część dekoderów / telewizorów mając funkcję nagrywania używa własnego systemu plików, a część nawet szyfruje dane na pendrive w celu uniemożliwienia odtwarzania na innych urządzeniach – tak jest na przykład w telewizorach Smart TV firmy Samsung. Pozdrawiam!

 • Idąc tropem tej porady sądziłem że uda mi się zmieniając parametry w zakładce Zasady odblokować dla dysku stacjonarnego niedostępną w oknie formatowania możliwość wyboru wielkości jednostki adokacji. Niestety dla dyskun stacjonarnego wszystkie opcje w zakładce Zasady są niedostępne – okienka wyboru i podpowiedzi są przgaszone.
  Jakiś sposób na to?

  • Witam, nie znam dokładnie sytuacji i okoliczności, dlatego nie mogę się szczegółowo ustosunkować do Pana pytania. W przypadku chęci zmiany jednostki alokacji na dysku systemowym, z zachowaniem danych, można uzyć zewnętrznego oprogramowania uruchamianego np. z poziomu Linux Live CD. W takich sytuacjach zaleca się utworzenie pełnego backupu dysku np. obrazu dysku Clonezillą, aby w przypadku wystąpienia problemów szybko odzyskać dostęp.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.