Systemy operacyjne

Cache przeglądarki Firefox Opera Chrome w RamDisk (RAM)

pamięci ram

Przyśpiesz przeglądarkę, zmniejsz zużycie dysku SSD – przenieś cache przeglądarek na RamDysk! W związku z licznymi pytaniami o przyśpieszeniu przeglądarek, w tym zagadnień związanych z przeniesieniem pamięci podręcznej na RamDysk, postanowiłem napisać niniejszy poradnik, w którym przedstawię krok po kroku całą procedurę związaną z migracją cache przeglądarki.

Dlaczego w poradniku opisuję akurat wariant z dowiązaniami, a nie z użyciem na przykład prefiksu cache –disk-cache-dir w skrócie uruchamiającym przeglądarkę? Wyobraź sobie, że otrzymujesz w wiadomości e-mail link od znajomego, klikasz, po chwili w domyślnej przeglądarce (Chrome, Operze, Firefox lub innej) załaduje się strona www, jednak… przeglądarka w tym trybie nie uruchomi się z ustawionym prefiksem, który pozwoliłby wykorzystać cache w RamDysku – pliki cache wciąż będą zapisywane na dysku SSD.

Podobnie jest z komunikatorami czy też innymi aplikacjami, z poziomu których wywołasz przeglądarkę. Oczywiście można pogrzebać w rejestrze Windows i zmusić system do uruchomienia przeglądarek, wskazując lokalizację cache na RamDysk, jednak to rozwiązanie jest uciążliwe z prostego powodu – po aktualizacji przeglądarki będziesz musiał ponownie ustawić odpowiedni prefiks uruchomieniowy, podobnie zresztą jak skróty uruchomieniowe utworzone na Pulpicie, stąd w poradniku przedstawiam uniwersalną metodę z dowiązaniami (dla Mozilla Firefox alternatywny sposób z CM).

Co to jest pamięć podręczna przeglądarki?

Pamięć podręczna przeglądarki (cache), to wydzielona część przestrzeni na dysku twardym, gdzie przechowywane są pliki odwiedzonych stron internetowych (pliki zasobów WWW).

Kiedy przenieść cache przeglądarki na RamDysk?

  • Chcesz przyśpieszyć przeglądarkę internetową – standardowo pliki cache zapisywane są na dysku (HDD/SSD), w przypadku przeniesienia cache na RamDysk zyskujesz większą responsywność przeglądarki, jako że odwołania do dysku w pamięci RAM są znacznie szybsze, aniżeli klasycznego dysku HDD, a nawet SSD.
  • Jesteś szczęśliwym posiadaczem dysku SSD i chcesz zmniejszyć jego zużycie – przenosząc cache na RamDysk zwiększasz żywotność dysku, jako że każdy dysk SSD ma określoną liczbę cykli zapisu, inaczej mówiąc każdą komórkę NAND można wyzerować określoną liczbę razy (zależnie od użytej technologii, TLC, MLC, eMLC, SLC), owa liczba wyznacza żywotność nośnika pamięci (producenci często podają maksymalną liczbę TB danych jaką dany dysk może zapisać). Czym więcej danych zapisujesz, tym szybciej Twój dysk zużywa się, ograniczając wskaźnik „Erase Count” minimalizujesz zużycie dysku SSD. To obszerny temat, który niestety nie sprowadza się tylko do jednego czynnika, omówimy to dokładnie przy okazji innego poradnika.
  • Nie chcesz, aby prześladowały Cię reklamy z remarketingu AdWords lub Facebooka – jeżeli masz uczucie, że ktoś Cię obserwuje, śledzi 🙂 to cache w RamDysku może być idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? RamDysk to nic innego jak wydzielona część pamięci RAM, która jak doskonale wiesz jest „ulotna” tj. po ponownym uruchomieniu komputera wcześniej zgromadzone w niej dane stają się niedostępne, dzięki temu cache przeglądarki masz zawsze wyczyszczone i nie widzisz efektu „śledzenia”. Oczywiście w wielu przeglądarkach taką opcję możesz uaktywnić bez zastosowania RamDysku. Wady? To z pewnością zwiększone użycie transferu (nie tylko po Twojej stronie), jako że przy ponownych odwiedzinach strony internetowej (odwiedzonej w poprzedniej sesji przed wyczyszczeniem cache), będzie trzeba ponownie pobrać jej zawartość i zapisać w pamięci podręcznej. Dla niektórych osób wadą jest brak „efektu pamięci”, ze względu na kustomizację stron internetowych (np. gier przeglądarkowych), ale… coś za coś.
  • Masz dużo RAMu i nie wiesz co z nim zrobić 🙂 – nie każdy ma na uwadze optymalizację, możesz zrobić RamDysk dla szpanu, albo dla optymalizacji i szpanu jednocześnie… a co tam 🙂

Jakie są wymagania?

Cache przeglądarkowe w RamDysku możesz stosować już od 2-3GB RAM, jednak wszystko zależy od sposobu wykorzystania komputera oraz systemu operacyjnego, więc nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli masz pytania – zapytaj w komentarzu.

Jaką wielkość RamDysku ustawić?

Również i tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przy 8GB RAM możesz przeznaczyć 2GB na RamDysk, w zależności od sposobu użytkowania, równie dobrze może to być 3-4, a nawet 5GB np. w sytuacji gdy pobierasz z Internetu duży obraz instalacyjny systemu Linux i aktualnie nie możesz do komputera podpiąć zewnętrznego dysku HDD, na który od ręki mógłbyś zapisać pliczek.

Pamiętaj! W narzędziu ImDisk Toolkit (RamDisk Configuration Tool) możesz tworzyć dyski z dynamicznie alokowaną pamięcią, co w praktyce oznacza, że RamDysk będzie zajmował w pamięci RAM mniej więcej tyle samo, ile rozmiar zgromadzonych na nim plików. Wadą dynamicznych RamDysk-ów jest spowolnione działanie, jednak wartości odczytu/zapisu i tak są o wiele większe, niż dysków SSD, nie mówiąc już o klasycznych twardzielach (HDD).

Pamięć podręczna przeglądarki Opera

W pierwszej kolejności musimy utworzyć RamDysk. Najlepiej zrobić to poprzez narzędzie RamDisk Configuration z pakietu ImDisk Toolkit.

Na RamDysku tworzymy strukturę katalogów: Cache – Opera – Chrome – Firefox (jeżeli korzystasz z innych przeglądarek, możesz utworzyć dla każdej z nich oddzielny katalog).

Katalogi cache

Teraz możemy przystąpić do ustawienia RamDysku jako cache dla przeglądarek. Na początek opiszę wszystko na przykładzie przeglądarki Opera. Pod koniec artykułu znajdziesz również informacje dla Firefox, Google Chrome i kilku innych.

Domyślne cache:

C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable
C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable\Cache
C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable\Media Cache

Przed przystąpieniem do dalszej części procedury, zamknij wszystkie przeglądarki.

Aby zmienić lokalizację zapisu cache otwórz wiersz poleceń z uprawnieniami administratora:

Wiersz polecenia (administrator)

Przejdź do katalogu Opera Stable, znajdziesz w nim dwa katalogi Cache i Media Cache. Wpisz następujące polecenie, następnie zatwierdź jego wykonanie klawiszem ENTER:

cd /d "C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable"

Katalog Opera Stable

Teraz usuń katalogi Cache i Media Cache wpisujac polecenie (wykonanie zatwierdź klawiszem ENTER):

rd /s "Cache" "Media Cache"

Usuwanie katalogów Cache - Opera

W katalogu Opera Stable utworzymy dowiązania, tak aby wskazywały na katalogi Cache w naszym RamDysku. W wierszu poleceń wpisujemy następujące polecenia (zakładam, że RamDysk jest widoczny pod literą X):

mklink /J "C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable\Cache" X:\Cache\Opera

oraz…

mklink /J "C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable\Media Cache" X:\Cache\Opera

Mklink Opera Cache

Widok katalogu Opera Stable po ustawieniu dowiązań.

Opera Stable - katalog

Od tej pory cache będzie tworzone fizycznie na RamDysku, a nie na dysku SSD. To jeszcze jednak nie koniec zabawy. Aby zaprezentowane rozwiązanie zawsze działało musisz zmusić system, aby po utworzeniu RamDysku, nastąpiło utworzenie katalogów Cache, wraz z podkatalogami dla każdej z przeglądarek Opera, Firefox, Chrome itd. – pytanie jak tego dokonać?

Skrypt batch – tworzenie struktury katalogów

Z pomocą przyjdzie bardzo prosty skrypcik batch, który po zalogowaniu użytkownika wykona się i stworzy dla nas określoną strukturę katalogów.

Poniższy kod skopiuj i wklej do notatnika. Pamiętaj, że w przykładzie bazuje na RamDysku, który widoczny jest pod literką X. Zmodyfikuj skrypt, jeżeli przypisałeś do RamDysku inną literkę.

@echo off
X:
mkdir Cache
cd Cache
mkdir Opera
mkdir Chrome
mkdir Firefox
exit

Jakie zadania skrypt realizuje? Przechodzi na RamDysk X, następnie tworzy w katalogu głównym folder Cache, wchodzi do katalogu Cache i tworzy w nim kolejno katalogi Opera, Chrome i Firefox, następnie zamyka okno wiersza poleceń.

Skrypt BAT w Notatniku

Skrypcik musimy zapisać więc w notatniku wybierz Plik => Zapisz jako. W oknie pojawi się opcja „Zapisz jako typ”, zmień z domyślnej Dokumenty tekstowe na Wszystkie pliki i w polu Nazwa pliku wpisz na przykład: skrypcikcache.bat (nie zapomnij o rozszerzeniu bat). Następnie wskaż lokalizację zapisu, tymczasowo niech to będzie Pulpit i zapisz plik.

Zapis pliku w Notatniku

Teraz musisz jeszcze wrzucić skrypt do Autostartu Windows. Jak się dobrać do autostartu w Windows 10 lub Windows 8? W oknie Uruchom (Start => Uruchom lub kombinacja klawiszy LOGO WINDOWS + R) wpisz polecenie:

shell:startup

Shell startup

Do katalogu Autostart przenieś plik skrypcikcache.bat – teraz możesz zrestartować komputer. Po ponownym uruchomieniu i zalogowaniu użytkownika na ułamek sekundy pojawi się na ekranie okno konsoli, skrypt utworzy w RamDysku katalogi związane z cache przeglądarek.

Istnieje również inna metoda dodawania skryptów do autouruchamiania, którą opisywałem w artykule pt. Autostart programu z uprawnieniami administratora.

Katalog Autostart

Poniżej znajdują się instrukcje tworzenia dowiązań dla pozostałych przeglądarek.

Pamięć podręczna przeglądarki Chrome

Domyślne cache w Google Chrome:

C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache

Cache Google Chrome

Otwieramy wiersz poleceń w trybie administratora i przechodzimy do katalogu Default:

cd /d "C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default"

Następnie usuwamy katalog Cache. Przed wykonaniem polecenia upewnij się, że przeglądarka Google Chrome jest zamknięta.

rd /s "Cache"

Konsola i Chrome cache

Tworzymy dowiązanie… (upewnij się, że katalog docelowy istnieje tj. X:\Cache\Chrome)

mklink /J "C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache" X:\Cache\Chrome

Mklink Chrome cache

Po wykonaniu polecenia cache przeglądarki Google Chrome będzie zapisywane na RamDysku.

Pamięć podręczna przeglądarki Firefox, Waterfox, Pale Moon

W przeglądarce Mozilla Firefox, Waterfox lub Pale Moon o wiele łatwiej skonfigurować cache, wystarczy zainstalować dodatek do przeglądarki Configuration Mania, a następnie w ustawieniach (about:confmania) dokonać odpowiedniej modyfikacji.

Configuration Mania

Oczywiście w tej sytuacji możemy zrobić dowiązania, jednak metoda z wykorzystaniem wtyczki jest poręczniejsza i również zda egzamin, z wyjątkiem, gdy ładowany jest profil zdefiniowany przez użytkownika (tzw. custom profile), ale to już inna historia.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

51 komentarzy

  • Wykonałem procedurę zwiększenia pamięci na przeglądarce Firefox 44.0.2 i różnica jest zauważalna 🙂 Dziękuje za poradę

    • Niestety nie posiadam już tego systemu. Jeżeli chodzi o samo stworzenie ramdysku w ImDisk Toolkit to nie powinno być problemu, soft zapewnia wsparcie dla systemu Windows XP. Jeżeli chodzi o tworzenie dowiązań, musiałbyś użyć narzędzia junction z pakietu Sysinternals Suite dostępnego tutaj https://technet.microsoft.com/pl-pl/sysinternals/bb842062

      W konsoli użycie junction.exe np.
      junction.exe "C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable\Cache" X:\Cache\Opera

      PS. W Windows XP katalog użytkowników jest dostępny w Documents and Settings.

  • Firefox pozwala na przeniesienie cache’a do pamięci za pomocą kilku zmian własnych ustawień. Szczegóły znajdziecie wpisując u wujka gugla słowa-klucze „firefox cache ram” – minutka roboty bez dodatków.

    • @gjon, znam ten sposób (about:config i browser.cache.disk.parent_directory), jednak przez wtyczkę można skonfigurować znacznie więcej parametrów, nie tylko cache.

  • A jak usunąć historię wyszukiwania? Chodzi mi o podpowiedzi które wyskakują przy wpisywaniu w przeglądarce.

    • @Bagler1993, to nie historia wyszukiwania tylko podpowiedzi (sugestie) przy wpisywaniu danej frazy. Mamy dwa typy sugestii, w wyszukiwarce wbudowanej w przeglądarkę oraz w pasku adresu – autouzupełnianie stron www. Wszystkie opcje pozwalające na wyłączenie tych funkcji znajdziesz w ustawieniach swojej przeglądarki, mam na myśli Google Chrome, Firefox, Operę, w Microsoft Edge też chyba jest opcja pozwalająca na wyłączenie sugestii. Dla przykładu w najnowszym Firefox w Opcjach, na zakładce Wyszukwianie znajdziesz info: Domyślna wyszukiwarka i pod nią opcje Podpowiedzi wyszukiwania. Z kolei jeśli chodzi o podpowiedzi w pasku adresu, przejdź na zakładkę Prywatność i tam znajdziesz info: Podpowiedzi w pasku adresu opieraj na: historii, zakładkach, otwartych kartach, możesz to wszystko odznaczyć.

  • Mam problem jak zablokować wyskakujące okienka reklamowe, drażni mnie to okrutnie. Otwieram jedno a wyskakują mi inne????

    • To nie temat związany z cache.
      Opisz problem na forum.hotfix.pl w dziale Bezpieczeństwo.

  • Z prostych sposobów polecam instalację dodatku do przeglądarek Adblock lub Disconnect – Google Chrome.
    Sprawdź też PC czy nie masz wirusów 🙂

    • Piotrze „szeptaczu” mój kochany, przeczytaj artykuł zanim skomentujesz 🙂

  • Od siebie dodam że w przypadku Chrome warto dodać wpis

    mklink /J „C:\Users\twoja_nazwa_uzytkownika\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Cache” X:\Cache\Chrome

    do skryptu batch gdyż zauważyłem że podczas zamykania systemu z uruchomioną przeglądarką Chrome utworzone wcześniej dowiązanie znika. Prawdopodobnie ramdysk jest zamykany wcześniej niż przeglądarka co powoduje że chrome przenosi cache na dysk C.

    • Na tym etapie nigdy nie znika 🙂
      Problem o którym piszesz pojawia się, gdy przed utworzeniem dowiązań przez skrypt batch uruchomisz przeglądarkę, wtedy pojawia się bug – na etapie tuż po uruchomieniu systemu, gdy użytkownik za szybko zdecyduje się na użycie przeglądarki, trzeba odczekać, aż skrypt zrobi swoje. Niestety zmiana trybu uruchomienia skryptu niewiele da, ponieważ ramdysk jest inicjowany na ostatnim etapie i gdy skrypt uruchomisz wcześniej, zakończy się on błędem.

  • Rzeczywiście, masz rację.
    Aby uniknąć startu przeglądarki przed wykonaniem skryptu bat wykorzystałem opcję „Create TEMP Folder” w ImDisk configuration. i utworzeniu junction do tego folderu TEMP.
    Teraz działa bez pliku bat.

    • To i tak nic nie zmieni, jeśli chcesz przyśpieszyć procedurę to już lepiej użyj opcji ładowania danych z folderu, opcja na zakładce „Data”, Load Content from Image File or Folder. Przygotuj sobie folder Cache z podfolderami Firefox, Opera, Chrome, przy tworzeniu ramdysku nastąpi skopiowanie zawartości folderu – utworzenie cache w ramdysku i to już jest lepszy sposób, niż manipulowanie tempami systemowymi i podkładanie pod nie ścieżek cache.

  • No i niestety, wprowadzili nową i jeszcze gorszą wersje Opery. A mianowicie Opera 42.
    Nie wiem po co ten cały poradnik i tyle trudu. Ja wykonuje jedynie przez komende ” –disk-cache-dir=Z:\TEMP”
    I działa wyśmienicie!
    Jak to zrobić? To proste!
    Wystarczy wejdź w zakładke skrótu Opera na „Właściwości” a następnie w „Element docelowy” wpisujemy na koću ścieżki tą komende
    –disk-cache-dir=Z:\TEMP
    …pamiętajcie pomiędzy ścieżką a komendą musi być spacja!
    I gotowe!
    Tylko jeszcze trzeba wywalić skrót z paska szybkiego uruchomienia i zastąpić je nowym skrótem z komendą lub uruchamiacie tylko wyłącznie ten skót którego edytowaliśmy.

    Wspomniałem o wersji Opera 42. Bo niestety wprowadzili coś jeszcze lipnego i okazuje się że podczas pobierania pliku zapisuje się nadal na SSD pod folderze Opery ale już nie w Cache ale gdzieś jeszcze (nowość!). Najlepsze jest to że zapisuje plik z końcówką .html a nie jak w poprzednich wersjach. Po ściągnięciu zapisuje pod właściwą nazwę pliku.
    Ta cała operacja przypomina jak w MegaSync, gdzie zapisuje pod „storage file” jak w zabezpieczonych flashach.

    To już naprawdę robi się irytujące, jak tak dalej pójdzie w końcu przesiądze się na inną przeglądarke. Ci autorzy robią coraz beznadziejną Opere i do tego wszystkiego jeszcze wkurzający interfejs „Pobrane pliki”.

    • Po to ten poradnik, żeby nie trzeba było tworzyć skrótów z disk-cache-dir, które zresztą i tak nie działają, kiedy klikasz link np. w helpie Windowsowym, gdzie przeglądarka domyślna uruchomi się z pominięciem parametru disk-cache-dir i zapisze dane na dysku SSD, a nie na Ramdysku – po to właśnie są kombinacje jak w poradniku, aby było uniwersalnie 🙂
      Dzięki za podzielenie się sposobem na alternatywną metodę cache Opery!

      PS. Mnie tam Opera się podoba, jedyne co to bloker reklam, który od jakiegoś czasu jest aktywny i bardzo agresywnie blokuje reklamy, ale to już inna bajka.

  • Nie wiem dlaczego u ciebie nie działa i to mnie dziwi. A co do poradnika. Nie wiem po co ten batch skoro i tak stworzy automatycznie ten folder. Zresztą spróbowałem tego co jest podane w poradniku i nie zadziałało u mnie. Dlatego szukałem innego rozwiązania i dlatego znalazłem w sieci komende „–disk-cache-dir=Z:\TEMP”.

    Może nie dziala u ciebie bo coś źle robisz i dlatego. Ten poradnik już dałem na kilku forach i u każdego działa bez zarzutu. To dziwne że u ciebie nie.
    „kiedy klikasz link np. w helpie Windowsowym” a kto w ogóle używa windowskiego syfu? Przecież wyraźnie napisałem że trzeba uruchomić skrót (ikonka Opery na pulpicie) z komendą, więc nie wiem w czym problem. To prawda jak klikasz nie wiem co, to windows chyba raczej otwiera własną IE a nie innej (np. Opery).

    Co do Opery 42, teraz jest już inaczej a wlaściwie gorzej. Dla przykładu spróbuj ściągnąć jakiś plik i spróbować skopiować link oraz ściągnąć w innym programie lub zapisać tego adresu do notatnika. Zobaczcie jak to wygląda teraz. Albo to jest jakiś błąd albo jakieś chore bezsensowne zabezpieczenie…nie mam pojęcia co to w ogóle jest. Skoro ładnie wspominasz o dyskach SSD to może jeszcze nie zauważyłeś ale podczas pobierania Opera 42 zapisuje na wskazanym dysku plik w formie .html a plik pobiera się…no właśnie na dysku SSD tam gdzie jest Opera zainstalowana. Nie mówię już o Cache ani o %TEMP tylko zupełnie w innym miejscu.

    Zgadnijcie gdzie ;)? I jestem ciekaw czy ktoś z was w ogóle zauważył tą zmiane ;)))

    Pozdrawiam.

    • Dzięki za info.
      Odnosząc się do tego co napisałeś.
      Nie działa dla linków „systemowych” otwieranych w domyślnej przeglądarce (jeśli nią jest Opera), i to bez względu na wersję.

      „a kto w ogóle używa windowskiego syfu?”

      Użytkownicy Windows używają, sorry ale nie każdy jest alfą i omegą, na zdobycie doświadczenia wielu użytkowników potrzebuje czasu, w szczególności gdy robili migrację z Windows 7 do 10-tki, gdzie różnice są kolosalne, jakby zamienić Malucha na coś większego.

      Co do Opery 42, nie zauważyłem niczego dziwnego, aczkolwiek na tym sprzęcie, z którego aktualnie piszę używam Opery 41 więc nie jestem mocno zaznajomiony z najnowszą – 42-ką, którą mam ale na innym sprzęcie, którego z racji swojego wieku rzadziej używam (gorszej jakości ekran, a człowiek już zaczyna odczuwać skutki przesiadywania przed ekranem komputera).

      Dzięki za zwrócenie na to uwagi, są analizatory dysku np. z pakietu Sysinternals więc wyłapanie tego nie będzie stanowiło problemu, oczywiście o ile zainstaluje się nowszą Operę. Twoja porada z pewnością przyda się czytelnikom i dziękuję bardzo za podzielenie się tą informacją.

      Gdzie ?? 🙂

      Pozdrawiam!

  • hmmm, wszystko działa pięknie, ale nie był bym sobą jak bym nie sprawdził co by było gdyby…
    odmontowałem ramdisk i włączyłem FireFoxa, a ten cwaniak dalej działa w najlepsze – o co chodzi?
    W Configuration Mania nic się nie przestawiło, nadal jest ścieżka do Ramdisku, a w AppData idt. (tam gdzie wcześniej był katalog cache2 teraz go nie ma, trochę lipa że nie wyskakuje jakiś błąd czy coś bo jak się program od ramdysku posypie to nawet nie będziemy wiedzieli 🙁
    Zobaczcie u siebie i dajcie proszę znać bo ta zagadka nie daje mi spokoju 😛

    • @Wojciech, nie ma prawa błąd wyskoczyć, bo Firefox jeśli nie będzie mógł zapisać danych do katalogu docelowego cache, utworzy domyślny, w domyślnej lokalizacji, tak to jest już skonstruowane przez programistów.

  • Dzięki za zainteresowanie sprawą 🙂 ale w domyślnej lokalizacji czyli:
    C:\Users\User\AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles\cyrerkiiliterki.default\
    (czyli tam gdzie katalog cache2 jest domyślnie po instalacji), nie tworzy nic. Usunąłem cache2 z w/w lokalizacji i jak wyłączę ramdysk to FF odpala normalnie, ale cache2 się nigdzie nie pojawia.

    • Która wersja Firefox?
      Jak wpiszesz w pasku adresu about:cache to jaką ścieżkę masz podaną?
      PS. Jeśli powyższa metoda nie zadziała trzeba będzie uruchomić narzędzie do monitorowania aktywności dysku np. DiskMon lub podobne i sprawdzić gdzie co jest zapisywane przy uruchamianiu.

  • Wersja 51.0.1 (32 bity)
    Wyłączyłem teraz ramdisk (mam pod literą W), zrestartowałem FF i jest tak:

    memory

    Number of entries: 5
    Maximum storage size: 32768 KiB
    Storage in use: 28 KiB
    Storage disk location: none, only stored in memory
    List Cache Entries

    disk

    Number of entries: 0
    Maximum storage size: 51200 KiB
    Storage in use: 0 KiB
    Storage disk location: W:\Firefox\cache2

    appcache

    Number of entries: 0
    Maximum storage size: 512000 KiB
    Storage in use: 0 KiB
    Storage disk location: W:\Firefox\OfflineCache

    Nawet jak zapuszczę film z YT to w „disk” jest 0 KiB, czyli tak jak by nigdzie na dysku nie zapisywał 😀
    Normalnie przy włączonym ramdysku w W:\Firefox\cache2 jest mnóstwo ciastek.

    • Faktycznie masz rację.
      W pamięci RAM trzyma bezpośrednio, wygląda że to jest domyślne ustawienie teraz lub może też tak być, że masz tak przeglądarkę skonfigurowaną że nie wykorzystuje cache na dysku, tylko ładuje dane do pamięci, sprawdź w about:config zapisy:
      browser.cache.disk.enable = false
      browser.cache.memory.enable = true
      browser.cache.memory.capacity = -1

  • browser.cache.disk.enable = true
    browser.cache.memory.enable = true
    browser.cache.memory.capacity – nie mam takiego wpisu.

    Gdyby trzymał w RAM to po odpaleniu YT i innych stron wartość Number of entries: 5 w „memory” powinna rosnąć i to znacznie, a nie rusza się nic 🙂 Chyba że się mylę…
    hmmm gdyby dało się ustawić żeby sam te śmieci do RAM’u pchał to i bez ramdysku by się obeszło 😉 Chociaż ja i tak chyba wolę rozwiązanie z ramdyskiem bo jak oczy widzą to sercu lżej 🙂 Poza tym do innych programów się ramdysk przydaje.

    PS. Mógł byś opisać jak zmusić 7zip’a do korzystania z ramdysku? Ustawiam tak:
    Narzędzia -> Opcje -> Foldery -> Folder roboczy – Wskazany i tu mu podaję lokalizację na ramdysku, ale niestety on nic sobie z tego nie robi. Podczas pakowania nic się w ramdysku nie pojawia. Pliku ukryte mam standardowo „odkryte”.

    • Możliwe, trzeba ten temat dokładniej obczaić 🙂

      Co do 7-zip wystarczy podać literę ramdysku np. M:/ i odznaczyć „Użyj tylko dla dysków wymiennych” i jedziesz, w ramdysku pojawia się bez problemu plik tymczasowy archiwum np. plik.7z.tmp natomiast takie rozwiązanie ma sens, gdy ma się duży ramdysk 🙂 jak będziesz kompresować plik dajmy na to 3GB i użyjesz ramdysku o mniejszej pojemności np. 1GB to błąd kompresji wyskoczy, gdy miejsce pod plik tymczasowy wyczerpie się.

  • To wybadaj temat z tym FF w wolnej chwili bo mi już się skończyły pomysły 🙂 – w sumie nie jest to rzecz jakaś mega ważna bo ramdysk działa stabilnie, a jak działa to ładnie w nim zapisuje, no ale ciekawość, ciekawość.

    7zipa mam ustawionego dokładnie tak jak piszesz, ale nic się w ramdysku nie pojawia podczas pakowania, ani sama objętość „W” nie rośnie.

  • Dzień dobry
    Bardzo fajny i przejrzysty poradnik.
    Natomiast jako laika w tej kwestii zastanawia mnie, czy takie rozwiązania, jak tworzenie ramdysków, nie zmniejszają z kolei trwałości kości pamięci RAM? Ewentualnie o ile wolniej zmniejsza się trwałość RAM w porównaniu do obecnych dysków SSD opartych na kościach MLC?
    Pozdrawiam

    • @Krzysiek, możliwe że zmniejsza, w jakim stopniu tego nie wiem. Na pewno pamięć RAM jest trwalsza od dysków SSD, nawet na kościach SLC.

  • Pamięć RAM jest „wieczna” – największe zagrożenia to przepięcia, potem przegrzanie.
    ========================
    Teraz o tworzeniu katalogów na ramdysku utworzonym imdisk-iem. Taki katalog potrafi się nie utworzyć mimo standardowego pliku bat w autostarcie. Dzieje się tak gdy nie ma jeszcze ramdysku a plik bat chce na nim coś utworzyć. Ja mam inny plik bat
    ————-
    FOR %%a IN (1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16) DO IF NOT EXIST r:\s md r:\s
    IF EXIST r:\s GOTO KONIEC
    FOR %%c IN (1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16) DO IF NOT EXIST r:\s md r:\s
    IF EXIST r:\s GOTO KONIEC
    ..
    :KONIEC
    ————

  • Jest jednak coś czego nie mogę zrozumieć:
    Mam tak
    w systemie ramdysk 2,5GB
    firefox =
    browser.cache.disk.parent_directory =katalog na ramdysku (istnieje)
    browser.cache.disk.enable =true
    browser.cache.memory.enable =false
    Browser.cache.disk.capacity =1222111
    Ściągam plik 300MB i podczas ściągania nie widzę go na ramdysku.
    Gdzie on wtedy jest?

  • Dzięki. Dobra rzecz. Mam tylko jeden problem: ram dysk (używam ImDiska) jest montowany „później” niż wykonuje się skrypt bat z autostartu. Powoduje to to, że nie tworzą mi się odpowiednie katalogi do cache przeglądarki. Jakiś pomysł jak to naprawić? Może powiązanie z folderem „temp” nie jest do końca takie złe?

    • Można użyć skryptu, choć tak jak piszesz nie zawsze on zadziała, różne rzeczy mogą się zadziać na etapie uruchamiania i nie zawsze wskoczy, tu się zgadzam z Tobą. Ja ten problem rozwiązałem poprzez kopiowanie struktury katalogów z jednej partycji na ramdysk. Wtedy w 99,99% nie ma z tym problemów. Operację dokonuje się bezpośrednio z poziomu imdisk.

  • Do powyższego: udało się to ominąć poprzez skopiowanie przy starcie ram dysku wcześniej zdefiniowanych folderów. Tak też może być. Teraz się ładnie Opera „keszuje”. Dzięki za poradnik.

  • Witam, i od razu dziękuję za świetny poradnik:D
    Opery używam od czasu gdy była tylko po norwesku i angielsku, jednak zatrzymałem się na wersji 12xx gdyż te z nowszym silnikiem w ogóle do mnie nie trafiały – zaś ta stara jest po prostu idealna. Jakiś rok temu (głównie z powodu problemu z niektórymi programami) za namową kolegi przesiadłem się na win7 (do tej pory jechałem na XP), i kilka dni temu stwierdziłem że mam już dość – może i 7 jest o niebo lepsza, jednak w moim użytkowaniu XP w zupełności mi wystarczał, zaś te kilka programów z którymi miałem problem.. – jakoś bez niech przeżyję:D
    Udało mi się z sukcesem utworzyć ramdysk, tworzy się wraz ze startem systemu, jednak mam problem z bacikiem – ni chuchu nie jestem w stanie zmusić go do zadziałania z poziomu autostartu?? Ręczne uruchomienie działa, jednak mimo kilkunastu prób poległem – sorki, poddaję się:(..

    PS
    A może da się użyć jakiegoś wpisu z poziomu ustawień ramdysku? Linki do pobrania są trochę nieaktualne, jednak sama strona z programem działa – może warto uaktualnić artykuł o nowszą dostępną wersję? Obecnie dostępny pakiet ma kilka innych okienek i zakładek niż opisane w artykule – może tu można coś zadziałać?..

  • Ok, temat stracił na ważności, gdyż i tak używam Opery w wersji portable i musiałem kombinować po swojemu. Co prawda bacik wciąż czeka na autouruchomienie, ale zmiana folderu cache przeglądarki jest możliwa kilkoma kliknięciami z poziomu samej przeglądarki – wystarczyło wejść w config przeglądarki i odszukać odpowiednią funkcję. Poniżej dla ułatwienia cała ścieżka dostępu jaką należy wkleić w okno Opery:
    opera:config#UserPrefs|CacheDirectory4
    i zmienić ścieżkę na
    X:\Cache\Opera
    (X to moja nazwa ramdysku)
    Opera sama poprosiła o restart, i po chwili wszystko działał jak Bozia i Partia przykazały:D

    PS
    Zaraz sprawdzę z tym autostertem, bo do tej pory kombinowałem ze skrótem do bacika a może trzeba umieścić go tam personalnie?

  • Czy metoda przedstawiona przez Ciebie jest lepsza niż ta zastosowana oryginalnie w Firefox? Czy „oryginalna” metodę ram dysku posiada również Google Chrome lub centbrowser, ktoś się orientuje, nie widzę takiej opcji?

    • @Hejo, nie jestem w temacie aktualnie 😉 także nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie.

  • Witam,
    mam pytanie czy nie lepszym rozwiązaniem jest instalacja przeglądarki na ramdysku?
    i która przeglądarka będzie tak działała? chrome chyba niezaleznie od miejsca instalacji folder cache pakuje do dysku C (systemowego). Ale opera i ff chyba będą dobrze działały gdy instalacja na dyskram?
    może najlepiej wersja portable na dyskram? czy jest portable dla chrome?

  • Tworzenie Bata jest niepotrzebne. Wystarczy w ustawieniach RamDysku zastosować coś takiego: w miejscu „Tworzenie folderów” (zaraz obok wyboru NTFS/FAT/…”) należy podać nazwę katalogów czyli np ChromeCache, OperaCache i będa się one tworzyć za każdym razem jak włączymy komputer. Nie potrzeba żadnego dodatkowego skryptu. Poza tym poradnik bardzo pomocny, dziękuję!

    • Dzięki za komentarz! W nowszych wersjach ImDisk Toolkit faktycznie nie trzeba dodatkowych skryptów, odpowiednie katalogi można automatycznie stworzyć po fazie rozruchu ramdysku.

Kliknij tutaj aby skomentować