Internet i bezpieczeństwo

Zmiana IP i zarządzanie serwerami w Proxy Switcher

adres ip

Proxy Switcher jest zaawansowanym menedżerem proxy, dzięki któremu szybko zmienimy adres IP naszego komputera. Dostępne są dwa warianty aplikacji. Standardowa płatna wersja oraz w pełni darmowa Lite, z której wprawdzie wycięto najciekawsze opcje, lecz zachowano podstawową funkcjonalność. Darmowy wariant pomimo ograniczeń prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Niniejszy artykuł przedstawia opis funkcji wersji Lite oraz wprowadza instrukcję zmiany adresu IP w Windows.

Jest to kolejny artykuł poruszający tematykę ukrywania adresu IP i anonimowości w sieci. W poprzednich publikacjach mogliście przeczytać o Proxy Switchy – dodatku dla Google Chrome, ChrisPC Free Anonymous Proxy, SonicProxy oraz Operze Turbo. Teraz pora na kolejny program – Proxy Switcher Lite.

Aplikację można pobrać ze strony producenta. Znajdziemy tam również porównanie wersji Free z komercyjną wersją Standard. Program poprawnie funkcjonuje w systemach 32/64-bitowych (Windows XP, 2003, Vista, 2008, Windows 7).

Jak już wspominałem na wstępie, darmowa odmiana posiada uszczuploną funkcjonalność, największym brakiem jest moduł wyszukiwania proxy, który w wersji Lite został zablokowany, co oznacza, iż będzie trzeba pozyskiwać serwery, przy użyciu alternatywnego oprogramowania lub na własną rękę odwiedzając serwisy online udostępniające tego typu dane. Nie stanowi to wielkiego problemu, tym bardziej jeśli posiadamy własne listy proxy – wystarczy wyodrębnić najlepsze serwery i wprowadzić informacje do programu lub ręcznie skonfigurować proxy w Windows.

Menu Proxy Switcher

Instalujemy i uruchamiamy aplikację. W zasobniku systemowym znajdziemy ikonę Proxy Switcher. Klikamy na niej prawym przyciskiem myszy i wskazujemy Show Manager.

Menedżer proxy

Pojawi się okno zarządzania adresami w formacie IP:PORT, gdzie możemy dodawać (1), usuwać (2) lub edytować wpisy (3) oraz aktywować/dezaktywować wybrany serwer (4).

Oprócz tego w wersji Lite znajdziemy menedżer wykluczeń (5) – w tym miejscu zdefiniujemy, które z witryn będą ignorowane (wejście z pominięciem proxy) oraz dostęp do ustawień programu (6), gdzie sterowanie funkcjami ograniczono do kilku najważniejszych opcji jak autostart programu czy ignorowanie aplikacji blokującej reklamy Ad Muncher.

Aby dodać nowe proxy klikamy znak plus (1) i w kolejnym oknie wpisujemy adres IP serwera oraz port pod którym dostępna jest usługa.

Dodanie proxy

Żeby aktywować proxy zaznaczamy wybrany wpis i klikamy ikonę połączenia (4). Od tej pory nasza przeglądarka będzie korzystać z wybranego serwera pośredniczącego. Procedurę przełączania się między serwerami można zrealizować znacznie łatwiej, wystarczy w zasobniku systemowych kliknąć ikonę programu i z menu kontekstowego wybrać odpowiednią pozycję.

Aktualne IP sprawdzimy na jednej ze stron www.pokapoka.pl lub whatismyipaddress.com

UWAGA! Czasem pomimo wejścia na stronę przez proxy wyświetli się prawdziwy adres IP. Oznacza to, iż nasz serwer pośredniczący jest transparentny, innymi słowy przekazuje do serwera informacje z pola XFF (X-Forwarded-For), stąd możliwa identyfikacja prawdziwego IP. Pierwsza z testowych witryn pokapoka.pl uwzględnia ten fakt, druga odczytuje IP z pola REMOTE_ADDR (IP proxy).

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.