Systemy operacyjne

Odwrócony ekran w laptopie – jak to naprawić?

problem z laptopem

Twój komputer zaczął wyświetlać obraz odwrócony o 90 lub 180 stopni? Spokojnie, to nie awaria, a zwykła funkcja systemowa, która w wielu sytuacjach okazuje się niezwykle użyteczna i pomocna. Zdarza się, że w ferworze pracy lub zabawy uruchomimy ją przypadkowo. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zachować spokój i nie dzwonić do serwisu, bo naprawa tej “usterki” potrwa najwyżej kilkanaście sekund.

Kiedy przydaje się funkcja obracania ekranu?

Po co desktopowe systemy operacyjne mają funkcję zmiany orientacji ekranu? Przecież laptopem “nie wywija się” na wszystkie strony jak choćby smartfonem czy tabletem, o ile nie mówimy o urządzeniu hybrydowym, czyli łączącym funkcjonalność komputera i tabletu. Okazuje się, że to nie tylko zbędny bajer. Z tej opcji często korzystają programiści, front-end developerzy, web designerzy i wielu innych specjalistów. Ta praktyczna funkcja może okazać się też niezwykle przydatna także w codziennych zastosowaniach, np. podczas czytania książki czy skanu dokumentu.

Wielu użytkowników nie wie jednak, że ich komputer oferuje taką możliwość. O istnieniu tego udogodnienia zwykle dowiadują się przypadkiem, gdy nieświadomie wcisną odpowiednią kombinację klawiszy. Pierwsza reakcja – wciskanie klawisza Escape. Niestety, to nie pomoże. Zatem, jak naprawić odwrócony ekran w laptopie?

Odwrócony ekran w laptopie – system Windows

Zacznijmy od urządzeń pracujących pod kontrolą platformy Windows, która w Polsce jest najczęściej wybieranym systemem desktopowym. W tym przypadku, zmianę orientacji ekranu można wywołać i anulować kombinacją trzech klawiszy: Alt+Ctrl+strzałka kierunkowa. Wciśnięcie kombinacji z dolną strzałką spowoduje, że ekran (a właściwie jego zawartość) obróci się o 180 stopni. Kombinacja z prawą strzałką spowoduje obrót o 90 stopni, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Kombinacja z lewą strzałką zainicjuje obrót o 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jak przywrócić wyświetlany obraz do właściwej pozycji? To proste – wystarczy użyć kombinacji Alt+Ctrl+górna strzałka.

Co zrobić, gdy obracanie ekranu za pomocą skrótu nie działa?

Może się jednak zdarzyć, że skrót klawiszowy nie zadziała. Taka sytuacja może być wynikiem przypisania innej funkcji do danej kombinacji lub ustawień systemowych. Co robić w takiej sytuacji? Bez obaw, właściwą orientację obrazu można przywrócić także w inny sposób. Wystarczy kliknąć prawy przycisk myszy, by wywołać menu kontekstowe ekranu głównego. Teraz należy wybrać opcję Ustawienia ekranu, a następnie – Ekran lub Wyświetlacz. Pozostaje już tylko zaznaczyć odpowiednią pozycję obrazu w polu o oznaczeniu Orientacja wyświetlacza (do wyboru są cztery opcje: pionowa, pozioma, pionowa odwrócona, pozioma odwrócona). Zatwierdź operację przyciskiem Zastosuj i gotowe!

Ustawienia orientacji ekranu w Windows

Prawidłową pozycję ekranu można też przywrócić w sterownikach karty graficznej, jednak gwarantujemy, że nie trzeba tego robić. Jedna z dwóch (lub obie) opisanych powyżej metod z całą pewnością okaże się skuteczna.

Jeszcze jeden sposób na przywrócenie ekranu w Windows

Jeżeli posiadasz w laptopie zintegrowaną kartę graficzną Intela, istnieje jeszcze jeden sposób na obrócenie ekranu w laptopie z Windows. Mianowicie, możesz skorzystać z narzędzia instalowanego wraz ze sterownikami – Intel Graphics Control Panel (Panel sterowniczy grafiki UHD Intel) i jego skrótu klawiaturowego: Alt+Ctrl+F8.

Jest to skrót odpowiedzialny za przywrócenie ustawień domyślnych wyświetlania. Można z niego skorzystać w sytuacjach awaryjnych, gdy wyświetlanie obrazu jest nieprawidłowe. UWAGA! Skrót resetuje wszystkie ustawienia wyświetlania. Zalecamy w pierwszej kolejności użycie 2 pierwszych rozwiązań.

Odwrócony ekran w laptopie – system MacOS

Coraz więcej użytkowników komputerów porzuca urządzenia działające pod kontrolą platformy sygnowanej przez Microsoft na rzecz konkurencyjnych rozwiązań z logo Apple. MacOS to system operacyjny o licznych zaletach. Jedną z nich jest możliwość stworzenia spójnego ekosystemu wraz z innymi urządzeniami amerykańskiego giganta technologicznego. Nic do życzenia nie pozostawia także funkcjonalność tej platformy. podobnie jak w systemie Windows, także tutaj można obrócić ekran. Jak przywrócić go do właściwej pozycji?

Żeby to zrobić, w menu Apple należy wybrać Preferencje systemowe, a następnie – Wyświetlacze. Przechodzimy do Ustawień wyświetlacza. Na pasku bocznym wybieramy wyświetlacz, który chcemy obrócić. Otwieramy menu Obrót, następnie określamy, o ile stopni ma obrócić się obraz. Jeżeli chcesz przywrócić normalną orientację, wybierz opcję Zwykły. Operację zatwierdzamy przyciskiem Potwierdź i gotowe!

Należy podkreślić, że zarówno w przypadku platformy Windows, jak i MacOS, opisane kroki działają nie tylko w przypadku laptopów, ale także komputerów stacjonarnych. Pamiętaj, możliwość obrócenia obrazu to funkcja systemowa, nie sprzętowa.

Podsumowanie

Problematyka przywrócenia ekranu do prawidłowej pozycji jest powszechnie znana. Użytkownicy często mają z tym problemy, o czym możemy przeczytać w licznych wątkach na forach komputerowych. W niniejszym poradniku przedstawiliśmy wszystkie możliwe rozwiązania problemu. Jeżeli jednak uważasz, że którąś z metod pominęliśmy, uzupełnij artykuł swoją poradą – zamieszczając ją w komentarzu do wpisu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.