Schematy zasilania to zdefiniowane przez użytkownika zestawy ustawień, które informują system operacyjny, w jaki sposób korzystać z mechanizmu zarządzania energią. W tym poradniku dowiesz się jak wykonać kopię zapasową schematów zasilania w Windows.
Co to jest Powercfg.exe w Windows i jakie zalety posiada?
Powercfg.exe to narzędzie wbudowane w system operacyjny Windows, które pozwala na zarządzanie ustawieniami zasilania komputera. Dzięki temu można dostosować czas zablokowania ekranu, uśpienia systemu lub kontrolować bądź ograniczyć konsumpcję baterii. Wprowadzając polecenia do wiersza poleceń, można też sprawdzić stan baterii, historię ładowania oraz wykonać test zainstalowanego akumulatora. Opcje i korzyści, które daje Powercfg.exe, sprawiają, że jest to bardzo ważne narzędzie dla osób, które chcą oszczędzać energię, przedłużać żywotność baterii lub zoptymalizować ustawienia dla najlepszej wydajności sprzętu. Dzięki Powercfg.exe można w prosty sposób kontrolować zużycie baterii laptopa, jak również zaprogramować komputer, aby wykonał konkretne zadania w określonych sytuacjach. To pozwala na oszczędność energii i pieniędzy. Powercfg.exe to narzędzie, którego każdy użytkownik komputera powinien znać i umieć korzystać, aby w pełni wykorzystać możliwości zasilania oraz wesprzeć oszczędzanie energii elektrycznej.
Co to są schematy zasilania w Windows?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, schematy zasilania w Windows to zestawy ustawień, które wpływają na wykorzystanie energii w komputerze. Działają one na zasadzie regulacji przepływu prądu w podzespołach, dzięki czemu możliwe jest oszczędzanie energii i wykorzystanie jej w bardziej efektywny sposób. Schematy te obejmują takie opcje jak wygaszanie ekranu, uśpienie systemu oraz regulację taktowania procesora i karty graficznej. Dzięki tym ustawieniom można skutecznie kontrolować czas pracy na baterii lub zmniejszyć temperaturę wewnątrz komputera. Wybór odpowiedniego schematu zasilania może więc znacząco wpłynąć na zużycie energii i czas pracy baterii w laptopach, a także przyczynić się do bardziej racjonalnego wykorzystania energii komputera.
Jak stworzyć kopię zapasową schematów zasilania?
Użytkownik ma kontrolę nad 10 parametrami: wyłączenie monitora i dysków twardych, mechanizmy wstrzymania i hibernacji oraz może zarządzać przepustowością procesora. Systemowy kreator pozwala jedynie na tworzenie i modyfikację planów. Z pomocą przychodzi narzędzie wiersza poleceń powercfg, które oferuje szeroki wachlarz opcji do manipulacji ustawień zasilania, w tym również do zapisu i przywracania.
W pierwszej kolejności uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, Start => Uruchom => cmd i wciskamy kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + ENTER.
Wyświetlanie listy schematów zasilania
Listę można wyświetlić wykorzystując polecenie powercfg -list.
Aktualnie wykorzystywany schemat oznaczony jest symbolem gwiazdki.
Zapisywanie wybranego schematu do pliku
Za zapis schematu do pliku odpowiedzialna jest opcja -export. W przykładzie chcemy wykonać kopię zapasową schematu o nazwie „Edycja tekstu”. Odczytujemy identyfikator GUID schematu i w wierszu poleceń wpisujemy polecenie powercfg -export C:\schemat.ptf 645598c4-883b-4386-a2cc-0ae0700811dc (powercfg -export nazwa_pliku GUID).
W katalogu głównym powstanie plik schemat.ptf
Wczytywanie schematu zasilania z pliku
Aby przywrócić dany schemat, wystarczy wpisać polecenie powercfg ?import C:\schemat.ptf (opcjonalnie powercfg -import nazwa_pliku GUID).
Jeżeli po nazwie pliku nie podamy GUID, zostanie wygenerowany nowy identyfikator dla importowanego schematu.
Zmiana nazwy schematu
Zmiana nazwy planu zasilania możliwa jest poprzez wpisanie polecenia powercfg ?changename GUID. Gdzie w miejsce GUID wpisujemy identyfikator danego schematu. Przykład: powercfg ?changename 645598c4-883b-4386-a2cc-0ae0700811dc „Edycja tekstu numer2”.
Usuwanie schematu zasilania
Istnieje możliwość usunięcia wybranego schematu zasilania o określonym identyfikatorze GUID. Aby tego dokonać wpisujemy powercfg -delete GUID. W miejsce GUID wpisujemy identyfikator schematu, który chcemy usunąć. Dla przykładu, wpierw wyświetlamy listę wszystkich schematów: powercfg -list, następnie odczytujemy GUID, dla przykładu będzie to Edycja tekstu numer2 i wpisujemy powercfg -delete 645598c4-883b-4386-a2cc-0ae0700811dc.
Powercfg.exe zawiera bardzo wiele funkcji przydatnych w manipulacji schematami zasilania. Aby poznać wszystkie opcje należy wpisać powercfg /? lub przejść na witrynę TechNetu.