backup na laptopie

Tworzenie kopii zapasowych schematów zasilania (Powercfg.exe)

Schematy zasilania to zdefiniowane przez użytkownika zestawy ustawień, które informują system operacyjny, w jaki sposób korzystać z mechanizmu zarządzania energią. Użytkownik ma kontrolę nad 10 parametrami: wyłączenie monitora i dysków twardych, mechanizmy wstrzymania i hibernacji oraz może zarządzać przepustowością procesora. Systemowy kreator pozwala jedynie na tworzenie i modyfikację planów. Z pomocą przychodzi narzędzie wiersza poleceń powercfg, które oferuje szeroki wachlarz opcji do manipulacji ustawień zasilania, w tym również do zapisu i przywracania.

Opcje zasilania Windows

W pierwszej kolejności uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, Start => Uruchom => cmd i wciskamy kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + ENTER.

Wyświetlanie listy schematów zasilania

Listę można wyświetlić wykorzystując polecenie powercfg -list.

Lista schematów powercfg

Aktualnie wykorzystywany schemat oznaczony jest symbolem gwiazdki.

Zapisywanie wybranego schematu do pliku

Za zapis schematu do pliku odpowiedzialna jest opcja -export. W przykładzie chcemy wykonać kopię zapasową schematu o nazwie „Edycja tekstu”. Odczytujemy identyfikator GUID schematu i w wierszu poleceń wpisujemy polecenie powercfg -export C:\schemat.ptf 645598c4-883b-4386-a2cc-0ae0700811dc (powercfg -export nazwa_pliku GUID).

Zapis planu zasilania do pliku

W katalogu głównym powstanie plik schemat.ptf

Wczytywanie schematu zasilania z pliku

Aby przywrócić dany schemat, wystarczy wpisać polecenie powercfg ?import C:\schemat.ptf (opcjonalnie powercfg -import nazwa_pliku GUID).

Wczytywanie planu zasilania

Jeżeli po nazwie pliku nie podamy GUID, zostanie wygenerowany nowy identyfikator dla importowanego schematu.

Zmiana nazwy schematu

Zmiana nazwy planu zasilania możliwa jest poprzez wpisanie polecenia powercfg ?changename GUID. Gdzie w miejsce GUID wpisujemy identyfikator danego schematu. Przykład: powercfg ?changename 645598c4-883b-4386-a2cc-0ae0700811dc „Edycja tekstu numer2”.

Zmiana nazwy schematu zasilania

Usuwanie schematu zasilania

Istnieje możliwość usunięcia wybranego schematu zasilania o określonym identyfikatorze GUID. Aby tego dokonać wpisujemy powercfg -delete GUID. W miejsce GUID wpisujemy identyfikator schematu, który chcemy usunąć. Dla przykładu, wpierw wyświetlamy listę wszystkich schematów: powercfg -list, następnie odczytujemy GUID, dla przykładu będzie to Edycja tekstu numer2 i wpisujemy powercfg -delete 645598c4-883b-4386-a2cc-0ae0700811dc.

Wyświetlanie listy schematów

Usuwanie schematu

Powercfg.exe zawiera bardzo wiele funkcji przydatnych w manipulacji schematami zasilania. Aby poznać wszystkie opcje należy wpisać powercfg /? lub przejść na witrynę TechNetu.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować