rozebrany dysk twardy gotowy do diagnostyki i naprawy

Diagnostyka dysku twardego, odczyt SMART w Windows

S.M.A.R.T. jest technologią monitorującą stan urządzeń magazynujących (dysków twardych), która rejestruje wszystkie informacje na temat ich pracy. Pozwala w miarę precyzyjnie oszacować sprawność urządzenia i w przypadku zbliżającej się awarii poinformować o tym fakcie użytkownika. Istotnym elementem w całym mechanizmie jest odczyt atrybutów – każdy użytkownik, nawet ten mniej wtajemniczony powinien zaznajomić się z kwestiami odczytu S.M.A.R.T. W tym poradniku zaprezentuję kilka aplikacji, dzięki którym szybko sprawdzimy stan naszego dysku twardego.

CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo jest darmową aplikacją, który dostarcza wielu cennych informacji o naszym dysku twardym. Głównym zadaniem programu jest odczyt S.M.A.R.T. dysków HDD/SSD, lecz funkcjonalność CrystalDiskInfo jest znacznie większa: kontrola ustawień AAM/APM, monitorowanie dysku i wysyłanie alertu, w przypadku gdy wartości graniczne zostały przekroczone.

Aby odczytać SMART w CrystalDiskInfo wystarczy uruchomić aplikację. Okno główne programu będzie zawierało informacje o stanie nadrzędnego dysku twardego. Jeśli mamy więcej dysków, będą wszystkie wymienione pod menu głównym, klikamy ikonę danego dysku i otrzymujemy wszelkie niezbędne informacje.</>

Odczyt SMART w CrystalDiskInfo

Domyślnie nazwy atrybutów są w języku polskim. Aby ułatwić proces sprawdzania SMART przez eksperta warto zmienić nazewnictwo na anglojęzyczne. Z menu wybieramy Język (Language) i zaznaczamy opcję S.M.A.R.T. in English.

Wszystkie wartości w kolumnie Raw Values podane są w systemie szesnastkowym. Aby przejść na system dziesiętny wykonujemy kolejno: Function (Funkcje) => Advanced Feature => Raw Values (Wartość Raw) => 10 [DEC]

Informacje SMART można łatwo skopiować do schowka: Edit (Edycja) => Copy (Kopiuj).

HDDScan for Windows

HDDScan to kolejny program, którego zadaniem jest wyświetlanie szczegółowych informacji na temat dysku. Oprócz funkcji informacyjnych program posiada opcje skanowania powierzchni dysku, monitorowania temperatury, zarządzanie ustawieniami AAM (Automatic Acoustic Management) i APM (Advanced Power Management), a także moduł do tworzenia skryptów wykonywalnych.

HDDScan okno główne

Aby odczytać stan dysku w HDDScan, w oknie głównym programu wskazujemy odpowiednie urządzenie i klikamy S.M.A.R.T.

HDDScan SMART

Raport SMART można wydrukować (Print) lub zapisać do pliku (Save to File) TXT, HTM, HTML lub MHT. Wszystkie dane w rubryce Raw podane są w systemie szesnastkowym. Program nie posiada opcji umożliwiających modyfikowanie trybu wyświetlania SMART.

Smartmontools dla Windows

Smartmontools to znany z systemów Unix program do analizy dysków twardych, dostarczany w formie aplikacji konsolowej, funkcjonalnie zbliżony do swoich poprzedników.

Aby odczytać SMART przy pomocy smartctl.exe należy uruchomić wiersz poleceń, Start => Uruchom => cmd.exe i wpisać następujące polecenie:

smartctl -a /dev/sdX

lub…

smartctl -a /dev/hdX

Ostateczny wygląd polecenia zależy od tego, czy dysk jest w standardzie IDE/ATA czy też SATA. Litera X to identyfikator dysku twardego. Dla pierwszego dysku SATA oznaczenie sda, dla kolejnego sdb (podobnie z IDE, hda, hdb…). Więcej informacji o systemie nazewnictwa i identyfikacji dysków w systemach Unix można pozyskać z Wikipedii.

Jeśli chcemy zapisać informacje do pliku wystarczy wpisać:

smartctl -a /dev/sdX >>D:\danesmart.txt

Oczywiście sdX zastępujemy odpowiednim identyfikatorem. Ścieżkę zapisu oraz nazwę pliku D:\danesmart.txt modyfikujemy wedle potrzeb. Dane w kolumnie RAW_VALUE podane są w systemie dziesiętnym.

GSmartControl

GSmartControl to graficzny interfejs użytkownika (GUI) dla smartmontools (smartctl). Aplikacja pierwotnie dedykowana na platformę Linux, w związku z dużą popularnością udostępniona także dla systemu Windows.

GSmartControl

Program pozwala na odczytanie SMART oraz danych identyfikujących dysk. Dodatkowo istnieje opcja pozwalająca na wykonanie testów diagnostycznych.

Atrybuty SMART

Aby sprawdzić stan dysku w oknie głównym programu wskazujemy dysk, następnie przechodzimy na zakładkę Attributes i odczytujemy poszczególne wartości. Wszystkie dane można zapisać do pliku (opcja Save As) w formacie TXT. Przed zapisem możemy wyświetlić wszystkie informacje poprzez opcję View Output.

UWAGA! Wszystkie opisywane programy należy uruchomić z uprawnieniami administratora.

Sporządzone raporty lub zrzuty ekranu z podglądem SMART można przedstawić do analizy ekspertowi, który na ich podstawie oceni stan dysku.

Jednym z nielicznych miejsc w Internecie, gdzie można otrzymać profesjonalną darmową pomoc w tym zakresie jest forum HotFix, logi należy przedstawić w temacie pt. Analiza SMART (S.M.A.R.T) dysku twardego: http://forum.hotfix.pl/sprzet-komputerowy/analiza-smart-s-m-a-r-t-dysku-twardego-t30.html

24 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować
 • Ostatnimi czasy pod systemem Windows XP dysk twardy tak jakby się zawiesza na kilkanaście sekund po czym znowu normalnie pracuje. Pod Linuksem też ten problem występuje, ale rzadziej. Przeskanuję ten dysk na S.M.A.R.T. po czym napiszę na forum HotFix, mam nadzieję, że tam uzyskam pomoc czy dysk jest do wymiany czy może da się z tym coś jeszcze zrobić.

  Pozdrawiam

 • Dobrze napisany artykuł, mi się z pewnością przyda. Szczególnie, że mam kilka komputerów w domu jak i w pracy. Przetestuje oprogramowanie na swoich laptopach i zobaczymy co w dyskach piszczy:)

 • Super wiedza. Ja mam wrażenie że mój komputer z minuty na minutę coraz wolniej chodzi. Może to być przez antywirusa?

  • Tak, oprogramowanie antywirusowe może powodować spowolnienie pracy komputera, w szczególności gdy ustawi się bardzo agresywną politykę ochrony. Dodatkowo jeśli Masz w systemie więcej niż jeden program ochronny, warto sprawdzić czy nie gryzie się on z innym oprogramowaniem ochronnym. Błędy aplikacji znajdziesz w dziennikach zdarzeń, start => uruchom => eventvwr.msc – one także mogą podpowiedzieć, gdzie leży problem.

  • Dzięki za cynk. Faktycznie już teraz widzę w czym był problem, wywaliłem wszystko i kupiłem jeden antywirus ESET smart security. Nie spowalnia aż tak komputera. Pozdrawiam

 • Bardzo ciekawa strona, nie mam pojęcia dlaczego dopiero teraz odkryłem?!

  Zastanawiam się co z dyskami SSD w przypadku tej technologii ?

  Juz zmieniam stronę startową z Google na waszą!

  pozdrawiam

  • Działanie dysków SSD opiera się na innych zasadach niż klasycznych dysków, to też nie możemy tutaj mówić o problemie Load/Unload. Pozdrawiam

 • Fajnie, że przedstawiłeś jakąś alternatywę dla popularnego HD Tune. Artybuł dobrze napisany w sposób prosty, dobrze się go czyta. Mógłbyś jeszcze dokładnie opisać pozycje z odczytów smart? O czym mówi która pozycja jakie są przedziały watrości prawidłowych, a kiedy należy myleć o zakupie nowego dysku. Wiem, że na wikipedii jest to opisane, ale ostatnio spotkałem się ze stwierdzeniem od bardzo kumatej osoby, że ona nie zbyt kojarzy co tam jest napisane.

  • Dzięki 🙂 HdTune nie opisywałem bo są z nim problemy na nowszym sprzęcie (nie pokazuje SMART), wszystkie przedstawione w niniejszym artykule programy nie miały najmniejszych problemów z odczytem, stąd akurat ten zestaw a nie inny, choć programów do odczytu SMART jest znacznie więcej.

   Co do opisu atrybutów, to temat na oddzielny wpis, zapisałem sobie do realizacji, dzięki za pomysł na nowy artykuł.

   Jeśli już teraz chcesz poznać całkiem dobre opisy do atrybutów skorzystaj z programu GSmartControl. Po najechaniu kursorem na wybraną opcję pojawi się szczegółowy opis.

 • Dobry artykuł. Przydałoby się jednak również nadmienić, że warto już w samym BIOSie komputera ustawić sprawdzanie parametrów SMART podczas startu komputera.
  Co do samego HD Tune, to zgodzę się, że faktycznie z częścią nowych dysków ma problem z odczytem SMARTA. Alternatywą mogłaby być Victoria.

  • Użyj wpierw innej metody do sprawdzenia smart dysku. Na bootowalnych płytach np. Ultimate Boot CD znajdziesz inne toolsy do checkingu smart, ewentualnie zrób to z poziomu dystrybucji Linux Live CD, gdzie znajdziesz na przykład narzędzia typu gsmartcontrol.

 • Jak powinna wyglądać podstawowa diagnostyka dysku twardego? Dostałam takie zadanie na teście z informatki. Prosze o pomoc.

  • @Natalia, pierwsze co się sprawdza to stan mechaniczny, następnie od strony software’owej czyli SMART dysku, uszkodzenia firmware, bad sektory etc. W sieci znajdziesz sporo poradników o tym, jak prawidłowo zdiagnozować dysk twardy, jak odczytać smart dysku czy też w jaki sposób naprawić bad sektory. Na tym blogu też kilka tego typu poradników znajdziesz. Zapraszam do lektury!

 • Hej chciałam sprawdzić sprawność dysku twardego ale utkwiłam w martwym punkcie żaden program nie widzi mojego dysku 🙁

  • A co za interfejs, ATA/IDE? SATA? inny? jaki?
   Napisz coś więcej albo opisz swój problem ze szczegółami na forum.hotfix.pl, być może uda się znaleźć rozwiązanie.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.