optymalizacja
Systemy operacyjne

Inteligentna optymalizacja pamięci RAM

Na rynku oprogramowania istnieje ogromna liczba narzędzi do optymalizacji pamięć RAM. Większość z nich posiada zbliżone do siebie funkcje, dlatego też wyłonienie najlepszej aplikacji nie jest łatwe. Zaprezentowany w poradniku Rizone Memory Booster, pozwala na podstawowe działania optymalizacyjne, lecz mimo to wyróżnia się z tłumu.

Dlaczego warto optymalizować pamięć RAM w komputerze?

Optymalizacja pamięci RAM w komputerze jest niezwykle istotna z kilku powodów, które oddziałują bezpośrednio na wydajność i komfort pracy lub rozrywki. W chwili obecnej praktycznie każde działanie na komputerze wymaga odpowiedniej ilości pamięci RAM, czy to w przypadku przeglądania stron internetowych, korzystania z programów graficznych, pracy z różnorodnymi aplikacjami, czy też wreszcie korzystania z gier.

Skuteczna optymalizacja pozwala na lepsze zarządzanie dostępnymi zasobami pamięci, a tym samym uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, takich jak nagłe zawieszanie się aplikacji bądź zwolnienie pracy systemu.

Jednym z głównych powodów, dla których warto optymalizować pamięć RAM jest zdecydowane przyspieszenie działania komputera. Poprzez systematyczne oczyszczanie pamięci z niepotrzebnych, nieużywanych, czy też nieaktualnych danych system i poszczególne aplikacje mogą znacznie sprawniej wykorzystywać dostępne zasoby, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną wydajność.

Warto także pamiętać, że pamięć RAM jest kluczowym elementem wpływającym na szybkość uruchamiania i zamykania poszczególnych programów, czy to w celu wykonywania niezbędnych obliczeń, czy też pobierania i przechowywania danych.

Optymalizacja pamięci RAM pozwala nie tylko na sprawniejsze działanie komputera, ale także znacząco wydłuża okres jego bezawaryjnego użytkowania. Podsumowując, optymalizacja pamięci RAM jest niezbędna dla efektywnego i bezproblemowego funkcjonowania komputera.

Optymalizacja pamięci RAM za pomocą Rizone Memory Booster

Memory Booster nie wymaga instalacji, poprawnie współpracuje z systemami Windows 2000, XP, 2003, Vista, Windows 2008 oraz Windows 7. Główne okno programu udostępnia statystyki na temat wykorzystania pamięci wirtualnej, fizycznej oraz obciążenia procesora. Dzięki wykresom czasowym można dokładnie prześledzić zużycie. Opcja Optimize Memory wymusza natychmiastowe zwolnienie pamięci RAM.

Rizone Memory Booster

Rizone Memory Booster domyślnie uruchamia proces optymalizacji co 15-20 sekund. Upływający czas pomiędzy kolejnymi próbami można obserwować w dolnej części okna, tuż nad paskiem stanu. Częstotliwość optymalizacji można zmodyfikować wybierając Options.

Ustawienia programu Rizone

  • Start 'Memory Booster’ when Windows starts – uruchamia aplikację wraz ze startem systemu operacyjnego.
  • Show 'Memory Booster’ Always On Top – okno Memory Booster widoczne jako „zawsze na wierzchu”.
  • Show program notifications – pokazuje powiadomienia o stanie.
  • Inteligent memory optimization – inteligentna optymalizacja pamięci.
  • Automatically optimize memory every… – uruchamia proces optymalizacji co zadaną liczbę sekund.
  • Don’t automatically optimize memory – wyłącza automatyczną optymalizację.

Rizone należy do tych programów, które zużywają najmniej zasobów. Po dłuższych testach program skonsumował średnio 900 KB, wliczając w to chwilowe skoki sięgające 4 MB. Strategia optymalizacji pamięci nie jest agresywna, dlatego w praktyce możemy nawet nie zauważyć, że program działa w tle i optymalizuje pamięć.

Zużycie pamięci

Zalety:

  • Intuicyjny interfejs, prostota.
  • Niewielkie zużycie zasobów.
  • Prezentacja danych w formie wykresów czasowych.
  • Możliwość ustawienia częstotliwości optymalizacji.
  • Możliwość pracy w trybie inteligentnym.

Wady:

  • Brak funkcji ograniczającej proces optymalizacji, przy wysokim obciążeniu procesora.
  • Brak agresywnej metody optymalizacji.

Brak agresywnej metody jest niewielką niedogodnością, albowiem przy takiej formie optymalizacji często dochodzi do zauważalnego pogorszenia wydajności i stabilności systemu.

Rizone wprawdzie nie może się poszczycić taką efektywnością w odzyskiwaniu pamięci jak inne podobne mu programy, to jednak zasługuje na duże słowa uznania, z uwagi na formę bez-destrukcyjnej optymalizacji. Co pewien okres czasu następuje wywołanie systemowej funkcji wymuszającej oczyszczanie pamięci alokowanych procesów. Jak wiadomo, nie każda aplikacja potrafi zwolnić zasoby lub dokonuje tego z dużym opóźnieniem. Dzięki zastosowaniu inteligentnej optymalizacji mamy pewność, że pamięć RAM będzie wykorzystywana w sposób efektywny.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

5 komentarzy

    • Witaj Neux,

      Jeden z lepszych tego typu programów. Inny godny polecenia to Minimem. Artykuł o nim znajdziesz na Hotfiksie 😉

      Pozdrawiam serdecznie

  • Witam na czym polega optymalizacja pamięci ram? To znaczy że program usuwa nie potrzebne działające aplikacje?

    Pozdrawiam.

    • Sporo programów ma to do siebie, że nawet po zamknięciu nie zwalnia zasobów, pomijam już fakt źle napisanych i niezoptymalizowanych aplikacji bo to głownie od samego systemu operacyjnego zależy sposób zarządzania. Programy do optymalizacji mają za zadanie wykrywać tego typu sytuacje i eliminować. Niestety na rynku nie znajdziesz wiele programów, które optymalizują dobrze RAM choć jedną z nich jest opisywana aplikacja, a także Minimem. Akurat Rizone wykorzystuje API Windowsa i poniekąd wymusza co zadaną ilość sekund zwalnianie zasobów co przekłada się na lepsze wykorzystanie pamięci.

      Pozostałe programy symulują optymalizację, do pamięci ładują dużą porcję danych, następnie zwalniają zasoby, a po zwolnieniu mamy „więcej” wolnej pamięci, efektem takiej techniki jest spowolnienie systemu, inne z kolei wykorzystują do optymalizacji przestrzeń wymiany. Technik jest wiele lecz tylko Minimem i Rizone są w stanie efektywnie pracować bez uszczerbku dla stabilności i responsywności systemu operacyjnego.

  • Wypróbowałem ten program, ale mam mieszane odczucia. Owszem, zwalnia pewną część RAM-u, robi to wg mnie nieagresywnie, ale nie widzę żadnej różnicy w działaniu komputera. Ani nie przyspiesza ani nie spowalnia. Programy działają tak samo i przed, i po użyciu tego programu.

Kliknij tutaj aby skomentować