Uśmiechnięta kobieta z serduszkiem
Aktualności

Podaruj 1% podatku 2022 – Ty również możesz pomóc!

Raz do roku rozliczamy się z podatku dochodowego z Urzędem Skarbowym. Jest to obowiązek każdej osoby uzyskującej jakikolwiek dochód. W Polsce od jakiegoś czasu funkcjonuje pewien ważny element corocznych rozliczeń. Mianowicie instytucja tak zwanego „jednego procenta” (1%). O co w tym chodzi wie pewnie każdy z nas, natomiast nie zaszkodzi przypomnieć, a jednocześnie uświadomić jak ważny jest to element dla niemałej liczby obywateli.

O co chodzi z 1% podatku i czemu on służy?

Jeden procent to skrót od możliwości przekazania jednego procenta kwoty podatku dochodowego, którą uzyskaliśmy w danym roku. Kwotę tę dobrowolnie możemy przekazać na rzecz jednej organizacji lub osoby, która ma do tego prawo. Prawo to uzyskuje się poprzez otrzymanie tytułu organizacji pożytku publicznego.

Każda taka organizacja, czasami zrzeszająca wiele podmiotów indywidualnych (np. fundacja, czy stowarzyszenie), posiada nadany jej numer KRS. Jest to numer właściwy tylko dla tej jednostkowej organizacji, wpisujemy go w formularzu rozliczenia podatkowego. Dodatkowo jeżeli dana fundacja posiada wielu podopiecznych, a my pragniemy wesprzeć tą konkretną osobę, wpisujemy cel szczegółowy (przeważnie nazwisko lub numer nadany takiej osobie).

Nierzadko jest tak, że chcielibyśmy ten 1 procent naszego podatku przekazać, natomiast nie wiemy komu, nie mamy pomysłu itp. Wtedy w wielu internetowych programach rozliczeniowych możemy wybrać opcję wylosowania celu. Taki numer KRS pojawia się wtedy w drodze losowej w odpowiednim okienku formularza. Nas nic to nie kosztuje, a wsparliśmy jakąś konkretną sprawę. Ważne jest podkreślenie, że dla nas nie jest to w żaden sposób obciążające. Jest to dobry uczynek, nie wymagający praktycznie żadnego nakładu kosztów. Parę ruchów ręki więcej i tyle. A dla kogoś realna zmiana.

Jak pożytkowany jest nasz jeden procent przez dane instytucje czy osoby?

Możemy się nad tym zastanawiać, czy cel przez nas wspierany jest słuszny i konkretny. Fundacje posiadają system ustrukturalizowanych rozliczeń. Musza spełniać szereg wymogów formalnych, aby w ogóle znaleźć się na liście KRS. Są one systematycznie kontrolowane, jak i kontrolowane są środki, którymi dysponują. Przedstawimy to na przykładzie konkretnej osoby, Tomasza Koniew. Mężczyzna od 30 roku życia wie, że choruje na bardzo rzadką chorobę o podłożu genetycznym, miopatię mitochondrialną. Choroba ta daje wiele symptomów, natomiast z takich najwidoczniejszych to zanik mięśni, chroniczne zmęczenie, osłabienie wzroku, zdolności przełykania. Więcej informacji mogą państwo znaleźć na stronie www.miopatia.pl.

Pan Tomasz szuka pomocy dla siebie właśnie w formie darowizn na rzecz jego celu, poprzez fundację, która objęła go opieką, Fundację „Avalon”, z siedzibą w Warszawie. Fundacja ta posiada pod swoją kuratelą wiele indywidualnych osób, umożliwia im operowanie środkami z między innymi 1%.

Każda z tym osób posiada swoje własne subkonto. Jeżeli na przykład wpiszemy w rozliczeniu tylko numer KRS fundacji środki będą rozdysponowywane przez nią wedle uznania i potrzeb. Natomiast jeżeli dopiszemy cel szczegółowy (np. Koniew, 4907) to należna  kwota trafia bezpośrednio na subkonto tej osoby.

Rozliczenie PIT 2019/2020 OPP
Formularz PIT – Przekazanie 1% podatku 2019/2020

Opisywana fundacja działa na tej zasadzie, że po okresie rozliczenia z podopiecznymi (zazwyczaj okolice października danego roku), nie wypłaca pieniędzy bezpośrednio na prywatne konta osób, pod nią podlegających. Podopieczny rozlicza się z fundacja na podstawie faktur, a pieniądze za przesyłane do fundacji faktury, są odliczane od kwoty na jego subkoncie.

Na co osoba chorująca może potrzebować dodatkowych pieniędzy?

Zazwyczaj są to koszty przechodzenia danej choroby. W przypadku Tomasz Koniew ogromnym obciążeniem finansowym jest rehabilitacja, traktowana jako główna forma leczenia zachowawczego w jego przypadłości. W przypadku chorób rzadkich spotykamy się często z brakiem adekwatnego leczenia farmakologicznego. Tak jest w przypadku miopatii mitochondrialnej. Suplementacja oraz podtrzymywanie sprawności fizycznej są podstawą proponowanych działań dla osób dorosłych. Na leki, suplementy diety, działania fizykoterapeutyczne, na to wszystko można zdobyć dodatkowe środki właśnie dzięki 1% od zaangażowanych i świadomych ludzi.

W potocznym myśleniu może się nam wydawać, że jeden procent naszej kwoty, to jakaś strasznie mała kropla w morzu potrzeb. Ważne podkreślenie jest, że dla pojedynczego płatnika to taki „baby step”, mały kroczek mogący się wydawać nieistotnym. Natomiast z perspektywy osoby, która otrzyma po podsumowaniu konkretną kwotę od wielu darczyńców, jest to bardzo realna, namacalna, nierzadko ratująca życie pomoc.

Nasze małe działania mają duży wydźwięk, gdy są skumulowane, opatrzone sensownymi ramami i mają podstawy do zmieniania rzeczywistości ogromnej liczby osób w naszym kraju. Każdy jeden procent przekierowany w określoną stronę ma znaczenie. Więc jeżeli jeszcze państwo zastanawiają się czy jest sens zainteresować się kwestią przekazania 1% podatku, to proszę uwierzyć w realność tym małych, z pozoru nieistotnych działań, mają one moc zmieniania świata dla całej masy ludzi, których los trochę inaczej doświadczył, pewne aspekty funkcjonowania utrudnił. Natomiast dzięki czyjejś pomocy, część potrzebujących może nadal funkcjonować w najlepszy możliwy sposób.

Kto może przekazać 1% podatku?

Jeden procent podatku 2019/2020 mogą przekazać wszystkie osoby wypełniające formularze PIT 37 i PIT 38, jak również podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych tj. PIT 28, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (PIT 36). Jeden procent podatku mogą przekazać również emeryci i renciści (PIT 40).

W jaki sposób 1% podatku mogą przekazać osoby, za które PIT rozlicza Urząd Skarbowy?

Rozliczenie PIT przez Urzędy Skarbowe jest jednym z ułatwień kierowanych do podatników. Również w sezonie 2019/2020 na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów pojawią się zeznania podatkowe wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Wypełniony formularz będzie znajdował się w zakładce „Twój e-PIT”. Po wyświetleniu PIT, podatnik może sprawdzić poprawność danych i zaakceptować formularz (wraz z otrzymaniem UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru).

Podatnik przed zaakceptowaniem formularza, może również wpisać dane organizacji pożytku publicznego (OPP), dla której chce przekazać 1% podatku dochodowego za 2019 rok.

W jaki sposób 1% podatku mogą przekazać przedsiębiorcy?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się z Urzędem na podstawie PIT 36, również mogą przekazać 1% podatku wybranemu OPP. Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się samodzielnie, w programie do wypełniania PIT-ów może wskazać określony cel, analogicznie jak wyżej.

Jeżeli przedsiębiorca rozliczany jest przez biuro rachunkowe, przed złożeniem PIT może przekazać do biura informację, z prośbą o uwzględnienie w rozliczeniu jednego procenta na rzecz wybranej organizacji lub konkretnego podopiecznego.

Dodatkowe informacje

Listę wszystkich formularzy PIT znajdziesz na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów.

Aktualizacja: 05.02.2022

Więcej informacji o sposobie przekazania 1% znajdziecie na stronie https://www.miopatia.pl/miopatia-mitochondrialna-przekaz-1-procent-podatku/

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

1 komentarz

  • Warto w taki sposób pomagać, zwłaszcza, że przekazanie procentu w żaden sposób nie obciąża naszego portfela. Traci tylko fiskus, który musi podzielić się naszym podatkiem ze wskazaną organizacją pożytku publicznego.

Kliknij tutaj aby skomentować