Pendrive to najczęściej wybierany zewnętrzny nośnik danych. Niewielkie rozmiary sprawiają, że z łatwością zmieści się nawet w najmniejszej kieszeni lub portfelu. To w połączeniu ze znaczną pojemnością i niską ceną zakupu sprawia, że niemal każdy użytkownik komputera ma na podorędziu przynajmniej jedno takie urządzenie. Niestety, pamięć flash bywa zawodna, więc nie można traktować jej jako trwałego magazynu. Gorzej, gdy ulegnie uszkodzeniu w trakcie przenoszenia plików. Czy z uszkodzonego pendrive’a można odzyskać dane? W wielu przypadkach jest to możliwe. Trzeba tylko wiedzieć, co robić.
Istnieje wiele objawów wskazujących na uszkodzenie pamięci flash. Zdarza się, że komputer w ogóle nie widzi nośnika, ale najczęściej zgłaszana jest zerowa pojemność. Pendrive, podobnie jak karta pamięci, może ulec uszkodzeniu w wielu okolicznościach i na wiele sposobów. Poza uszkodzeniami typowo mechanicznymi, większość usterek wynika ze zużycia elementów elektronicznych i z działania wirusów. Jeżeli awarii uległy komórki pamięci, nie uda się ich odtworzyć. Jeżeli jednak kość została nienaruszona, najprawdopodobniej uda się odzyskać zapisane pliki.
Czy programy do odzyskiwania danych zadziałają w tym przypadku?
W Internecie znajdziemy mnóstwo płatnych i darmowych narzędzi do odzyskiwania danych z najróżniejszych nośników. Twórcy niektórych z nich zapewniają, że ich programy mogą przywrócić pliki także z uszkodzonego pendrive’a. W wielu przypadkach, rozwiązania software’owe rzeczywiście zdają egzamin. W wielu, ale nie we wszystkich. Jeżeli nośnik jest uszkodzony w stopniu, który uniemożliwia wykrycie go przez komputer, nie pomoże żaden program. Jeżeli jednak system operacyjny „widzi” uszkodzony pendrive po umieszczeniu go w porcie USB, warto spróbować, ale zaznaczamy, że w ten sposób nie zawsze udaje się przywrócić dane. Najmniej skuteczne okazują się darmowe programy przywracające dane. Te profesjonalne kosztują z kolei niemało, bo nawet kilkaset złotych.
Darmowe programy do odzyskiwania danych z uszkodzonego pendrive
Dysponowanie programami do odzyskiwania danych z uszkodzonego pendrive’a to kluczowa sprawa zwłaszcza dla osób które cenią sobie bezpieczeństwo swojego cyfrowego życia. Dobrą informacją dla takich użytkowników jest fakt, że istnieje wiele darmowych narzędzi, których zadaniem jest precyzyjne odzyskiwanie danych z nośników tego typu.
Recuva
Pierwszym na liście jest Recuva. Ten program, opracowany przez twórców popularnego narzędzia do czyszczenia komputera CCleaner, oferuje podstawowe, ale skuteczne funkcje do odzyskiwania danych.
EaseUS Data Recovery Wizard
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników ciekawą propozycją może być EaseUS Data Recovery Wizard. Jest on wyposażony w dużą ilość funkcji oraz oferuje bardzo skuteczne rozwiązania służące do odzyskiwania danych z różnego rodzaju urządzeń, w tym także z uszkodzonych pendrive’ów.
Disk Drill for Windows
Kolejny program, Disk Drill, pomimo swojej prostoty, jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w tej kategorii. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które po raz pierwszy zmagają się z problemem utraty danych.
Puran File Recovery
Puran File Recovery to kolejne darmowe narzędzie, które jest w stanie odzyskać praktycznie każdy uszkodzony plik, w tym zaszyfrowane dane oraz ze skompresowanych nośników.
Inne darmowe aplikacje do odzyskiwania danych z pendrive
Wśród popularnych i skutecznych programów warto również wymienić undelete360, testDisk & PhotoRec, MiniTool Power Data Recovery.
Ważne jest jednak, żeby zapobiegać utracie danych, kiedy to możliwe. Pamiętać musisz o tym, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest regularne tworzenie kopii zapasowych swoich plików.
Bez względu na to jak skuteczny jest dany program do odzyskiwania danych, nie zawsze będzie on w stanie odzyskać wszystko, zwłaszcza jeśli uszkodzenie nośnika jest poważne. Dlatego zawsze warto tworzyć kopie zapasowe plików i odpowiednio przechowywać pendrive. Te proste metody pozwolą w wielu przypadkach uniknąć poważnych problemów i ocalić dane.
Gdy zawiodą programy do przywracania danych
Najpewniejszą metodą odzyskania plików z uszkodzonego nośnika pamięci flash jest zgranie danych zapisanych w kości pamięci. Jak to zrobić? To dość skomplikowana operacja. W pierwszej kolejności należy otworzyć obudowę nośnika. Już ta czynność może okazać się niemałym wyzwaniem. Gdy już poradzisz sobie z plastikową osłoną, będziesz musiał wylutować kość pamięci. Potrzebna będzie do tego precyzyjna lutownica igłowa. Przydadzą się też spore umiejętności manualne.
Kolejnym krokiem jest przylutowanie kabla zakończonego specjalnym interfejsem, który następnie połączymy z kolejnym kablem. Ten ostatni będzie podłączony bezpośrednio do komputera. Gdy już to zrobimy, będziemy mogli przekopiować dane na dysk twardy. Czy to już wszystko? Otóż, nie. To właściwie dopiero „początek zabawy”.
Po zgraniu plików, trzeba będzie je otworzyć, a to wymaga zdekodowania danych. W pierwszej kolejności, należy skorygować ewentualne błędy. Następnie, konieczne będzie użycie specjalnego programu, który uruchomi algorytm dekodujący.
Podsumowując, żeby móc odzyskać dane z uszkodzonego nośnika flash, nie obejdzie się bez specjalistycznych narzędzi, odpowiedniego oprogramowania i interfejsu, fachowej wiedzy i dużych zdolności manualnych. Czy każdy może sobie z tym poradzić? Cóż, człowiek może nauczyć się wszystkiego, jednak zastanówmy się przez chwilę – jak często dochodzi do uszkodzenia pendrive’a z ważnymi danymi? Jesteśmy przekonani, że większość osób spotyka się z taką sytuacją raz, dwa razy w życiu. W tym kontekście, nie warto inwestować środków i czasu w sprzęt i wiedzę.
Co zatem zrobić? Najlepiej powierzyć uszkodzony pendrive firmie specjalizującej się w odzyskiwaniu danych. Taka usługa najczęściej jest wyceniana na podstawie pojemności nośnika i stopnia jego uszkodzenia. Użytkownik zyskuje gwarancję, że jego pliki faktycznie zostaną odzyskane, szybko i sprawnie. W sytuacji, w której zależy nam na odzyskaniu ważnych danych, to najlepsze wyjście z problematycznej sytuacji. Samodzielne próby mogą spełznąć na niczym, a w najgorszym wypadku doprowadzimy do trwałego zniszczenia kości pamięci.
Ile realnie kosztuje odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive?
Ile kosztuje odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive to pytanie zadaje sobie wielu użytkowników po niefortunnej utracie ważnych informacji. Cena odzyskiwania danych jest zróżnicowana i zależy od kilku istotnych czynników.
Przede wszystkim uzależniona jest od stopnia uszkodzenia nośnika danych. Jeżeli pendrive ma uszkodzenia mechaniczne, takie jak wyrwanie ścieżek, ukruszenie końcówki USB, koszt usługi będzie wyższy, ponieważ wymaga to specjalistycznego sprzętu i czasochłonnej pracy. Ceny za takie usługi zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy.
Następnie od pojemności pendrive, co ma bezpośredni wpływ na skomplikowanie całego procesu i tym samym na cenę usługi. Większa pojemność oznacza więcej danych do odzyskania, co wiąże się z większym nakładem pracy. Kolejna kwestia to ilość utraconych danych. Jeśli chodzi o dużą ilość plików, koszt odzyskiwania może wzrosnąć.
Istotnym czynnikiem wpływającym na koszt odzyskiwania danych z pendrive jest stopień skomplikowania operacji. Czy dane zostały usunięte poprzez zerowanie, czy też zaszyfrowane, czy też pendrive został sformatowany, czy może doszło do uszkodzenia układu pamięci? W przypadkach bardzo wymagających koszt odzyskiwania danych może być wyższy. Dodatkowo, koszt ten może wzrosnąć, jeśli specjalista musi pracować pod presją czasu. W niektórych sytuacjach, kiedy ważne dane muszą być odzyskane natychmiast, cena może być pomnożona kilkukrotnie.
Warto jeszcze nadmienić, że proces odzyskiwania danych może być niewykonalny, gdy nośnik został wyzerowany przy zastosowaniu zaawansowanych algorytmów zerujących, lub gdy do jego wyzerowania użyto specjalnego urządzenia, które wytwarzając silne pole magnetyczne trwale wymazało dane.
Podsumowując, cena odzyskiwania danych z uszkodzonego pendrive uzależniona jest od wielu czynników i dlatego jest trudno ustalić jednoznaczną stawkę. Każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnej oceny przez specjalistę.
Skomentuj