Aktualności

Czym są platformy low-code i jak działają?

low code platform

Według organizacji Gartner platformy low-code, czyli platformy niskokodowe, jeszcze przed 2024 rokiem będą stanowiły aż 65% rynku IT. Czym dokładnie są i na czym polega ich tworzenie? Low-code programming to zupełnie nowy sposób programowania, do którego wykorzystuje się niewielką ilość kodu. Technika ta nie wymaga znajomości zaawansowanych rozwiązań IT ani specjalistycznej wiedzy z zakresu języków programowania. Dzięki temu możliwe jest samodzielne tworzenie programów czy aplikacji, bez pomocy ekspertów z branży.

Platformy niskokodowe od kilku lat systematycznie zyskują na popularności. Wyraźny wzrost zainteresowania tą techniką programowania wywołała pandemia COVID-19, zmuszając firmy do natychmiastowego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Mimo że duże firmy wciąż chętnie korzystają z dedykowanych programów, wszystko wskazuje na to, że technologia low-code będzie nieustannie się rozwijać, zastępując stopniowo zaawansowane rozwiązania tworzone na zamówienie. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej.

Czym są platformy low-code?

Technologia low-code to innowacyjne podejście do tworzenia rozwiązań IT. Nie wymaga ono specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania, a często również zaawansowanego kodowania. W jaki sposób powstają więc programy i aplikacje? Do ich tworzenia wykorzystuje się wizualne interfejsy oparte na działaniach drag and drop (przeciągnij i upuść). Wystarczy spośród gotowych komponentów wybrać ten, którego potrzebujemy, i przenieść go w wybrane miejsce. To prosty i intuicyjny sposób na tworzenie produktów, z którego mogą korzystać osoby bez doświadczenia i wiedzy z zakresu programowania.

W przypadku standardowego tworzenia stron czy aplikacji konieczne są zaprojektowanie prototypu systemu, skrupulatne zaplanowanie prac oraz napisanie kodu źródłowego przez zespół programistów. Kod taki musi zawierać informacje na temat każdego pola na danej stronie internetowej oraz określać zależności pomiędzy nimi. Powinien obejmować reguły, przyciski akcji oraz formatowanie. Choć niektóre procesy są dziś półautomatyczne, implementacja nadal trwa długo. Stąd rosnąca popularność programowania low-code.

Jakie funkcje pełnią platformy low-code?

Wizualizowanie procesów biznesowych w postaci grafik sprawia, że informacje są łatwe w odbiorze – zarówno dla pracowników firmy, jak i osób spoza niej. Dzięki programowaniu low-code proces zarządzania projektami jest znacznie łatwiejszy. Platformy oferują przydatne i intuicyjne narzędzia, które ułatwiają kontrolę nad procesami w firmie. Dodatkowo maleje ryzyko wystąpienia problemów z ich modyfikacją. Programowanie niskokodowe zapewnia łatwą integrację z bazami danych. Ciekawą formą jego wykorzystania jest tworzenie aplikacji na wewnętrzny użytek firmy. W ten sposób można w krótkim czasie stworzyć proste rozwiązanie, które odpowiada na zapotrzebowanie organizacji – np. automatyzuje rutynowe procesy.

Jakie są zalety oprogramowania low-code?

Najważniejszą zaletą programowania niskokodowego jest możliwość samodzielnego projektowania rozwiązań IT, bez konieczności korzystania z profesjonalnego wsparcia. Nie są do tego potrzebne zaawansowana wiedza i umiejętności. Bogaty wybór komponentów pozwala stworzyć mnóstwo ciekawych programów, które podniosą jakość i efektywność codziennej pracy. Gotowe szablony można modyfikować według własnego uznania, dostosowując je do aktualnych potrzeb. Inne zalety oprogramowania low-code to:

  • Elastyczność

Oprogramowanie low-code jest bardzo proste w obsłudze, dlatego daje organizacjom możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się okoliczności biznesowe.

  • Niskie koszty

Low-code to sposób na tworzenie programów w znacznie krótszym czasie niż przy wykorzystaniu standardowego programowania. Firma oszczędza również, biorąc pod uwagę koszty zatrudnienia programistów.

  • Szybkie tworzenie

Programowanie niskokodowe pozwala w ciągu kilku chwil stworzyć rozwiązania, których zaprogramowanie przy użyciu kodu trwałoby tygodniami. Zapewnia to dużą oszczędność czasu, przekładającą się na wyższe zadowolenie klienta i lepszą organizację pracy działu IT.

  • Łatwe wprowadzanie zmian

Oprogramowanie typu low-code umożliwia użytkownikom szybkie i łatwe wprowadzanie koniecznych zmian. Dzięki temu firma może w ekspresowym tempie odpowiadać na zmieniające się warunki biznesowe oraz potrzeby klientów.

Jak wybrać platformę niskokodową?

Platformy low-code są bardzo zróżnicowane – zarówno pod względem funkcji, jak i poziomu zaawansowania. Wybierając konkretną platformę, warto zadać sobie kilka pytań. Czy oferuje ona wszystkie możliwości i funkcje, które są nam niezbędne? Czy pozwoli nam na stworzenie potrzebnych procesów i rozwiązań? Czy firma, która dostarcza rozwiązanie low-code, zapewnia swoim klientom wsparcie posprzedażowe? Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną usługą programowania low-code, możesz zlecić swój projekt firmie FlowDog, która dostarcza kompleksowe rozwiązania IT dla biznesu. FlowDog dba o zachowanie najwyższych standardów pracy i zapewni pełne dostosowanie funkcjonalności do Twoich potrzeb. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://flowdog.io/technologie/low-code/.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.