Aktualności

Zabawki edukacyjne dla 2-latka – popularne zabawki edukacyjne dla dzieci

mama z dziećmi i zabawki edukacyjne

Wybór zabawki dla dziecka jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Wygląd wizualny nie jest tutaj najważniejszy. Kluczową rolę gra dopasowanie do wieku dziecka. Nie warto kupować zabawek na zapas, aby tylko leżały i czekały na swoją kolej, aż dziecko do nich dorośnie. Jeśli zdecydujemy się na zakup zabawki to dobrze jest wybrać to co będzie mu służyć w danym momencie i przyda się do codziennych zabaw.

Zabawki edukacyjne dla dwulatka

Kiedy dziecko kończy drugi rok życia i staje się pełnym werwy, ciekawości świata małym człowiekiem to potrzebuje zabawek, które będą nie tylko bawić, ale także czegoś uczyć. Dziecko w tym wieku jest gotowe na zdobywanie nowej wiedzy i różnych umiejętności.

Zabawek edukacyjnych dla dzieci jest naprawdę wiele https://www.ceneo.pl/Zabawki_edukacyjne. Przy zakupie warto brać pod uwagę stopień rozwoju swojego szkraba tak, by puzzle, układanki czy inne zabawki nie przerastały jego możliwości. Jeżeli gra będzie zbyt trudna to niestety dziecko może się zniechęcić i zrazić do tego typu form rozrywki.

Gumowe skoczki

Dziecko dwuletnie jest na tyle rozwinięte, że można swobodnie się z nim komunikować. Jest to taki okres, w którym ukazuje się tzw. bunt dwulatka, dlatego zabawki powinny zabierać jego uwagę i skupiać na zajęciu, powodując wyciszenie. Popularnością wśród dwulatków cieszą się gumowe skoczki, w kształcie różnych przyjaznych zwierzątek. Dzięki tej zabawce pociecha wyskacze się, poćwiczy równowagę w rękach i nogach, mając przy tym świetną zabawę. Za pomocą skoczka można uczyć dziecko zatrzymywania się na polecenie „stop”.

skoczki zwierzątka
Skoczki w formie zwierzątek

Bunt dwulatka wiąże się ze stałym uciekaniem i mówieniem słowa „nie”, a czasami bywa to naprawdę niebezpieczne, na przykład gdy zacznie uciekać na ulicę. Dlatego jeśli będziecie mieli przećwiczone hasło „stop” to jest spora szansa, iż dziecko się zatrzyma. Wyćwiczyć to można w taki sposób: umawiacie się z maluchem, że skacze 4 razy i podczas hasła „stop” zamiera bez ruchu. Powtarzacie to kilka razy, a kiedy wytrzyma choć kilka sekund  to chwalicie go za to, bo naprawdę dla 2-latka wytrzymanie choć przez chwilę bez ruchu jest wyczynem.

Sortery dla dzieci i klocki

Rączki malca w tym wieku powinny ćwiczyć, dopasowywanie, wrzucanie i wyjmowanie klocków, dlatego świetną zabawką edukacyjną dla dzieci może być sorter. Super jest jeśli klocki, które trzeba dopasować mają różne kształty i kolory. Dzięki tej zabawce dziecko będzie miało okazję nauczyć się określania kształtów i podobieństw, a później liczenia. Sorter tak naprawdę może posłużyć dziecku przez kilka lat.

klocki dla dzieci
Klocki dla dzieci

Doskonałą zabawką mogą być specjalne duże klocki do układania piramidy. Podczas układania pociecha ćwiczy koordynacje dłoń-oko, a także uczy się skupienia na zajęciu, które wykonuje. To bardzo ważne, ponieważ przyda mu się podczas nauki pisania i czytania. Podczas układania wieży dziecko uczy się jak układać od największego do najmniejszego. Decydując się na zakup klocków należy pamiętać, żeby były na tyle duże, aby nie można było ich połknąć. Niestety dzieci w tym wieku potrafią jeszcze wiele rzeczy wkładać do buzi i w przypadku małych elementów mogłoby to się skończyć tragicznie.

Inne zabawki edukacyjne

Ciekawym pomysłem mogą okazać się także puzzle do układania dwu elementowe. Dopasowanie dwóch pasujących do siebie kawałków jest dla dziecka nauką precyzji, a takie zajęcie może zająć sporo czasu.

Innym ciekawym pomysłem dla dwu latka mogą okazać się farby do malowania rękami. Rozwijają wrażliwość artystyczną i motorykę. Pozwalają na kształtowanie kreatywności u małego artysty i malowanie jeszcze niesprawnymi rączkami.

Kolejną ciekawą, a zarazem popularną zabawką jest pociąg edukacyjny. Maluch w ekspresowym tempie nauczy się alfabetu. Pociąg odtwarza realistyczne dźwięki. Dziecko może połączyć ze sobą trzy podstawy na kółkach, a następnie umieścić na nich klocki z literami. Gdy naciśnie komin, pociąg wyda wesołe dźwięki, zachęcając tym dziecko do dalszej edukacyjnej zabawy.

Jeśli Twoje dziecko interesuje to co robisz w kuchni, to interesującą zabawką dla niego może być edukacyjny mikser malucha. Do zestawu dołączone są łyżki, miarki, jajka i inne akcesoria. Kiedy mały kucharz wkłada do misy produkty to mikser nagradza go światełkami, muzyką i wypowiedziami.

A co z elektronicznymi zabawkami dla dzieci?

Jeśli chodzi o elektroniczne zabawki, to świetnym pomysłem może być też keyboard. Dzieci wykazują duże zainteresowanie muzyką. Dla wielu z nich wczesne zainteresowanie się dźwiękami może przerodzić się w pasję, dlatego dobrze jest od wczesnego etapu rozwoju rozwijać w nich zmysł muzyczny. Granie na instrumentach muzycznych uczy dzieci kreatywności, a także poczucia rytmu. Rozwija się w ten sposób zmysł słuchu i koordynację ruchową, ponieważ dziecko grając na keyboardzie używa dwóch rąk.

Dla dzieci w wieku dwóch lat poleca się malutki keyboard, który działa na baterie. Można na nim grać wciskając klawisze lub odtwarzając wgrane melodyjki. W zestawie z zabawką może być krzesełko, na którym dziecko będzie mogło wygodnie usiąść, podczas korzystania z zabawki.

keyboard zabawka dla dwulatka
Keyboard jako zabawka edukacyjna

Interesującą propozycją dla malucha będzie też interaktywny laptop. Dziecko może naciskać, przesuwać różne elementy, słuchając przy tym ciekawych piosenek, dźwięków, wypowiedzi na temat liczb, kształtów, kolorów. Jest to zabawa, która naprawdę pomaga rozwijać się. Propozycji zabawek edukacyjnych dla dwu latków jest naprawdę wiele, każda z nich rozwija inne zdolności u dziecka, dlatego to jaką wybierzemy zależy już od samych rodziców.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.