Aktualności

Polski support WordPress zawieszony

rzutka

Jak wielu z Was zauważyło na polskiej scenie WordPress źle się dzieje, wykreowała się dziwna stagnacja. Od czasu pojawienia się nowego wydania oznaczonego numerem 3.3 minął już prawie miesiąc i jeszcze nie doczekaliśmy się polskiego tłumaczenia. Odkąd pamiętam nigdy nie było tak dużych przerw w funkcjonowaniu supportu. Zawsze można było liczyć na nich. Teraz coraz więcej osób zastanawia się co się dzieje. Czy to całkowity upadek, czy chwilowe problemy. Co o tym sądzicie?

Jakby tego było mało, na początku 2012 roku zaserwowano użytkownikom kolejną niespodziankę – zawieszono lub nawet zaprzestano utrzymywania największego polskiego forum WordPress – wordpress.org.pl

Forum już od dłuższego czasu nie wywiązywało się z zadań, setki tematów pozostawało bez odpowiedzi, wielu użytkowników zdenerwowanych obecną sytuacją zrezygnowało z forum, ekipa nie interesowała się tematami, pozostawiała wszystko losowi. Ostatnie błędy i problemy w funkcjonowaniu spotęgowały nieprzyjemne wrażenia.

Czy to koniec polskiego wsparcia WordPress? Czy to tylko chwilowa zadyszka? Jak dotąd nie pojawił się żaden oficjalny komunikat w tej sprawie, to też należy mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Czy w ogóle dopuszczacie do siebie myśl zakończenia wspierania WordPress w Polsce?

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

13 komentarzy

 • No właśnie też się zastanawiam nad obecną sytuacją, bo nie wiadomo o co chodzi i do tego nie ma żadnego wiarygodnego wytłumaczenia. Jeżeli chodzi o polskie tłumaczenie proponuję wszystkim zastosowanie spolszczenia, które przygotował i udostępnił jeden z blogerów: Gdzie jest spolszczenie WordPress 3.3? Tutaj! Sam z niego korzystam już od dobrych 2 tygodni i zero problemów.

  • Dzięki za info. o tym spolszczeniu wiem właśnie z forum wordpress.org.pl natomiast z tego co słyszałem miało kilka błędów dlatego stworzyłem własne alternatywne, nie jest jeszcze w 100% dopracowane bo robiłem to na szybko. Na razie nie opublikuję tego na stronie, choć można się spodziewać, że przy okazji kolejnego update’u WordPressa do 3.3.2 wypuszczę swoją wersję spolszczenia kompatybilną z najnowszą wersją. Zobaczymy jeszcze jak to z tym będzie. Pozdrawiam

 • Nigdy nie przepadałem za forum wordpress.org.pl. Jeden z moderatorów był tam wyjątkowo bezczelny. Dla mnie to był suport tylko z nazwy…

  • Wszędzie są ludzie i ludziska, nie ma się co tym przejmować.
   Nie ma co ukrywać, że nieprzyzwoite zachowanie moderatorów (pomijając już to konkretne forum) kształtuje wizerunek danej społeczności, jeśli chce się stworzyć dobry brand, nie można w ten sposób postępować.

 • Cześć 🙂
  Odpowiadając na Twoje ostanie pytanie „Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Czy w ogóle dopuszczacie do siebie myśl zakończenia wspierania WordPress w Polsce?” powiem, że wcale się nie zdziwię jeśli to się wydarzy, bo to przecież Polska właśnie 🙁
  Osobiście zostałem przy starszej wersji, bo jest dużo sygnałów od użytkowników, że nawet nowy oryginał ma jakieś błędy, część wtyczek przestało działać itp. Miejmy nadzieję, że sprawa się unormuje. Sam nie jestem biegły w te klocki, i chociaż z oficjalnego supportu nie korzystam często, to mam nadzieję, że z tej złej sytuacji urodzi się coś świeżego i przyjaznego użytkownikom. Nie chciałbym też, żeby potwierdziła się stara jak świat maksyma, że „jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze”.
  Pozdrawiam

  • Witaj,
   też wstrzymałem wszelką aktualizację, do czasu aż zapnę wszystko na ostatni guzik. Na stronie testowej już robiłem update i były problemy więc co nagle to po diable, wolę poczekać aż sytuacja ustabilizuje się.

   Co do supportu, mam nadzieję że to przejściowe problemy. Samo forum było nieoficjalnym wsparciem ale wielu osobom pomogło.

 • Właśnie, pamiętam jak jeszcze zaczynałem tworzyć strony na wordpressie i nie wiedziałem wielu rzeczy to odpowiedź uzyskałem od razu. Podczas ostatniej modyfikacji zadałem pytanie i niestety jest bez odzewu do tego momentu.

  Dziwne to wszystko, każdy bloger używa WordPressa, a brakuje rąk do pomocy?

  • W zasadzie każde tego typu forum które nie będzie oparte na modelu biznesowym prędzej czy później padnie. Wytworzenie społeczności i dobrego klimatu w obrębie forum, przyciągniecie specjalistów – to są trudne sprawy, ciężko to pogodzić z finansami, w większości specjaliści z tej dziedziny nie będą wiecznie pracować za darmo, należy pamiętać że pomaganie, rozwiązywanie problemów innych to też praca, czasami nawet ciężka i żmudna.

 • Spokojnie, strona nie jest zawieszona. To tylko przejściowe problemy. Inna sprawą jest, że korzystanie nie jest obligatoryjne, są płatne wsparcia, od groma zagranicznych darmowych.

  • Mimo to brak solidnego polskiego forum może spowodować spadek zainteresowania WordPressem w Polsce.

  • WP jest zbyt silny i zbyt popularny, aby na to sobie pozwolił. To tylko chwilowa stagnacja, hossa będzie trwać nadal 😉

   Spekulant WordPressowy
   😉

  • Właśnie widzę, 2 miesiące i support śpi, oficjalnego spolszczenia dla 3.3.1 jeszcze nie ma. Nic dodać nic ująć, wnioski same przychodzą.

 • Forum WordPress.org.pl przeniesiono na nowy adres: zenwordpress.pl Niestety część postów przepadła bezpowrotnie. Odpowiedzialność za problemy z forum ponosi usługodawca, który nie dopełnił swoich obowiązków.

Kliknij tutaj aby skomentować