Gry wyścigowe mogą dać niezwykle realistyczne odczucie z rozgrywki. Żeby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, warto sięgnąć po odpowiedni kontroler. Rozbudowany pad lub wysokiej klasy klawiatura mechaniczna dadzą wiele frajdy, ale jeżeli liczysz na naprawdę dobrą zabawę, wybierz kierownicę do gier. Rynek akcesoriów dla graczy oferuje wiele tego typu rozwiązań. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Gry wyścigowe cieszą się niemalejącą popularnością. Nie jest to specjalnie zaskakujące, bo już arcade’owe tytuły dają niewiarygodną frajdę, a wybierając typowy symulator możemy liczyć na niezwykle realistyczne odczucia. Podsterowność, nadsterowność, reakcje samochodu na zmiany obciążenia i kierunku jazdy – tego wszystkiego można doświadczyć przed ekranem komputera. Jeżeli jednak zależy nam na realizmie, do swojego gamingowego zestawu musimy dodać akcesorium, które uprzyjemni każdy cyfrowy wyścig lub rajd. Zgadza się, mowa o kierownicy zastępującej inne kontrolery. Jakie cechy powinien wykazywać sprzęt wysokiej klasy?
Realistyczna budowa to podstawa
Jak wyglądają kierownice w samochodach sportowych? Mają małą średnicę i dość gruby wieniec, na którym widoczne są charakterystyczne wybrzuszenia podpierające kciuki. Taka budowa znacząco ułatwia manewrowanie pojazdem, a co za tym idzie – ułatwia kierowcy zachowanie pełnej kontroli nad autem. Poza tym, grubsza i mniejsza kierownica jest po prostu znacznie wygodniejsza w długiej trasie niż cienka i duża. Wybierając kierownicę do gier, zadbaj o to, żeby jej wieniec (zarówno pod względem kształtu, jak i wymiarów) był maksymalnie zbliżony do prawdziwych odpowiedników. Dzięki temu, zyskasz jeszcze bardziej realistyczne wrażenia z rozgrywki.
Jeżeli jesteś fanem wyścigów na najwyższym poziomie, w sklepach z akcesoriami gamingowymi bez problemu znajdziesz kierownice wzorowane na tych, za które chwytają kierowcy wyścigowych bolidów. Warto jednak pamiętać, że taki kontroler jest znacznie mniej uniwersalny od tradycyjnego. Kierownica będzie przecież wykorzystywana nie tylko do tytułów typowo wyścigowych, ale także wielu innych, takich jak choćby symulatory jazdy ciężarówką.
Ważna jest jakość wykonania
Dobry sprzęt gamingowy nie jest tani, warto więc wybrać taki kontroler, który posłuży bezproblemowo przez wiele lat. Zwróć uwagę na jakość tworzywa sztucznego. Jeżeli jest twarde i błyszczące, w mgnieniu oka złapie mniejsze lub większe zarysowania, a na wieńcu pojawią się „wyślizgane” fragmenty. Poza tym, tani plastik ma tendencję do skrzypienia. Dobre kierownice są pokrywane warstwą specjalnej gumy, która jest znacznie trwalsza i przyjemniejsza w dotyku. Najlepsze są obszyte skórą, niczym kierownica w luksusowym samochodzie. Na niektórych można też znaleźć wstawki wykonane z prawdziwego aluminium.
Zwróć uwagę na mocowanie
Dobre mocowanie do blatu to niezwykle istotna cecha. Wyścigowe rozgrywki bywają niezwykle dynamiczne, a kontroler musi mocno trzymać się biurka. Z góry skreśl wszystkie modele na przyssawki. Te na szczęście są coraz rzadziej spotykane. Najpopularniejszym rozwiązaniem są przykręcane do blatu ściski. Jeżeli zależy ci na stabilności (a zapewniamy, że tak właśnie jest), wybierz model wyposażony w dwa masywne mocowania. Tak samo powinna być mocowana dźwignia zmiany biegów.
A co z pedałami? Dobra mata antypoślizgowa na spodzie obudowy sprawdzi się całkiem nieźle. Najlepsze modele są przykręcane do specjalnego stelaża. Trzeba jednak wiedzieć, że ten element zwykle nie jest częścią zestawu, a jego zakup wiąże się ze sporym wydatkiem.
Im większy kąt obrotu, tym lepiej
W prawdziwym świecie, kierowcom zależy na możliwie najprecyzyjniejszym układzie kierowniczym, który będzie charakteryzował się niewielką liczbą obrotów między skrajnymi położeniami. W świecie wirtualnych rozgrywek wygląda to nieco inaczej. W tym przypadku, mały kąt obrotu to poważna wada. Trzeba bowiem wiedzieć, że najtańszymi modelami kontrolerów nie wykonamy nawet jednego pełnego obrotu! W takiej sytuacji trudno mówić o jakimkolwiek realizmie. Żeby kierownica do gier mogła precyzyjnie odwzorować zachowanie auta na drodze, powinna umożliwić wykonanie przynajmniej dwóch obrotów.
Sprzężenie zwrotne i dobre wibracje to spore atuty
W prawdziwym aucie, układ kierowniczy powinien informować o wszystkim, co dzieje się z samochodem, a na wyjściu z zakrętu musi mieć odpowiednio silne sprzężenie zwrotne. W wirtualnym aucie te cechy również są pożądane, z tą różnicą, że w tym przypadku do głosu dochodzą nie połączenia mechaniczne, a specjalne silniczki. Gdy w trakcie rozgrywki kierowca zjedzie na trawę lub gorszej jakości nawierzchnię, kontroler musi o tym poinformować realistycznymi wibracjami, a wszelkie „drogowe przygody” powinny być komunikowane wyraźnym szarpaniem.
Zmiana biegów też jest bardzo ważna
Zmiana biegów w wirtualnej skrzyni odbywa się na dwa sposoby: za pośrednictwem selektora i łopatek za kierownicą. W grach typowo wyścigowych kolejne przełożenia będziemy „zapinać” właśnie łopatkami, ale wiele tytułów faworyzuje użycie drążka. Najbardziej cenione są kierownice ze skrzynią w tradycyjnym układzie H. Niestety, to atrybut najdroższych modeli. W tańszych zmiana odbywa się w sposób sekwencyjny. To dobre rozwiązanie, o ile producent zachowa realistyczny układ, czyli wyższy bieg = cofnięcie drążka, a redukcja = popchnięcie.
Skomentuj