Internet i bezpieczeństwo

Co zrobić, gdy ktoś włamał się na twój e-mail

znak małpy poczta

Włamania na e-mailowe skrzynki nie należą do rzadkości. Cyberprzestępcy znają wiele sposobów, by dostać się tam, gdzie nikt nieuprawniony nie powinien mieć dostępu. Atak hakera może mieć poważne konsekwencje i nie chodzi tu wyłącznie o potencjalną możliwość przejęcia wrażliwych informacji. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest prawidłowa reakcja na tego typu sytuacje. Co zrobić, gdy ktoś włamie się na pocztę e-mail? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Na nasze skrzynki e-mailowe codziennie trafiają poufne informacje. Rachunki od dostawców energii elektrycznej i gazu zawierają szereg wrażliwych danych, a przecież dociera do nas także e-korespondencja bankowa. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny problem związany z taką sytuacją. Mając dostęp do e-maila, cyberprzestępcę dzieli tylko krok od pozyskania haseł do naszych serwisów społecznościowych i nie tylko. Poza tym, dysponując skrzynką e-mail, haker może uczynić ze swojej ofiary tzw. słupa i wykorzystać ją do popełnienia innych przestępstw. Jeżeli doszło do skutecznego ataku hakerskiego, mleko się rozlało, ale straty wciąż jeszcze można zminimalizować.

Jak sprawdzić, czy ktoś włamał się na skrzynkę e-mail?

Cyberprzestępcom zależy, by ich obecność na czyimś koncie pozostawała niezauważona tak długo, jak tylko jest to możliwe. Istnieją jednak pewne sygnały, które trzeba traktować jako alarmowe. Najczęstsze oznaki włamania na pocztę elektroniczną to:

  • brak możliwości zalogowania się na swoje konto,
  • nieznana zawartość folderu z wysłanymi wiadomościami,
  • informacje od znajomych, że otrzymują dziwne wiadomości z twojego adresu,
  • niestabilna praca komputera.

W niektórych sytuacjach hakerzy sami ujawniają swoją działalność. Zdarza się bowiem, że ofiary otrzymują wiadomość z żądaniem okupu w zamian za zwrot dostępu do konta.

Ktoś włamał się na moją skrzynkę e-mail – co dalej?

Mając na uwadze poważne konsekwencje związane z atakiem hakerskim na pocztę e-mail, nie należy bagatelizować tej sytuacji. Proces odzyskiwania kontroli nad przejętą skrzynką jest długi, żmudny i nie zawsze kończy się sukcesem. Należy jednak podjąć wszelkie kroki, które uniemożliwią cyberprzestępcy kontynuowanie procederu.

  1. Przeskanuj system programem antywirusowym. To pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić w tej sytuacji. Upewnij się, że dysponujesz aktualną bazą zagrożeń i natychmiast uruchom tzw. głębokie skanowanie. Tylko takie działanie jest w stanie wykryć i unieszkodliwić wszystkie wirusy i inne formy złośliwego oprogramowania.
  2. Zmień hasło do poczty i pytania zabezpieczające. Jeżeli atak nie pozbawił cię dostępu do konta e-mail, najprawdopodobniej uda się to zrobić bez większego problemu. Jeżeli jednak cyberprzestępca zadbał o to, byś nie mógł zalogować się do swojej skrzynki, będziesz musiał skontaktować się z dostawcą usługi, przedstawić sytuację i poprosić o zresetowanie hasła.
  3. Zgłoś włamanie na swój e-mail. Nawet jeżeli w wyniku ataku nie utraciłeś dostępu do poczty, skontaktuj się z dostawcą usługi i przedstaw sytuację. Dobrym pomysłem jest też zgłoszenie tego faktu na policji. Najprawdopodobniej sprawa zostanie umorzona, ale nie oto chodzi. Twoje zgłoszenie zostanie zarejestrowane, a jeżeli przestępca wykorzysta twoją tożsamość w nielegalnych celach, znacząco zwiększysz szansę na swoją obronę w toku ewentualnego postępowania.
  4. Zabezpiecz pozostałe usługi. Wszystkie konta, do których logowałeś się za pomocą zhakowanego maila, będziesz musiał „przestawić” na nowe hasła. Nie chodzi wyłącznie o te profile, które „współdzieliły” hasło dostępu ze skrzynką e-mailową. Ta procedura na pewno zajmie sporo czasu, ale jest absolutnie konieczna. Trzeba bowiem wiedzieć, że przejęcie skrzynki e-mail często stanowi zaledwie punkt wyjścia do przejęcia innych kont i profili.
  5. Poinformuj bank o włamaniu na pocztę e-mail. Dzięki temu znacząco zminimalizujesz ryzyko utraty środków z konta i unikniesz kradzieży twojej tożsamości bankowej.
  6. Skontaktuj się z osobami ze swojej listy kontaktów. Jest bardzo prawdopodobne, że podszywający się pod ciebie przestępca wyśle do nich prośbę o pożyczkę lub zaszkodzi im w inny sposób.
  7. Utwórz nowe konto pocztowe. Nie można wykluczyć, że cyberprzestępca ponownie włamie się na twoją skrzynkę. Zmieniając adres (po uprzednim wykonaniu kopii zapasowych najważniejszych danych), znacząco minimalizujesz prawdopodobieństwo, że taka sytuacja powtórzy się w przyszłości.

ekran logowania

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.