Urządzenia mobilne

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć podczas przenoszenia numerów

smartfon w ręku

Każdego roku wielu użytkowników telefonów komórkowych zmienia operatorów. Szacuje się, że w każdym kwartale aż 500 tysięcy osób przenosi numery. To naprawdę sporo. Jeśli również zamierzasz zmienić usługodawcę, sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Co warto wiedzieć, przenosząc numer telefonu do innego operatora?

Zwykle decydujemy się na zmianę operatora po to, aby skorzystać z atrakcyjniejszych warunków umowy. Czasami jednak mamy przed tym ruchem pewne obawy. Myślimy, że przenoszenie numeru jest bardzo czasochłonne i skomplikowane. Jednak tak wcale nie jest.

1. Odpowiedni czas na przeniesienie numeru

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas na przeniesienie numeru. Jeśli chcemy uniknąć jakichkolwiek kosztów, najlepiej podjąć decyzję o zmianie operatora tuż przed zakończeniem bieżącej umowy. Warto zapoznać się dokładnie z jej warunkami, aby niespodziewanie nie narazić się na żadne opłaty związane z rozwiązaniem umowy.

2. Ile trzeba zapłacić za przeniesienie numeru?

W większości przypadków procedura przeniesienia numeru jest darmowa, a odpowiedzialny za nią jest nowy operator. Jeśli jednak nie chcemy dać się zaskoczyć, warto wcześniej sprawdzić, czy na pewno taka usługa jest bezpłatna. Niektóre sieci żądają opłaty aktywacyjnej lub za samo przenoszenie numeru.

3. Jak przenieść numer?

Najprostszym sposobem na przeniesienie numeru jest wypełnienie wniosku w Internecie. Na stronach operatorów można znaleźć odpowiednie dokumenty z czytelną i przejrzystą instrukcją. Można również skorzystać z drugiej możliwości, jaką jest przeniesienie numeru w wybranej placówce. Ta opcja ma ogromną zaletę, jaką jest pomoc pracownika danej sieci.

Niezależnie od wybranego sposobu, będziemy musieli wypełnić i podpisać wniosek, a także pełnomocnictwo dla nowego operatora. Dzięki temu będzie on mógł załatwić wszystkie formalności za nas. Oczywiście będziemy informowani o przebiegu procedury: dacie planowanego przeniesienia i zakończeniu procesu.

4. Czy każdy numer można przenieść?

Niezależnie od tego, czy chcemy przenieść numer prywatny, czy firmowy, taka opcja jest dostępna dla wszystkich. Mitem jest także to, że nie można przenosić numerów z abonamentu. Możemy przenieść zarówno numery prepaidowe, mix, jak i abonament. Numery przypisane są do użytkowników, a nie operatorów, dlatego możemy z nimi robić, cokolwiek będziemy chcieli.

5. Wybór nowego operatora

Kiedy poszukujemy nowej i lepszej oferty, najczęściej bierzemy pod uwagę wyłącznie propozycje największych firm. Jest to bardzo duży błąd. Oprócz kilku gigantów mamy do dyspozycji o wiele więcej możliwości i mniejszych usługodawców, którzy niejednokrotnie oferują lepsze warunki umowy. Co więcej, bardzo opłacalne jest także posiadanie numeru u swojego dostawcy Internetu i telewizji, jak np. w przypadku INEA. Pakiety, jakie oferuje ten dostawca, obejmują wiele usług, takich jak wspomniany Internet i telewizja, ale także telefonia komórkowa i stacjonarna INEA. Pakiety wykupione łącznie są bardzo korzystne cenowo.

INEA oferuje ponadto bardzo dobry zasięg, obejmujący całą Polskę (zasięg sieci Play). Do tego INEA proponuje nielimitowane SMS-y, MMS-y, a także duże pakiety internetowe w bardzo atrakcyjnych cenach. Najważniejsze jest jednak to, że INEA oferuje elastyczne usługi, dopasowane do potrzeb klientów.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.