Aktualności

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Rosja 2018 – Interaktywny arkusz kalkulacyjny Excel z grą Typer

piłka nożna

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbędą się na stadionach Rosji od 14 czerwca do 15 lipca 2018. Podobnie jak na poprzednich mistrzostwach EURO 2016, stworzyłem interaktywny arkusz kalkulacyjny w Excelu, aby w sposób łatwy i przejrzysty śledzić mistrzostwa oraz ich przebieg.

Autorem wpisu „Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Rosja 2018 – Interaktywny arkusz kalkulacyjny Excel zawierający grę Typer” jest Jacek Cetnarski.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Rosja 2018

Arkusz kalkulacyjny Excel jest w pełni zautomatyzowany, rozbudowany, łatwy w obsłudze, wolny od programowania VBA, a użytkowanie wersji standardowej jest bezpłatne.

Natomiast zaawansowana wersja World Cup 2018 PRO w Excelu zawiera:

 • Terminarz spotkań meczów,
 • Dynamiczne tabele grupowe,
 • Dodatkowe tabele dla drużyn, które osiągnęły tę samą ilość punktów,
 • Wybierz i śledź swój ulubiony zespół,
 • Opcja wyboru wersji językowej: angielska, polska, rosyjska, hiszpańska i niemiecka,
 • Opcja wyboru strefy czasowej,
 • W pełni zautomatyzowany diagram rundy pucharowej mistrzostw wraz z flagami,
 • Typer dla 20, 50 i 100 graczy z możliwością rozbudowy,
 • Wizualizacja danych graczy Typera,
 • Arkusz nie jest zabezpieczony hasłem.

Regulamin Mundialu

Jeśli dwie lub więcej drużyn zakończą fazę grupową z taką samą ilością punktów, decydują kolejno:

 • Różnica bramek,
 • Liczba bramek uzyskanych we wszystkich meczach grupowych,
 • Suma wyników bezpośrednich pomiędzy remisującymi drużynami,
 • Ranking FIFA,
 • Ostatecznie decyduje losowanie.

Natomiast arkusz jest tak skonstruowany, że jeśli dwie lub więcej drużyn uzyska tą samą ilość punktów, wyświetli się obok dodatkowa pomocnicza tabela, która to będzie zliczać punkty oraz bramki pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

W fazie pucharowej po zakończeniu eliminacji grupowych do dalszego etapu awansują zwycięzcy poszczególnych spotkań, przegrani zaś odpadają z dalszych rozgrywek. W przypadku, gdy mecz w regulaminowym czasie zakończy się remisem, zarządzana jest dogrywka i jeśli ona nie przyniesie rozstrzygnięcia ewentualnie decydują rzuty karne. Metodą eliminacji do ścisłego finału awansują dwie drużyny, natomiast drużyny, które przegrają mecze półfinałowe zagrają o trzecie miejsce.

Liga Typerów w Excelu

Typer, czyli najbardziej popularna gra wśród kibiców piłkarskich w kraju i za granicą. Gra pomiędzy kolegami i koleżankami z pracy, znajomymi czy też w rodzinie.

Każdy z graczy Typera ma możliwości obstawienia wyników poszczególnych meczów Mistrzostw. W przypadku, kiedy zgodność będzie dokładna tzn. obstawimy taki sam wynik meczów jaki w rzeczywistości będzie, w takim przypadku otrzymujemy trzy punkty. Jeśli natomiast zgadniemy poprawnie, która z drużyn wygrała bądź zremisowała – za taki przypadek otrzymamy jeden punkt, w innych przypadkach nie zdobędziemy punktów.

Zarządzać plikiem można na wiele sposobów:

 1. Udostępnić arkusz w lokalnej sieci, intranecie bądź w internecie oraz w odpowiednim czasie udostępniać prawa do uzupełniana arkusza poszczególnym graczom.
 2. Każdy z graczy uzupełnia sam dane w jednym pliku głównym i przesyła do kolejnego gracza. W momencie, kiedy ostatni uzupełni dane, udostępnia plik w sieci lokalnej, intranecie bądź w internecie bez prawa do edycji aż do każdej kolejnej rundy.
 3. Każdy z graczy ma swoja kopie pliku, natomiast jeden jest administratorem pliku głównego. Administrator jest odpowiedzialny za pobieranie danych od graczy, poprawne ich wprowadzanie do pliku głównego oraz udostępnia ten plik w sieci lokalnej, intranecie bądź w internecie.

Jak zdobyć pliki Excela

Bezpłatna Wersja standardowa dostępna jest do pobrania na dole artykułu Mistrzostwa Świata 2018 w Excelu.

Poszerzona Wersja PRO zawiera m.in. Typera stworzonego dla 20 graczy z możliwością rozbudowy, dostępna jest w sklepie. Opcjonalnie istnieje możliwość zamówienia Typera dla 50, 100 czy 200 graczy.

Życzę poprawnych typów, miłej zabawy, mocnych wrażeń oraz sukcesów Reprezentacji Polski.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.