Aktualności

DoFollow dla komentujących, sprawdź zasady!

po prostu zróbmy to

Pragnę poinformować wszystkich o wdrożeniu nowych zasad komentowania na blogu. Każdy czytelnik, który zamieści wartościowy komentarz i który będzie miał więcej niż 800 znaków (spełniając przy tym wymogi regulaminowe) otrzyma link dofollow w polu autora. Dotychczas jedyną możliwością zdobycia najbardziej wartościowego odsyłacza była forma wpisu gościnnego. Od dzisiaj także wypowiedzi czytelników będą premiowane.

Uważam, że taka forma premiowania za wypowiedź jest jak najbardziej na miejscu. Jeśli ktoś wkłada wysiłek w napisanie dobrego komentarza, powinien zostać za to nagrodzony. Premia jest kompletnie niezobowiązująca – nie wymagam w zamian jakiegokolwiek rewanżu 😉

Kto może liczyć na bonus?

  • Komentarz powyżej 800 znaków,
  • Wypowiedź wnosząca coś do dyskusji,
  • Użytkownik który identyfikowany jest przez Imię/Nazwisko, pseudonim lub nazwę serwisu, który reprezentuje (komentarze użytkowników z anchor tekstem w polu autora nie będą akceptowane lub link z pola autora zostanie usunięty),
  • Użytkownik posiadający powiązaną tematycznie witrynę (niestety właściciele stron o odmiennej tematyce muszą się obejść smakiem),
  • Ograniczenia co do tematyczności nie będą dotyczyć użytkowników, którzy znajdują się w TOP5 najlepszych komentujących, jednocześnie respektując główny regulamin komentowania. Część zapisu anulowano w dniu 06.04.2013 (tekst przekreślony).

Pierwszym czytelnikiem, który otrzymał bonus za swoją wypowiedź jest Killass.

Jednocześnie informuję, że minimalna ilość znaków została obniżona do 100, a maksymalny próg zwiększony do 3000.

Kieruję również podziękowania dla Łukasza Więcka za stworzenie wtyczki Smart DoFollow, która umożliwia bezproblemowe wdrożenie nowego systemu nagradzania. Dzięki!

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

14 komentarzy

  • Bardzo ciekawa forma nagradzania komentujących. Na moim blogu jedyną, może nie ostatnią formą nagradzania użytkowników za komentarze jest możliwość podpięcia ostatniej publikacji z bloga, czyli wtyczka CommentLuv – której i Ty Mariuszu używasz. Jednak Twój sposób bardzo mi się podoba, wielką zaletą jest nakłanianie użytkowników do napisania wartościowego i obszernego komentarza omawiającego artykuł. Jak mniemam jest to również dobry sposób na rozbudowanie contentu strony, no już wgl jest idealnie jak w komentarzu padną słowa kluczowe 😉 Moje pytanie jednak brzmi po co tak właściwie dajesz ograniczenie ilości znaków komentarza do 3000 znaków? Ma to jakieś zadanie, np. uchronić od spamu w komentarzach? W przypadku linków to rozumiem ograniczenia, ale ilości treści komentarza jakoś nie. Dzięki za polecenie nowej wtyczki do WordPress’a. Pozdrawiam Mateusz Antczak P.S. Nie wiem jak sobie teraz poradzisz z takimi długimi komentarzami 😉

    • Już dawno zastanawiałem się nad tym i w końcu zdecydowałem – będzie dofollow dla osób, które mają coś do powiedzenia. Relację z efektów złożę za kilka miesięcy, kiedy będzie już widać efekty (lub nie).

      Czytałem kiedyś o pewnym typie ataków na WordPressa, który wykorzystuje przesyłanie komentarzy do destabilizacji strony, stąd wprowadzony górny limit na 3000 znaków. Akurat wprowadziłem to trochę na wyrost, bo u mnie na hostingu nie ma żadnych limitów na wielkość bazy danych, ale np. już na słabszych hostach, w szczególności darmowych zagranicznych jest limitowanie bazy do 10, 20, 50MB więc ten typ ataku mógłby zostać tam wykorzystany. Nie będę opisywał szczegółów ale profilaktycznie także i u siebie wprowadziłem ograniczenie.

  • Witam serdecznie, to mój pierwszy post na Twoim blogu. Jest bardzo ciekawy, śledzę go we własnym czytniku rss od jakiegoś roku. Zdecydowałem się do napisania pierwszego komentarza w artykule poświęconego nowym zasadom komentarzy. Widzę, że doceniasz ambitnych czytelników i chcesz nagradzać każdego, kto napiszę Ci komentarz powyżej 800 znaków w zamian za link „dofolow”. Powiem szczerze, że to bardzo fajna inicjatywa. Typowy przykład wymiany biznesowej typu b2b. Jednocześnie dzięki nagradzaniu Twój blog „urośnie ” w unikatowy contnt, który bardzo lubi wyszukiwarka Google. Ponadto ten content będzie też „użyteczny” dla innych czytelników tego bloga. W skrócie można powiedzieć „stop krótkim komentarzom”! Chcesz link dofolow, zasłuż na niego. Podsumowując, wprowadzone nowe zasady będą pomocne dla Twojego bloga, osobom komentującym artykuły orasz wyszukiwarce Google. Życzę powodzenia w rozwijaniu bloga, ponieważ jest bardzo interesujący – pozdrawiam, Adam.

    • Witaj. Bardzo się cieszę, że artykuły są przydatne. Wkrótce będą nowe opisy narzędzi, metody promocji, przemyślenia więc warto śledzić kanał RSS bloga 😉

      Całkowicie masz rację, dobry content w komentarzach jest równie ważny jak sama treść artykułu. Powiedziałbym nawet, że linki w artykule także, jeśli są tematyczne, dlatego u mnie taka a nie inna forma premiowania – tylko tematyczne strony, ale nie będę się trzymał ściśle tematyki SEO, także inne np. e-biznes. W takim wariancie każdemu czytelnikowi powinno zależeć, aby podlinkować najbardziej tematyczną witrynę – wtedy najwięcej zyska. Ktoś kiedyś napisał na forum PiO, że tematyczność to mit, a ja uważam że to jest klucz do sukcesu w obecnych czasach, nie tylko patrząc na pozycjonowanie, ale także na treść na stronach i pojawiające się w komentarzach linki.

  • Obserwując komentarze zamieszczane na moich blogach powoli też skłaniam się ku myśli aby wyłączyć linki dofollow poniżej jakiejś konkretnej liczby znaków. Częstymi komentarzami się „Super artykuł”, „Fajny blog. Będę częstym gościem”. Początkowo było to miłe – w szczególności gdy prowadziłem blog tydzień – jednak z czasem zauważyłem, że te nic nie wnoszące komentarze tylko zajmują miejsce, a dzięki temu, że napisali głupi komentarz na moim blogu zyskują niezły link zwrotny.
    Na tą chwilę wszystkich taki „pozycjonerów” wrzucam do kosza, jednak w przyszłości może faktycznie ograniczę ich liczbą znaków.
    Innym denerwującym zjawiskiem, na które nie ma rady jest osoba, która pisze bardzo dobre komentarze, ale link prowadzi do bloga zupełnie na inny temat. Pozytywem całej sytuacji jest to, że komentarz jest rzeczowy. Jednak czy ta osoba zdobędzie nowych czytelników, raczej nie. Ale wartościowy link zwrotny to też skarb.

  • Pomysł bardzo dobry. Warto wspierać osoby, które piszą dłuższe komentarze. Dzięki temu na pewno zyskasz wiele osób, które będą chciały coś sensownego napisać. Z pewnością pojawią się te i tacy, którzy będą pisać, tylko po to aby mieć te 800 znaków, choć napisać taki komentarz to nie aż taka prosta rzecz 🙂 Szkoda jednak, że oferta jest skierowana tylko dla blogów powiązanych tematycznie. No ale cóż… Twój cyrk, Twoje małpy 🙂

    • @Janek, tematyczność została wprowadzona z wielu powodów, a najistotniejszym jest dostęp do treści (linków) powiązanych z poruszanym tematem w artykule. Czy czytając wpis o instalacji WordPress chciałbyś przeczytać co Doda robiła wczoraj wieczorem 😉
      CTR linków nietematycznych jest mizerny i również przez ten wzgląd każdy czytelnik powinien linkować najbardziej adekwatną stronę.

  • Rozwiązanie jak najbardziej porządne. Ale każdy co pozycjonuje wie, że linki nofollow też są potrzebne. Bo co to za naturalne pozycjonowanie jeśli mamy same linki dofollow z odpowiednim tekstem 🙂

    Ale dyskusje mogą być ciekawe 🙂

  • Czytam blogi nie od dziś i powiem Ci, że pierwszy raz widzę taki mechanizm. Bardzo fajna sprawa. Mnie ciekawi natomiast jak udało Ci się ten mechanizm wprowadzić w WP? Jakiś plugin czy własna przeróbka. Z góry dzięki za odpowiedź

    • Widzę że kolejny komentarz tylko dla zdobycia linka? Przeczytaj jeszcze raz wpis, na końcu pisze w jaki sposób nowa funkcjonalność jest realizowana.

  • Rozważam wprowadzenie dofollow na swoim blogu ale muszę to jeszcze przemyśleć… Boję się trochę, że jak ludzie to wyczają, to czeka mnie zalew nikomu niepotrzebnego spamu…

  • Pomysł ciekawy ale przecież niektórzy potrafią napisać ciekawy komentarz przy użyciu 500 znaków więc przez kolejnych 300 będzie musiał lać wodę. Dajmy dofollow dla wszystkich tylko moderujmy komentarze.

  • Doskonały pomysł! Byłoby świetnie, gdyby taka zasada stałą się standardem również na innych blogach.

    > Komentarz powyżej 800 znaków
    Rozumiem, że jeżeli częścią mojego komentarza będzie cytat cudzej wypowiedzi o również to zliczycie 😉 Dodatkowo proponuję jednak wprowadzić jakiś system glosowania (np. ze zliczaniem tylko głosów stałych użytkowników bloga). Wypowiedź z odpowiednia liczbą głosów (albo odpowiednią proporcją) również mógłby być premiowany przez dofollow. To motywowałoby do pisania dobrych, ciekawych komentarzy, nawet jeżeli są krótkie.

    > Premia jest kompletnie niezobowiązująca
    I tak pewnie część osób podlinkuje (czy nawet podblastuje ;p) podstronę z linkiem do siebie 😉

    Żeby nie okazało się, co chyba jest mało prawdopodobne, że część osób zrezygnuje z komentowania, bo nie znajdą pomysłu na 800 znaków.

    A Smart DoFollow to świetny plugin, którego nie znałem i chyba pierwszy, który będę nie tylko stosował w swoich serwisach, ale przede wszystkim promował dalej.

    PS. Wasz serwis jest chyba jedynym polskim blogiem o tej tematyce, który będę regularnie śledził – bardzo dobra robota. Szczególne gratulacje za zgromadzenie tak aktywnej (i to w wartościowym sensie) społeczności.

    • Tak to zostanie zliczone, natomiast mam możliwość dla postu dać nofollow więc jeśli większa część wypowiedzi w komentarzu będzie równa cytatowi to zostanie ręcznie nałożone nofollow. Jeśli komentujący podblastuje = usunięcie jego linków na podblastowanej stronie (i na wszystkich innych) więc to nie będzie się opłacało.

Kliknij tutaj aby skomentować