Aktualności

Technologia druku UV. Wszystko, co musisz wiedzieć

drukarka UV

Druk UV to nowoczesna technika, która umożliwia precyzyjne odwzorowanie treści na różnych materiałach z tworzyw sztucznych. Stanowi rewolucję, ponieważ nie wymaga stosowania dodatkowych folii i materiałów pośrednich. Jeden, prosty proces z wykorzystaniem najnowszej aparatury zapewnia długoletnią trwałość i najwyższą jakość. Zobacz, jak działa technologia druku UV.

Na czym polega technologia druku UV?

Technologia druku UV to jedna z najnowocześniejszych technik druku detalicznego i wielkoformatowego. Przeznaczona jest do drukowania na różnych tworzywach sztucznych. Najpopularniejsze to spienione PVC i dibond, jednak wykorzystuje się także inne materiały. Druk przygotowywany jest nawet na powierzchniach o wielkości rzędu 200×200 cm i może być używany między innymi do celów dekoracyjnych oraz marketingowych.   

W druku UV wykorzystuje się ciekłe polimery, które naświetlane są za pomocą specjalnych lamp LED emitujących światło ultrafioletowe. Na skutek promieniowania polimery gęstnieją i nabierają odpowiednich właściwości fizycznych. Polimery występują w wielu różnych wariantach. W przeciwieństwie do klasycznego druku atramentowego istnieje możliwość druku białym kolorem. Efekty doskonale się prezentują zwłaszcza na banerach reklamowych.

Pomimo zastosowania najnowszej technologii druk UV jest szeroko dostępny. Od strony zamawiającego nie wymaga żadnych innych czynności w porównaniu do procesu zamawiania billboardu reklamowego lub podobnego produktu. Ofertę takiego druku wykonywanego w technice UV na tworzywach sztucznych znajdziemy u lidera branży: https://www.drukarniaonline.pl/product/print/3097/tworzywa-sztywne. Mimo że jest to jedna z najbardziej trwałych form reklamy, to wciąż w Polsce reklamodawcy nie stosują jej na szeroką skalę.

Zastosowania technologii druku UV

Obiekty z nadrukiem wykonanym w technice ultrafioletowej charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością, co przekłada się na trwałość każdego druku. Są odporne na ścieranie i warunki zewnętrzne – nie tylko temperaturę i wilgoć, ale także promieniowanie słoneczne.

Aparatura do druku w technologii UV przystosowana jest do zadrukowywania obiektów wielkogabarytowych. Te cechy sprawiają, że druk ultrafioletowy śmiało można polecić każdemu, kto szuka sposobu na stworzenie eleganckiego i bardzo trwałego szyldu sklepowego, banera lub innej reklamy natywnej. Technologia druku UV może być stosowana na różnych materiałach, m.in. płytach PVC, płytach pleksi, MDF, kartonach, foliach, tkaninach, skajach i nie tylko.

Grubość napisu może wynosić nawet kilka centymetrów. Dzięki temu druk ultrafioletowy może być idealnym sposobem na stworzenie eleganckiego szyldu z logo firmy, który znajdować się będzie np. przy recepcji. Możliwość uzyskania częściowego efektu 3D dodatkowo zachęca do eksperymentowania z tą techniką.

Wymogi techniczne względem materiałów nie są tak rygorystyczne jak w przypadku innych metod druku. Technikę ultrafioletową można nawet stosować do gotowych produktów – nowych i używanych. Stwarza to niespotykane dotąd możliwości aranżacyjne, które mogą wpłynąć na polepszenie każdej przestrzeni – zarówno biura firmy, jak i domowego zacisza! 

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.