laptop gmail
Internet i bezpieczeństwo

GMail Manager problem z logowaniem (Firefox)

Bez wątpienia GMail jest najpopularniejszą usługą poczty elektronicznej na świecie. Życie bez GMail jest praktycznie niemożliwe, tym bardziej jeśli zależy nam na stałym kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, klientami. Z poczty możemy korzystać poprzez telefony komórkowe, smart-fony, laptopy, komputery stacjonarne, za pośrednictwem dedykowanych aplikacji, czy też z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Dla przeglądarek istnieją specjalne rozwiązania jak GMail Manager. Niestety ów dodatek nie jest w pełni kompatybilny z najnowszymi wersjami Firefox. W tym poradniku przedstawię, w jaki sposób można szybko naprawić funkcjonalności tej wtyczki.

Wyłączenie sprawdzania kompatybilności dodatków

W pierwszej kolejności instalujemy dodatek Configuration Mania, dzięki któremu szybko usuniemy ograniczenia instalacji starszych wersji dodatków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyłączyć restrykcje ręcznie poprzez modyfikację zaawansowanych (ukrytych) ustawień (about:config => Filtr => extensions.checkCompatibility), jednakże w tym poradniku przedstawię alternatywną metodę.

Configuration mania

Po zainstalowaniu wtyczki przechodzimy do menedżera dodatków, z menu Firefox wybieramy Dodatki lub w pasku adresu wpisujemy about:addons. Przechodzimy na zakładkę Rozszerzenia. We właściwościach Configuration Mania klikamy Opcje.

Nie sprawdzaj kompatybilności dodatków

Na zakładce Dodatki w sekcji Nie sprawdzaj kompatybilności dodatków podczas instalacji/aktualizacji zaznaczamy wybrane wersje. Po dokonaniu naprawy (modyfikacji) GMail Manager będzie można powrócić do poprzednich ustawień.

Naprawa GMail Manager (modyfikacja plików wtyczki)

Instalujemy rozszerzenie GMail Manager. Dalsza część instrukcji będzie bazowała na wersji Portable Firefox (Waterfox).

Przechodzimy do katalogu: …\Waterfox\Data\profile\extensions. Szukamy pliku o nazwie {582195F5-92E7-40a0-A127-DB71295901D7}.xpi i rozpakowujemy dowolnym archiwizatorem. Powstanie nowy katalog, w którym znajdziemy wszystkie składniki GMail Manager. Po wypakowaniu zawartości pliku XPI usuwamy go, lub zmieniamy nazwę na {582195F5-92E7-40a0-A127-DB71295901D7}.bak

GMail Manager Firefox

Przechodzimy do katalogu Components i otwieramy do edycji plik gmServiceGmail.js – w dowolnym edytorze tekstu np. Notepad++, PsPad.

W linii 224 znajdziemy wpis:

this._loginURL = "https://www.google.com/accounts/ServiceLoginAuth";

Zmieniamy ścieżkę logowania na niniejszy wariant:

this._loginURL = "https://accounts.google.com/ServiceLoginAuth";

Plik zapisujemy i zamykamy edytor tekstu.

Już w tej chwili GMail Manager odzyska dawną funkcjonalność. Jednakże aby uniknąć komplikacji podczas ponownego włączenia (przywrócenia) sprawdzania kompatybilności dodatków musimy jeszcze zmodyfikować plik install.rdf – otwieramy go do edycji. W linii 25-32 znajdują się instrukcje identyfikujące zgodność rozszerzenia z daną wersją przeglądarki.

<!-- Firefox -->
<em:targetApplication>
<Description>
<em:id>{ec8030f7-c20a-464f-9b0e-13a3a9e97384}</em:id>
<em:minVersion>2.0</em:minVersion>
<em:maxVersion>4.0.*</em:maxVersion>
</Description>
</em:targetApplication>

Zmieniamy informacje w sekcji maxVersion na 8.0.* lub inną adekwatną do naszej wersji przeglądarki.

Środowisko testowe: Windows 7 64 bit, przeglądarka Waterfox Portable w wersji 8.0.1, GMail Manager 0.6.4.1 – po wykonaniu opisywanych czynności wtyczka odzyskała pełną sprawność.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

9 komentarzy

  • Bez wątpienia najpopularniejszą usługą pocztową na świecie był i jest Yahoo.
    trochę denerwujący jest wymóg napisania co najmniej 150 znaków w komentarzu bo muszę przez to pisać to zdanie 🙂

    • Nie wiem skąd masz takie informacje, podaj źródło.
      Co do 150 znaków, jeśli ktoś nie może wysilić się i napisać jednego zdania w komentarzu to lepiej niech nic nie pisze. Lepszy jeden komentarz a dłuższy niż 10 krótkich i kompletnie nie związanych z tematem. O powodach wprowadzenia ograniczeń pisałem w kilku poprzednich wpisach na blogu.

    • Trzeba by dokładnie pogooglać, ale pierwszy link z brzegu: {błąd link nieaktywny}
      I generalnie od zawsze spotykałem się z informacjami że GM dogania, ale nie przegonił YM 🙂


      A powód długości rozumiem, tylko że jak sam widziałeś w poprzednim komentarzu musiałem pisać bzdurę zamiast treściwie napisać 🙂

    • Dzięki za info, nie interesuję się tego typu statystykami, ciekawe dane choć nie wiadomo w jakiej skali są podawane (zapewne globalnie, bez szczegółów) i skąd pochodzą informacje, swoją drogą na innym portalu przeczytałem, że kont G+ jest już 150 milionów (z samej Polski ok. 1,1 miliona) a usługa jest młodsza niż GMail więc staty dotyczące usługi poczty Google są co najmniej dziwne. Jednym słowem mam wątpliwości co do zaprezentowanych danych.

      Przydałyby się też staty tylko dla userów z Polski, a tutaj już nie możemy mówić o królowaniu Yahoo, kogo bym się nie zapytał, mówi że posiada przynajmniej jedną skrzynkę GMail więc odsetek userów w PL korzystających z poczty Google musi być bardzo wysoki.

      PS. 150 znaków to pestka, jak podwyższę do minimum z katalogów (tam jest zwykle min 300 znaków) to wtedy będzie można ponarzekać 😉

  • No dla Polski to faktycznie może wyglądać zupełnie inaczej, ale da się sprawdzić na geminusie. Tyle że GMail nie jest objęty audytem, więc tylko ogólnikowo można traktować. Kojarzy mi się że jeszcze dwa lata temu więcej miała poczta.wp.pl 🙂

  • Ja osobiście uważam, że Gmail jest Przed Yahoo. Przeglądając chociażby maile to praktycznie dość sporo jest na bazie Gmaila a na bazie Yahoo jest praktycznie zero. Także myślę, że jest odwrotnie przynajmniej w Polsce. Ja osobiście z poczty Gmail korzystam tylko po to aby przesłać tam kopie bazy danych.

  • Wszystko ładnie pięknie, i choć to może wydawać się z lekka głupie to zatrzymałem się na momencie
    „Przechodzimy do katalogu: …\Waterfox\Data\profile\extensions” i nie wiem gdzie mam tego pliku szukać.

    • @Tomek, z tego co pamiętam jest wersja Gmail Manager NG, która jest wolna od błędów. Z tego rozwiązania już nie korzystam, także musisz sprawdzić na własną rękę.

Kliknij tutaj aby skomentować