Urządzenia mobilne

Jak sprawdzić czy telefon jest szpiegowany

haker z telefonem w ręku

Cyberprzestępcy opracowują coraz bardziej wymyślne metody inwigilowania niczego nieświadomych ofiar. W czasach, w których komputery coraz częściej zastępujemy smartfonami, hakerzy biorą na celownik przede wszystkim urządzenia mobilne. Czy można sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany? Oczywiście, że tak i wbrew pozorom nie wymaga to posiadania dyplomu z informatyki.

Dla cyberprzestępców, telefon komórkowy jest wyjątkowo wdzięcznym obiektem ataku. W pamięci naszych smartfonów przechowujemy przecież całą masę danych, w tym prywatne fotografie, adresy i kontakty, różnego rodzaju dokumenty i wiele innych plików. Mniej ostrożni użytkownicy zapisują w software’owych notatnikach nawet tak istotne informacje, jak identyfikatory i hasła do różnego rodzaju usług, w tym także do kont bankowych. Przez telefon prowadzimy też ważne rozmowy biznesowe czy negocjacje handlowe. W skrócie, włamując się do urządzenia mobilnego, haker może przysporzyć nam wiele problemów.

Proste kody bezbłędnie wskażą, czy telefon jest szpiegowany

Mając na uwadze własne bezpieczeństwo, każdy użytkownik smartfona powinien wykonać prosty test, który pozwoli dowiedzieć się, czy rozmowy i wiadomości są przekierowywane na inny numer. Wszystko, co trzeba zrobić, to wpisać w polu wybierania numeru (w aplikacji Telefon lub w innym używanym dialerze) kombinację *#21#. Po wstukaniu kodu, zatwierdzamy go zieloną słuchawką. Po zakończeniu procedury, na ekranie urządzenia pojawi się informacja na temat przekazywania połączeń głosowych i wiadomości tekstowych.

Co zrobić, jeżeli okaże się, że ktoś przechwytywał nasze rozmowy i elektroniczną korespondencję? Przed podjęciem kroków prawnych, należy sprawdzić, na jaki numer przekazywane są połączenia. W tym celu, należy zastosować kod *#62#. Procedura wygląda dokładnie tak samo, jak poprzednio – otwieramy aplikację Telefon, wpisujemy kombinację znaków i cyfr, a następnie zatwierdzamy polecenie zieloną słuchawką. Pamiętaj, że na liście może figurować numer twojej poczty głosowej. Jeżeli aktywowałeś tę usługę, nie powinno wzbudzać to twojego niepokoju.

Zanim zgłosisz fakt szpiegowania telefonu odpowiednim służbom, możesz (a nawet powinieneś) w trybie natychmiastowym zablokować wszystkie przekierowania. Służy do tego kod ##002#. Pamiętaj jednak, że po jego użyciu, zablokowane zostaną także przekierowania połączeń do poczty głosowej i połączenia w roamingu.

W poważniejszej sytuacji, warto skorzystać ze skutecznego narzędzia

Należy jednak pamiętać, że szpiegowanie telefonu nie polega wyłącznie na przejęciu dostępu do połączeń głosowych i wiadomości tekstowych. Dysponując odpowiednimi narzędziami, cyberprzestępca bez trudu uzyska dostęp do plików zapisanych w pamięci wewnętrznej urządzenia i na karcie microSD. Mało tego, będzie też mógł przeglądać i modyfikować zawartość skrzynki e-mail oraz wirtualnych dysków.

W tym miejscu wypada podkreślić, że szpiegowanie nie jest wyłączną domeną hakerów. Na przełomie 2021 i 2022 roku zrobiło się głośno o tzw. aferze Pegasus. W skrócie, pojawiło się podejrzenie, że organy rządowe szpiegują m.in. wpływowych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości za pomocą oprogramowania Pegasus, które w zamierzeniu twórców ma służyć do walki z zagrożeniem terrorystycznym. Pegasus to potężne narzędzie, które może włamać się do każdego telefonu mającego dostęp do Internetu. Nic więc dziwnego, że także zwykli obywatele zaczęli obawiać się o swoją prywatność.

Jak ustalić, czy Pegasus lub podobne oprogramowanie zyskało dostęp do telefonu? W tym celu należy użyć aplikacji MVT (Mobile Verification Toolkit). To narzędzie, które laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International udostępnia bezpłatnie na platformie GitHub. System niezwykle skutecznie ujawnia wszelkie ślady, które pozostawiają po sobie narzędzia inwigilujące. Należy jednak podkreślić, że skorzystają z niego wyłącznie osoby biegłe w dziedzinie informatyki. Wynika to z faktu, że jego obsługa wymaga użycia tzw. linii poleceń i znajomości języka programistycznego Python. Nie jest to zatem typowa aplikacja mobilna, którą można obsłużyć w sposób intuicyjny.

Link do narzędzia MVT: https://github.com/mvt-project

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.