Czy przypalenie żelazka ceramicznego automatycznie oznacza zakończenie jego działania? Nawet, jeśli jest to poważne utrapienie, problem ten nie oznacza wcale konieczności rezygnacji z tego rozwiązania. Owszem, przypalone żelazko wygląda brzydko, może też mieć niekorzystny wpływ na prasowane tkaniny prowadząc do ich uszkodzenia. Można jednak podjąć próby przywrócenia mu dawnej świetności i wcale nie jest się na straconej pozycji podczas ich podejmowania.
Przypalone żelazko ceramiczne – od czego zacząć?
Powłoka ceramiczna jest dość delikatna, jeśli więc zależy nam na jej starannym wyczyszczeniu, musimy być tego świadomi. Jeszcze zanim sięgniemy po silne detergenty, przetestujmy więc kilka domowych sposobów. Ich listę otwiera ocet i sok z cytryny. Jednym z tych dwóch środków należy nasączyć miękką szmatkę z mikrofibry. Potem można już przystąpić do pocierania nią przypalonych części żelazka aż do całkowitego ich usunięcia. Oczywiście, czynność ta zajmie nam bez porównania mniej czasu, jeśli zabrudzenie będzie jeszcze świeże. Gdy od pojawienia się go minęło sporo czasu, można sięgnąć po inny sposób – rzadziej spotykany, ale wcale nie mniej skuteczny. W tym przypadku należy sięgnąć po kawałek kory lub nieoheblowaną deskę, a następnie prasować ją ciepłym, ale nie rozgrzanym żelazkiem.
Jeśli ocet i sok z cytryny nie spełniają naszych oczekiwań, warto przetestować możliwości, jakie ma soda oczyszczona. Ta jest często opisywana jako sposób rozwiązywania wszelkich problemów z codziennymi porządkami, nic więc dziwnego, że można na nią liczyć także wtedy, gdy pojawia się konieczność doprowadzenia żelazka do idealnego stanu. Sama soda, oczywiście, może okazać się nieskuteczna. Najlepsze rezultaty przynosi więc roztwór, który powstaje po zmieszaniu jej z octem. Należy nałożyć go na powłokę ceramiczną zaraz po przygotowaniu, a następnie – poczekać kilka minut. Potem pozostaje już tylko wytarcie powłoki mokrą szmatką. Dla wzmocnienia efektu można nasączyć ją delikatnym płynem do naczyń.
Jeśli zabrudzenie jest poważne, a żaden z domowych sposobów nie skutkuje, warto pomyśleć o środkach stworzonych właśnie z myślą o osobach, które chcą przywrócić żelazku dawny wygląd i funkcjonalność. Zdecydowana większość z nich charakteryzuje się nie tylko skutecznością, ale również wysokim poziomem bezpieczeństwa. Jeśli jednak zależy nam na jego podniesieniu, przed zakupem dobrze się upewnić, że są one stworzone właśnie z myślą o żelazkach o ceramicznej powłoce.
Czyszczenie przypalonego żelazka ceramicznego – najważniejsze zasady
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na czyszczenie żelazka domowymi metodami, czy sięgniemy po środek czekający na nas w jednym ze sklepów, pamiętajmy o tym, aby przestrzegać kilku zasad.
- Nie należy czyścić żelazka, jeśli jest podłączone do prądu.
- Nawet chcąc niezwłocznie przystąpić do działania nie należy robić tego, gdy jest ono mocno nagrzane.
- Zeskrobywanie zabrudzeń z użyciem ostrych narzędzi tylko pozornie jest skuteczne. Nawet jeśli uda się nam pozbyć ich w ten sposób, z pewnością doprowadzimy też do porysowania powłoki. Zabrudzenia można usunąć nawet, jeśli są dość zaawansowane. Doprowadzenie do porządku uszkodzonej powłoki ceramicznej nie jest już niestety możliwe.
- Jeśli żelazko ma nie tylko ceramiczną stopę, ale również upusty pary wodnej, naszym sojusznikiem mogą okazać się patyczki do uszu. Pomogą one w eliminacji zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkodzą wpustów.
Warto pamiętać też o tym, że odpowiednie dbanie o żelazko ogranicza do minimum ryzyko pojawienia się na nim poważnych zabrudzeń. Dobrze jest więc wyrobić w sobie nawyk polegający na przecieraniu stopy ceramicznej szmatką nasączoną octem po każdym użyciu, nawet jeśli nie widzimy żadnych zabrudzeń. To, że coś nie jest widoczne gołym okiem, nie oznacza przecież, że nie istnieje. Warto też pamiętać o tym, że proces czyszczenia staje się tym bardziej skomplikowany, im dłużej jest odkładany. Po dostrzeżeniu zabrudzenia należy więc wyłączyć żelazko, odczekać aż ostygnie na tyle, aby nie stanowiło dla nas zagrożenia, a następnie – przystąpić do pracy, której celem jest doprowadzenie go do idealnego stanu.
Skomentuj