laptop gmail
Internet i bezpieczeństwo

Kopia zapasowa wiadomości e-mail (Gmail Backup)

Jeżeli kiedykolwiek utraciłeś bezpowrotnie ważną wiadomość e-mail, wiesz jak ważnym czynnikiem jest regularne archiwizowanie poczty. Gmail Backup, to narzędzie dla każdego, kto chciałby zarchiwizować wiadomości znajdujące się na koncie pocztowym Gmail. Dane pobrane z serwera zapisywane są na lokalnym dysku twardym. W przypadku trwałego usunięcia danych z konta można odtworzyć wiadomości, wykorzystując lokalną kopię zapasową.

Poczta GMail, włączenie IMAP

Pierwszym i niezbędnym krokiem ku wykonaniu pełnej kopii zapasowej wiadomości zgromadzonych na koncie Gmail jest aktywowanie protokołu IMAP.

Logujemy się do konta pocztowego, przechodzimy do Ustawienia => Przekazywanie => POP/IMAP => zaznaczamy Włącz IMAP i zapisujemy ustawienia.

Gmail Backup – prezentacja

Pobieramy i instalujemy najnowszą wersję aplikacji Gmail Backup. Aplikację można uruchomić przechodząc do lokalizacji C:\Program Files\GmailBackup i wskazując plik wykonywalny gmail-backup-gui. W tym samym katalogu znajdziemy również konsolową odmianę programu (gmail-backup.exe), która może posłużyć do budowy skryptów, z funkcją wykonywania cyklicznych kopii zapasowych.

Gmail Backup, interfejs programu

Po uruchomieniu programu zobaczymy skromny interfejs, który oferuje następujące funkcje:

  • Gmail login – pełna nazwa adresu e-mail np. imię.nazwisko@gmail.com
  • Gmail password – hasło do konta pocztowego.
  • Backup folder – klikamy Directory i wskazujemy lokalizację zapisu kopii zapasowej.
  • Newest email only – opcja wyłącza/włącza możliwość tworzenia kopii przyrostowych. Jeżeli pole wyboru zaznaczone, z konta pocztowego zostaną pobrane wyłącznie najnowsze wiadomości, które nie znajdują się w bieżącym obrazie kopii. Jeżeli po raz pierwszy wykonujemy kopię dla danego konta lub nie wskazaliśmy folderu z poprzednią kopią, zostaną pobrane wszystkie wiadomości.
  • Since date/Before date – opcje dostępne, gdy funkcja Newest email only jest nieaktywna. Możemy określić ramy czasowe backupu. Wszystkie e-maile z sygnaturą czasową od – do zostaną uwzględnione w obrazie, pozostałe nie spełniające warunku będą zignorowane.
  • Backup/Restore – przyciski wywołania akcji tworzenia/przywrócenia kopii zapasowej.
  • New Version – sprawdza czy dostępna jest nowsza wersja programu Gmail Backup.
  • Quit – zamyka aplikację.

Kopia zapasowa konta pocztowego Gmail

Po wypełnieniu poszczególnych pól, uruchamiamy proces tworzenia kopii, klikamy Backup. W zależności od liczby, rozmiaru wiadomości oraz jakości połączenia wykonywanie może potrwać nawet kilka godzin.

Gmail Backup, tworzenie kopii

Wszelkie maile zostaną zapisane w zdefiniowanej lokalizacji, w tym przypadku E:\GMail_bak

Katalog zapisu

Format zapisu każdej wiadomości to *.eml, ułatwia to odczyt w programach pocztowych. Dodatkowo w folderze znajdziemy plik stamp z datą utworzenia kopii, labels.txt z danymi etykiet oraz ids.txt z sygnaturami pobranych wiadomości.

Przywrócenie wiadomości na serwer z lokalnej kopii zapasowej

Gmail Backup udostępnia ciekawą funkcję pozwalającą przywrócić wszystkie lub wybrane wiadomości. Opcja przydatna np. kiedy skasujemy przypadkowo e-mail z serwera.

Aby przywrócić wszystkie wiadomości wystarczy kliknąć Restore. Jeżeli chcemy przywrócić konkretne wiadomości, można wyodrębnić je z kopii, przenieść do innego folderu, wskazać ów folder w polu Backup folder i wybrać przycisk Restore.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

4 komentarze

  • Swietna aplikacja poczty gmail, niezwykle przydatna, jesli ktos ma wartosciowe pliki na poczcie, a ktore zdarzylo sie utracic 🙂 Pomysle nad zainstalowaniem!

    • Witaj, nie jest to doskonała metoda, też ma swoje wady, lecz w sytuacjach podbramkowych świetnie się sprawdza.

  • Właśnie tego szukałem, super sprawa gdy chce się przetwarzać pliki i je indexować.

  • cóż może oznaczać komunikat przy probie backupu tym programem (imap wlaczony):
    Error: IMAP: SEARCH command error: BAD [’Could not parse command’]

Kliknij tutaj aby skomentować