Aktualności

Seo blogi w disavow!

zaskoczenie

Coraz częściej słyszy się o bezmyślnym dodawaniu adresów WWW do Disavow Tool, najczęściej dotyczy to osób – webmasterów, którzy na własną rękę próbują odfiltrowywać swoje strony. W tym gronie z pewnością znajdziemy także specjalistów SEO, którzy nie mają większego doświadczenia, nie wiedzą jak prawidłowo wykonać analizę, jak odpowiednio ocenić jakość linków i przygotować plik disavow wykluczający szkodliwe linki. Wiele osób idzie też na łatwiznę i dodaje do disavow wszystko jak leci, nie zważając na żadne statystyki, baaa nawet nie sprawdzając docelowych adresów URL.

Dzisiaj Wojtek Tyluś podał na Google+ informację, że wiele SEO blogów znalazło się na jednej z list disavow, mój blog również był na ów liście.

Blogi SEO w Disavow

Nie jest to dla mnie nowość, albowiem już wcześniej miałem 2 sygnały od znajomych, że ich klienci tworzyli swoje listy wykluczeń, gdzie między innymi zawarli mój blog. W obydwu przypadkach wykluczyć chcieli linki nofollow z komentarzy (które zapewne zostały dodane przez szeptaczy). Jak widać nawet nofollow są wrzucane do disavow, które wedle wytycznych Google dla webmasterów nie mają żadnego wpływu na ranking witryny.

W związku z powyższym informuję wszystkich czytelników, że z dniem 30 grudnia 2013 całkowicie zmieniają się zasady komentowania na blogu, gdzie…

  1. Wszystkie zaakceptowane komentarze poniżej 800 znaków nie będą zawierały URL w polu autora. Dotyczy to każdego komentarza, bez względu na tematyczność witryny.
  2. Link nofollow w polu autora pojawi się w komentarzu, który będzie zawierał więcej niż 800 znaków – dotyczy to stron zarówno tematycznych jak i nietematycznych.
  3. Zamierzam utrzymać obecne premie dla użytkowników w postaci linków dofollow za długie i sensowne komentarze, jednakże zmieni się limit komentarza. Od teraz będzie on wynosił minimum 1200 znaków czystego tekstu, nie wliczając w to cytowań i innych zabiegów zwiększających liczbę znaków w komentarzu. Bonus będzie dotyczył wyłącznie wartościowych stron tematycznych czyli Informatyka, Telekomunikacja, Marketing, Biznes i pokrewne. Pozostałe dostaną link standardowy z nofollow.
  4. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną dokładnie prześwietlone. Tam gdzie komentarze są poniżej 800 znaków i gdzie link prowadzi do strony nietematycznej, zostanie on usunięty z pola autora. W starych komentarzach nie zamierzam wprowadzać modyfikacji do uzyskanych premii za wartościowe wypowiedzi. Osoby które do dnia 29 grudnia skomentowały wpisy i ich komentarz był powyżej 800 znaków zachowają bonus.
  5. Jednocześnie zostaje zmniejszona minimalna liczba znaków w komentarzu do 20.

Początkowo wprowadzenie nowych zasad miałem ogłosić 4-5 stycznia, ale to co napisał Wojtek na Google+ zmusiło mnie do zmiany daty. Wiem że wielu z Was nie spodobają się nowe zasady, mam również świadomość, że liczba komentujących zmniejszy się, lecz nie mam innego wyjścia. Miałem do wyboru dwie opcje: całkowite usunięcie możliwości podania adresu URL, albo zostawienia tego przywileju tylko dla osób, których wypowiedzi są wartościowe i mają określoną liczbę znaków. Skorzystałem z drugiego rozwiązania, albowiem uważam, że takie osoby należy docenić. Adres URL z pola formularza nie zostanie usunięty, natomiast przy moderacji będzie walidowana jego długość i tematyczność strony docelowej.

Za wprowadzone modyfikacje zasad możecie podziękować osobom, które dodają do Google Disavow Tool wszystko jak leci, nie zważając na nic.

Nowe zasady wchodzą w życie od 30 grudnia 2013 r. czyli już za 2 godziny.

Dodano w dniu 30 grudnia 2013

W związku z licznymi słowami krytyki i posądzania o to że zmuszam Was do pisania długich komentarzy w zamian za dodatkowe bonusy, informuję, że z dniem 31 grudnia 2013 na blogu TechFormator zostanie całkowicie zablokowana możliwość dodania URL do pola komentarza.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.