SEOMacroscope

Najbardziej rozbudowany darmowy program SEO do audytowania stron internetowych

Poznaj najbardziej rozbudowany darmowy program SEO do audytowania stron internetowych! Narzędzie SEO jest w 100% bezpłatne, z darmowych narzędzi jest to prawdziwy kombajn jeśli chodzi o liczbę ustawień oraz ilość informacji, które zbiera.

Wykonanie skanu strony tym narzędziem jest bardzo proste, aczkolwiek interpretacja zebranych danych nie należy już do najłatwiejszych zadań. Program można wykorzystać także do innego typu analiz, które nie są bezpośrednio połączone z kwestiami SEO.

Już na samym początku, na ekranie głównym aplikacji widzimy multum zakładek. Gdy zagłębimy się w ustawienia, ilość dostępnych opcji jest faktycznie przytłaczająca (w pozytywnym słowa znaczeniu – dla profesjonalistów oraz negatywnym – dla osób początkujących).

SEO Macroscope
SEO Macroscope

Przed przystąpieniem do skanowania strony warto udać się do Edit => Preferences i skonfigurować program wybierając optymalne ustawienia dla analizowanej strony. Nie będę zagłębiał się w szczegóły ustawień, sami przetestujcie 🙂

Mam tylko jedną drobną uwagę odnośnie “Data Extractor Options. Program SEO Macroscope pozwala wyodrębniać ze strony określone dane. Jest to bardzo przydatna funkcja, w zaawansowanych analizach wręcz wyśmienita. Włączenie funkcji i zdefiniowanie reguł scrapowania oszczędzi sporo czasu ale… niestety prowadzi do gigantycznego użycia pamięci i spowolni działanie aplikacji.

Dodatkowo w zależności od ilości danych może doprowadzić do zawieszenia się interfejsu aplikacji. Dlatego używając SEO Macroscope do pozyskania podstawowych parametrów strony, najlepiej z ów opcji nie korzystać lub robić to na bardzo szybkich maszynach (wydajny procesor i dużo pamięci RAM).

Aby rozpocząć skan strony wystarczy wpisać adres URL w polu “Start URL”.

Po zakończeniu skanowania można przejść do analiz. Warto na początku zapisać projekt, ponieważ aplikacja przy dużej ilości danych potrafi się zawiesić na dłuższy czas.

Jak już wspomniałem wcześniej, analiza danych w programie nie należy do łatwych, dlatego dane można wyeksportować do pliku i dalej dokonywać analiz przy użyciu np. oprogramowania Microsoft Excel. Eksport najlepiej wykonywać do CSV, jest mniej kłopotliwy i przy imporcie można zdefiniować reguły. Eksport danych z programu SEO Macroscope do CSV jest również wskazany przy dużej ilości danych (dla CSV zajmie mniej czasu).

Pełny zakres funkcji został omówiony w oficjalnej dokumentacji.

Zapytacie, która z funkcji jest najciekawsza? Raporty dotyczące analizy słów kluczowych wyodrębnionych ze strony, które w połączeniu z innymi zmiennymi dostarczają sporo cennych informacji, do optymalizacji SEO on-page. Drugą funkcją jest wspomniane wyżej wyodrębnianie określonych danych – na podstawie selektorów CSS, wyrażeń XPath lub wyrażeń regularnych.

Autorem programu jest Jason Holland – brawa dla niego, zrobił bardzo perspektywiczną aplikację!

Jeżeli chcecie wesprzeć rozwój oprogramowania możecie przesłać uwagi tutaj. Można również wesprzeć autora aplikacji poprzez przekazanie dotacji.

Przetestowałeś program? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem lub pod wpisem na Facebooku, na oficjalnym profilu TechFormator.pl.

6 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.