Aktualności

Nauka programowania – od czego zacząć?

kod źródłowy na ekranie monitora

W czasach, w których komputery sterują dosłownie wszystkim, umiejętność programowania jest niezwykle pożądaną cechą osoby poruszającej się po rynku pracy. Mówiąc wprost, popyt na programistów nie słabnie. Wręcz przeciwnie, wykwalifikowani specjaliści są poszukiwani w każdej ilości i właściwie każdy, kto ma odpowiednie umiejętności, może liczyć na zatrudnienie w tym sektorze. Mało tego, już na początku swojej drogi zawodowej, programista może liczyć na naprawdę dobre zarobki, które będą rosnąć wraz ze zdobywanym doświadczeniem i osiąganiem kolejnych szczebli. Od czego zacząć naukę programowania? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Czym zajmuje się programista? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być banalnie prosta: pisaniem programów. Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie z nieco szerszej perspektywy. Dostrzeżemy wówczas, że programowanie ma wiele wspólnego z matematyką. Zadaniem programisty jest określenie problemu, zrozumienie go i rozbicie na mniejsze problemy, które da się rozwiązać. W tym zawodzie odnajdzie się zatem każdy, kto jest obdarzony umysłem ścisłym, ale nie tylko, bo to zajęcie wymaga też pewnej dozy abstrakcyjnego myślenia. Programistą może zostać każdy i wbrew pozorom nie trzeba w tym celu kończyć 5-letnich studiów. Oczywiście, wyższe wykształcenie kierunkowe to mocny atut, jednak także bez tego można zacząć swoją przygodę z tym zawodem.

Gdzie uczyć się programowania?

Skoro dyplom uczelni wyższej nie jest wymogiem koniecznym, to gdzie zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną? Opcji jest wiele. Absolutnych podstaw można nauczyć się dzięki książkom i kursom wideo. Polecamy rozpocząć swoją drogę właśnie w tym miejscu, bo dzięki temu przekonasz się, czy to zajęcie jest rzeczywiście dla ciebie. Rozpocząć, ale nie zakończyć. „Samokształcenie” wpisane do CV sprawi, że twoja aplikacja zostanie odrzucona. Potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi twoje kwalifikacje, a taki zdobędziesz na specjalistycznym kursie.

Kursy są prowadzone w formie stacjonarnej i online. Zależnie od formy i zakresu materiału, mogą trwać kilka miesięcy lub nawet rok. Takie szkolenia charakteryzują się niezwykle intensywną formą. Można powiedzieć, że w trakcie ich trwania, słuchacze „przyjmują” skondensowaną dawkę wiedzy, którą normalnie zdobywa się w toku 5-letniej nauki. Na koniec, uczestnicy zdają egzamin, którego pozytywny wynik gwarantuje otrzymanie stosownego certyfikatu. To oficjalny dokument, który stanowi potwierdzenie kompetencji kandydata i jest uznawany przez pracodawców.

kodowanie w praktyce

Wybierz język programowania

Zanim przystąpisz do nauki, musisz określić język programowania, którego chcesz się nauczyć. Czy wiesz, że programy i aplikacje można pisać w kilkuset różnych językach? Określenie dokładnej liczby w zasadzie nie jest możliwe, bo co rusz pojawiają się nowe języki. Na szczęście, praktyczne zastosowanie ma „zaledwie” kilkadziesiąt z nich.

Na który warto się zdecydować? To zależy, przede wszystkim od tego, jaką pracę chcesz wykonywać. Marzysz o pisaniu aplikacji mobilnych, bo uważasz, że to najbardziej przyszłościowa branża? Odpowiednim wyborem będzie Java lub Swift. Chcesz tworzyć strony internetowe i/lub aplikacje webowe? Nie obejdzie się bez znajomości języków Java i JavaScript. Chcesz tworzyć gry komputerowe? Musisz przyswoić C# albo C++.

Zacznij od prostego, ale funkcjonalnego języka

Każdy z tych języków różni się nie tylko możliwościami, ale także stopniem skomplikowania. Doświadczenie należy zdobywać stopniowo, zaczynając od najprostszej drogi. To tak jak z wycieczką na łono natury – początkujący górołaz nie zdobywa od razu Orlej Perci, najpierw przemierza łatwiejsze szlaki.

Najprostszym językiem programowania jest JavaScript. Najprostszym, ale nie bezużytecznym. Przeciwnie, na rynku pracy występuje ogromne zapotrzebowanie na programistów JavaScript. Na podobne zainteresowanie mogą liczyć specjaliści poruszający się w środowisku Java. Także ten back-endowy język nie należy do najbardziej skomplikowanych. Zależnie od własnych preferencji, polecamy wybrać jeden z nich na początek i z czasem zdobywać kolejne, zależnie od kierunku, w którym ma poprowadzić obrana ścieżka zawodowa.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.