kobieta na wakacjach ze smartfonem
Urządzenia mobilne

Najlepsze sposoby na ładowanie telefonu w podróży

Podczas podróży, telefon komórkowy staje się niezastąpionym narzędziem, to właśnie w nim przechowujemy mapy, muzykę, czy korzystamy z kamerki do uwieczniania pięknych widoków i bliskich nam osób. Niestety, częste korzystanie z niego może szybko wyczerpać baterię, a ładowanie może być uciążliwe, szczególnie kiedy nie masz dostępu do gniazdka. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na naładowanie telefonu podczas podróży.

Jakie rodzaje ładowarek warto zabrać w podróż?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów ładowania telefonu jest wykorzystanie ładowarki USB na prąd. W tym zakresie musisz wybrać ładowarkę z jednym portem lub jeśli masz więcej urządzeń z kilkoma, które będą w stanie wydajnie ładować kilka urządzeń i będą przy tym łatwe w przenoszeniu. Decydując się na taki wariant, koniecznie musisz zwrócić uwagę na jej moc, szczególnie moc maksymalną, jak i prąd z podziałem na każdy z portów wyjściowych. – minimalne natężenie na każdym z portów powinno wynosić w okolicach 2A. Jeżeli jest mniejsze np. 1A, ładowanie będzie przebiegało bardzo wolno, a w niektórych przypadkach będzie niemożliwe do zrealizowania.

Drugim w kolejności elementem jest kabel – warto zabrać długi kabel, który umożliwi nam ładowanie telefonu nawet z dalszej odległości od gniazdka. Musisz jednak wiedzieć, że kabel kablowi nie jest równy. Decydując się na konkretny model, postaw na najwyższej jakości rozwiązania.

Będąc w podróży nie zawsze mamy dostęp do standardowego gniazdka. Zatem musisz zastanowić się także nad wykorzystaniem ładowarki samochodowej. Pozwoli ona na ładowanie telefonu podczas jazdy samochodem.

Koniecznie przeczytaj:

Jakie akcesoria do ładowania telefonów warto zabrać w podróż?

Power bank to urządzenie, które pozwala na ładowanie naszego telefonu w dowolnym miejscu i czasie. Warto wybrać powerbank o dużej pojemności i większej mocy, który pozwoli na szybkie naładowanie smartfonu nawet kilka razy.

Jeśli wybieramy się w podróż, gdzie będziemy mieć do czynienia z dużą ilością słońca, warto zainwestować w ładowarkę słoneczną. Dzięki temu, będziemy mogli ładować nasz telefon za darmo i niezależnie od źródła prądu. Musisz jednak wiedzieć, że ładowarki solarne mają swoje ograniczenia. Więcej o nich pisaliśmy tutaj (ostatni punkt).

Kolejnym gadżetem, który możesz zabrać w podróż jest specjalne etui z dodatkową baterią. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz naładować telefon w dowolnym miejscu i czasie. W tym aspekcie wiedz jednak, że z reguły takie powerbanki mają ograniczoną pojemność, z uwagi na konieczność zachowania ich kompaktowych rozmiarów.

Jak ładować telefon, gdy nie ma dostępu do gniazdka?

W czasie podróży, szczególnie przy dłuższych trasach, zdarza się że nie mamy dostępu do gniazdka. W takiej sytuacji trzeba zastanowić się nad wykorzystaniem specjalnych rozwiązań. Na przykład – istnieją plecaki z wbudowanym panelem słonecznym, który pozwala na ładowanie urządzeń elektronicznych. Możemy również zakupić sam panel i go rozwiesić na plecaku podczas wędrówki. Są także plecaki z portem USB wyprowadzonym na zewnątrz, gdzie do jednego końca podłącza się magazyn energii, a do drugiego, możemy bez najmniejszego problemu podłączyć urządzenia. Musisz jednak wiedzieć, że ograniczeniem w tym rozwiązaniu jest kabel wyprowadzający, który może ograniczać prędkość ładowania np. Twój powerbank oferuje ładowanie z prędkością 3A, a za sprawą skorzystania z takiego rozwiązania będzie dostępne ładowanie góra 2,4A. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie dopytaj sprzedawcy o szczegóły.

Jeśli nie masz dostępu do gniazdka w pociągu czy samolocie, zawsze możesz skorzystać z laptopa, tabletu lub innego smartfona. Dzięki temu możesz podratować baterię telefonu, jednak musisz pamiętać, że czas ładowania może być dłuższy i nie będzie to miało związku z wydajnością samego laptopa. Dla przykładu, w przypadku ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego), z uwagi na wytwarzanie dużych ilości ciepła podczas procesu, prędkość ładowania jest ograniczana. Istotna jest tu także specyfikacja danego smartfona (jaką moc ładowania oferuje) oraz to, czy Twój smartfon ma założone etui. W przypadku obecności etui ładowanie indukcyjne może być bardzo wolne lub nawet może nie dojść do skutku lub często będzie dochodzić do rozłączania (szczególnie jeżeli w pobliżu są silne pola elektromagnetyczne, a tak jest np. gdy jesteś w pociągu).

Zwróć także uwagę, że gdy wybierasz się w podróż samochodem, koniecznie nie zapomnij zabrać ze sobą ładowarki wykorzystującej gniazdo zapalniczki. Korzystając z tego rozwiązania możesz w miarę szybko podładować smartfon czy powerbank.

W podróży samochodem istnieje jeszcze inne rozwiązanie, mianowicie drugi akumulator z podpiętą przedłużką na gniazdo zapalniczki. Jeden koniec za pomocą klem podpinasz do akumulatora, drugi stanowi wyprowadzenie z gniazdem zapalniczki, do której możesz podłączyć ładowarkę, analogicznie jak do normalnej zapalniczki w samochodzie. To rozwiązanie będzie dobre, jeśli chcesz oszczędzić energię głównego akumulatora w samochodzie, jeżeli nie – zawsze pozostaje rozdzielacz lub ładowarka z kilkoma portami USB. Pamiętaj jednak, że moc zapalniczki w samochodzie jest ograniczona, i w przypadku kilku jednocześnie ładowanych urządzeń, moc zostanie rozłożona na każde urządzenie.

Jak zadbać o baterię telefonu podczas podróży?

Podczas podróży musisz koniecznie zadbać o baterię swojego telefonu, aby służyła Ci jak najdłużej. Pamiętaj, że istnieją sposoby na oszczędzanie baterii w czasie podróży. Więcej o tym pisaliśmy tutaj. Rozwijając ten punkt, koniecznie zadbaj, aby smartfon nie pozostawał wystawiony na działanie promieni słonecznych. Wysoka temperatura wewnątrz urządzenia mocno skraca czas działania i redukuje także żywotność baterii!

Bezpieczne sposoby na ładowanie telefonu w podróży

W tym zakresie musisz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć nieprzewidzianych problemów.

W czasie podróży dobrze jest pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć nieprzewidzianych problemów podczas ładowania. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które mogą pomóc bezpiecznie naładować telefon komórkowy.

facet w pociągu ze smartfonem

Unikaj ładowania telefonu korzystając z gniazdek w pociągach i autokarach

Z pewnością podczas podróży może być kuszące skorzystanie z publicznych ładowarek, na przykład w pociągu, autokarze, busie. Sugeruję jednak unikać korzystania z takich punktów ładowania, ponieważ mogą być one niewłaściwie zabezpieczone lub zawilgocone, co będzie stanowiło ryzyko dla każdego podłączonego urządzenia.

Nie polecamy również korzystać z publicznego gniazdka w komunikacji miejskiej, kiedy na zewnątrz są wyładowania atmosferyczne. Może to być niebezpieczne dla urządzeń elektrycznych i potencjalnie niebezpieczne dla użytkowników. Zalecamy unikanie korzystania z publicznych gniazdek w takich warunkach i oczekiwanie, aż pogoda się poprawi.

Uważaj na złą jakość ładowarek i kabli

Musisz zdać sobie z tego sprawę, że od wysokiej jakości ładowarki i kabla zależy nie tylko prędkość ładowania Twojego urządzenia, ale także jego bezpieczeństwo. Używanie niskiej jakości ładowarek i kabli może prowadzić do przegrzania urządzenia, uszkodzenia baterii, a nawet wybuchu.

Sprawdzaj, czy dana ładowarka i kabel posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, spełniają normy jakościowe oraz jakie mają opinie innych użytkowników. Pamiętaj jednak, że opinie użytkowników mogą być sztucznie wygenerowane, dlatego bacznie im się przyglądaj i w razie wątpliwości zasięgnij opinii na forach internetowych i grupach specjalistycznych, skupiających elektroników i informatyków.

Wyłącz telefon podczas ładowania

Jeśli masz możliwość wyłącz telefon przed podpięciem go do ładowarki. Dzięki temu bateria telefonu nie tylko szybciej się naładuje, ale również unikniesz przegrzania baterii, co ma duży wpływ na jej ogólną kondycję i żywotność. Jest to szczególnie ważne w przypadku podróży do krajów tropikalnych, gdy temperatura otaczającego Cię powietrza przekracza 35 stopni, wówczas każda redukcja zużywania energii podczas ładowania jest istotna, a to najlepiej osiągniesz wyłączając telefon na czas ładowania.

Zdejmij etui przed ładowaniem

Jeśli to możliwe przed ładowaniem telefonu zdejmij etui. Jest to szczególnie ważne, gdy ładujesz włączony telefon lub gdy musisz w trakcie ładowania wykonywać na nim czynności, co prowadzi do generowania dodatkowego ciepła.

Tymczasowe usunięcie etui pozwoli lepiej odprowadzać ciepło. Ciekawostką w tym temacie jest, że istnieją specjalne podkładki pod telefony, które są zaprojektowane z myślą o dodatkowym chłodzeniu smartfona. Można je wykorzystywać także podczas ładowania… lub jeśli masz możliwości, po prostu połóż telefon pleckami na tafli szkła (stoliku szklanym). Ten sposób również pozwoli zbić temperaturę wewnątrz urządzenia o kilka stopni.

Zainwestuj w dobrej jakości powerbank

Jeśli często podróżujesz i korzystasz z telefonu w terenie, zastanów się nad zainwestowaniem w dobrej jakości powerbank. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość ładowania telefonu w każdym miejscu. Będzie to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, niż korzystanie z publicznych gniazdek w komunikacji miejskiej.

powerbank ładuje telefon

Uważaj na podróbki produktów

Kupując ładowarki do telefonu lub powerbanki, musisz uważać na podróbki produktów. Niestety, na rynku istnieją podróbki, które mogą być niebezpieczne dla urządzenia, a nawet dla nas samych. Podróbki ładowarek mogą zawierać niskiej jakości komponenty, które mogą spowodować uszkodzenia telefonu lub nawet wywołać pożar.

Przed dokonywaniem jakichkolwiek zakupów w sieci dokładnie sprawdź sprzedawcę, szczególnie podczas super okazji – Black Friday, Cyber Monday. Jest to okres, w którym internetowi oszuści zbierają żniwa, dlatego musisz dokładnie weryfikować oferty i sprzedających. Sprawdzaj zdjęcia, specyfikacje, w razie wątpliwości proś sprzedawców o dodatkowe informacje.

Zwróć uwagę na wszelkie nieprawidłowości w wyglądzie ładowarki i kabli do ładowania, takie jak brak oznaczeń, dziwne kształty, podejrzane znaki, przetarcia.

Dzięki ostrożności możesz uniknąć poważnych problemów z urządzeniami oraz zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas korzystania z nich.