Jakość powietrza, którym oddychamy, nie jest najwyższa. Daje nam się we znaki w okresie jesienno-zimowym, bywa jednak niska także jesienią i wczesną wiosną. Na szczęście, dziś możemy już wiedzieć, czym oddychamy. Jeśli zmagamy się ze schorzeniami, których objawy mogą się nasilać właśnie dlatego, że jakość powietrza jest niska, mamy możliwość skontrolowania tego jeszcze przed wyjściem z domu. Pomaga nam w tym miernik jakości powietrza, warto więc zadać sobie pytanie o to, jak on działa i na jakie parametry z nim związane dobrze jest zwrócić szczególną uwagę planując jego zakup.
Miernik jakości powietrza – dlaczego warto?
Mierniki jakości powietrza przeznaczone dla odbiorców indywidualnych są stosunkowo nowymi rozwiązaniami. Nic zatem dziwnego, że osoby zainteresowane ich zakupem często zastanawiają się nad tym, czy ma on w ogóle sens. Odpowiedzią twierdzącą na tak postawione pytanie może być stale wydłużająca się lista zalet miernika jakości powietrza. Mówiąc o nich mamy na myśli między innymi:
- Możliwość dokonania pomiaru jakości powietrza zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz.
- Automatyczne alarmowanie użytkownika, gdy poziom zanieczyszczeń jest przekroczony.
- Możliwość zakupu mierników tak w wersji stacjonarnej, jak i przenośnej.
Mierniki przydają się tam, gdzie brakuje informacji pochodzących z wojewódzkich stacji monitorowania powietrza. Zwiększają bezpieczeństwo korzystających z nich osób i przyczyniają się do tego, że te ostatnie mogą bardziej efektywnie dbać o swoje zdrowie.
Miernik jakości powietrza jest niezwykle przydatnym narzędziem, które pozwala nam monitorować środowisko, w którym żyjemy. Dzięki niemu możemy świadomie dbać o zdrowie nasze i naszych bliskich. Miernik umożliwia nam wykrywanie zanieczyszczeń powietrza, takich jak pyły, alergeny, dym czy toksyczne substancje chemiczne. Pozwala nam również kontrolować poziom wilgotności powietrza, co jest istotne dla komfortu naszego mieszkania.
Jak działa miernik jakości powietrza?
Choć mamy do czynienia ze stosunkowo nowymi rozwiązaniami, na rynku możemy spotkać się z ich dość dużą różnorodnością. Na pierwszy plan wysuwają się czujniki mobilne o na tyle małych rozmiarach, że można mieć je zawsze przy sobie. Warto jednak zastanowić się również nad stacjami do kontrolowania powietrza. Te są w stanie kontrolować jego jakość w mieszkaniu, dostarczają jednak również informacji na temat tego, co dzieje się na zewnątrz.
Funkcjonowanie mierników jakości powietrza jest uzależnione przede wszystkim od ich budowy. Najbardziej klasyczne, wykorzystywane do pomiaru smogu, mają pompkę, która zasysa powietrze. Te trafia do wnętrza obudowy, aby tam przejść przez komorą pomiarową. To właśnie wewnątrz miernika zwykle znajduje się fotometr laserowy będący sercem tego rodzaju urządzenia. Dokładność pomiaru nie zawsze jest taka sama, dziś jednak bez trudu znajdziemy urządzenia, które zagwarantują nam wiarygodność odczytów. Co ciekawe, powietrze może być – w zależności od modelu – badane zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w odstępach czasowych. Same wyniki badania zazwyczaj można odczytać na wyświetlaczu, w który wyposażone jest konkretne urządzenie. Gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest dość wysoki, mierniki zwykle informują o tym użytkowników uruchamiając alarm. Przeważnie dostępna jest zarówno opcja alarmu dźwiękowego, jak i ta, która pozwala diodom i ikonom na zmianę koloru w przypadku zagrożenia.
Co może zmierzyć miernik jakości powietrza?
Wybierając miernik jakości powietrza zwracamy uwagę zarówno na jego wielkość, jak i na sposób funkcjonowania. Najważniejszym parametrem jest jednak dla nas ten, który informuje o dokładności oraz rodzaju pomiarów, na które możemy liczyć. Zwykle mamy do czynienia z miernikami, które informują nas o poziomie pyłu zawieszonego PM. Nacisk na ten pomiar nie jest zresztą przypadkowy. To właśnie pył zawieszony PM jest najczęściej obwiniany o powstawanie smogu w Polsce, nic więc dziwnego, że wzrost liczby jego drobinek stanowi największe zagrożenie dla zdrowia. Bardziej zaawansowane mierniki jakości powietrza informują także o obecności lotnych związków organicznych TVOC. Te często odpowiadają nie tylko za choroby układu oddechowego, ale również za bóle głowy o dużym natężeniu. Mierniki analizują także obecność i stężenie formaldehydów, stężenie dwutlenku węgla, temperaturę otoczenia oraz to, jaka jest w danym momencie wilgotność powietrza. Ten ostatni parametr może mieć ogromne znaczenie dla alergików.
Inne ważne parametry mierników jakości powietrza
Szukając idealnego miernika jakości powietrza warto pamiętać o tym, że dość trudno jest wskazać takie rozwiązanie, które można byłoby opisać jako obiektywnie lepsze od innych. Duże znaczenie ma więc dostosowanie miernika do indywidualnych potrzeb. Nie zawsze opłaca się kupować najbardziej zaawansowany sprzęt. Jego zakup nie zda się przecież na wiele, jeśli nie będziemy wiedzieli, w jaki sposób możemy z niego korzystać i do czego możemy wykorzystać uzyskane dane.
Nie mniej ważna jest sama łatwość obsługi. Producenci mierników jakości powietrza dążą do tego, aby obsługa oferowanych przez nich rozwiązań była możliwie jak najmniej skomplikowana. Nadal warto jednak przed zakupem upewnić się, że jesteśmy w stanie korzystać z miernika. Nie można też zapominać, że sama cena urządzenia również ma spore znaczenie. Często można usłyszeć, że dobry miernik nie musi być drogi. Warto jednak pamiętać o tym, że przesadnie tanie rozwiązania mogą okazać się modelami niskiej jakości.
Czym się kierować przy zakupie miernika jakości powietrza?
Przy zakupie miernika jakości powietrza istotne jest zwrócenie uwagi na parametry tego urządzenia. W tym punkcie przedstawimy najważniejsze z nich, które decydować będą o komforcie użytkowania urządzenia.
Jakie są najważniejsze parametry mierników jakości powietrza?
Podstawowe parametry, które warto mieć na uwadze przy zakupie miernika jakości powietrza to: zakres pomiarowy, czujniki, funkcja automatycznego czyszczenia powietrza, interpretacja wyników, częstotliwość pomiarów, czynniki wpływające na wyniki pomiarów, marki i ceny mierników, konserwacja i kalibracja urządzenia. W przypadku kupowania miernika jakości powietrza z drugiej ręki, musimy uwzględnić także stan urządzenia oraz jeśli jest wyposażony w oczyszczacz, także filtra.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie miernika jakości powietrza?
Mierniki poziomu jakości charakteryzuje wiele parametrów. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.
Jaki zakres pomiarowy ma miernik jakości powietrza
Jednym z najważniejszych parametrów miernika jakości powietrza jest zakres pomiarowy. Ważne jest, aby zakupić miernik, który ma odpowiedni zakres do monitorowania wszystkich istotnych parametrów powietrza w danym pomieszczeniu. Warto wybrać taki miernik, który ma szeroki zakres pomiarowy, aby móc dokładnie monitorować jakość powietrza. Czym czulszy miernik, tym lepiej będzie spełniał swoje zadania, szczególnie, gdy miernik jest zintegrowany z funkcją oczyszczania powietrza.
Jakie czujniki znajdują się w mierniku jakości powietrza
Przed zakupem miernika jakości powietrza warto sprawdzić rodzaje czujników, które są w nim zainstalowane. Popularne czujniki to np. czujnik pyłów (PM 10, PM 2,5), czujnik dymu, czujnik CO2, czujnik VOC (lotnych związków organicznych), czujnik wilgotności, czujnik temperatury itp. Wybierz miernik, który posiada czujniki odpowiadające Twoim potrzebom.
Jakie opcje zasilania posiada miernik
Istotną kwestią jest także ilość dostępnych opcji zasilania. Czym więcej, tym oczywiście lepiej, ale będzie miało to wpływ na koszt urządzenia. Na rynku istnieje wiele wariantów, najpopularniejszy to zasilanie sieciowe i akumulatorowe, ale również znajdziemy mierniki wykorzystujące gniazdo zapalniczki samochodowej, czy też z opcją podpięcia mini panelu fotowoltaicznego lub nawet z wbudowaną ładowarką solarną. Pamiętać jednak trzeba, że czym więcej gadżetów w mierniku, tym rośnie ryzyko zepsucia. Niestety produkty nafaszerowane elektroniką lubią się psuć i warto dostosować swój wybór do realnych potrzeb domowników i nie kupować funkcji „na zapas”.
W jaki sposób dokonywany jest pomiar zanieczyszczeń
Istotne jest również, w jaki sposób dokonywany jest pomiar. Czy mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem, czy raczej słabym jakościowo egzemplarzem. Dla przykładu, w przypadku pomiaru pyłu PM10/PM2,5 jeden miernik może być skonstruowany w wiatraczek, który zasysa powietrze do środka i wewnątrz urządzenia dokonuje pomiaru. Z kolei inny może być wyposażony w czujnik laserowy, który zupełnie inaczej dokonuje pomiaru i może być wrażliwszy na przypadkowe wpadnięcie drobinek kurzu w wiązkę lasera, tym samym wpływając na odczyty.
Czy miernik jakości powietrza posiada funkcję automatycznego czyszczenia powietrza
Niektóre mierniki jakości powietrza posiadają funkcję automatycznego filtrowania powietrza. Jest to bardzo przydatna cecha, która pozwala na utrzymanie czystości powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu miernik może samoczynnie usuwać zanieczyszczenia prowadząc do poprawy jakości powietrza wokół niego.
Funkcja ciekawa i bardzo przydatna, jednakże w takiej sytuacji przed zakupem musimy dowiedzieć się jakie będą ceny zakupu oryginalnych filtrów wymiennych oraz czy istnieją jakieś zamienniki. Jeśli tak, należy zerknąć na ich parametry i wstępnie ocenić jakość oraz przydatność.
Jak korzystać z miernika jakości powietrza w praktyce?
Sam zakup miernika to tylko pierwszy krok. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, należy pozyskać podstawową wiedzę w zakresie pomiarów i ich interpretacji.
Jak interpretować wyniki pomiarów miernika jakości powietrza?
Aby prawidłowo interpretować wyniki pomiarów miernika jakości powietrza, warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Instrukcja powinna zawierać informacje na temat optymalnych wartości pomiarowych dla poszczególnych parametrów powietrza. Dodatkowo, warto dostosować się do ogólnych zaleceń specjalistów zajmujących się jakością powietrza. Trzeba przy tym pamiętać, że wartości zalecane podawane są zwykle dla osób zdrowych. Jeśli chorujemy na alergie lub inne choroby układu oddechowego, powinniśmy podejść do norm bardziej rygorystycznie, albowiem już nawet drobne zanieczyszczenia mogą powodować problemy.
Jak często należy wykonywać pomiary jakości powietrza?
W zależności od Twoich potrzeb i warunków otoczenia, możesz wykonywać pomiary jakości powietrza regularnie lub okresowo. Warto jednak pamiętać, że aby mieć pełen obraz jakości powietrza, ważne jest wykonywanie pomiarów przez dłuższy okres czasu, aby móc obserwować zmienność parametrów powietrza i ewentualne trendy.
Część mierników pozwala zapisywać dane do pamięci wewnętrznej. Po połączeniu z komputerem można takie dane odtworzyć i przeanalizować używając np. ulubionego arkusza kalkulacyjnego.
Jakie czynniki mogą wpływać na wyniki pomiarów miernika jakości powietrza?
Wyniki pomiarów miernika jakości powietrza mogą być determinowane przez różne czynniki. Na wyniki pomiarów mogą mieć wpływ np. obecność otwartego źródła zanieczyszczeń, takiego jak palący się kominek, klimatyzacja, źródła wilgoci, pleśń na ścianach, grzejniki olejowe, czy też otwory wentylacyjne itp. Ważne jest, aby pamiętać o tych czynnikach i wpływie, jaki mogą mieć na odczyty miernika jakości powietrza.
Popularne marki mierników jakości powietrza na rynku i opinie
Przed zakupem optymalnego urządzenia warto zapoznać się z tym, jakie opinie mają użytkownicy na temat mierników jakości powietrza.
Opinie użytkowników na temat mierników jakości powietrza mogą być bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Warto przeczytać opinie na różnych stronach internetowych, forach dyskusyjnych, grupach społecznościowych lub poprosić o rekomendację od osób, które już korzystają z miernika jakości powietrza. Opinie użytkowników mogą pomóc w ocenie jakości, funkcjonalności i niezawodności urządzenia przed zakupem, jednak rekomendowanym przez nas sposobem jest opinia od użytkowników, którym ufamy i którzy mają już doświadczenie. Musimy pamiętać, że opinie w sieci mogą być sztucznie wytworzone (zarówno te dobre, jak i złe) i nie można im wierzyć w 100%.
Jakie są zalety i wady mierników jakości powietrza?
Każda marka miernika jakości powietrza ma swoje zalety i wady. Ważne jest, aby zapoznać się z opiniami i recenzjami różnych marek i modeli, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Niektóre marki mogą być bardziej zaawansowane technologicznie, ale mogą być też droższe. Inne marki mogą być bardziej przystępne cenowo, ale mogą mieć mniej zaawansowane funkcje. Wybierz markę miernika, która najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom i przede wszystkim budżetowi.
Podsumowanie
Podsumowując, pierwszym i najważniejszym parametrem jest dokładność pomiaru. Miernik powinien być kalibrowany zgodnie z normami i standardami, aby zapewnić precyzyjne i wiarygodne wyniki. Kolejnym istotnym parametrem jest zakres pomiarowy, czyli ilość różnych szkodliwych substancji, które urządzenie jest w stanie wykryć. Im większy zakres, tym lepiej, ponieważ pozwala on na bardziej wszechstronne monitorowanie parametrów powietrza.
Warto również zwrócić uwagę na dokładność detekcji. Miernik powinien być w stanie wykrywać nawet niewielkie ilości szkodliwych substancji oraz różnice pomiędzy nimi. Co ciekawe, najmniej dokładne okazują się być mierniki z detekcją laserową.
Ważnym parametrem jest również szybkość pomiaru, czyli czas, w jakim miernik jest w stanie odczytać podstawowe parametry powietrza. Im krótszy czas, tym bardziej efektywnie i szybko można monitorować jakość powietrza w danym miejscu.
Wreszcie, należy zwrócić uwagę na wygodę użytkowania miernika, taką jak wyświetlacz, intuicyjny interfejs oraz funkcje alarmowe, które informują o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu.
Skomentuj