Sprzęt

Jak poprawić jakość obrazu kamery internetowej?

businessman spotkanie online

Spotkania i konferencje online stały się naszą codziennością. Rozmawiając za pośrednictwem sieci, nie stoimy twarzą w twarz z rozmówcą, ale zasada „jak cię widzą, tak cię piszą” nie przestaje obowiązywać. W tym przypadku, szczególnie istotna jest jakość obrazu rejestrowanego przez kamerę internetową. Nie można przecież kazać drugiej stronie patrzeć na mieszaninę niewyraźnych pikseli. Jak poprawić jakość obrazu kamery internetowej? Poniżej wymieniamy sprawdzone sposoby.

Wiele osób na pewno pamięta jeszcze filmy science fiction, w których wideorozmowy były przedstawiane jako coś niezwykłego, futurystycznego. Gdy łącza internetowe stały się wystarczająco szybkie, ta pieśń odległej przyszłości stała się naszą codziennością. Przez Internet zaczęliśmy rozmawiać towarzysko, a z czasem wideokonferencje stały się istotnym narzędziem biznesowym, używanym nawet na najwyższych szczeblach korporacyjnej hierarchii. Technologia galopuje do przodu, mimo to wiele osób wciąż jeszcze zmaga się z marną jakością obrazu wideorozmów. Na szczęście ten problem można dość łatwo rozwiązać. Trzeba bowiem wiedzieć, że o jakości wideopołączenia decyduje nie tylko hardware (czyli w tym przypadku – kamera internetowa), ale także konfiguracja software’u.

Po pierwsze, poznaj swój sprzęt

Bez względu na to, czy mówimy o kamerze wbudowanej w laptopa czy o zewnętrznym urządzeniu, każdy hardware charakteryzuje się innymi parametrami. Jeżeli zapoznasz się z nimi, będziesz mógł ocenić, jak wiele uda się „wyciągnąć” z danego urządzenia. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rozdzielczość matrycy, kąt obiektywu i światło przysłony.

Pierwszy z wymienionych parametrów jest wyrażany w megapikselach. Wbrew pozorom, nie jest to najważniejszy czynnik. Im wyższa rozdzielczość rejestrowanego obrazu, tym bardziej szczegółowy będzie obraz, ale bądźmy szczerzy – w trakcie wideorozmowy nikt nie powiększa kadrów, by przyjrzeć się szczegółom, a zdecydowana większość aplikacji do wideokonferencji i tak nie pozwala przekroczyć rozdzielczości 720p. Jeżeli więc twoja kamera ma ok 8-10 mpx, możesz uznać to za naprawdę dobrą wartość.

Kąt obiektywu wyrażany jest w stopniach i dotyczy obszaru, jaki jest w stanie objąć optyka kamery. Także w tym przypadku „więcej” nie oznacza „lepiej”. Im większy jest kąt widzenia urządzenia, tym szerszy kadr uda się zarejestrować, ale kosztem zniekształcenia obrazu. Ok. 100 stopni to wartość wystarczająca do typowych zastosowań.

Jasność przysłony dotyczy ilości światła, które dociera do matrycy. Im wyższa wartość, tym ciemniejszy będzie obiektyw, a co za tym idzie – tym gorszy będzie obraz rejestrowany w złych warunkach oświetleniowych. Jaką jasność można uznać za wystarczającą? F2.0 sprawdzi się bardzo dobrze, a wszystko co poniżej tej wartości – jeszcze lepiej.

video konferencja

Jak poprawić jakość wideokonferencji?

Hardware to jedno, równie ważny jest software. Odpowiednie oprogramowanie wyciągnie z optyki dosłownie wszystko, a dodatkowo „dołoży swoje cyfrowe trzy grosze”. Współcześnie, nawet w fabrycznym sofcie znajdziesz wiele przydatnych opcji „upiększających”. Przejrzyj je i naucz się z nich korzystać.

Zanim to zrobisz, ustaw parametry urządzenia. Wybierz wysoką rozdzielczość, najwyższą oferowaną przez twój sprzęt. Jeżeli sterownik umożliwia zmianę klatkarzu, także zdecyduj się na wyższą wartość. Im więcej klatek kamera zarejestruje w ciągu sekundy, tym płynniejszy będzie obraz.

Jeżeli w trakcie połączenia zmagasz się z „migotaniem” obrazu, ustaw odpowiednią częstotliwość lub zdaj się na tryb automatyczny. To najbardziej polecana opcja, która może na bieżąco analizować zakłócenia i dynamicznie zmieniać częstotliwość.

Niektóre kamery umożliwiają zmianę kąta obiektywu. Nie, nie odbywa się to hardware’owo. Po prostu, oprogramowanie „przycina” obraz i dzięki temu rozmówca widzi węższy kadr. Ta opcja przyda się nie tylko w sytuacji, w której nie chcesz pokazywać nieładu panującego w twoim pokoju. Zmniejszając kadr, pozbywasz się też „beczkowatych” zniekształceń na krawędziach.

Pamiętaj, powyższe rady nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, jeżeli wina słabej jakości połączenia leży po stronie kiepskiego łącza internetowego. Niestety, przesyłanie obrazu w wysokiej rozdzielczości wymaga szybkiego transferu. Jeżeli mimo zastosowania powyższych trików jakość twoich wideorozmów nadal pozostawia wiele do życzenia, upewnij się, że w miejscu, z którego nawiązujesz połączenie, masz dobry zasięg sieci.

Na koniec mamy dla was jeszcze jedną praktyczną radę – zadbajcie o jakość oświetlenia w pomieszczeniu, w którym rozmawiacie. Możecie nam wierzyć, jeżeli w pomieszczeniu panuje mrok, nawet najwyższej klasy kamera internetowa nie poradzi sobie z takimi warunkami. Bez obaw, żeby osiągnąć dobry efekt, nie trzeba kupować studyjnych lamp. Wystarczy zwykła lampka biurkowa ustawiona pod odpowiednim kątem i światło sufitowe. Pamiętaj jednak, lampy powinny znajdować się za kamerą, a każda z nich powinna emitować światło o tej samej (lub przynajmniej zbliżonej) temperaturze barwowej.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.