Home Office

Sprzęt elektroniczny przydatny w domowym biurze – jaki sprzęt do Home Office

Mówiąc o pracy w domowym biurze wiele osób podkreśla, że stworzenie warunków w domu pozwalających na profesjonalizm, nie jest trudne. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować natychmiast, gdy okazuje się, że Home Office potrwa dłużej niż kilka dni. W takim przypadku okazuje się, że należy zatroszczyć się nie tylko o wygodne krzesło i w miarę szerokie biurko, ale również w sprzęt do pracy zdalnej. Jaki sprzęt do Home Office przyda się nam w największym stopniu? Przed wyruszeniem na zakupy warto zapoznać się z opiniami osób, które już od długiego czasu realizują założenia pracy w domowym biurze.

Po pierwsze – dodatkowy monitor

Warunki pracy w domu niemal nigdy nie są tak dobre, jak w biurze. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że brakuje nam w nim wolnego miejsca. Poszukiwanie idealnego sprzętu elektronicznego warto rozpocząć więc od postawienia na mniej oczywiste rozwiązanie. Na takie miano zasługuje z pewnością dodatkowy monitor przydatny bez względu na to, czy pracujemy na komputerze stacjonarnym, czy też na laptopie.

Dodatkowy monitor posiada przynajmniej kilka zalet, których nie da się zignorować. Na pierwszy plan wysuwa się to, że jest w stanie skutecznie rozszerzyć obszar roboczy. Jeśli nasza praca wymaga edytowania arkuszy, tekstów, docenimy takie rozwiązanie niemal natychmiast, gdy tylko minie okres przyzwyczajania się do niego. Rozwiązanie takie docenią z pewnością także te osoby, które zajmują się zawodowo obróbką filmów, grafiką komputerową, UX, programowaniem.

Lista monitorów, którymi warto się zainteresować, jest długa. Te najbardziej klasyczne nie gwarantują najwyższych parametrów. Za zainteresowaniem się nimi przemawia jednak bardzo przystępna cena. Jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniu funkcjonalnym i niezawodnym, dobrym pomysłem okaże się z pewnością stawianie na modele z monitorem panoramicznym. Są droższe, większa przestrzeń robocza w pionie znacząco oszczędza jednak czas i ułatwia koncentrację.

Po drugie – słuchawki

Praca zdalna nie ma dziś nic wspólnego z czasem tylko dla siebie. W wielu zawodach składa się przede wszystkim ze spotkań w trybie online i wideokonferencji. Wymaga maksymalnego skupienia i koncentracji. Trudno przecież przekonywać partnera biznesowego, że nie możemy skoncentrować się na jego propozycji, bo nie słyszymy go za dobrze. Niestety, w większości domów osoba pracująca zdalnie nie może liczyć na idealną ciszę. W sąsiednim pomieszczeniu znajduje się dziecko, u sąsiada gra telewizor, a za oknem trwają prace budowlane. Jeśli więc Home Office ma mieć sens, jednym z najważniejszych sprzętów elektronicznych, w jaki należy się zaopatrzyć, okazują się być słuchawki.

Szukając tych, które będą najlepiej spełniać swoje funkcje, warto zwracać się przede wszystkim ku rozwiązaniom przygotowanym właśnie z myślą o komunikacji głosowej. Słuchawki o takich właściwościach są zwykle droższe niż klasyczne modele dostępne w sprzedaży. Ich niekwestionowanym atutem jest jednak to, że zapewniają pracę w komfortowych warunkach, bez konieczności nieustannego konfigurowania i sprawdzania ustawień.

słuchawki na tle monitora
Słuchawki

Wybierając słuchawki warto upewnić się też, że model, który się nam podoba, zapewnia odpowiedni poziom ochrony przed hałasem z zewnątrz. Pracując w domu z pewnością nie zmusimy wszystkich jego mieszkańców do zachowania grobowej ciszy. Możemy jednak postawić na rozwiązania, dzięki którym nie będą oni tak uciążliwi. Odcięcie się od tego, co dzieje się poza naszym miejscem pracy, ułatwi nam koncentrację. Przyczyni się też do tego, że bardziej sumiennie będziemy wykonywać powierzone nam obowiązki.

Po trzecie – rozwiązania przyspieszające Internet

Pracując zdalnie musimy mieć dobre połączenie sieciowe – nie tylko szybkie, ale przede wszystkim niezawodne. Dziś znalezienie dostawcy, który jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, nie jest już trudne. Nadal powinniśmy jednak zainteresować się sprzętem, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie otwierających się przed nami możliwości. Cel taki można osiągnąć z łatwością ciesząc się dobrym routerem.

Znalezienie takiego, który spełni pokładane w nim nadzieje, wymaga wiedzy na temat tych parametrów technicznych, których znaczenie można określić jako kluczowe. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o gigabitowym porcie WAN i o dwupasmowym WiFi w standardzie AC. Nic nie stoi, oczywiście, na przeszkodzie temu, aby wydajnie pracować zdalnie z wykorzystaniem Internetu mobilnego. Operatorzy komórkowi doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Home Office może pomóc im w pozyskaniu nowych klientów i robią wiele, aby ich zdobyć. Chcąc pracować komfortowo na Internecie mobilnym, warto w takim przypadku postawić na dobrej jakości router 4G LTE na kartę SIM. Niestety, jeżeli padnie nam modem w routerze, będziemy zmuszeni do wymiany całego urządzenia, więc ciekawym rozwiązaniem jest zakup routera z wejściem USB i modemu oddzielnie. W zależności od wybranego modelu modemu LTE, takie rozwiązanie pozwala również na zamontowanie w modemie dodatkowej anteny, która pozwoli poprawić siłę sygnału i tym samym przyspieszyć Internet w miejscach o słabym pokryciu sygnałem.

Internet mobilny jest zresztą rozwiązaniem wyjątkowo kuszącym z perspektywy osób myślących o pracy zdalnej. Można korzystać z niego przecież nie tylko w domowym biurze, ale i w wielu innych miejscach. Trudno o lepszą opcję, gdy w danym momencie praca z domu nie wchodzi w grę, a my nie musimy zabierać ze sobą dużej liczby urządzeń, aby wywiązywać się ze swoich obowiązków zawodowych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z Tetheringu przez USB (po kablu) lub bezprzewodowo (mniej stabilne rozwiązanie) – czyli udostępniania połączenia internetowego z telefonu. Jest to rozwiązanie praktyczne, ale tylko wtedy, kiedy mamy wydzielony telefon, który realizuje Tethering. Nic tak nie irytuje, jak ciągłe przerywanie połączenia internetowego, gdy musimy odebrać połączenie telefoniczne przerywając jednocześnie udostępnianie Internetu.

Po czwarte – klawiatura i mysz

Decydując się na pracę zdalną musimy liczyć się z tym, że będziemy spędzać długie godziny przed ekranem monitora. Tylko od nas zależy, czy tak intensywna praca będzie odbywać się w komfortowych warunkach. Chcąc zwiększyć swoje szanse warto zainteresować się tak zwanymi peryferiami. Choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, odpowiedni dobór myszy i klawiatury może mieć kluczowe znaczenie dla poprawy ergonomii stanowiska pracy.

klawiatura i myszka
Klawiatura i mysz

Absolutne minimum to klawiatura wyposażona w podpórkę na nadgarstki. Nie można zapominać także o roli, jaką ma do odegrania myszka. Im bardziej jest ona ergonomiczna, tym lepiej, bo zespół cieśni nadgarstka to poważny problem, którego eliminacja wymaga długiego czasu. Co warte podkreślenia, zakup odpowiednio dopasowanej myszki nie jest polecany wyłącznie tym osobom, które pracują przy komputerze stacjonarnym. Rozwiązanie tego rodzaju powinno przypaść do gustu także tym z nas, którzy regularnie korzystają z możliwości laptopa. Touchpad jest rozwiązaniem sprawdzającym się jedynie na krótką metę, a jakość pracy zdalnej znacząco spada, gdy nie odbywa się ona w komfortowych warunkach.

Po piąte – wybór odpowiedniego komputera

Nie każdy, kto zaczyna pracę w ramach Home Office może sobie wybrać rodzaj wykorzystywanego w pracy zdalnej komputera. Jeśli jednak należymy do grupy szczęściarzy, przed którymi otwiera się taka szansa, nie powinniśmy rezygnować z jej mądrego wykorzystania. Oczywiście, bez względu na to, czy mamy do czynienia z komputerem stacjonarnym, czy też z laptopem, powinien być on narzędziem wydajnym. Jeśli braki w jego parametrach będą sprawiać, że nie będziemy w stanie sprawnie wykonywać swoich obowiązków, nawet najprzyjemniejsza praca zmieni się w mordęgę, której szybko zaczniemy mieć dość. Nie wolno jednak zapominać o tym, że ciągle nie jest to jedyny czynnik, jaki należy brać pod uwagę.

Dużą rolę ma do odegrania także ilość miejsca, jaką dysponujemy w domu. Z tego względu zdecydowana większość osób mogących samodzielnie wybierać rodzaj komputera, podejmuje decyzję o wykorzystywaniu laptopa do pełnienia swoich obowiązków. Laptop jest też jedynym rozwiązaniem wartym uwagi, gdy nie mamy stałego miejsca do pracy w domu. Wiele osób wykonuje swoje obowiązki choćby przy stole w jadalni. Już po zakończeniu pracy konieczne jest więc zabranie z niego sprzętu. Laptop jest w takiej sytuacji znacznie wygodniejszy niż komputer stacjonarny.

Konkretna specyfikacja pozwalająca na możliwie najsolidniejsze wykonywanie obowiązków zawodowych, nie zawsze jest taka sama. Należy ją dopasować do rodzaju realizowanych projektów. Podstawowe prace biurowe można wykonywać na dość przeciętnych komputerach. Jeśli jednak zajmujemy się obróbką filmów lub grafiki, brak podzespołów wyższej klasy z pewnością przyczyni się do tego, że trudno będzie nam wywiązywać się ze swoich obowiązków tak dobrze, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Bardzo dobrym pomysłem jest więc staranne zaplanowanie zakupu, najlepiej przy współpracy z zatrudnionym w firmie informatykiem.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.