Urządzenia mobilne

Przywracanie ustawień fabrycznych w smartfonie – jak zresetować telefon

smartfon z kluczem

Chyba każdy doświadczony użytkownik smartfonów pamięta jeszcze czasy, w których normalne użytkowanie „słuchawki” przypominało drogę przez mękę. Zawieszający się system, lagujący interfejs, niedziałające aplikacje – te problemy powoli stają się tylko niemiłym wspomnieniem, jednak mimo że współczesne oprogramowanie jest znacznie stabilniejsze, od czasu do czasu użytkownicy wciąż mogą natrafić na pewne błędy. Rozwiązanie sytuacji? Jeżeli smartfon nie działa w sposób stabilny, pomóc może twardy reset, czyli przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych.

Czy twardy reset jest potrzebny? W jakich sytuacjach warto przywrócić ustawienia fabryczne?

Użytkowanie wyjętego z pudełka smartfona to czysta przyjemność. „Niezaśmiecony” system nie zawiesza się, błyskawicznie reaguje na komendy, łaskawie obchodzi się z baterią, płynnie uruchamia wszystkie aplikacje i trzyma je w RAM-ie dokładnie tak długo, jak powinien. Niestety, z czasem parametry pracy ulegają pogorszeniu. Częściowo jest to wina plików, które w toku użytkowania zapisywane są w pamięci urządzenia, choć nie jest to wyłączna przyczyna. Często zdarza się, że sami producenci udostępniają niedopracowane aktualizacje i dotyczy to zarówno nowych wersji systemu, jak i nakładki. Kolejna rzecz, w toku użytkowania smartfona użytkownicy pobierają wiele bardziej lub mniej przydatnych aplikacji. Każda kolejna stanowi dodatkowe obciążenie dla smartfona, a zdarza się też, że w zbiorze pojawiają się słabo zoptymalizowane aplikacje, pożerające znaczną część zasobów hardware’u.

Powyższe sprawia, że z czasem użytkownicy mogą zaobserwować wyraźne spowolnienie urządzenia. Jak bardzo wyraźne? Cóż, to zależy. W najbardziej komfortowej sytuacji są posiadacze flagowców (nie wspominając o użytkownikach iPhone’ów, w których optymalizację systemu śmiało można określić jako wzorową). Im wydajniejszy układ i im więcej pamięci RAM, tym mniejsze spadki będziemy odczuwać w przyszłości. Dotyczy to także modeli pracujących pod kontrolą czystego systemu Android np. LineageOS. Nakładka systemowa zawsze stanowi dodatkowe obciążenie dla smartfona.

Zatem, kiedy warto przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych? Zawsze wtedy, gdy uruchamianie poszczególnych aplikacji zaczyna zajmować coraz więcej czasu, korzystanie nawet z niewymagających aplikacji powoduje silne nagrzewanie smartfona, interfejs zaczyna przycinać animacje (mowa tu o charakterystycznym klatkowaniu), a bateria nie zapewnia już tak długiego czasu pracy, jak kiedyś. Twardy reset wymaże z pamięci urządzenia wszelkie dane i przywróci ustawienia systemowe do pierwotnej konfiguracji.

Kolejną sytuacją, w której hard reset jest czynnością wręcz obowiązkową, jest sprzedaż smartfona. Przed przekazaniem urządzenia nowemu właścicielowi wielu użytkowników zapomina o wyczyszczeniu swoich danych. W rezultacie, w obce ręce trafia smartfon zalogowany do wszelkich kont poprzedniego usera i z prywatnymi (często bardzo osobistymi) plikami. Taka sytuacja jest nie tylko niekomfortowa, ale także niebezpieczna dla sprzedającego. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której nieuczciwa osoba przejmie nasze konta na portalach aukcyjnych i sprzedażowych i wykorzystuje je do upłynniania przedmiotów pochodzących z nielegalnych źródeł, a jest to ledwie jeden z wielu przykładów.

Inne sytuacje, w których przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych może okazać się zbawienne:

  • Namieszanie w ustawieniach systemowych – zdarza się, że eksplorując zakamarki ustawień smartfona, zmieniamy jego konfigurację i nie wiemy, jak to odkręcić;
  • Duża aktualizacja – nie zawsze zachodzi konieczność przywrócenia smartfona do ustawień fabrycznych po pobraniu aktualizacji systemu lub nakładki, ale wykonanie tej procedury może pomóc uniknąć wielu problemów w obszarze stabilności działania urządzenia;
  • Zainfekowanie smartfona złośliwym oprogramowaniem – infekcje na urządzeniach mobilnych również występują, dotyczy to również aplikacji, które później zostały zidentyfikowane jako niebezpieczne, w każdym z tych przypadków również warto zresetować smartfona do ustawień fabrycznych.

Zanim przywrócisz ustawienia fabryczne – o tym nie można zapomnieć!

Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych jest czynnością nieskomplikowaną i dość bezpieczną. Należy jednak pamiętać o kilku czynnościach, które sprawią, że hard reset przebiegnie bezproblemowo.

Po pierwsze, naładuj baterię. Czyszczenie danych użytkownika i ponowna konfiguracja systemu dość mocno obciąża podzespoły, a te drenują ogniwo smartfona. Brak energii na dokończenie procedury może doprowadzić do „uceglenia” smartfona. Przed zresetowaniem ustawień warto zatem upewnić się, że akumulator jest naładowany w 100 procentach.

Po drugie, wykonaj kopię zapasową. Nie można zapominać, że twardy reset wymazuje dosłownie wszystkie dane użytkownika – aplikacje, ustawienia systemowe, wiadomości SMS i MMS, konfigurację interfejsu, dokumenty, zdjęcia, pliki wideo, muzyczne i wszelkie inne, które zostały zapisane w pamięci urządzenia. Solidny backup jest zatem podstawą, najlepiej zapisany w chmurze, na Dysku Google, a w przypadku iPhone’ów – w iCloud.

UWAGA! Po przywróceniu urządzenia do domyślnych ustawień, nie będzie można korzystać z zaszyfrowanych plików na karcie pamięci (w trakcie twardego resetu następuje utrata starego klucza deszyfrowania plików), dlatego przed decyzją o zresetowaniu urządzenia, pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej wszystkich plików znajdujących się na karcie.

Po trzecie, jeżeli korzystasz z rozszerzenia pamięci w postaci karty microSD, przy okazji przywrócenia smartfona do ustawień fabrycznych wykonaj formatowanie nośnika (oczywiście po uprzednim backupie). W ten sposób wykasujesz niepotrzebne pliki systemowe, które zajmują sporo miejsca.

Jak przywrócić smartfon do ustawień fabrycznych?

Procedura przywracania ustawień fabrycznych może nieznacznie różnić się w przypadku poszczególnych nakładek systemowych, zatem podana ścieżka nie musi być właściwa dla wszystkich urządzeń. W pierwszej kolejności otwieramy Ustawienia (ten krok pozostaje niezmienny). Następnie wybieramy zakładkę „Telefon” i kolejną – „Przywracanie ustawień fabrycznych”. Jeżeli system udostępnia taką opcję – wybieramy zakres czyszczenia. Po uwierzytelnieniu, procedura zostanie uruchomiona i będzie przebiegać całkowicie automatycznie.

Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiedniej zakładki, w polu wyszukiwania aplikacji Ustawienia wpisz frazę „reset”, „resetowanie” lub „ustawienia fabryczne”.

Przywracanie ustawień fabrycznych w smartfonach z EMUI

W przypadku smartfonów marki Huawei, przechodzimy kolejno: Ustawienia => System => Resetowanie => Zresetuj telefon.

Po wywołaniu opcji „Zresetuj telefon” otrzymasz szczegółowe informacje, co się stanie po przeprowadzeniu wybranej operacji. Po zapoznaniu się z ostrzeżeniem, aby sfinalizować operację wybierz „Resetuj telefon”.

W przypadku telefonów z nakładką EMUI, w sekcji „Resetowanie” możesz znaleźć jeszcze dwie inne opcje: Wyzeruj wszystkie ustawienia oraz Zresetuj ustawienia sieciowe. W przypadku pierwszej opcji nie zostaną usunięte dokumenty, druga opcja przyda się, gdy są problemy z połączeniami sieciowymi, których nie da się zlokalizować i naprawić klasycznymi metodami.

Przywracanie ustawień fabrycznych w smartfonach z One UI

Poniżej przykład dla telefonów marki Samsung z nakładką One UI. Przechodzimy kolejno do: Ustawienia => Zarządzanie ogólne => Resetowanie.

W sekcji Resetowanie będzie dostępnych kilka opcji, jeśli chcemy całkowicie zresetować urządzenie, należy wybrać Ustawienia fabryczne.

Przywracanie ustawień fabrycznych na czystym Androidzie

Przykład dla LineageOS. Procedura nieznacznie różni się od tego co widnieje wyżej. Aby zresetować urządzenie przechodzimy do: Ustawienia => System => Zaawansowane => Zresetuj opcje, gdzie będą dostępne następujące warianty:

  • Zresetuj Wi-Fi, sieć komórkową i Bluetooth,
  • Resetuj ustawienia aplikacji,
  • Wykasuj wszystkie dane (przywróć dane fabryczne).

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.