Superman z baterią
Urządzenia mobilne

Jak oszczędzać baterię w telefonie – poradnik dla smartfonów z Androidem

Producenci smartfonów z każdym rokiem wprowadzają do swych produktów innowacyjne rozwiązania, poprawiają bezpieczeństwo użytkowania, zmieniają parametry techniczne urządzeń, niestety często zapominają o jednym z najważniejszych aspektów – baterii, której pojemność w wielu przypadkach jest nieadekwatna do zapotrzebowania smartfona na energię.

Pojemność baterii to tylko jedna strona medalu, duże znaczenie ma oprogramowanie zastosowane przez producenta, jak również sposób eksploatacji telefonu. W tym poradniku przedstawię sposoby oszczędzania baterii na przykładzie smartfona z Androidem, aczkolwiek przedstawione poniżej metody można zastosować do telefonów z iOS (Apple iPhone) i smartfonów z Windows.

Zmniejszenie poziomu jasności ekranu

Ekran to największy pożeracz prądu w smartfonie. Współczesne smartfony „w standardzie” otrzymują ekran o przekątnej wynoszącej nawet 7 cali. Producenci najwyraźniej wychodzą z założenia, że czym większy ekran telefonu tym lepiej, niestety zarówno od strony funkcjonalności, jak i prądożerności, tego typu smartfony mogą być kompletnie niezdatne do użytkowania.

Pomijając fakt utrudnień podczas obsługi smartfona jedną ręką, pojemność baterii w takich urządzeniach jest niewystarczająca, aby zapewnić nieprzerwane korzystanie z urządzenia choćby przez 10 godzin. Producenci nadrabiają niedobory w pojemności stosując odpowiednie oprogramowanie, które i tak na niewiele się zdaje, gdy smartfon przez cały czas ma włączony ekran. W tym trybie smartfon pobiera najwięcej energii, dlatego jeśli masz możliwość – zmniejsz jasność ekranu!

Poziom jasności

Oczywiście smartfony wyposażone w czujnik światła i stosowne oprogramowanie mogą automatycznie dopasowywać jasność ekranu do panujących warunków oświetleniowych, niemniej jednak ustawienia automatyczne zawsze będą dużo gorsze od ręcznych modyfikacji.

Zmienić jasność ekranu można na wiele sposobów, uniwersalny sposób to: Ustawienia => Wyświetlacz => Poziom jasności.

Jasność ekranu a nawigacja samochodowa

Jeżeli korzystasz z nawigacji w smartfonie, aby wydłużyć czas pracy na baterii, zmniejsz jasność ekranu lub włącz tryb energooszczędny (w aplikacji). Nawigacje samochodowe na smartfon posiadają funkcje, które pozwalają wygasić ekran smartfona, gdy sytuacja „na drodze” na to pozwala. Warto z takich funkcji korzystać, aby skutecznie zmniejszyć zużycie baterii w telefonie.

Zmiana rozdzielczości ekranu

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest rozdzielczość ekranu. Obecnie standardem jest ekran w rozdzielczości co najmniej FullHD (1920×1080 pikseli). W smartfonach ze średniej półki i flagowcach możemy spotkać ekrany o rozdzielczości QHD (inaczej 2K – 2560×1440 pikseli), a nawet UHD (UltraHD – między 3840×2160 a 4096×2160 pikseli). Rozdzielczość ekranu bezpośrednio przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu, niestety wyższa rozdzielczość, to również szybsze rozładowanie baterii w telefonie, dlatego niektórzy producenci jak Samsung poprzez oprogramowanie pozwalają ustawić niższą rozdzielczość użytkową. Jeżeli nie zależy ci na jakości wyświetlanego obrazu, ta opcja pozwoli zaoszczędzić kolejne cenne % baterii.

Włączenie trybu energooszczędnego

W telefonie możesz również włączyć tryb energooszczędny. Jest to tryb, w którym wszelkie sieci zostają wyłączone. Komunikacja aplikacji ze światem zewnętrznym jest całkowicie wstrzymana, nie dochodzi do synchronizacji danych.

Tryb baterii - Oszczędzanie enrgii

Telefon pracując w normalnym trybie, nawet jeśli jest w stanie uśpienia, wymienia dane angażując przy tym procesor, pamięć RAM oraz WiFi lub połączenie 3G/4G/LTE. Prowadzi to do skrócenia czasu pracy. Jeśli zależy nam na dłuższej pracy na baterii, gdy nie korzystamy aktywnie z Internetu, włączmy tryb energooszczędny lub wyłączmy wszystkie sieci.

Korzystanie z Internetu w telefonie

Jeżeli musisz korzystać z sieci, pamiętaj, że moduł sieci bezprzewodowej WiFi w mniejszym stopniu konsumuje baterię aniżeli sieć 3G/4G/LTE. Wyjątek od tej reguły stanowi połączenie WiFi na częstotliwości 5 GHz, gdzie przy słabym sygnale bateria zjadana jest równie szybko, jak przy klasycznym połączeniu komórkowym. W tym miejscu warto dodać, że jeżeli korzystasz z sieci czy to WiFi, czy 3G/4G/LTE – zadbaj o to, by mieć jak najlepszy poziom sygnału. Czym niższy poziom sygnału, tym większe zużycie energii.

Jeżeli sygnał w pomieszczeniu jest słaby, można go wzmocnić stosując repeatery sygnału 4G LTE (inaczej określane jako wzmacniacze sygnału 4G LTE), które w zastosowaniach biznesowych sprawdzają się wyśmienicie, w zasadzie wszędzie tam, gdzie szybkość Internetu jest kluczowa.

Wyłączenie dodatkowych modułów (funkcji)

Jeśli nie korzystamy z nawigacji samochodowej, map Google czy też nie potrzebujemy funkcji geotagowania zdjęć i filmów, możemy wyłączyć lokalizację GPS w telefonie. Z lokalizacji GPS korzysta również wiele innych aplikacji, które w zadanych odstępach czasowych zbierają informacje, co dodatkowo prowadzi do utraty % baterii. Wyłączenie usług aktywnie korzystających z GPS pozwoli dłużej pracować na jednym ładowaniu.

Szybki dostęp - Android 8.0

Kolejnymi modułami, który warto wyłączyć są Bluetooth, NFC, podczerwień. Zasada ergonomicznego używania smartfonu – jeżeli nie używasz często określonej funkcji, wyłącz ją! Dla przykładu, jeśli nie używasz słuchawek Bluetooth lub gdy Twój smartfon nie komunikuje się z innymi urządzeniami za pośrednictwem BT – wyłącz usługę. Wyłączenie nieużywanych funkcji telefonu i usług zalecane jest również ze względów bezpieczeństwa.

Skrócenie czasu wygaszenia ekranu

Kolejną funkcją, która może zaoszczędzić sporo baterii jest ustawienie krótkiego czasu, po którym ekran zostanie wygaszony (Ustawienia => Wyświetlacz => Uśpienie). Optymalne ustawienie różni się, w zależności od sposobu korzystania ze smartfona, ale jeśli miałbym ustalić wartość stałą, wybrałbym 30 sekund – jako optymalne rozwiązanie do większości zastosowań.

Uśpienie ekranu

Dwie karty SIM w telefonie

Kolejne zagadnienie to obecność dwóch kart SIM w telefonie. Funkcja bardzo przydatna, jeden numer telefonu możemy mieć do celów prywatnych, drugi do firmowych, wszystko upchnięte w jednym telefonie, swoboda korzystania, wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez Dual SIM. Niestety rozwiązanie wiąże się z większym użyciem energii do obsługi sieci. Rezygnacja z jednej karty może wydłużyć czas pracy na baterii. Jeśli nie chcemy rezygnować z 2 kart SIM, można zastosować poniższe rozwiązanie…

Ustawienie preferowanego typu sieci

Część osób wykorzystuje jedną kartę SIM tylko do połączeń z Internetem, drugą do rozmów telefonicznych. W takim scenariuszu sieć na karcie do prowadzenia rozmów warto przestawić w tryb 2G. Odpowiednią opcję znajdziemy w sekcji: Ustawienia => Sieć komórkowa => Preferowany typ sieci.

Z kolei na karcie, którą przypisaliśmy jako preferowaną do transmisji danych (Ustawienia dwóch kart SIM => Sieć usługi danych), możemy wymusić określony tryb pracy.

Standardowo poprzez ustawienia preferowanego typu sieci możemy zdefiniować zakres szeroki, mianowicie 2G/3G/4G, ale istnieje możliwość ścisłego zawężenia np. wymuszenia łączenia się tylko z nadajnikami LTE. Niestety ów funkcja w wielu przypadkach jest niedostępna z poziomu menu, można ją jednak wywołać wpisując na klawiaturze…

*#*#4636#*#*

Z dostępnych opcji wybieramy „Informacje o urządzeniu”, na kolejnym ekranie zobaczymy szczegółowe dane, w tym również informacje o ustawieniach preferowanego typu sieci, gdzie z listy rozwijanej możemy wskazać na przykład „LTE only”. Jest to metoda skuteczna również na bolączki z wolnym lub ciągle rozłączającym się Internetem.

Tryb LTE

Aktualizacja oprogramowania

Jeśli chcesz zaktualizować oprogramowanie smartfona warto to zrobić na podłączonym zasilaniu sieciowym. Podczas aktualizacji angażowany jest procesor, pamięć RAM, pamięć wewnętrzna lub zewnętrzna (karta microSD) oraz inne zasoby, w takim scenariuszu bateria bardzo szybko rozładowuje się.

Warto przy tym dodać, że podczas ładowania smartfon nagrzewa się w większym stopniu, a ciepło jak wiemy jest wrogiem każdej baterii, dlatego podczas ładowania warto zadbać o podstawkę chłodzącą lub położyć smartfon dla blacie szklanym, co zbije temperaturę. Jeżeli stosujemy etui na telefon warto na czas ładowania zdjąć „ubranko”, etui stanowi izolator i przynajmniej podczas ładowania należy zdjąć etui, aby ograniczyć przyrost temperatury i usprawnić odprowadzanie ciepła.

Oczywiście etui na telefon po zakończeniu ładowania zakładamy ponownie. Jest to jedna ze skuteczniejszych metod ochrony smartfona przed zadrapaniami i uszkodzeniami obudowy, dlatego nie warto z niej rezygnować, nawet kosztem zwiększenia temperatury wewnątrz urządzenia. O wyborze optymalnego etui na telefon uwzględniającego ergonomiczność napiszę w innych artykułach.

Darmowe aplikacje vs płatne

Instalując 2 podobne aplikacje, jedną komercyjną, drugą darmową, ale zawierającą dodatkowe elementy, można uzyskać różne czasy pracy na baterii. Wszystko przez wspomniane dodatki do aplikacji. Dodatkami mogą być nie tylko reklamy umieszczane w aplikacjach, ale również elementy śledzące użytkownika, na które należy wyrazić zgodę instalując oprogramowanie na smartfonie. Oprogramowanie typu AdWare komunikuje się z zewnętrznym światem, angażując zasoby smartfona, każde elementy śledzące, każda synchronizacja powoduje zwiększone użycie energii, zmniejszając czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Jeżeli instalujesz oprogramowanie wybieraj takie aplikacje, które nie zawierają elementów śledzących lub reklamowych, jeżeli mimo wszystko chcesz skorzystać z darmowego oprogramowania na Androida, wybieraj aplikacje, które jasno informują o fakcie śledzenia lub występowania reklam.

Jeżeli Twoja ulubiona aplikacja jest darmowa, nie ma wersji komercyjnej, przez co nie można pozbyć się z niej reklam, możesz wykorzystać oprogramowanie do blokowania reklam, które zablokuje komunikację aplikacji AdWare ze światem zewnętrznym. Oczywiście nie namawiam Cię do blokowania reklam na urządzeniach mobilnych, aczkolwiek nie mogę przejść obok tego wątku obojętnie, albowiem ma on bezpośrednie odzwierciedlenie w długości pracy smartfona na baterii.

Wyłączenie synchronizacji

W smartfonie możesz zablokować możliwość synchronizacji dla aplikacji. Odpowiednie opcje znajdziesz w… Ustawienia => Konta => Automatycznie synchronizuj dane.

Automatycznie synchronizuj dane

Największe pożeracze prądu w smartfonie

Pożeracze prądu w smartfonie można podzielić na aktywne i pasywne. Aktywne to takie, które stale działają w tle komunikując się ze światem zewnętrznym, wymieniając dane. Pasywne to takie, które uruchamiane są na żądanie użytkownika. W sieci znajdziemy różnego typu testy, które podpowiadają, które aplikacje stanowią największe obciążenie dla baterii smartfona, jednak testy testami, dużo zależy od sposobu użytkowania smartfona oraz wyboru aplikacji, gdzie jedne stanowią większe obciążenie, a drugie bardziej sprzyjają oszczędzaniu.

Poniższe wyniki oparte są o moje testy użytkowe na urządzeniu ze zoptymalizowanym systemem Android 8.0, kolejność według bateriożerności…

  1. Facebook
  2. ZenUI Launcher
  3. Facebook Messenger
  4. Usługi Google Play
  5. LinkedIn
  6. AquaMail
  7. Przeglądarka Opera
  8. Google Ads

Do pożeraczy prądu w smartfonie możemy zaliczyć również wszelkie funkcje dodające do interfejsu różnego typu animacje, rozmycia tła czy ułatwiające przewijanie ekranu, a nawet animowane elementy tła, które można ustawić na ekranie głównym. Wpływ tego typu „dodatków” na drenowanie baterii jest ogromny. Jeśli chcemy oszczędzić jak najwięcej baterii, warto pomyśleć o wyłączeniu wszelkich tego typu „upiększaczy”.

Menedżer autouruchamiania

Aby oszczędzić baterię w telefonie warto skorzystać z funkcji umożliwiającej usunięcie wybranych aplikacji z autostartu. Wiele aplikacji możemy uruchamiać na żądanie, nie muszą ciągle pracować i zużywać zasobów. Do takich aplikacji należą między innymi przeglądarka Chrome, mapy Google, nawigacja, Duo, Dżin gier, Gmail lub inny klient poczty, Muzyka Google Play, Pogoda, YouTube, czy też usługi zamiany tekstu na mowę. Usługi, które rzadko wykorzystujemy można nawet całkowicie wyłączyć i odpalić tylko wtedy, kiedy faktycznie są nam potrzebne. Dla działających w tle aplikacji można zastosować wymuszenie zatrzymania, co dodatkowo oszczędzi zasoby i baterię.

We współczesnych smartfonach znajdziemy również oprogramowanie umożliwiające głębokie uśpienie aplikacji, po określonym czasie bezczynności. Wszystkie tego typu funkcje mogą pomóc w oszczędzaniu baterii.

Korzystanie z gier i oglądanie filmów

Korzystanie z gier jak i oglądanie filmów w wielu przypadkach konsumuje 100% zasobów CPU, GPU, sporą część RAM i na dodatek zwiększa zużycie energii przez wewnętrzne urządzenie magazynujące (np. zapisując dane potrzebne do odzyskiwania sesji lub przechowując dane tymczasowe na urządzeniu magazynującym). Nie wszyscy wiedzą, że posiadając markowy sprzęt, z najwyższej jakości podzespołami, aby zagrać w ulubioną grę, a tym bardziej obejrzeć film, wcale nie musimy angażować 100% zasobów smartfona. Można skorzystać z aplikacji do ustawienia koligacji procesora, jak również stworzyć plany zasilania, które ograniczą wykorzystanie procesora na przykład do poziomu 80%, co w większości przypadków wystarczy do płynnego grania lub oglądania materiałów multimedialnych.

Niestety, aby skorzystać z tego typu aplikacji należy zrootować smartfon, dlatego omawiany scenariusz przeznaczony jest wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą czym jest rootowanie telefonu i jakie są konsekwencje czyt. wady i zalety zastosowania rootowania.

Wady i zalety zastosowania rootowania

Wady:

  1. Możliwa utrata gwarancji (każdorazowo przed rootowaniem należy przeczytać informacje o warunkach gwarancji od producenta smartfona).
  2. Jeśli użytkownik smartfona ma niewielką wiedzę o zagrożeniach, możliwa większa podatność na infekcje i ataki (poprzez luki w wykorzystywanym oprogramowaniu, poprzez instalacje i uruchamianie oprogramowania z niesprawdzonych – alternatywnych źródeł).
  3. Brak wsparcia, brak możliwości zainstalowania aktualizacji systemowych pochodzących od producenta smartfona.

Zalety:

  1. Większa kontrola nad systemem i aplikacjami, możliwość usunięcia aplikacji wbudowanych-systemowych.
  2. Możliwość zainstalowania zaawansowanych aplikacji np. do ustawiania koligacji procesora lub ograniczania częstotliwości pracy procesora.
  3. Możliwość usunięcia „nieusuwalnych” plików (plików, których z poziomu normalnego użytkownika nie da się usunąć), w tym również dostęp do zaawansowanych funkcji przeglądania plików.
  4. Możliwość utworzenia ramdysku i stworzenia z niego wirtualnego dysku pod pliki tymczasowe, pliki cache przeglądarek.
  5. Łatwiej zastosować custom ROM (wgrać alternatywny system operacyjny, który zastąpi oryginalny).

Użycie zaawansowanych metod oszczędzania baterii wymaga zrootowania urządzenia, jeśli Twój poziom wiedzy o zagrożeniach jest niewielki, pozostań przy sprawdzonych i bezpiecznych metodach.

Wibracje vs dzwonek – co wybrać?

Wybierając rodzaj powiadomień o nadchodzących połączeniach, sms-ach lub wiadomościach mamy do dyspozycji cztery scenariusze, które posortowałem od najbardziej prądożernego.

  1. Wibracje i sygnalizacja dźwiękiem – w największym stopniu drenuje baterię, jeśli zależy nam na oszczędzaniu baterii w smartfonie, powinniśmy skorzystać z innego trybu.
  2. Wibracje – powiadomienie w formie wibracji może być przydatne, gdy jesteśmy na szkoleniu czy konferencji i nie chcemy przeszkadzać innym uczestnikom, jest to super opcja, ale niestety od strony oszczędzania baterii jedna z najgorszych.
  3. Sygnalizacja dźwiękiem – jeśli jesteśmy w biurze lub w miejscu, w którym dzwonek telefonu nie będzie przeszkadzał innym, każdorazowo warto wybrać ów wariant zamiast powiadomień w formie wibracji.
  4. Wyciszenie – zdecydowanie najmniej prądożerny tryb powiadomień, koniecznie używajmy go, jeśli bateria jest już na finiszu, a chcemy jeszcze mieć możliwość wykonania połączenia.

Telefony posiadają diodę powiadomień (oczywiście nie wszystkie). Dioda powiadomień zużywa niewiele energii, funkcję powiadomień diodą można zostawić, jednak jeśli jesteś fanem/fanką ekstremalnej optymalizacji możesz ją wyłączyć (Ustawienia => Aplikacje i powiadomienia => Migająca dioda), podobnie możesz zrobić z powiadomieniami na ekranie blokowania (Na ekranie blokady => Nie pokazuj żadnych powiadomień).

Podsumowując… najlepszą formą oszczędzania baterii jest całkowite wyciszenie wraz z wyłączeniem powiadamiania za pomocą wbudowanej w telefonie diody.

Można również wyłączyć wibracje przy dotknięciu.

Intensywność wibracji

Jeśli musimy skorzystać z powiadomień w formie wibracji, warto przejść do sekcji Dźwięk i wibracje => Intensywność wibracji i odpowiednio zmniejszyć poziomy.

Powiadomienia w aplikacjach mobilnych

Nawiązując do poprzedniego punktu, jeżeli używasz aplikacji Facebook, Facebook Messenger, LinkedIn lub innych, w których możesz otrzymywać wiele powiadomień, każdorazowo sygnalizowanych dźwiękiem, wibracją lub dźwiękiem i wibracją, przed uruchomieniem danej aplikacji włącz tryb wyciszenia.

Wyłączenie spersonalizowanych reklam

Google nieustannie zbiera o Tobie informacje, rejestruje zachowania, wszystko po to, aby dostarczyć jak najbardziej trafne reklamy. Z punktu widzenia sprzedawcy (marketingowca) jest to świetna sprawa, niestety rejestrowanie danych wiąże się z ich przesyłaniem do serwera zdalnego – zawsze gdy jesteś na połączeniu z Internetem. Wedle dobrych praktyk związanych z oszczędzaniem baterii należy eliminować wszelkie źródła, które mogą dodatkowo angażować zasoby urządzenia, dlatego funkcję można wyłączyć, kosztem utraty możliwości oglądania spersonalizowanych reklam.

Rezygnacja z personalizacji reklam

Aby wyłączyć śledzenie przejdź do: Ustawienia => Google => Reklamy i zaznacz opcję „Rezygnacja z personalizacji reklam” (Opt out of ads personalization).

Podsumowanie

W poradniku uwzględniłem większość możliwych wariantów optymalizacyjnych, które pomogą wydłużyć czas pracy na baterii. Oprócz wyżej wymienionych istnieją bardzo zaawansowane metody polegające między innymi na wgrywaniu custom ROM-ów, które zostały zaprojektowane z myślą o jak największej optymalizacji użycia energii w smartfonie, z reguły są to ROM-y zaprojektowane dla konkretnego modelu urządzenia. Wgranie modyfikacji na podobny ale niezgodny ze specyfikacją model, może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia danego urządzenia. Dodatkowo po wgraniu modyfikacji traci się całkowicie gwarancję, więc tych sposobów nie będę poruszał w niniejszym artykule.

Standardowe metody optymalizacyjne wraz z wyrobieniem dobrych nawyków w korzystaniu ze smartfona są wystarczające do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników.

Poradnik napisany w oparciu o system Android w wersji 8.0.

Dodatkowe informacje w zakresie optymalizacji baterii na Androidzie znajdziesz na stronach supportu Google.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

4 komentarze

    • @Rafał, jeżeli będę miał „na stanie” urządzenie z iOS, to taki poradnik mogę wykonać.

  • Największą oszczędność energii dało mi w telefonie wywalenie lub jak się nie dało usunąć to zdezaktywowanie wszystkich social mediów. Wcześniej cały czas powiadomienia, ikonki bardzo pobierały szybko procenty z baterii a teraz jak nie ma interakcji z socjalami to telefon działa praktycznie dwa razy dłużej.

    • Aplikacja Facebooka uznawana jest za jedną z najbardziej drenujących baterię smartfona więc nie dziwi mnie to 🙂

Kliknij tutaj aby skomentować