sieć ziemia

Gather Proxy – darmowy Proxy Harvester i Checker

W codziennej pracy seowca serwery proxy odgrywają ogromną rolę – to dzięki nim możliwe jest monitorowanie pozycji czy też scrapowanie wyników wyszukiwania pod kątem danego footprintu. Jest wiele serwisów, które dostarczają wartościowe listy jak Samair czy Xroxy. Kolejnym jest Gather Proxy, który jako jeden z nielicznych oferuje również desktopową aplikację (GPTool) do automatyzacji procesu pobierania i sprawdzania serwerów pośredniczących.

Gather Proxy (określany również jako GPTool lub Pro Proxy Scraper) umożliwia pobieranie proxy z predefiniowanych serwisów, konkretnie z macierzystego GatherProxy.com. Istnieje również opcja wczytania własnego zestawu serwisów w postaci listy w formacie TXT.

Gather Proxy

Program zawiera moduły filtrowania oraz sprawdzania proxy. Na naszą uwagę zasługuje również inna funkcja, mianowicie opcja eksportu listy proxy do pliku (wraz z możliwością zapisu tylko tych adresów, które spełniają określony warunek). W darmowej wersji niestety nie można wyeksportować listy na zdalny serwer (FTP), ale za to jest opcja automatycznego zapisywania działających proxy po upływie określonego czasu. Aplikacja jest bardzo szybka dzięki wielowątkowości, może wykonywać nawet do 1000 operacji jednocześnie – jest to maksymalna wartość, jednakże niezalecana. Dla łącza 4 Mbit/s optymalnym rozwiązaniem jest 30-50 wątków.

Aplikacja ułatwia podmianę proxy. Po upewnieniu się, że proxy działa, można kliknąć prawym przyciskiem na wybranej pozycji i szybko ustawić serwer pośredniczący. Zmiany będą dotyczyły wybranej przeglądarki internetowej Internet Explorer, Google Chrome lub Firefox).

Jeszcze kilka słów o samym serwisie GatherProxy.com, jest to portal, który gromadzi adresy serwerów pośredniczących. Moduł scrapujący może wyciągnąć z tego serwisu do 15000 proxy. W testach na 2071 pobranych proxy 306 było dobrych, z czego 8 nadawało się do odpytywania wyszukiwarki Google. W porównaniu do innych darmowych serwisów to całkiem przyzwoity wynik. Aplikacja jest całkowicie darmowa, działa na Windows XP, Vista oraz Windows 7 (obsługiwane platformy 32 i 64-bit). Być może na Windows 8 również zadziała (nie testowałem). Programik bardzo ciekawy, warto sprawdzić.

14 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować
 • A jak sprawdzić, czy dane proxy nadaje się do odpytywania Google?
  Używam Proxy Seo Master, ale tam pokazuje chyba, które proxy jest dobre, a jak sprawdzić właśnie, które nadaje się do odpytania?

  • Aby sprawdzić użyteczność proxy pod kątem Google, będąc na zakładce Proxy Checker zaznacz opcje Url Passed (Google Passed) i możesz też wskazać adres do odpytania wraz z frazą testową.

 • Dzięki za szybką odpowiedź.

  Aktualnie i tak mi program Gather Proxy nie działa i pojęcia nie mam, jak to naprawić. Może Ty będziesz wiedział co jest powodem błędu, który widać na screenie pod tym linkiem:
  iv.pl/images/33856859391535236465.png

  • Program podczas każdego uruchomienia sprawdza czy jest nowsza wersja. Aktualnie 2 czy 3 dni temu wyszła wersja 6.9 więc program nie uruchomi się dopóki nie zaktualizujesz aplikacji. Musisz niestety ręcznie pobrać paczkę i podmienić pliki.

   Sam komunikat świadczy, że Twój firewall najprawdopodobniej zablokował połączenie ze zdalnym serwerem. Niestety, aby korzystać z aplikacji musisz zezwolić na ruch do ich serwera.

 • Program zaktualizowałem, a Firewalla nie mam żadnego tylko avasta. Próbowałem już wyłączyć właśnie Avasta zaporę systemu Windows, ale niestety nic nie pomogło. Pisałem też na forum, ale nikt nie wiedział, jak rozwiązać ten problem. A program przestał działać po sformatowaniu komputera.

 • Wydaje się dość ciekawym programem. Dalej nie wiesz czy działa poprawnie na windows 8? Bo mam niestety 8

  • Nie mam Windows 8 więc nie mogłem sprawdzić. Sam przetestuj, w końcu posiadasz 8-kę.

 • Zainstalowałem wczoraj i bardzo ładnie śmiga, żadnych błędów u siebie nie zauważyłem, ale żebym mógł napisać coś więcej muszę go jeszcze kilka dni przetestować.

 • Gather Proxy prezentuje się fajnie. Dobrze, że w darmowej wersji dali przynajmniej opcje automatycznego zapisywania działających proxy.

 • Używam go i jestem z niego naprawdę bardzo zadowolony, jeśli ktoś go jeszcze nie posiada to warto dać mu szansę.

 • Mi się właśnie nie chciał włączyć bo miałem starszą wersję, ale po pobraniu nowej wszystko ładnie śmiga

 • Ciekawy wpis, bardzo lubię twoją stronę dzięki niej mogę dowiedzieć się wielu przydatnych informacji, wieczorem zainstaluję programik i zobaczę jak u mnie będzie się sprawował.

 • Bardzo podoba mi się w tym programie jasne i przejrzyste przedstawianie wszystkich proxy. Właśnie pobrałem i działa jak marzenie – jak jest z użytecznością? Potestuję, jednak do jakichś celów na pewno się te proxy wykorzysta 🙂

 • Moje ulubione narzędzie do proxy. Mam wiele pokrewnych, płatnych, jak i darmowych – Gather bije wszystkie na głowę.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.