Tym razem chciałbym przedstawić darmowy sofcik do translacji nazw domen zawierających polskie znaki diakrytyczne czyli ą, ę, ś, ć, ń, ó, ł, ź, ż, system powszechnie znany jako IDN – Internationalized Domain Name. Mówiąc wprost soft tłumaczy nazwę domeny przyjazną dla użytkownika (np. okazwłoka.pl) do postaci interpretowanej przez serwery DNS (tj. xn--okazwoka-bpb.pl – zapisanej w formacie IDNS z charakterystycznym ciągiem „xn--„).
Więcej o domenach narodowych można przeczytać w tym dokumencie na Wikipedii.
Jak już wspomniałem na wstępie, aplikacja IDNS Translator ma za zadanie ułatwiać tłumaczenie (konwersję) domen narodowych. Wiem, że tego typu translatorów jest sporo, ale brakowało mi dekstopowego narzędzia, które szybko przetłumaczy daną nazwę.
Sofcik oferuje dwa tryby pracy: ręczny i wsadowy. W trybie ręcznym użytkownik wprowadza nazwę domeny w określonym formacie – zależnie od wyboru kodowanie (IDN >> ASCII), dekodowanie (ASCII >> IDN). Na koniec zostaje tylko uruchomić translację (Przetłumacz) i skopiować dane do schowka (Skopiuj).
Tryb wsadowy działa podobnie, tyle że wczytujemy zestaw domen z pliku tekstowego (w przykładzie domeny.txt). Następnie klikamy Przetłumacz. Po chwili otworzy się okno zapisu, gdzie definiujemy nazwę pliku i docelowy katalog. Plik wynikowy oczywiście będzie zawierał przetłumaczone nazwy domen. Jak widać, program jest bardzo prosty w użytkowaniu.
Przykłady:
IDN >> ASCII
- nieruchomości.pl >> xn--nieruchomoci-wlc.pl
- ślub.pl >> xn--lub-bza.pl
- okazwłoka.pl >> xn--okazwoka-bpb.pl
ASCII >> IDN
- xn--nieruchomoci-wlc.pl >> nieruchomości.pl
- xn--lub-bza.pl >> ślub.pl
- xn--okazwoka-bpb.pl >> okazwłoka.pl
Aplikację możesz pobrać z poniższego odsyłacza. Program do prawidłowego działania wymaga zainstalowania bibliotek Microsoft .NET Framework 4. IDNS Translator był testowany na systemach Windows XP 32-bit, Windows Vista 32-bit oraz Windows 7 64-bit.
Jeśli soft spodobał się kliknij Lubię To lub zaplusuj na Google+ – to świetna motywacja do udostępniania darmowych narzędzi SEO. A jeśli soft nie podoba się i tak dołącz do fanów bloga, bo nigdy nic nie wiadomo, czy jakaś promocyjna aplikacja nie zostanie udostępniona wyłącznie dla fanów…
Sprawdź także inne darmowe programy dla pozycjonerów. Listę wszystkich zrecenzowanych na blogu programów znajdziesz tutaj.
Aktualizacja: z dniem 16.06.2019 wsparcie dla programu zostaje wstrzymane. Program będzie niedostępny do pobrania. Być może w przyszłości na bazie programu stworzę nowy, o większych możliwościach.
Domeny ASCII lepiej się pozycjonują bo taką technologię ma wyszukiwarka? O to chodzi?
Może napisałem dziwnie ale wiadomo o co chodzi w pytaniu 🙂
Z domenami narodowymi są same problemy, zarówno od strony technicznej np. wysyłanie/odbieranie poczty jak i praktycznej (linkowanie). To temat bardzo obszerny. Pozdr.
Fajny bajer. Kiedyś szukałem czegoś podobnego. Na pewno się przyda dla tych co chcą zmniejszyć koszta domen zapleczowych.
Obsypało ostatnio darmowymi skryptami 😉 Taki „zamieniacz” to niezbędne narzędzie jak ktoś robi na domenach IDN. Jest już kilka online, w tym też jeden mojej produkcji (nie wklejam linka, bo mnie Akismet wytnie) 😀 Ale od przybytku głowa nie boli.
Fajnie, że zrobiłeś tryb wsadowy do masowej obróbki. Tego nie ma w innych narzędziach. Spamerzy się ucieszą 😀
Anoż, coś wysyp darmowych narzędzi, ale to dobrze dla użytkowników 🙂
Być może w czerwcu udostępnię też URLera, coś podobnego do Twojego narzędzia do spinowania linków, tyle że na desktop, zobaczymy jak to będzie z czasem.
Ps. Akismeta nie mam więc nie zgani Cię za link w treści 🙂
Narzędzie ciekawe choć można się bez niego obejść poprzez niestosowanie polskich znaków w nazwach domen.
@Radek Suchanek, IDN stosujemy w nazwach domen, nazwa domeny gżegżółka a gzegzolka to dwie różne nazwy. Nie można się obyć bez tego typu narzędzi, no chyba że znasz na pamięć cały zestaw znaków ASCII, to wtedy będziesz mógł w pamięci przetransponować sobie nazwę IDN na Punycode.
Nie czarujmy się, domeny narodowe są dobre tylko do jednego, do przekierowania. Firmy najczęściej robią redirekt na domenę bez polskich znaków, bo z polskimi nazwami są same problemy, nawet taka z pozoru głupia rzecz jak mailing może nieźle wkurzyć admina, jeśli musi on pracować z domeną IDN.
Korzystając z tego narzędzia otrzymałem komunikat:
„Znaleziono nieprawidłowy punkt kodowy Unicode w indeksie 12.
Nazwa parametru: strInput”
Linie:
11. hxxp://bańki.olkusz.pl
12. hxxp://biuroday.katowice.pl
13. hxxp://brokuł.gorlice.pl
W czy może być problem ?
Błąd występuje gdy sprawdzany ciąg znaków jest niekompletny.
Dam przykład, przy sprawdzaniu ASCII do IDN np. dla domeny bańki.olkusz.pl
należy podać xn--baki-c2a.olkusz.pl aby na wyjściu otrzymać ciąg bańki.olkusz.pl natomiast gdy zabraknie któregokolwiek znaku z trzeciego oktetu np.xn--baki-ca.olkusz.pl nie będzie można przetransponować nazwy, stąd błąd strInput.
Dodam jeszcze, że w przypadku trybu wsadowego problem związany jest z kodowaniem pliku. Jeśli zostanie zapisany w inny kodowaniu aniżeli UTF8 to takowy błąd zostanie wygenerowany.
Taki konwerter dostępny jest też w darmowym zbiorze narzędzi SeoPrzybornik. – jestem jego autorem, więc polecam 🙂