czeklista

Lista serwerów proxy, 3000 darmowych adresów każdego dnia!

Serwery proxy wykorzystuje się powszechnie do wspomagania działania systemów monitorujących, mowa o aplikacjach oferujących sprawdzanie pozycji słów kluczowych w Google typu Seo-Stat Mini, czy też programów pokroju NP Checker, który oferuje sprawdzanie parametrów strony. W każdym z wymienionych przypadków, aby efektywnie wykorzystać potencjał aplikacji należy wyposażyć ją w listę adresów proxy. W tym poradniku przedstawię jak zdobyć za darmo kilka tysięcy świeżych proxy bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Aktualna lista proxy – czy rzeczywiście jest potrzebna?

Na wstępie wymieniłem tylko dwa zastosowania, w rzeczywistości każda osoba zajmująca się SEO doskonale wie, że listy proxy używane są w przeróżnych sytuacjach. Bez dobrej listy nie można sprawnie wykonać żadnej czynności związanej z masowym dodawaniem komentarzy w ScrapeBox.

Podobnie jest we wszelkich innych narzędziach SEO, które w krótkim okresie czasu muszą wykonać setki zapytań. Gdyby nie serwery pośredniczące efektywność pracy w tej sytuacji byłaby mizerna. Zatem posiadanie solidnej listy działających proxy to podstawa.

Standardowy użytkownik może użyć proxy do zapewnienia anonimowości. Wystarczy wybrać adres z listy i zmienić ustawienia proxy w przeglądarce. Zmiana adresu IP to nie wszystko, jeśli dysponujemy w pełni anonimowym proxy, żadne informacje o naszym komputerze nie zostaną udostępnione, co gwarantuje wysoki stopień anonimowości, porównywalny z tym co oferują serwery VPN.

Xroxy, subskrybcja darmowej listy proxy

Xroxy.com to serwis udostępniający listy serwerów proxy w formacie IP:PORT. Mamy dwa warianty do dyspozycji, konto płatne premium oraz wersję podstawową z darmowym dostępem do listy. Baza danych uaktualniana jest co 24 godziny. Każdorazowo za free otrzymujemy od 2800 do 3200 działających adresów proxy.

Aby uzyskać dostęp do listy należy założyć konto w serwisie xroxy.com – najlepiej używając adresu zapasowego, gdyż nie wiadomo czy w przyszłości wraz z listą nie będzie przychodził spam.

Aktywujemy konto i logujemy się na stronie. Przechodzimy na zakładkę Proxy List. W prawym dolnym rogu witryny zobaczymy odsyłacz Get Proxylist. Na kolejnej podstronie znajdziemy przycisk umożliwiający pobranie aktualnej listy (Download proxylist).

W sekcji Subscribe to updates znajdziemy opcje konfiguracyjne. Możemy określić czas wysyłki, format (plik TXT lub GZIP) oraz zobaczyć aktualny adres odbiorczy. Adres e-mail można zmienić w panelu użytkownika (User Control Panel => Registering => Email address).

Xroxy, darmowe proxy

Po zmodyfikowaniu ustawień co 24h otrzymamy mail, w załączniku znajdziemy plik z listą proxy. Każdorazowo będzie to kilka tysięcy adresów. Pomimo że system xroxy sprawdza adresy, znajdziemy na niej niedziałające proxy. Jest to spowodowane bardzo dużą utylizacją listy. Należy pamiętać, że udostępniane informacje są publiczne, zatem nie należy liczyć na wysoką responsywność serwerów choć czasem można wyłuskać prawdziwe rodzynki. Mimo pewnych niedoskonałości warto zaopatrzyć się w taką listę – zawsze jest to dodatkowe 3000 adresów do przebadania w Web Proxy Checker 😉

5 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować
  • Korzystam z tych list od dłuższego czasu i niestety muszę przyznać, że proxy są strasznie szybko banowane i przydają się na krótko. Co nie znaczy jednak, że te listy proxy są totalnie bezwartościowe. Warto czasem przesiać je nawet 2 razy jakimś proxy checkerem i mamy za darmo garść niezłych proxy całkiem za darmo – a to się ceni 🙂

  • No dokładnie. Proxy znikają szybciej niż papierosy z paczki. Nie zdziwiłbym się jakby w ciągu roku dwóch jakiś szalony polityk postanowił zlikwidować 'instytucję' proxy i wszyscy będziemy w czarnej d.

    • Normalka, zwykle na 70000 testowanych proxy mam 5% w pełni sprawnych adresów z czego 1% jest rzeczywiście wartościowy, z krótkim czasem odpowiedzi, żywotność też zależy od dostępności, są takie publiczne proxy, które działają już ponad dwa miesiące i dobrze mają się. Niestety czym więcej informacji o danym zasobie tym mniejsza przydatność, tak to już z tym jest.

  • Testuje prosiaki od jakiegoś czasu. Hurtowe wykożystywanie nie wchodzi w grę. Proxy które żyją teraz za 30 min już mają banaj. Niemniej jednak przy częstym sprawdzaniu ich kondycji można trochę robory zrobic przy ich pomocy.

    • Krótka żywotność – cóż taki już urok publicznych proxy 😉

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.