Internet i bezpieczeństwo

Kontrola zużycia pamięci w przeglądarce Firefox 4

wkurzony gość bo mało ramu wrrr

Przesiadka na najnowszą wersję przeglądarki Mozilla Firefox to kwestia czasu. Powoli przymierzam się do całkowitej migracji, jednakże póki to nastąpi testuje różne dodatki i rozwiązania, które mają za zadanie nie tylko przyśpieszyć Firefoksa, lecz również informować o kluczowych z punktu widzenia optymalizacji elementach. W poprzednim poradniku opisywałem, w jaki sposób sprawdzić szybkość uruchamiania Firefox 4. W tym poradniku zajmiemy się zużyciem pamięci RAM.

Zastosowanie Memory Meter

Przeglądając witrynę addons.mozilla.org trafiłem na dodatek o nazwie Memory Meter. Narzędzie spełnia jedną ważną funkcję – wyświetla szczegółowe informacje o zużyciu pamięci. Pewnie zapytacie, a co ten dodatek ma wspólnego z optymalizacją? Już wyjaśniam… Dla Firefox powstała ogromna liczba dodatków, część z nich oferuje zbliżone do siebie funkcje, jednakże każdy z nich reprezentuje inne zużycie pamięci RAM. Patrząc z punktu widzenia optymalizacji należy dążyć do używania wtyczek, które po pierwsze są bezpieczne, po drugie konsumują jak najmniejszą ilość pamięci. Mając do dyspozycji dwa dodatki, które oferują podobne funkcje, to który z nich wybierzecie?

Większość osób kieruje się kwestią użyteczności i całkowicie pomija aspekt optymalizacyjny. Są także osoby które dbają, aby zużycie pamięci w Firefox było najmniejsze z możliwych. Tutaj pojawia się miejsce dla naszego dodatku Memory Meter, dzięki któremu ocenimy, która z wtyczek zużywa mniejszą ilość RAM.

Zużycie RAM w Firefox 4

Po zainstalowaniu wtyczki, Memory Meter pojawi się na pasku dodatków (dawniej pasek stanu). Jeśli nie widzimy paska, z menu Firefox wybieramy Opcje => Pasek dodatków lub wciskamy kombinację klawiszy CTRL+/

Memory Meter

Dostęp do szczegółowych informacji uzyskamy wpisując w pasku adresu about:memory lub klikając na pasku informacyjnym Memory Meter.

Szczegółowe zużycie RAM, Firefox 4

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

1 komentarz

  • Śmiga elegancko, zachęciłeś mnie do odwiedzania Twojego bloga tym wpisem 😉
    Pozdrawiam

Kliknij tutaj aby skomentować