wkurzony gość bo mało ramu wrrr

Kontrola zużycia pamięci w przeglądarce Firefox 4

Przesiadka na najnowszą wersję przeglądarki Mozilla Firefox to kwestia czasu. Powoli przymierzam się do całkowitej migracji, jednakże póki to nastąpi testuje różne dodatki i rozwiązania, które mają za zadanie nie tylko przyśpieszyć Firefoksa, lecz również informować o kluczowych z punktu widzenia optymalizacji elementach. W poprzednim poradniku opisywałem, w jaki sposób sprawdzić szybkość uruchamiania Firefox 4. W tym poradniku zajmiemy się zużyciem pamięci RAM.

Zastosowanie Memory Meter

Przeglądając witrynę addons.mozilla.org trafiłem na dodatek o nazwie Memory Meter. Narzędzie spełnia jedną ważną funkcję – wyświetla szczegółowe informacje o zużyciu pamięci. Pewnie zapytacie, a co ten dodatek ma wspólnego z optymalizacją? Już wyjaśniam… Dla Firefox powstała ogromna liczba dodatków, część z nich oferuje zbliżone do siebie funkcje, jednakże każdy z nich reprezentuje inne zużycie pamięci RAM. Patrząc z punktu widzenia optymalizacji należy dążyć do używania wtyczek, które po pierwsze są bezpieczne, po drugie konsumują jak najmniejszą ilość pamięci. Mając do dyspozycji dwa dodatki, które oferują podobne funkcje, to który z nich wybierzecie?

Większość osób kieruje się kwestią użyteczności i całkowicie pomija aspekt optymalizacyjny. Są także osoby które dbają, aby zużycie pamięci w Firefox było najmniejsze z możliwych. Tutaj pojawia się miejsce dla naszego dodatku Memory Meter, dzięki któremu ocenimy, która z wtyczek zużywa mniejszą ilość RAM.

Zużycie RAM w Firefox 4

Po zainstalowaniu wtyczki, Memory Meter pojawi się na pasku dodatków (dawniej pasek stanu). Jeśli nie widzimy paska, z menu Firefox wybieramy Opcje => Pasek dodatków lub wciskamy kombinację klawiszy CTRL+/

Memory Meter

Dostęp do szczegółowych informacji uzyskamy wpisując w pasku adresu about:memory lub klikając na pasku informacyjnym Memory Meter.

Szczegółowe zużycie RAM, Firefox 4

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

1 komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować