Internet i bezpieczeństwo

Błąd instalacji dodatków, brak bezpiecznych aktualizacji

puzzle

Począwszy od wersji 3.0 przeglądarka Firefox została wyposażona w zabezpieczenie, mające na celu blokowanie instalacji dodatków, które nie dostarczają bezpiecznych aktualizacji. Takie podejście utrudnia instalację niektórych wtyczek. Poradnik podpowie Tobie, w jaki sposób szybko rozwiązać ten problem.

Problem objawia się komunikatem o treści: Dodatek „nazwa_dodatku” nie zostanie zainstalowany, ponieważ nie dostarcza bezpiecznych aktualizacji.

Niekompatybilny element, rozszerzenie

Mechanizm sprawdzania aktualizacji jest domyślnie aktywny, aby go wyłączyć wystarczy zmienić ustawienia konfiguracji przeglądarki Firefox. W pasku adresu wpisujemy:

about:config

 

Klikamy Zachowam ostrożność, obiecuję. Komunikat można zablokować, odznaczając pole wyboru Wyświetl to ostrzeżenie następnym razem.

Potwierdzenie about:config

W polu Filtr wpisujemy extensions.checkUpdateSecurity. Jeżeli na liście nie wyświetli się wskazany wpis, tworzymy go. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wolnej przestrzeni i wybieramy Dodaj ustawienia typu => Wartość logiczna (Boolean).

Filtr extensions-checkupdatesecurity.png

Wprowadzamy nazwę nowego ustawienia extensions.checkUpdateSecurity.

Nowe ustawienie typu wartość logiczna

Następnie ustawiamy wartość logiczną na false. Wybór akceptujemy OK.

Ustawienie typu wartość logiczna

Aby sprawdzić, czy wpis został dodany dokonujemy ponownego wyszukiwania. W pasku filtru wpisujemy extensions.checkUpdateSecurity i naciskamy ENTER. Na liście powinien pojawić się nowy wpis. Restartujemy przeglądarkę.

Lista wpisów about:config

Od tej pory Firefox nie będzie blokował instalacji z niezabezpieczonych źródeł.

Modyfikacji należy dokonać wyłącznie, gdy mamy problemy z instalacją dodatków.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.