Sprzęt

Jak włączyć touchpad w laptopie – włączenie / wyłączenie touchpada

womans hands on touchpad

Użytkownicy komputerów przenośnych borykają się z różnymi problemami, jednym z nich jest blokada touchpada, gdzie w sytuacji braku podpiętej myszki do portu USB laptopa, dla niedoświadczonych użytkowników problem może być nie do przejścia. W tym poradniku zajmiemy się kwestią włączania lub wyłączania touchpada.

O ile ponowne włączenie touchpada (przywrócenie jego funkcjonalności) podyktowane jest potrzebą jego użycia, to dlaczego część użytkowników chciałaby go wyłączać? Wykonywanie niektórych precyzyjnych czynności na laptopie może powodować jego przypadkowe dotknięcie (przesunięcie kursora), w tych sytuacjach zbawienne okazuje się wyłączenie touchpada i pozostawienie samej myszki. Z tej opcji skorzystają głównie osoby piszące teksty, graficy komputerowi, projektanci – wszystkie osoby aktywnie wykorzystujące klawiaturę i nadgarstek. Instrukcja włączenia touchpada jest analogiczna do wyłączenia.

Warto wiedzieć, że oprogramowanie touchpada może być tak skonfigurowane, że tuż po podpięciu myszki automatycznie wyłączy touchpad (w ustawieniach touchpada zaznaczona opcja: Wyłącz po podłączeniu zewnętrznego urządzenia wskazującego). W tym poradniku rozpatrujemy jednak sytuację, gdzie jesteśmy pozbawieni zewnętrznego urządzenia wskazującego (myszki).

Jak włączyć touchpad poprzez kombinacje klawiszy

Touchpad może nie działać z wielu powodów, jednak najczęściej dochodzi do tego wskutek nieumyślnego wciśnięcia określonych kombinacji klawiszy. W całym procesie odblokowania bierze udział przycisk FN, który dla przykładu w laptopach marki ASUS znajduje się tuż obok klawisza CTRL, w niektórych modelach jest on również wyróżniony odpowiednim kolorem, podobnie jak przyciski – najczęściej klawisze funkcyjne, z którymi klawisz FN „współpracuje”.

W każdym laptopie może to być inna kombinacja, możemy „w ciemno” sprawdzać wszystkie kombinacje klawiszy od FN + F1 do FN + F12 oraz dodatkowe kombinacje z klawiszami Esc, Shift, Pause, Num Lock lub zerknąć do instrukcji konkretnego modelu laptopa.

Jeśli instrukcja w formie papierowej jest niedostępna, możesz pobrać ją ze strony producenta lub innego zaufanego dostawcy. Najprościej wpisać w wyszukiwarce Google frazę: pełna nazwa laptopa manual download np. ASUS K56CB manual download i od ręki powinny pojawić się właściwe wyniki. Pamiętaj, że możesz ograniczyć wyniki tylko do określonej strony wpisując dodatkowo np. site:asus.com (ASUS K56CB manual download site:asus.com).

Na klawiszu funkcyjnym powinna być odpowiednia ikonka symbolizująca touchpad, w niektórych laptopach jest oznaczona napisem. Poniżej przykład z instrukcji do laptopa ASUS K56CB. W tym modelu wyłączenie lub odblokowanie touchpada odbywa się za pomocą przycisku FN + F9.

Instrukcja wyłączania touchpada dla laptopa ASUS

Włączenie touchpada poprzez menedżer urządzeń

Touchpad może również zostać włączony poprzez menedżer urządzeń. Pamiętamy jednak, że nie mamy myszy więc całą procedurę jego włączenia wykonamy w sposób klasyczny, z zastosowaniem przydatnych poleceń.

Przechodzimy do menedżera urządzeń, wciskamy kombinację klawiszy WIN + R, w otwartym oknie Uruchom wpisujemy devmgmt.msc i zatwierdzamy uruchomienie menedżera klawiszem ENTER.

Uruchamianie Menedżera Urządzeń w Windows

W oknie menedżera urządzeń odszukujemy na liście sekcję Mysz i inne urządzenia wskazujące. Aby dokonać zmian za pomocą samej klawiatury, wpierw ustawiamy fokus na elementach menedżera wciskając klawisz TAB.

Mysz i inne urządzenia wskazujące

Następnie za pomocą kursorów (strzałek) na klawiaturze odszukujemy wspomnianą sekcję i gdy już ją podświetlimy, wciskamy prawą strzałkę (kursor). W ten sposób rozwiniemy sekcję Mysz i inne urządzenia wskazujące. Na liście urządzeń powinien być tylko nasz touchpad. Zaznaczamy go i wciskamy klawisz ENTER.

Za pomocą klawisza TAB ustawiamy fokus na zakładkach, następnie za pomocą strzałki w prawo przechodzimy do zakładki Sterownik. Dalej za pomocą klawisza TAB ustawiamy fokus na przycisku Włącz urządzenie i zatwierdzamy operację klawiszem ENTER. Od tej chwili touchpad powinien działać.

Touchpad nie działa – reinstalacja urządzenia/sterownika

Jeżeli na tym etapie pojawią się jakiekolwiek błędy, należy odinstalować touchpad. Będąc na zakładce Sterownik opcja Odinstaluj urządzenie. Przy czym na kolejnym ekranie nie zaznaczamy pola Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia, zrobimy to później, jeżeli pierwsza metoda uratowania touchpada nie zadziała.

Po odinstalowaniu przechodzimy do głównego ekranu menedżera urządzeń i wybieramy kombinację klawiszy ALT + A i z menu Akcja wskazujemy opcję Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu. Po chwili nastąpi reinstalacja urządzenia. Sprawdzamy touchpad czy działa. Jeżeli nie, przechodzimy do kroku nr 2.

Przed przystąpieniem do drugiego kroku wpierw przygotujmy sterownik touchpada, można go pobrać ze strony producenta danego laptopa. Jeżeli nie udało nam się pozyskać dedykowanego sterownika, pozostanie użycie Windows Update w celu pobrania lub skorzystanie ze sterownika dostępnego wraz z systemem operacyjnym Windows (informacje instalatora niezbędne do zainstalowania urządzenia znajdziemy w katalogu C:\Windows\INF).

W drugim kroku postępujemy analogicznie jak wcześniej, z tą różnicą, że zaznaczamy opcję Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia.

Hybrydowy laptop i problemy z funkcjonowaniem touchpada

Jeżeli jesteś w posiadaniu laptopa hybrydowego, jedna z usług dostępnych w systemie Windows może kolidować z funkcjonalnością touchpada. Aby sprawdzić ten temat, musisz wstrzymać lub wyłączyć określoną usługę systemu – Usługa klawiatury dotykowej i panelu pisma ręcznego. Aby wyłączyć usługę wykonaj kolejno: WIN + R, w oknie Uruchom wpisz services.msc, następnie na liście usług odszukaj Usługa klawiatury dotykowej i panelu pisma ręcznego (TabletInputService). Zaznacz usługę i wciśnij ENTER. W kolejnym oknie (właściwościach wybranej usługi) zmień tryb uruchamiania z Automatyczny lub Ręczny na Wyłączony. Zmiany zatwierdź klawiszem ENTER (fokus klawiszem TAB ustaw na przycisk OK). Zamiast całkowitego wyłączania usługi możesz również skorzystać jedynie z opcji zatrzymania. W ten sposób sprawdzisz w danej sesji, czy problem z touchpadem jest powiązany z usługą TabletInputService.

Wyłączenie usługi w Windows

Wstrzymania usługi możesz dokonać błyskawicznie korzystając z linii poleceń (CMD). Otwórz okno Uruchom (WIN + R), następnie wpisz cmd.exe (pamiętaj, aby uruchomić wiersz poleceń w trybie administratora, po wpisaniu cmd.exe zatwierdź operację kombinacją klawiszy CTRL + SHIFT + ENTER). Teraz w oknie konsoli wpisz polecenie: sc stop TabletInputService. Jeżeli pierwsze polecenie nie zadziała, spróbuj: net stop TabletInputService.

Z wiersza poleceń możesz również zmienić tryb uruchamiania usługi, aby wyłączyć usługę klawiatury dotykowej i panelu pisma ręcznego wpisz polecenie: sc config „TabletInputService” start=disabled.

Touchpad wyłączony w BIOS

Taka sytuacja jest niezmiernie rzadka, jednak jeżeli żadne rozwiązanie nie działa, warto przejść do BIOSu i sprawdzić, czy aby ktoś nie zrobił Ci psikusa i nie wyłączył touchpad poprzez BIOS. Aby przejść do BIOSu, na pierwszym etapie uruchamiania komputera musisz wcisnąć odpowiedni klawisz, w laptopach ASUS najczęściej klawisz F2, następnie w sekcji Advanced szukaj opcji Internal Pointing Device, jeżeli jego status to Disabled, przełącz na Enabled. Nie zapomnij zapisać zmian!