Jak poprawić komfort jazdy na rowerze? Już od dawna wiadomo, że zadanie to staje się łatwiejsze, jeśli towarzyszą nam niebanalne gadżety. Ich lista systematycznie się wydłuża, a sporą ich grupę stanowią gadżety elektroniczne. Być może nie wszystkie będą w stanie radykalnie podnieść komfort jazdy. Każda z zaprezentowanych poniżej propozycji może jednak sprawić, że podczas jazdy poczujemy niemożliwą do zakwestionowania radość zwiększając, choćby odrobinę, bezpieczeństwo – tak własne, jak i innych użytkowników dróg.
1. Światła LED na szprychach
O tym, jak ważne jest dobre oświetlenie rowerzysty, nie trzeba nikomu przypominać. Zwiększa przecież jego widoczność na drodze, a tym samym przyczynia się tak do zwiększenia jego własnego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych użytkowników. Oczywiście, zapewniają je zwykłe lampki rowerowe, nietrudno się jednak domyślić, że jakość ich pracy pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego więc nie mielibyśmy zrobić odrobinę więcej, aby trasa pokonywana przez rowerzystę była bezpieczna? Z pomocą przychodzą nam światła LED na szprychach. Piękny, wzorzysty obraz przyciąga uwagę i jest pozytywnie odbierany. Najważniejsze jest jednak to, że poprawia widoczność osoby jadącej przez miasto.
2. Elektroniczny dzwonek
Elektroniczny dzwonek również możemy zaliczyć do tych gadżetów, które nie tylko zdobią rower, ale również poprawiają poziom bezpieczeństwa jego właściciela. Oczywiście, lepiej traktować go jako dodatek, a nie jako klasyczny dzwonek do ostrzegania przed niebezpieczeństwem. Czy jednak na ulicach musi być ponuro, a panująca tam atmosfera musi przypominać o nieustannej wojnie między rowerzystami, pieszymi i kierowcami samochodów? Nawet, jeśli dzwonek elektroniczny nie będzie w stanie rozładować całego napięcia, z pewnością przyczyni się do tego, że przynajmniej kilka osób się uśmiechnie.
3. Ładowarka rowerowa
Jeśli jeździmy tylko po mieście i nie mamy w zwyczaju pokonywać dłuższych tras, z pewnością obejdziemy się bez ładowarki. Jeżeli jednak nasza praca znajduje się w pewnym oddaleniu od domu albo jesteśmy osobami, które jazda na rowerze relaksuje do tego stopnia, że pokonanie kilkudziesięciu kilometrów nie jest problemem – ładowarka może się przydać. Co ciekawe, oryginalne ładowarki rowerowe, choć mogą być ładowane także w tradycyjny sposób, są w stanie wykorzystać energię, która udało się nam zgromadzić dzięki wysiłkowi podczas jazdy. Urządzenie, którego praca bazuje na zasadzie dynama, montuje się na kole. Energia mechaniczna jest przetwarzana przez nie na prąd. Nie tylko go magazynuje, ale i pozwala na późniejsze wykorzystanie.
4. Kamizelka… mierząca prędkość
Jak już wspomniano, nie brakuje elektronicznych gadżetów, po które rowerzyści sięgają przede wszystkim dlatego, że ich obecność podnosi radość czerpaną z jazdy. Jednym z nich jest – z pewnością – kamizelka, którą można wykorzystać nie tylko do tego, aby poprawić widoczność właściciela roweru. Odblaskowy model nie koncentruje się jedynie na wywoływaniu refleksów świetlnych. Jego atutem jest również to, że na plecach wyświetla informację na temat prędkości, z jaką poruszamy się po drodze. Oczywiście, sam rowerzysta nie będzie mógł skorzystać z tej informacji, fakt ten z pewnością nie przyczynia się jednak do odebrania jej znaczenia. To, co będzie niewidoczne dla niego, może okazać się cennym wsparciem dla kierowcy samochodu poruszającego się tą samą trasą. Pozwoli na staranne zaplanowanie, a następnie również wykonanie manewru wyprzedzania.
5. Rowerowy radar
Rowerzysta, w przeciwieństwie do kierowcy samochodu, ma ograniczone możliwości wtedy, gdy zależy mu na poszerzeniu wiedzy na temat tego, co dzieje się za jego plecami. Na szczęście, problem ten można zminimalizować. Wśród wielu gadżetów elektronicznych znajduje się także tylna lampka rowerowa z wmontowanym radarem. I choć początkowo może się wydawać, że jej zakup jest zbędnym wydatkiem, z czasem z pewnością zmienimy zdanie na ten temat. Radar w istotny sposób jest w stanie poprawić bezpieczeństwo rowerzysty. Przekazuje informacje o nadjeżdżających samochodach, a także o pojazdach, które już od pewnego czasu znajdują się za plecami rowerzysty, co sugeruje bliskość manewru wyprzedzania. Dzięki informacjom uzyskanym z radaru można przygotować się do manewru zjeżdżając do prawej krawędzi jezdni. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają i nawet pozornie bezpieczne manewry niosą za sobą zwiększone ryzyko niepowodzenia. Radary różnią się między sobą stopniem zaawansowania i ceną. Jest to jednak przykład gadżetu, na którym nie warto oszczędzać.
6. Elektroniczna pompka do roweru
Trudno wyobrazić sobie pokonywanie dłuższych tras bez dobrej pompki. Czy jednak musi być ona klasycznym rozwiązaniem? Elektroniczna pompka do roweru wcale nie zajmuje więcej miejsca, a jej niekwestionowanym atutem jest to, że korzystanie z niej nie wymaga ponoszenia przez nas niepotrzebnego wysiłku. Pompka pracuje szybko, a jedynym, co musimy zrobić jest podpięcie wężyka do wentyla.