Ultrabooki Huawei Matebook w ostatnich 24 miesiącach zrobiły ogromną furorę na rynku IT. Doskonały stosunek jakości do ceny, dobrej jakości matryce z wąskimi ramkami, zamontowane dyski SSD NVMe, długie czasy pracy na baterii, możliwość podładowania baterii Matebooków przez powerbank z obsługą Power Delivery, czy też łączność bezprzewodowa z telefonami za pośrednictwem Huawei Share. Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników domowych i biznesowych zdecydowało się na zakup urządzeń Huawei.
W artykule przedstawię 10 rzeczy, które warto zrobić tuż po zakupie laptopa Huawei Matebook. Część z nich jest na tyle uniwersalna, że może zostać zaadaptowana do każdego innego laptopa z systemem operacyjnym Windows 10. Przedstawione propozycje konfiguracji traktuj z przymrużeniem oka i zaadoptuj je do własnych wymagań, potrzeb, preferencji.
1. Zadbaj o oczy! Włącz filtr światła niebieskiego i zmień tryb wyświetlania kolorów
Jeżeli kiedykolwiek miałeś laptopa z ekranem typu glare (błyszczący), wiesz doskonale, że przy długim siedzeniu mocno daje po oczach, szczególnie, gdy nie masz możliwości wyboru optymalnego miejsca pracy. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran glare może zmniejszać komfort i wydajność pracy. Dlatego pierwsze co robię po zakupie jakiegokolwiek urządzenia, to szukam remedium na zmęczone oczy.
Jak włączyć filtr światła niebieskiego i zmienić tryb wyświetlania kolorów?
W przypadku laptopów Huawei Matebook mamy do dyspozycji dedykowaną aplikację o nazwie Display Manager z funkcją Eye Comfort. Funkcja pozwala włączyć filtr światła niebieskiego oraz skonfigurować temperaturę kolorów (Color Temperature). Aplikacja pozwoli na wybór pomiędzy ustawieniami Default, Warm, Cold lub własną konfigurację z dostępnej palety barw.
Huawei Display Manager znajdziemy w menu kontekstowym, wystarczy kliknąć prawym klawiszem touchpada lub myszki na pulpicie Windows.
UWAGA! Display Manager dostępny jest, gdy aplikacja Huawei PC Manager jest zainstalowana i uruchamiana wraz ze startem systemu Windows 10.
Początkowo możesz mieć problem z przyzwyczajeniem się do nowego wyglądu, ale przy długotrwałym siedzeniu na Matebooku, docenisz tę wbudowaną funkcjonalność. Oczywiście jest wiele innych czynników, które wpływają na zmęczenie oczu, jednakże w tym artykule uwaga koncentruje się wyłącznie na elementach, które można ogarnąć w sposób software’owy.
2. Popraw komfort pracy! Wyłącz jasność adaptacyjną
Kilkanaście miesięcy temu jedna z aktualizacji Windows 10 ukryła możliwość łatwego konfigurowania jasności adaptacyjnej, a ta funkcjonalność jak pokazuje moje doświadczenie, jest mocno zawodna i potrafi przyczynić się do szybszego zmęczenia oczu, spadku wydajności, efektywności pracy.
Przed wprowadzeniem wspomnianego updejtu mogliśmy zmodyfikować ustawienia wchodząc w Opcje zasilania do zaawansowanych ustawień danego planu zasilania. W systemie Windows 10, konkretnie w wersji 10.0.19041 brakuje odpowiednich ustawień, ale możemy skorzystać z systemowego narzędzia o nazwie Powercfg. Niestety narzędzie należy uruchomić z poziomu wiersza poleceń, co dla wielu początkujących użytkowników stanowić będzie prawdziwe wyzwanie.
Jak wyłączyć jasność adaptacyjną w Windows 10?
Aby wyłączyć na stałe jasność adaptacyjną dla bieżącego planu zasilania, uruchamiamy wiersz poleceń w trybie administratora. Można to zrobić na wiele sposobów, najprostszy – po otwarciu menu systemowego wpisać „Wiersz polecenia”, po prawej stronie w menu pojawi się opcja „Uruchom jako administrator”.
Można pójść na skróty i wcisnąć kombinację klawiszy WIN + R, następnie w oknie Uruchamianie wpisać: cmd.exe, po czym wcisnąć kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + ENTER.
Po uruchomieniu wiersza poleceń w trybie administratora, wpisujemy następujące polecenia:
powercfg -setdcvalueindex SCHEME_CURRENT 7516b95f-f776-4464-8c53-06167f40cc99 FBD9AA66-9553-4097-BA44-ED6E9D65EAB8 0
powercfg -setacvalueindex SCHEME_CURRENT 7516b95f-f776-4464-8c53-06167f40cc99 FBD9AA66-9553-4097-BA44-ED6E9D65EAB8 0
Po każdym poleceniu wciskamy ENTER. Pierwsze polecenie wyłączy jasność adaptacyjną w bieżącym planie na zasilaniu z baterii, drugie na zasilaniu sieciowym.
Aby uwzględnić zmiany wpisujemy jeszcze jedno polecenie, mianowicie:
powercfg -setactive SCHEME_CURRENT
Dla innych planów zasilania również możemy wyłączyć jasność adaptacyjną. Pamiętaj także, aby przeprowadzić podobną operację, dla każdego nowego planu zasilania, który utworzysz, nawet dla planów zasilania importowanych z plików POW.
Dla tych użytkowników, którzy nie przepadają za wierszem poleceń mam niespodziankę! Istnieje GUI dla Powercfg, które pozwoli szybko zmienić ustawienia! Autorem narzędzia jest Andrey Gliznetsov, aplikacja do pobrania z repozytorium.
Pobieramy i rozpakowujemy plik open-PowerCfg 0.0.1.0.rar, następnie przechodzimy do katalogu z narzędziem i uruchamiamy OpenPowerCfg.exe. Na wszelki wypadek, każdorazowo przed uruchomieniem aplikacji sprawdzamy pobrane archiwum RAR w serwisach typu VirusTotal, Jotti.
Po uruchomieniu aplikacji z uprawnieniami administratora (prawy przycisk myszy na pliku wykonywalnym => Uruchom jako administrator), przechodzimy do menu Options i zaznaczamy Show Hidden Settings oraz Apply Changes.
Teraz rozwijamy dany plan zasilania i przechodzimy do sekcji: Ekran => Włącz funkcję jasności adaptacyjnej.
W kolumnie AC oraz DC z listy rozwijanej wybieramy Wyłącz. Analogicznie postępujemy dla każdego planu zasilania, dla którego chcemy wyłączyć jasność adaptacyjną. Po skonfigurowaniu planów zasilania, z menu wybieramy: Power => Reboot, aby zrestartować Matebooka.
3. Huawei Matebook grzeje się? Utwórz dodatkowe plany zasilania!
Pomimo wydajnego układu chłodzenia Matebooki mają tendencje do nadmiernego nagrzewania się, szczególnie gdy korzystamy z wymagających aplikacji i gier. Przy procesorze Intela i5-10210U i planie zasilania „Zrównoważony”, temperatura raportowana przez HWiNFO dochodziła nawet do 90 stopni C. Nie muszę chyba mówić, że czym wyższa temperatura, tym szybciej podzespoły urządzenia starzeją się, w szczególności wbudowana bateria.
Aby ograniczyć przyrost temperatury można utworzyć alternatywne plany zasilania, w których zdefiniujemy między innymi maksymalny stan procesora. Dla przykładu, w planie zasilania Wydajność CPU 95% ograniczyłem do 95%, co pozwoliło znacząco zbić temperaturę procesora.
Pamiętaj jednak, że w zamian za mniejsze wydzielanie ciepła, masz do dyspozycji mniejszą wydajność procesora. Będzie to widoczne, na przykład podczas kompresji plików lub optymalizacji plików graficznych, podczas otwierania i przetwarzania dużych porcji danych w Excelu lub LibreOffice. Musisz sam zdecydować, czy chcesz mieć pełną wydajność zawsze pod ręką, czy też wolisz zmniejszyć nagrzewanie się ultrabooka
Jeżeli potrzebujesz pełnej mocy CPU, zawsze możesz przygotować plan zasilania dedykowany do zadań specjalnych, na który przejdziesz 2 kliknięciami myszki. Ja stosuję aplikację BatteryBar Pro, która rezyduje na pasku i umożliwia szybkie przełączanie pomiędzy poszczególnymi planami zasilania, ale możesz skorzystać z systemowego apletu do zmiany planu, to ledwie 1-2 kliknięcia więcej.
Jeżeli chcesz zmaksymalizować czas pracy na baterii warto stworzyć kilka planów, każdy wykorzystywany do określonych celów, na przykład plan zasilania „Tryb czytania” ma ograniczony do 50% maksymalny stan procesora, pozostałe opcje zasilania również odpowiednio zmienione, tak aby zmaksymalizować czas pracy na baterii. Możesz stworzyć dedykowane plany zasilania do oglądania filmów, webinarów, a nawet do korzystania z wymiennych urządzeń magazynujących komunikujących się z Matebookiem za pomocą transmisji bezprzewodowej. Opcji jest wiele.
4. Przedłuż żywotność baterii
Huawei Matebook został wyposażony w świetną aplikację o nazwie PC Manager. Aplikacja posiada bardzo przydatną funkcję, mianowicie chodzi o Battery Protection, która dostępna jest z poziomu PC Managera: Hamburger menu => Settings => Others.
Mamy do wyboru 3 predefiniowane ustawienia: Family Mode (40-70%), Office Mode (70-90%), Travel Mode (95-100%). Jeżeli zależy nam na przedłużeniu życia baterii i Matebooka używamy przeważnie na stałym zasilaniu w biurze, możemy wykorzystać opcję Office Mode, gdzie bateria Matebooka zostanie naładowana maksymalnie do poziomu 90%. Zdarza się czasem, że wartość ta jest przekraczana.
Z tego co zauważyłem, funkcja Battery Protection działa na poziomie systemu operacyjnego. Jeżeli wyłączymy urządzenie, które wciąż jest podłączone do zasilania sieciowego i pozostawimy na jakiś czas, bateria i tak zostanie naładowana powyżej progu 90%, dlatego decydując się na włączenie funkcji Battery Protection, musimy wyrobić w sobie nawyki określonego uruchamiania i wyłączania laptopa. Standardowe ustawienie między 95 a 100% sprawdzi się w większości przypadków. Office Mode – jeżeli bardzo często laptop jest na zasilaniu sieciowym. Z opcji Family Mode jeszcze nie korzystałem.
5. Zaktualizuj sterowniki i system operacyjny
Wspomniany wcześniej Huawei PC Manager umożliwia sprawdzenie stanu Matebooka pod kątem aktualizacji sterowników.
Aby dokonać sprawdzenia, wystarczy na zakładce Manage drivers kliknąć Re-detect. Jeżeli zdecydujemy się na instalację, wystarczy kliknąć Update now i gotowe! Pamiętaj jednak, że przed każdą instalacją nowej wersji sterowników warto zabezpieczyć się i wykonać punkt przywracania lub kompletną kopię zapasową całego dysku lub przynajmniej partycji z systemem operacyjnym. Do stworzenia obrazu partycji systemowej możesz wykorzystać nawet CloneZillę.
Aby zaktualizować system Windows 10, otwórz menu start i wpisz Windows Update. Na ekranie ustawień Windows Update dokonaj sprawdzenia, a następnie pobrania i zainstalowania dostępnych aktualizacji. Przed uruchomieniem tego procesu warto zrobić punkt przywracania lub obraz partycji systemowej.
6. Wyłącz nieużywane urządzenia i funkcjonalności
BIOS Matebooka umożliwia całkowite wyłączenie czytnika linii papilarnych zintegrowanego z przyciskiem zasilania, czy też wbudowaną w ramkę kamerkę internetową. Jeżeli nie potrzebujesz danej funkcjonalności, po prostu wyłącz ją poprzez BIOS!
Wyłączenie poszczególnych funkcji możesz zrealizować również poprzez systemowego menedżera urządzeń (WIN + R => devmgmt.msc).
7. Wykorzystaj pamięć RAM jako Ramdysk
Jeżeli chcesz zmniejszyć zużycie dysku SSD możesz wykorzystać część dostępnej pamięci do stworzenia ramdysku. Do tego celu wykorzystaj darmowe narzędzie ImDisk RamDisk Configuration Tool. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj poradnik – RAMdysk w Windows – najlepsza metoda tworzenia dysku RAM.
8. Dysk Google jako dodatkowy magazyn danych
Jeżeli współpracujesz z wieloma osobami i chcesz mieć szybki dostęp do tworzonych przez zespół plików, możesz zdecydować się na zainstalowanie w systemie Windows aplikacji Google Drive File Stream. Po zainstalowaniu, w oknie Ten komputer pojawi się dodatkowy dysk. GFS umożliwia synchronizację plików i przechowywanie wszystkich danych z Google Drive lokalnie na dysku Matebooka. Wystarczy dany katalog lub plik oznaczyć poprzez wybranie z menu kontekstowego: Transmisja plików z Dysku => Element dostępny w trybie offline.
9. Zadbaj o swoją prywatność – wyłącz funkcje śledzące w Windows 10
Windows 10 zbiera wiele danych o zachowaniu użytkownika. Dużo osób uważa, że najlepszym narzędziem szpiegowskim w dzisiejszych czasach jest system Windows 10. Biorąc pod uwagę ilość danych diagnostycznych zbieranych i przesyłanych do firmy Microsoft, faktycznie może coś być na rzeczy. Możemy wykorzystać zewnętrzne narzędzia, które pomogą ochronić prywatność użytkowników korzystających z systemu. Pomocny może okazać się program o nazwie WPD. Aplikację można pobrać ze strony autora: https://wpd.app
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zmian, należy wykonać punkt przywracania lub utworzyć obraz partycji systemowej.
Niestety tutaj również coś zyskujemy i coś tracimy, część funkcjonalności jest potrzebna, między innymi do prawidłowej obsługi aplikacji z Microsoft Store, również niektóre oprogramowanie zainstalowane w systemie może odmówić posłuszeństwa. Wyłączenie niektórych funkcji powoduje także utrudnienia, gdy przychodzi do analizy problemów z funkcjonowaniem systemu operacyjnego lub sprzętu. Sam musisz zdecydować, w którą stronę chcesz pójść. Jeśli Twoja wiedza informatyczna jest na wysokim poziomie, możesz zdecydować się na ten krok i wyłączyć funkcje śledzące Twoją aktywność. Pamiętaj! Podany program nie zabezpiecza całkowicie, aplikacje innych producentów mogą posiadać własne mechanizmy śledzenia użytkowników.
Warto wiedzieć, że za pomocą aplikacji WPD można całkowicie wyłączyć usługi aktualizacji, w tym Windows Update. System warto regularnie aktualizować, jednak część użytkowników chce mieć większą kontrolę nad procesem aktualizacji i może zdecydować się na wyłączenie usług związanych z Windows Update.
10. Stwórz obraz całego dysku lub samej partycji z Windows 10
Na zakończenie, kiedy już skonfigurujemy system, zainstalujemy wszystkie potrzebne aplikacje, warto stworzyć kompletny obraz partycji systemowej. Kiedy wystąpi usterka uniemożliwiająca uruchomienie systemu operacyjnego, wystarczy kilka minut, aby przywrócić system do poprzedniego stanu. Do stworzenia obrazu można wykorzystać CloneZillę lub inne podobne oprogramowanie. Obraz partycji systemowej można przechowywać na drugiej partycji z danymi lub na zewnętrznym urządzeniu magazynującym.
Podsumowanie
Jest wiele rzeczy, które warto zrobić po zakupie nowego laptopa lub instalacji systemu operacyjnego Windows 10. Przedstawione w artykule punkty stanowią solidną podstawę do dalszych działań, które omówię w kolejnych wpisach na blogu.
Zapewne wielu z Was ma swoje listy czynności. Jeśli chcesz podzielić się swoimi sposobami, pisz śmiało w komentarzach.
Czy na tym sprzecie duzo zainstalowanych smieci od producenta?
Nie widzę żadnego crapware od Huawei. Na Matebooku jest tylko PC Manager, który jest pomocną aplikacją oraz Huawei OSD. Producent najwyraźniej nie instaluje dodatkowego śmieciowego oprogramowania w systemie Windows.
mam pytanie. czy w fabrycznie nowym laptopie dysk juz jest podzielony na partycję?
Tak jest podzielony na partycje, najczęściej dla użytkownika są dostępne 2: C: System i D: Dane. W przypadku Windows 10 niewidoczne z poziomu Ten komputer są partycje WinPe, WinRe, Partycja systemowa EFI, Partycja odzyskiwania. Listę partycji i podział szczegółowy można zobaczyć po przejściu do menedżera dysków: WIN+R => diskmgmt.msc.
Po odinstalowaniu pcmanager nie można go ponownie zainstalować. Można prosić o podpowiedź co z tym zrobić?
A jakie błędy pojawiają się podczas próby instalacji? Jeśli nic się nie wyświetla spróbuj zobaczyć, czy coś w dziennikach zdarzeń aplikacja i system nie zostało odnotowane. Do dzienników zdarzeń dostaniesz się poprzez WIN+R => eventvwr.msc.
Wszystko się zgadza, ale chciałbym taki poradnik dla tego laptopa z Linux Ubuntu, bo kilka dni temu pozbyłem się W10.