Sprzęt

Kupujemy drukarkę do biura projektowego – najważniejsze kwestie

współpraca z drukarkami

Przeciętny użytkownik urządzenia drukującego oczekuje przede wszystkim rozsądnej ceny zakupu, niskich kosztów eksploatacji i niezawodnej pracy. Niektóre osoby przedstawiają jednak wyraźnie większe wymogi w kwestii możliwości, jakie oferuje im drukarka. Do tej grupy zaliczają się architekci, projektanci wnętrz i przestrzeni zielonej. W tych zawodach, przeciętna drukarka, która świetnie sprawdzi się w zastosowaniach domowych, po prostu nie zda egzaminu. Na jakich modelach warto się skupić, by nie żałować wyboru?

Niektóre firmy po prostu nie mogą funkcjonować bez urządzenia drukującego. Nie chodzi tu wyłącznie o zakłady poligraficzne i punkty kserograficzne, ale także o firmy prowadzące zupełnie inną działalność. Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie współczesną pracownię projektową, która realizuje swoje usługi bez drukarki? Projektowanie na papierze powoli staje się pieśnią przeszłości, bo współczesne komputery i tablety graficzne sprawdzają się znacznie lepiej w tym zastosowaniu. Nie jest to jednak ostateczne narzędzie, bo żeby wizja projektanta mogła trafić na papier, potrzebna jest jeszcze drukarka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drukarkę do biura projektowego?

W większości przypadków, projekty architektoniczne powstają na arkuszach o większym formacie niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Na kartce A4 nie zmieszczą się też mapy terenu, które często trzeba dołączać do urzędowej dokumentacji, np. do wniosków składanych w imieniu klienta. Pierwszy czynnik, który należy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru modelu to obsługiwany format. W pracowni projektowej, drukarka A3 sprawdzi się znacznie lepiej niż A4.

architekt przy pracy

Kolejna rzecz to jakość. Każdemu zależy na tym, żeby wydruki możliwie najwierniej odwzorowywały to, co widzimy na ekranie komputera. Jeżeli jednak mówimy o projekcie architektonicznym, zachowanie najwyższej jakości jest absolutną koniecznością. Wydrukowany projekt musi zawierać każdy, nawet najdrobniejszy detal. Nawet najcieńsza linia musi wyglądać, jakby została narysowana od linijki. Nie będzie z tym problemu, jeżeli wybierzemy drukarkę oferującą wysoką rozdzielczość wydruku. Za absolutne minimum należy uznać 600 DPI.

Pozostałe parametry

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, przed podjęciem decyzji zakupowej? Inne ważne parametry to:

  • wydajność: drukarka musi radzić sobie z intensywną eksploatacją, więc warto postawić na model wyposażony w pojemną pamięć operacyjną;
  • niezawodność: nieplanowany przestój w pracy może poważnie nadszarpnąć reputację firmy. Drukarka pracująca w biurze projektowym musi być niezawodna, dlatego nie warto skupiać się na najtańszych modelach, które dobrze radzą sobie ze średnim, ale niekoniecznie z wysokim obciążeniem;
  • dostępność elementów eksploatacyjnych: intensywna eksploatacja oznacza często konieczność wymiany wkładów drukujących i bębnów światłoczułych (w przypadku modeli laserowych). Warto więc upewnić się, czy dostępność tych elementów, dedykowanych danemu modelowi, jest zadowalająca;
  • koszty eksploatacji: warto wybrać drukarkę, do której oferowane są najwyższej klasy zamienniki. To pozwoli znacząco obniżyć koszty związane z użytkowaniem urządzenia.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.