Sprzęt

Inteligentny robot czyszczący – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

viomi se

Inteligentne urządzenia domowe zyskują coraz większą popularność. Nie bez powodu – mogą znacznie ułatwić nam życie i pozwalają oszczędzać cenny czas. Aby jednak nie rozczarować się działaniem wybranych sprzętów i nie żałować wydanych pieniędzy, należy dobrze przemyśleć zakup i podjąć decyzję w oparciu o ściśle sprecyzowane potrzeby oraz warunki panujące w mieszkaniu.

Przyjrzyjmy się jednym z najpopularniejszych obecnie inteligentnych urządzeń, jakimi są roboty sprzątające. Sprawdźmy, w czym mogą nam pomóc i na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru. Za przykład posłuży nam jedno z urządzeń marki Viomi.

Dlaczego kupujemy roboty sprzątające?

Roboty czyszczące to chyba jedne z najczęściej kupowanych inteligentnych urządzeń. Nic dziwnego – w teorii mają odkurzać za nas podłogę (niektóre mają też funkcję mopowania), podczas gdy my możemy zająć się czymś innym. Brzmi świetnie? Przekonajmy się, jak wygląda to w praktyce.

Studium przypadku – Viomi SE

Jako że dobrze tłumaczy się różne kwestie na konkretnych przykładach, tak też uczynimy. Za godnego reprezentanta inteligentnych robotów sprzątających uznajmy model Viomi SE. Według zapewnień producenta, to stosunkowo tanie urządzenie (można je kupić już za 1000 – 1200 zł) oferuje bardzo bogatą funkcjonalność. Ma również ciekawą specyfikację techniczną – sprawdźmy jego najważniejsze parametry:

  • Moc ssąca: 2200 Pa
  • Pojemność akumulatora: 3200 mAh
  • Czas pracy: do 120 minut
  • Poziom głośności: <70 dB
  • Pojemność zbiornika na kurz: 200 ml
  • Pojemność zbiornika na wodę: 300 ml

robot viomi se 1

Skuteczność odkurzania

Tym, co zwraca uwagę jest stosunkowo duża moc ssąca urządzenia. Oczywiście, pod tym względem standardowe odkurzacze mimo wszystko biją Viomi SE na głowę. Należy jednak pamiętać, że w wypadku robotów czyszczących sytuacja ma się zupełnie inaczej i 2200 Pa to już całkiem niezły wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę przystępną cenę robota. Jak można się spodziewać, Viomi SE świetnie radzi sobie z brudem na twardych podłogach, dość dobrze odkurza też dywany.

Odpowiadają za to także szczotki robota. Jego szczotka główna ma specjalne włosie, dzięki czemu dobrze radzi sobie ze śmieciami na różnych rodzajach powierzchni. Dodatkowa szczotka boczna sprawia, że Viomi SE dokładnie odkurza również krawędzie pomieszczeń i kąty. Istnieją też odkurzacze wyposażone w 2 szczotki boczne umieszczone po przeciwległych stronach. Nie jest to jednak konieczne rozwiązanie – urządzenie i tak przecież się obraca, może więc stale dostosowywać swoje położenie do miejsca, w którym się znajduje.

Czas pracy i sposób ładowania

Wybierając robota czyszczącego, warto zwrócić uwagę również na jego czas pracy. Viomi SE został wyposażony w zaskakująco wytrzymały akumulator o pojemności 3200 mAh. Producent obiecuje, że urządzenie może sprzątać przez około 2 godziny. To bardzo dobry wynik, który oznacza, że robot sprawdzi się zarówno w niewielkich domach, jak i tych większych. Co więcej, Viomi SE inteligentnie monitoruje stan swojego akumulatora i kiedy będzie bliski rozładowania, sam skieruje się do stacji dokującej, naładuje się, po czym wróci do pracy od miejsca, w którym przerwał. Decydując się na zakup podobnego urządzenia, warto wybrać takie, które oferuje tego rodzaju funkcję. W ten sposób oszczędzimy czas i nie będziemy zmuszeni do pamiętania o ładowaniu odkurzacza.

robot viomi se 2

Jak głośny jest robot?

Niewątpliwą zaletą inteligentnych robotów jest ich cicha praca. Viomi SE nie jest tu wyjątkiem – w jego wypadku poziom głośności nie przekracza 70 dB. Jeśli należymy do grona osób, które nie lubią hałasu, z pewnością będzie to lepszy wybór niż standardowy, uciążliwie szumiący odkurzacz.

Pojemność zbiornika na odpady – czy okaże się wystarczająca?

Problematycznym zagadnieniem często bywa pojemność zbiornika na kurz robota sprzątającego. W wypadku Viomi SE wynosi ona 300 ml. Z jednej strony może się wydawać, że to niewiele – nawet kilkulitrowe worki zwykłych odkurzaczy mają nad nimi niekwestionowaną przewagę. Z drugiej strony, warto pamiętać, że pojemniki inteligentnych robotów są wielokrotnego użytku, a ich opróżnianie nie stanowi większego problemu. Ponadto, pojemność 300 ml, to wbrew pozorom i tak całkiem dużo – wystarczy na odkurzenie nawet sporych rozmiarów mieszkania.

Funkcja mopowania – hit czy kit?

Rzuca się w oczy również informacja o zbiorniku na wodę, którego pojemność wynosi 200 ml. Tak, Viomi SE może umyć podłogę, umożliwia też jednoczesne odkurzanie i mycie. Podobna funkcjonalność często budzi mieszane uczucia – mało kto wierzy, że robot jest w stanie dokładnie wyczyścić brudną powierzchnię zaledwie “szklanką wody”. W rzeczywistości nie należy oczekiwać cudów – o ile urządzenie dobrze radzi sobie z codziennym przecieraniem i swego rodzaju odświeżaniem podłóg, to w wypadku trudniejszych plam niestety trzeba będzie sięgnąć po mopa. Viomi SE ma wprawdzie wydajną pompę i aż 3 poziomy nawadniania, sprawdzi się więc na co dzień – większe zanieczyszczenia mogą jednak okazać się dla niego zbyt dużym wyzwaniem.

robot viomi se 3

Czy będzie w stanie swobodnie i bezpiecznie poruszać się po mieszkaniu?

Kupując robota sprzątającego, warto zastanowić się, czy dobrze odnajdzie się on w naszym mieszkaniu. Nie chcemy przecież, aby uderzał w meble, blokował się w najmniej odpowiednich miejscach albo spadał ze schodów. Zależy nam w końcu na oszczędności czasu i wolimy uniknąć sytuacji, w których konieczne byłoby stałe podążanie za odkurzaczem i “ratowanie go z opresji”.

System nawigacji

Viomi SE udowadnia, że można zrobić to dobrze. Został wyposażony w nowoczesny laser LDS 2.0, który umożliwia skanowanie w zakresie 360° o częstotliwości sięgającej 6x 360°/s i zasięgu do 8 m. Ma również mocny układ Cortex-A7 1,2 GHz oraz zaawansowany algorytm SLAM. Dzięki temu szybko skanuje pomieszczenia, tworzy ich mapy, a następnie planuje trasę sprzątania w taki sposób, aby w jak najkrótszym czasie jak najdokładniej wyczyścić całą podłogę. Viomi SE zapamiętuje do 5 map, nadaje się więc również do wielopiętrowych domów.

robot viomi se 4

Po co właściwie decydować się na odkurzacz, który skanuje i mapuje pomieszczenia? To proste – po pierwsze, optymalnie zaplanowana trasa sprzątania gwarantuje zwiększoną wydajność i skrócony czas pracy, a co za tym idzie mniejsze zużycie energii. Po drugie, funkcja zapamiętywania map daje dodatkowe możliwości dostępne z poziomu aplikacji.

Dostępność i działanie aplikacji

No właśnie, aplikacja. To kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę, rozważając zakup inteligentnego robota. Zazwyczaj daje ona dostęp do przydatnych funkcji, aby jednak go uzyskać, należy najpierw sparować z nią urządzenie. Zanim więc kupimy sprzęt danego producenta, sprawdźmy najpierw, co o dedykowanej dla niego aplikacji mówią inni użytkownicy – opinie na ten temat można szybko znaleźć w Internecie, na przykład w Sklepie Play lub App Store.

Jak wygląda sytuacja w wypadku Viomi SE? Dostępna jest oficjalna aplikacja Viomi, robot jest też kompatybilny z Xiaomi Home. W tym wypadku warto skorzystać z tej drugiej opcji. Dlaczego? Po pierwsze, pozwala ona na szerszą integrację z innymi produktami należącymi do ekosystemu Xiaomi. Po drugie, aplikacja jest niezwykle przyjazna użytkownikom i zapewnia wiele przydatnych możliwości. Parowanie jest proste i bezproblemowe, a dostępne funkcje spełnią oczekiwania większości użytkowników. Możemy na przykład wybrać jeden z 4 trybów odkurzania, ustawić sposób czyszczenia lub zaplanować harmonogram sprzątania na nadchodzące dni.

robot viomi se 5

Da się także ustawić trasę S lub Y. O co chodzi? Viomi SE ma system Y-Mopping 2.0, który pozwala mu symulować ręczne mycie podłóg. Trasa w kształcie litery Y sprawdza się zatem w wypadku trudniejszych zabrudzeń, podczas gdy trasa S nadaje się do zwykłych, codziennych porządków.

Dostępne są również zaawansowane opcje edycji map. Mamy na przykład możliwość nazywania pomieszczeń i dostosowywania do nich metod sprzątania. Da się również wyznaczać strefy zakazane dla robota lub stawiać wirtualne ściany. To przydatne funkcje, jeśli zależy nam na tym, aby odkurzacz nie miał dostępu do określonych miejsc – na przykład do pokoju dziecka.

Czujniki i pokonywanie przeszkód

Viomi SE dobrze radzi sobie z poruszaniem się po pomieszczeniach. Nie przekracza wirtualnych ścian ani nie wjeżdża do stref zakazanych. Został też wyposażony w 12 sensorów, dzięki którym unika kolizji, nie wjeżdża pod meble, spod których mógłby już nie wyjechać, nie spada ze schodów i raczej się nie blokuje. Ma też na tyle duże kółka, że bez problemu radzi sobie z przeszkodami do 2 cm wysokości. Warto zwrócić uwagę na podobny parametr, jeśli mamy w domu progi lub dywany.

robot viomi se 6

Zajrzyjmy do opakowania

Co jeszcze sprawia, że Viomi SE stanowi dobry przykład uniwersalnego robota do wielu zastosowań? Kompletny, dostosowany do zróżnicowanych potrzeb użytkowników zestaw. Kupując robota sprzątającego, zawsze należy zwrócić uwagę na zawartość opakowania – nie chcemy przecież już po zakupie dowiedzieć się, że musimy jeszcze zapłacić za niezbędne części czy akcesoria.

Z Viomi SE nie będzie tego problemu. W zestawie znajduje się wszystko, co może się przydać. Oprócz samego robota zawiera on między innymi stację ładującą, zapasową szczotkę boczną, 2 różne nakładki mopujące, zbiornik na wodę i kurz 2w1 oraz szczoteczkę z nożykiem do czyszczenia szczotki głównej. Nożyk szybko okaże się bardzo przydatny – znacznie ułatwia pozbywanie się ze szczotki zaplątanych w nią włosów. Można więc bez przeszkód korzystać z urządzenia, a nawet dbać o jego konserwację.

Rozsądnie określ swoje oczekiwania

Czy jest więc możliwy zakup inteligentnego robota sprzątającego, który choć w zadowalającym stopniu spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie nie przerazi nas zawrotną ceną? To zależy. Jak widać, da się znaleźć całkiem wydajne urządzenie w stosunkowo przystępnej cenie, które świetnie poradzi sobie z codziennymi porządkami, jest kompatybilne z funkcjonalną, a przede wszystkim działającą aplikacją i dobrze odnajdzie się w większości mieszkań. Pamiętajmy jednak, aby właściwie zdefiniować swoje oczekiwania. Nie liczmy na cud – jeżeli w naszym domu jest bardzo dużo mebli i wąskich przestrzeni albo chcemy przerzucić na robota obowiązek sprzątania uciążliwych, trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, szybko się rozczarujemy.

Jeśli jednak generalne porządki zamierzamy przeprowadzać samodzielnie, a inteligentny odkurzacz stosować na co dzień, do zwykłego odświeżania podłóg, Viomi SE nas nie zawiedzie. To całkiem udana kombinacja funkcjonalności i rozsądnej ceny.

robot viomi se 7

Inteligentny odkurzacz to dopiero początek

Interesują Cię inteligentne urządzenia domowe i chcesz uzupełnić swoje mieszkanie o coś więcej niż tylko robot sprzątający? Sprawdź pozostałe produkty z oferty Viomi. Znajdziesz w niej między innymi długo utrzymujące temperaturę czajniki oraz oczyszczacze powietrza, takie jak na przykład Smart Air Purifier Pro.

O autorze

Viomi

Firma Viomi powstała w 2015 roku i zajmuje się tworzeniem rozwiązań IoT na potrzeby gospodarstwa domowego. Produkujemy inteligentne urządzenia, które współpracują ze sobą, aby zwiększyć Twój komfort życia. Aktywnie angażujemy się w transformację tradycyjnego przemysłu AGD.