Internet i bezpieczeństwo

Przegląd zastosowań VPN i prezentacja Surfshark VPN

VPN

W ostatnich kilku latach rośnie zainteresowanie tematem bezpieczeństwa, ochrony prywatności i anonimizacji ruchu. Żyjemy w czasach, gdzie informacja o zachowaniu użytkowników jest bardzo cenna, dlatego osoby korzystające z Internetu są śledzeni niemalże na każdym kroku. Wyszukiwarka Google, portal społecznościowy Facebook, Instagram, dostawca sieci, strony internetowe, aplikacje mobilne – to tylko wierzchołek góry lodowej, a raczej informacyjnej. Użytkownicy, aby zmniejszyć ilość udostępnianych informacji coraz częściej stosują aplikacje do ochrony prywatności, zapewniające w pewnym stopniu anonimowość w świecie online. Dużą popularnością cieszą się sieci VPN, a na szczególną uwagę zasługuje Surfshark VPN.

Co to jest VPN?

VPN to z języka angielskiego Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna), do której dostęp mają określone przez użytkownika urządzenia lub usługi. Komunikując się ze światem zewnętrznym przez VPN, tworzony jest tunel pomiędzy użytkownikiem/urządzeniem, a siecią/serwerem. Komunikacja jest zabezpieczona jednym z dostępnych rozwiązań kryptograficznych, najczęściej przy pomocy AES (ang. Advanced Encryption Standard), z kluczem o długości 256 bitów.

AES-256 jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem do szyfrowania i deszyfrowania danych, uznany za jeden z najbardziej bezpiecznych i niezawodnych standardów kryptograficznych. Dodatkową warstwą zabezpieczenia jest zastosowany protokół VPN, najpopularniejsze to: IKEv2, L2TP/IPSec oraz OpenVPN. Oprogramowanie VPN szyfruje dane za pomocą klucza kryptograficznego, a protokół definiuje konkretnie, jak te dane są przesyłane między Twoim urządzeniem, a serwerem VPN.

Standardowo ruch w sieci może być łatwo podsłuchany, łącząc się przez VPN, wprawdzie ruch jest widoczny dla zewnętrznego obserwatora, ale danych przesyłanych przez sieć nie będzie można odczytać, bez znajomości konkretnego klucza deszyfrującego. Taka formuła sprawia, że dane które wysyłasz i odbierasz przez VPN są nieczytelne dla innych z zewnątrz.

Wracając do protokołów VPN, część z nich stawia większy nacisk na stabilność i bezpieczeństwo, kosztem szybkości, z kolei inne skupiają się na szybkości. IKEv2 uznawany jest za jeden z najszybszych, z kolei OpenVPN bryluje w kategorii stabilność i bezpieczeństwo. To który z nich wybrać zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb danego użytkownika. Warto jednak wiedzieć, że protokoły L2TP/IPSec oraz IKEv2 bazują na rozwiązaniach opracowanych przez firmy Microsoft i Cisco, a OpenVPN jest otwarto-źródłowym protokołem ze wsparciem społeczności open source. Paradoksalnie otwarty kod źródłowy pozwala szybciej wychwytywać luki w zabezpieczeniach i je łatać, przez co OpenVPN w mojej subiektywnej ocenie jest lepszym rozwiązaniem.

Zastosowanie VPN i korzyści

Do czego użytkownicy mogą wykorzystać VPN? Jakie są korzyści ze stosowania VPN? Wbrew pozorom zastosowań może być wiele, poniżej znajdziesz najpopularniejsze pozycje. Podane sposoby wykorzystania zostały przedstawione wyłącznie w celach edukacyjno-informacyjnych.

1. Bezpieczniejsze korzystanie ze stron i usług internetowych

SSL jest standardem szyfrowania na stronach internetowych, każdego roku spada odsetek witryn, które nie stosują bezpiecznej komunikacji, jednakże cały czas są strony i usługi, które mają lekkie podejście do bezpieczeństwa w sieci. Gdy korzystasz z VPN, osoby postronne, które mogą śledzić ruch w sieci, nie będą w stanie odczytać przesyłanych danych jak loginów, haseł, poufnych danych wpisywanych w formularzach na niezabezpieczonych stronach. Mówiąc prostym językiem, surfując po Internecie z udziałem VPN możesz w prosty sposób zredukować ryzyko przejęcia poufnych danych. Oczywiście VPN to tylko jedna strona medalu, użytkownik może nie znać wszystkich kruczków i niebezpieczeństw czyhających w Internecie, dlatego potrzebna jest wiedza (edukacja) oraz zdrowy rozsądek podczas korzystania ze stron i usług internetowych.

2. Ukrycie adresu IP podczas aktywności w sieci

Gdy odwiedzasz stronę internetową lub korzystasz z usługi online, na serwerze, gdzie znajduje się strona lub usługa, rejestrowane są różnego typu informacje, w tym także Twój adres IP. W sytuacji wykorzystania VPN, administrator serwera/strony będzie widział nie Twój prawdziwy adres IP, tylko ten, który przypisany jest do VPN.

Dlaczego użytkownicy chcą ukryć prawdziwy adres IP? Cztery główne powody to:

  • Posiadają stały adres IP, z obawy przed potencjalnymi atakami chcą zabezpieczyć się,
  • Nie chcą ujawniać swojej prawdziwej lokalizacji,
  • Chcą odblokować strony lub usługi dostępne tylko dla użytkowników z konkretnego kraju,
  • Wybierają się na zakupy do sklepu internetowego, gdzie ceny produktów (najczęściej promocje) uzależnione są od geolokalizacji użytkownika.

Przy wyborze dostawcy VPN warto zwrócić uwagę, czy usługodawca nie gromadzi logów aktywności oraz w którym kraju znajduje się serwer. W zależności od scenariusza, użytkownik może zachować pełną prywatność lub tylko połowicznie ukryć swoją aktywność w Internecie. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach zastosowanie VPN jest ograniczone lub nawet zabronione. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania należy zapoznać się z lokalnymi przepisami.

3. Ominięcie cenzury Internetu

W niektórych krajach możemy spotkać się z ograniczaniem dostępu do informacji. Dla przykładu, będąc w kraju X, nie będzie można otworzyć witryn informacyjnych z kraju Y. Używając VPN, możemy zmienić adres IP, a tym samym geolokalizację, dzięki czemu możliwe będzie przeglądanie stron i korzystanie z usług objętych cenzurą.

4. Blokowanie reklam i skryptów śledzących

W dzisiejszych czasach Internet zalany jest różnego typu reklamami, począwszy od reklam w postaci klasycznych banerów, a skończywszy na skryptach sieci reklamowych, które wyświetlają reklamy na stronach internetowych i w aplikacjach (usługach). W zależności od konfiguracji, blokowane mogą być również automatycznie odtwarzane na stronach reklamy video, które zużywają cenne zasoby sprzętowe i sieciowe. Nadmierna ilość reklam prowadzi nie tylko do irytacji użytkowników, ale także spowalnia przeglądanie stron internetowych. VPN posiada bardzo przydatną funkcję pozwalającą na blokowanie reklam i skryptów śledzących. Funkcja jest chętnie wykorzystywana przez użytkowników.

5. Ochrona przed malware i stronami wyłudzającymi dane

VPN może również zwiększyć bezpieczeństwo poprzez blokowanie dostępu do stron znajdujących się na czarnych listach. Listy zawierają witryny i usługi (adresy IP), które zostały zweryfikowane jako zawierające złośliwe oprogramowanie lub za pośrednictwem których dochodzi do wyłudzania danych (phishing). Przy próbie dostępu do podejrzanej zawartości, VPN zablokuje komunikację z witryną lub usługą wyświetlając użytkownikowi stosowny komunikat.

6. Zmniejszenie stopnia inwigilacji przez ISP

Twój dostawca Internetu (ISP) może śledzić Twoje poczynania, gromadzić dane o zachowaniu. Na podstawie Twojej aktywności w sieci, ISP będzie wiedział, które strony internetowe odwiedziłeś, w których sklepach internetowych robisz zakupy, jakie filmy oglądasz, a nawet ile czasu spędzasz w Internecie. Zebrane dane mogą być wykorzystane w różny sposób, wszystko zależy od firmy pośredniczącej oraz… przemyśl sam, kto chciałby korzystać z tych danych i dlaczego.

Prezentacja Surfshark VPN

Surfshark VPN jest stosunkowo nowym usługodawcą. Na rynek wkroczył w 2018 roku, w krótkim czasie zdobył ogromną popularność wśród użytkowników. Dynamiczny rozwój infrastruktury aktualnie stawia go w roli wicelidera rynku VPN na świecie. Surfshark posiada ponad 3200 serwerów zlokalizowanych w 65 krajach.

Przejdź do oferty Surfshark VPN

Co wyróżnia Surfshark VPN na tle innych dostawców VPN?

Cechą charakterystyczną Surfshark VPN jest bardzo dobra relacja jakości do ceny, nielimitowana ilość urządzeń, na których można korzystać z usługi oraz sprawnie działający support dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oprócz tego, według deklaracji usługodawcy, nie są rejestrowane dane o aktywności użytkowników, a firma posiada siedzibę w kraju poza sojuszem 5-9-14 Eyes. Na uwagę zasługuje także wsparcie dla wielu usług streamingowych, w tym: Netflix, Disney+, Hulu.

Z usługi możemy korzystać na niemalże dowolnym urządzeniu opartym o system Linux (Ubuntu, Debian), Windows (od Windows 7 w górę) lub macOS (10.12 lub nowszy). W przypadku urządzeń mobilnych wspierane są systemy iOS od wersji 10.3.3 oraz Android co najmniej w wersji 5.0. Oprócz tego z usług Surfsharka skorzystamy w inteligentnych telewizorach FireTV, Apple TV oraz w wielu popularnych Smart TV dostępnych także w Polsce. Wspierane są również konsole Xbox i Playstation.

Mało tego! Surfshark VPN udostępnia wtyczki do przeglądarek Google Chrome oraz Firefox. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym scenariuszu VPN będzie miał zastosowanie wyłącznie do ruchu z poziomu konkretnej przeglądarki. Wszystkie pozostałe aplikacje będą korzystały ze standardowego (niezabezpieczonego) połączenia. Ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie specjalnie przygotowanej przeglądarki w wersji Portable z zainstalowaną wtyczką Surfshark VPN, która będzie służyć do anonimowego surfowania po Internecie.

Surfshark VPN w systemie Windows 10

Po zainstalowaniu, uruchomieniu aplikacji i zalogowaniu do usługi VPN, naszym oczom ukaże się przejrzysty interfejs, domyślnie ustawiony na zakładkę Locations.

Ekran startowy Surfshark VPN
Zakładka Locations

Jeżeli od ręki chcemy skorzystać z VPN, wystarczy kliknąć jedno z predefiniowanych ustawień: najszybszy dostępny serwer (Fastest server) lub serwer zlokalizowany w sąsiadującym najbliższym kraju (Nearest country).

W przypadku Polski, serwery VPN zlokalizowane są w Warszawie i Gdańsku. W moim przypadku wybierając opcję Fastest server, zawsze połączenie zestawiane było z serwerem w Warszawie, z kolei Nearest country łączyło z serwerem na Słowacji. Wybór odbywa się na podstawie geolokalizacji, automatycznie wybierając serwer VPN z kraju, który położony jest najbliżej naszej fizycznej (prawdziwej) lokalizacji.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wskazać serwer VPN, z którym chcemy się połączyć. Jeżeli próba połączenia trwa zbyt długo, zawsze można anulować łączenie (Cancel) i wybrać inny serwer z listy. W tym momencie na zakładce Locations znajduje się 110 dostępnych pozycji, najwięcej ze Stanów Zjednoczonych.

Możemy szybko wyszukać określony serwer korzystając z poręcznej wyszukiwarki. Najczęściej wykorzystywane serwery VPN możemy dodać do ulubionych (poprzez kliknięcie ikonki gwiazdki), wówczas na karcie Favorite pojawią się wybrane pozycje.

Surfshark ekran favorite
Zakładka Favorite

Standardowo łącząc się z serwerem VPN otrzymujemy losowy adres IP z dostępnej puli, możemy jednak przejść na zakładkę Static IP i wskazać serwer, gdzie za każdym razem uzyskamy ten sam adres IP.

Static IP
VPN ze stałym adresem IP

Na uwagę zasługuje także funkcja MultiHop, która zapewnia dodatkową warstwę ochrony, przepuszczając ruch przez dodatkowe serwery VPN. Wszystko ma swoje plusy i minusy, zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa odbywa się najczęściej kosztem szybkości, aczkolwiek w przypadku Surfshark VPN spowolnienie nie było na tyle widoczne, że odczuwałem dyskomfort podczas przeglądania stron internetowych.

surfshark multihop
MultiHop VPN

Surfshark VPN – zakładka Features

Surfshark jak przystało na VPN klasy Premium posiada wiele przydatnych funkcji…

Funkcje Surfshark
Funkcje
  • CleanWeb – pozwala blokować reklamy, skrypty śledzące oraz zabezpiecza użytkownika przed stronami zawierającymi malware lub witrynami lub usługami służącymi do wyłudzania danych.
  • Whitelister – możemy wskazać aplikacje, strony internetowe lub adresy IP, które nie mają przechodzić przez VPN. Czasem są sytuacje, że logując się na stronie, czy serwerze, nie będziemy chcieli robić tego poprzez VPN, w tej sytuacji możemy zdefiniować wyjątki. Funkcja przyda się także w sytuacjach, kiedy dany dostawca usług blokuje VPN.

Dostępne są również 2 zaawansowane opcje:

  • Alert – funkcja pozwala na automatyczne monitorowanie wycieku danych. Jeżeli Twoje adresy e-mail, loginy, hasła znajdą się na publicznych listach w Internecie, zostaniesz o tym fakcie niezwłocznie poinformowany, co pozwoli Ci szybciej zareagować i zabezpieczyć usługi, zanim dojdzie do ich przejęcia przez nieuprawnione osoby. Ta funkcja wymaga włączenia dodatkowej warstwy ochrony – uwierzytelniania dwuskładnikowego.
  • Search – w pełni anonimowa wyszukiwarka. Usługa dzięki której pozyskasz informacje, nie pozostawiając śladów w historii wyszukiwania. Zapewne wiesz, że gdy jesteś zalogowany w usługach Google, każda Twoja aktywność jest rejestrowana, a wpisywane w wyszukiwarce słowa dostępne w historii wyszukiwania online. Używając w pełni anonimowej wyszukiwarki tylko Ty wiesz co wpisujesz i które strony internetowe odwiedzasz.

Surfshark VPN – zakładka Settings

Ustawienia aplikacji klienckiej Surfshark VPN nie odbiegają znacząco od innych podobnych aplikacji w tym segmencie.

Ustawienia Surfshark
Ustawienia VPN

Znajdziemy tutaj najpopularniejsze funkcje – zmiana hasła i języka interfejsu (dostępny jest język polski), opcja wylogowania z usługi VPN, dark mode czyli zmiana interfejsu na ciemny motyw, jak również bardziej szczegółowe ustawienia – Connectivity oraz Advanced.

Surfshark connectivity
Sekcja Connectivity

W sekcji Connectivity znajdziemy:

  • Start with Windows – uruchamianie aplikacji wraz ze startem systemu Windows.
  • Auto-connect – automatyczne łączenie ze zdefiniowanym serwerem VPN. Funkcja przydatna, gdy chcemy od ręki, po uruchomieniu systemu korzystać z VPN.
  • Kill Switch – kolejna przydatna funkcja, która całkowicie wyłączy połączenie internetowe, gdy stracimy łączność z serwerem VPN. Jeżeli chcemy korzystać wyłącznie z bezpiecznego połączenia VPN, funkcja sprawdzi się doskonale.
  • Status notifications – powiadomienia aplikacji klienckiej np. o zmianie w statusie połączenia z serwerem VPN.
Surfshark advanced
Sekcja Advanced

W sekcji Advanced znajdziemy następujące ustawienia zaawansowane:

  • Protocol – w tym miejscu możemy wybrać z listy protokół VPN. Surfshark domyślnie używa IKEv2, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać jeden z innych obsługiwanych: OpenVPN TCP/UDP, Shadowsocks, WireGuard. Testując VPN korzystałem z domyślnych ustawień.
  • NoBorders – opcja pozwala ominąć między innymi wielki firewall chiński.
  • Crash reports – gromadzenie raportów o błędach i wysyłanie do supportu Surfshark. Opcję zostawiamy włączoną, dzięki niej aplikacja z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc staje się coraz lepsza.
  • Invisible to devices – jeżeli opcja włączona, inne urządzenia znajdujące się w sieci lokalnej nie będą miały dostępu do urządzenia korzystającego z tej funkcji. Jeżeli w sieci lokalnej funkcjonuje więcej urządzeń, pozwoli to ograniczyć zakres ataków na Twoje urządzenie, z drugiej strony, gdy będziesz chciał skorzystać z usług drukarki sieciowej czy wyświetlić obraz z laptopa na ekranie Smart TV, wówczas taka operacja będzie niemożliwa do zrealizowania, przy włączonej opcji.

W sekcji Advanced znajdziemy także możliwość przeprowadzenia pomiarów szybkości, bezpośrednio z poziomu aplikacji VPN – Speed test.

Surfshark VPN – testy szybkości

Pomiary wykonane na bezprzewodowym komórkowym połączeniu nigdy nie były i nie będą w pełni miarodajne, jednakże testy, które wykonałem dają ogólny pogląd na szybkość połączenia przy zastosowaniu serwera Surfshark VPN oraz domyślnego połączenia operatora. Do przeprowadzenia pomiaru wykorzystałem serwis speedtest.net. Wszystkie pomiary były realizowane na domyślnych ustawieniach VPN, dostępnych tuż po zainstalowaniu oprogramowania w systemie Windows 10.

Testowy serwer VPN – Warszawa (wybór automatyczny, opcja Fastest server). Godzina pomiaru 6:30 rano. Poniżej wyniki…

Połączenie VPN

Kolejny test wykonany o godzinie 6:33, VPN rozłączony, test na bezpośrednim połączeniu komórkowym. Poniżej wyniki…

Połączenie komórkowe

Jak widzimy minimalne różnice w pingu i Download, nieco większe w Upload. Podczas dłuższego użytkowania połączenia VPN nie odczułem żadnego spadku prędkości, wydajności. Połączenie było stabilne.

Surfshark VPN na smartfonie

Surfshark VPN na Androidzie możemy zainstalować bezpośrednio ze strony producenta (pobranie i instalacja manualna pliku APK) lub za pośrednictwem repozytorium aplikacji w Google Play. Jedyne czego mi brakuje, to dostępność aplikacji w moim ulubionym repozytorium F-Droid.

Aplikacja na urządzenia mobilne jest dobrze zaprojektowana, interfejs przyjazny dla oka i dla użytkownika. Wszystko można ustawić w niespełna minutę.

Interfejs aplikacji zawiera te same opcje co wersja na Desktop, dodatkowo w ustawieniach na urządzeniach mobilnych znajdziemy funkcje jak: Kill Switch w Android, Użyj małych pakietów, czy też najciekawsza funkcja – Nadpisz lokalizację GPS. Szczegóły wraz z opisami poszczególnych funkcji na załączonych zrzutach ekranu.

Aktywacja funkcji Nadpisz lokalizację GPS wymaga włączenia opcji dla developerów (programistów) oraz zmiany niektórych ustawień (Zezwól na pozorne lokalizacje). W telefonach Huawei będzie to sekcja: Aplikacja do pozorowania lokalizacji, gdzie wskazujemy na liście Surfshark VPN. Po sprawdzeniu geolokalizacji w aplikacji do tagowania zdjęć, faktycznie funkcja Surfsharka nadpisała prawdziwą lokalizację.

Podczas testów na smartfonie połączenie VPN było stabilne, nie było żadnych problemów w funkcjonowaniu aplikacji. Użycie zasobów telefonu przez aplikację VPN było minimalne. Różnice w szybkości połączenia, podobnie jak we wcześniejszych testach również były minimalne.

Podsumowanie

Surfshark VPN okazał się bardzo szybkim VPN-em i to w dodatku na domyślnych ustawieniach. Funkcje oferowane przez aplikacje klienckie pozwalają idealnie dostosować usługę VPN do potrzeb użytkownika. Potrzeby mogą zmieniać się w czasie, dlatego atutem jest również przejrzysty interfejs aplikacji, który pozwala błyskawicznie dokonać zmian w konfiguracji VPN. Użytkownicy docenią walory Surfsharka szczególnie na urządzeniach mobilnych, które z każdym rokiem coraz bardziej narażone są na ataki cyberprzestępców. Zbieranie informacji o zachowaniu użytkowników również może być skutecznie powstrzymane, przy zastosowaniu Surfshark VPN.

Jeżeli do zalet dodamy niską cenę VPN, śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych usług na rynku, z której skorzystać może każdy, kto dba o bezpieczeństwo i prywatność – zarówno swoją jak i swojej rodziny. Pamiętaj! Kupując Surfshark VPN, możesz skorzystać z usługi na nieograniczonej liczbie urządzeń.

Przejdź do oferty Surfshark VPN

VPN możesz bez obaw przetestować, jeżeli nie będziesz zadowolony z jakości usługi, Surfshark zapewnia 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.