Na rynku SEO znajdziemy dziesiątki skryptów katalogów stron, zarówno płatnych jak i darmowych. W ostatnich miesiącach na polskiej scenie SEO coraz głośniej jest o projekcie PKSI (Prosty Katalog Stron Internetowych), który z każdą wersją jest coraz lepszy. Przyszłość PKSI rysuje się w różowych barwach, zobaczymy co przyniosą kolejne miesiące. W tym artykule zaprezentuję możliwości darmowego skryptu katalogu stron PKSI.
Wymagania PKSI
Na tę chwilę mam za sobą ponad 50 instalacji tego skryptu na różnych darmowych hostingach. Z informacji autora i własnych doświadczeń mogę powiedzieć że do wymagań należą:
- PHP przynajmniej w wersji 5.0,
- obsługa SQLite,
- włączone wsparcie dla PDO, ionCube oraz curl i iconv,
- obsługa .htaccess i mod_rewrite,
- brak restrykcji open_basedir.
Cechy charakterystyczne PKSI
Skrypt charakteryzuje się błyskawiczną instalacją. Aby postawić na nogi katalog wystarczy przenieść pliki na serwer. Takie podejście sprawia, iż bardzo szybko można uruchomić całą grupę katalogów. Konfiguracja jest również prosta – panel administratora przejrzysty, co pozwala szybko dopasować poszczególne elementy do własnych potrzeb. Poniżej przedstawiam cechy skryptu PKSI:
- Przyjazne linki,
- Łatwe zarządzanie boksami reklamowymi, domyślnie zdefiniowano kilka miejsc, gdzie można umieścić reklamę np. AdSense,
- Czarna lista adresów i fraz – blokowanie adresów IP oraz wybranych fraz przy dodawaniu wpisów,
- Powiadomienia e-mail (oczekujący, zatwierdzenie, usunięcie etc.), własne szablony wiadomości.
- Obsługa proxy,
- Polecane wpisy – konfiguracja stron, które będą wyświetlane w zakładce Polecamy,
- Generowanie map witryn (sitemap),
- Pingowanie wpisów – standardowe pingowanie RPC oraz pingowanie sitemapy, obsługa własnych list serwerów RPC,
- Bezproblemowe dodanie kodu śledzenia Google Analitics oraz kodu weryfikacyjnego narzędzi Google, Yahoo, MSN,
- Możliwość zdefiniowania własnego dostawcy obsługującego generowanie miniatur,
- Zarządzanie tagami, ocenami,
- Logowanie wizyt i zdarzeń – łatwe przeglądanie statystyk i logów,
- Definiowanie przekierowań na podstawie wyrażeń regularnych,
- Cachowanie elementów dynamicznych i statycznych, cachowanie miniatur – zaawansowane zarządzanie poprzez panel administratora, w tym także optymalizacja elementów składowych tj. bazy danych SQLite,
- Dodawanie wpisów poprzez API,
- Włączenie/wyłączenie moderacji, możliwość ustawienia płatnych wpisów – intuicyjny panel zarządzania z opcją generowania kodów dostępu.
- Zabezpieczenia katalogu przeciw automatom spamującym – określenie zestawu pytań a także możliwość implementacji dodatkowej ochrony (captcha).
Wymieniłem wszystko co było w zasięgu wzroku. PKSI jak na darmowy skrypt prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Kilka przykładowych katalogów opartych na skrypcie PKSI:
- seo-katalog.4un.eu
- katalog.x10.mx
Od wersji 1.4 PKSI ma większą tolerancję dla darmowych hostingów, w starszych wersjach był prawdziwy problem, aby znaleźć darmowy hosting w pełni kompatybilny z PKSI.
Na zakończenie kilka zrzutów ekranu z panelu administratora…
Bez wątpienia PKSI to funkcjonalny katalog stron, który daje sposobność zarabiania na stronie, jednocześnie oferując możliwość szybkiego postawienia zaplecza.
Do największych wad mogę zaliczyć niewielką pulę skórek oraz skomplikowany proces tworzenia nowych templatek.
UWAGA! Potrzebujesz templatki do PKSI? Skontaktuj się ze mną poprzez formularz lub napisz na adres m.kolacz(małpa)techformator.pl – koszty przygotowania templatki ustalamy indywidualnie. Zapraszam do kontaktu!
Najnowszą wersję skryptu oraz pełną dokumentację PKSI znajdziesz na stronie mediadev.pl
Ciekawy projekt katalogu stron.
Właśnie próbuje zainstalować na swoim serwerze, jednak nie wiem czy serwery home są kompatybilne.
Czy pojawią się kolejne aktualizacje?
Pozdrawiam
Z tego co wiem autor ciągle rozwija PKSI i również odpowiada na zgłoszenia więc support działa. Ostatnia aktualizacja do 1.4 była w kwietniu. Widziałem jeden katalog postawiony na home więc chyba działa, ale która to była wersja hmm… chyba starsza 1.2. Nie mam tam hostingu więc sam nie mogę sprawdzić ale nawet na darmowych hostach postawisz PKSI.
Dziękuję za informację.
Chyba jednak muszę zadać kilka pytań autorowi, bo albo coś źle robię, albo wystąpił jakiś inny problem.
Pozdrawiam
darmowy hosting, na którym można postawić pksi to np. 4un.eu, przykład katalogu pksi.4un.eu
Wydaje mi się, że warto spróbować. Jeszcze nigdy nie instalowałem, żadnego katalogu, ale mam nadzieje, że niejest trudniej niż z WordPressem.
Można z niego zrobić katalog firmowy?
W zasadzie to kwestia określenia regulaminu i akceptowaniu tylko tych wpisów, które będą spełniały określony warunek. Jednakże typowego katalogu firmowego nie zrobisz bo wpisy są mocno ograniczone tj. brakuje pól specjalnych na nazwę firmy, miejscowość, telefon itd. Myślę że warto tę uwagę przesłać do autora, być może wprowadziłby dodatkowe pola do formularza.
Sprytne Katalogowanie niestety ma problem z dodawaniem wpisów do PKSI. Na końcu pokazuje się komunikat, że „Nie można dodać strony przez WWW” – co jest akurat dziwne, bo przez www jak najbardziej można, ale przez półautomat właśnie nie.
moim zdaniem ma to związek z zabezpieczeniami przed nadmiernym spamem? Dzięki takiemu rozwiązaniu administrator ma mniej wpisów do ogarnięcia 🙂
Katalog ma całkiem solidne zabezpieczenia ale mimo to i tak sporo wpisów w moderacji to śmieci z automatów, żeby to jeszcze było w miarę unikalne.
W ostatnim czasie w jednym z katalogów testuję zabezpieczenia:
– 5 unikalnych pytań,
– minimalna tolerancja liczby znaków tj. ustawione od 400 do 440 – taka forma podobnież zmniejsza znacząco wpisy ze spamiarek.
Zabezpieczenie przed spamem jestem w stanie zaakceptować, ale mam na myśli tutaj półautomat, a nie automat. Półautomatyczne dodawarki nie dodają wpisów za mnie, tylko mi ułatwiają proces katalogowania. Nie uważam tego za spam.
Ciekawa sprawa z tym skryptem. Będę sam teraz stawiał testowo u siebie go na homie – tak jak jeden z przedmówców. Zobaczę co z tego wyjdzie 😉
pozdrawiam
Mariusz Brzostek
A więc pobieram katalog zobaczymy jak to cudeńko działa. Przydała by się jeszcze opcja pobierania opłaty za wpisy i wtedy było by już cudnie. Być może pojawi się to przy kolejnej aktualizacji.
Opcja płatnych wpisów już jest wprowadzona, w panelu konfiguracji na samym dole jest stosowna funkcja. Pozdrawiam.
Dobrze wiedzieć, mam nadzieję że do weekendu znajdę chwilę czasu i zainstaluję kilka sztuk 😉 Dziękuję zatem za szybkie odpowiedzi a przede wszystkim wyczerpujące 😉
A ja bym poprosił o pełną listę tych ,, Na tę chwilę mam za sobą ponad 50 instalacji tego skryptu na różnych darmowych hostingach.” O ile można tam zareklamować swoje stronki 😉
Jestem teraz na etapie tworzenia dużego zaplecza złożonego głównie z katalogów Arfooo, EasyDir oraz wspomnianego PKSI. Jak już będę miał konkretną ilość katalogów (przynajmniej 50-60) to zrobię listę i wrzucę na blog.
Witam zainstalowane na home.pl Udało mi się tylko w głównym katalogu , w podkatalogach wywalało błąd 500 . Testuje zobaczymy jak się sprawuje ;]
a z na ktoś jakieś darmowe hostingi na których będzie działał pksi nic nie mogę znaleźć próbowałem 1and1 i nic
Witam instalował ktoś ten katalog na localhoscie? Bo próbuje zainstalować i nie wychodzi mam Xampp 1.8
Dodałem biblotek ioncube i mam
Błąd serwera!
Serwer napotkał błąd wewnętrzny i nie jest w stanie zrealizować twojego żądania. Serwer jest przeciążony lub napotkał na błąd w skrypcie CGI.
Jeśli myślisz, że jest to błąd tego serwera, skontaktuj się z administratorem.
również jak mój przedmówca mam ten sam błąd. Mam obecnie Xampp 1.8.1-VC9 bez FileZilli i przy przeglądaniu katalogów przez przeglądarkę (w htdocs) nie widzi katalogu ze skryptem, dopiero po usunięciu pliku „.htaccess” katalog staje się widoczny, ale taki zabieg nic nie przynosi i nie znajduje w dalszym ciągu strony wew. katalogu.
mam pytanie czy ktoś wie może jak ten skrypt uruchomić na localhoscie , lub bezpośrednio na np bezpłatnym hostingu ? albo jakich wymagań potrzebuje ? ???
Zainstalowałem skrypt. Chodzi aż miło 😉 Jest dość lekki, ma parę niedociągnięć ale to kwestia raczej indywidualnego zapotrzebowania i kwestia wprowadzenia pewnych zmian. Autor planuje pewne zmiany więc tylko czekać na nowinki i ulepszenia 🙂
Super skrypt, dodałem niedawno kilka własnych modyfikacji, śmiga aż miło. Z tego co wyczytałem na stronie autora to niebawem ma pojawić się do niego panel centralny, który ułatwi pracę na większej liczbie katalogów. Jeśli chodzi o darmowe hostingi, na których może stać katalog, to jak dobrze poszukacie, to znajdziecie ich sporo.
Skórki też fajnie można zrobić, link macie klikając na moje imię. Ktoś dorabiał już wyświetlanie kategorii na stronie głównej ? Macie jakieś gotowe rozwiązania ?
Widzę że wszystko człowiekowi można ukraść – nawet skórkę i podpisać się pod nią jako autor (kolorki tylko zmieniłeś cwaniaczku). Panie kolego – właścicielu katalogu, Pana modyfikacja opiera się na moim szablonie który niegdyś udostępniłem na licencji linkware. Takie złodziejstwo to tylko w Polsce.
@Mariusz – linkware tzn. że pewnie link w stopce czy gdzieś powinien zostać… W stopce faktycznie jest ale nie do Twojej www. Nie wiem kto miesza czy autor właściciel katalogu czy ktoś go zrobił w … ale faktycznie nieładnie >:-/
Warto zaczekać na wyjaśnienia bo może właściciel nieświadom jednak. Sam kiedyś ściągnąłem skórkę która okazała się wcale nie darmowa… na szczęście nie montowałem jej. Po kilku miesiącach przypadkiem znalazłem i kosztowała dość sporo. Mogłem mieć nieprzyjemności…
Gościu lekko go zmienił ale bazował na mojej templatce. Inaczej takiego delikwenta nie można nazwać. Doskonale gość wiedział co robi bo w pliku PHP w którym wprowadzał modyfikacje pisało jak byk że usunięcie odsyłacza z templatki równa się utrata licencji.
A ja z innej beczki. Znacie jakies darmowe, przetestowane hostingi pod PKSI ? Ja osobiście instalowałem PKSI i Otwarty Mini na darmowym 24tm.pl i latają. Szukam innych darmowych hostingów z polska subdomeną.
Czy ten skrypt jeszcze żyje?
@Jarek, autora zapytaj 😉
Dołączam się do pytania: Czy skrypt jest nadal rozwijany?
Czy obsługuje PHP w wersji 7?
Jak nie to czy ktoś może się spotkał ze skryptem Empresa i ma jakieś opinie na jego temat?
Albo jakiś inny w kwocie do 300 zł netto?
Katalog Empresa? Zerknąłem na demo, prezentuje się kiepsko, raczej gdybym stawiał katalog firm to bym w niego nie zainwestował. W przypadku katalogów firm liczy się to co jest ładne dla oka + dodatkowe funkcjonalności. Katalog firm musi przyciągać, nie odstraszać, a niestety tak jest w zaprezentowanym demo. Ps. To moja subiektywna opinia.