numer jeden

Monitorowanie pozycji w WordPress, SEO Rank Reporter

Bardzo ważnym elementem w pozycjonowaniu strony jest ciągłe monitorowanie pozycji słów kluczowych w Google. Tylko tak można sprawdzić efektywność aktualnej strategii i zmodyfikować ją, jeśli efekty nie są zadowalające. Wielokrotnie na blogu opisywałem tego typu narzędzia jak SEO SERP czy też Seo-Stat Mini. Dzisiaj przyszła pora na opis dodatku do systemu zarządzania treścią WordPress, który wprowadzi nową funkcjonalność na naszym blogu – monitoring pozycji.

Prezentacja wtyczki do monitorowania pozycji w WordPress

W ostatnim czasie zainteresował mnie dodatek do WordPress – SEO Rank Reporter. Wtyczka pozwala monitorować wybrane słowa kluczowe, a wszystko to za darmo, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Oczywiście jak na darmowy dodatek przystało są ograniczenia. Jakie? Procedura sprawdzania pozycji odbywa się cyklicznie co 3 dni i nie ma możliwości przyśpieszenia tego procesu.

Funkcje SEO Rank Reporter:

 • Dodawanie, usuwanie, edytowanie słów kluczowych,
 • Automatyczne sprawdzanie pozycji wybranych słów kluczowych,
 • Prezentacja danych na wykresie, możliwość wygenerowania raportu pozycji,
 • Zapis danych historycznych do pliku w formacie CSV,
 • Wyszukiwanie lokalne – dostępnych ponad 90 data-centrów, w tym także sprawdzanie pozycji dla polskiego google.pl
 • Powiadomienia na e-mail, w przypadku zmiany (spadku) pozycji.

Instrukcja SEO Rank Reporter

Instalujemy wtyczkę wedle niniejszej instrukcji instalacji dodatków WordPress. W kokpicie pojawi się dodatkowa sekcja: Rank Reporter.

Rank Reporter

W pierwszej kolejności musimy ustawić, aby sprawdzanie pozycji dotyczyło polskiej wyszukiwarki Google, klikamy Rank Reporter => Settings i z listy Google Country URL wskazujemy www.google.pl

Ustawienia Rank Reporter

Przechodzimy do Rank Reporter => Add Keywords. W polu Keyword wprowadzamy frazę, a w URL wpisujemy adres strony, następnie klikamy Add To Reporter.

Dodanie słowa kluczowego

Skrypt pobierze aktualną pozycję frazy, wystarczy teraz kliknąć Confirm and Add to Reporter.

Potwierdzenie dodania frazy

Od tej pory fraza będzie regularnie sprawdzana. A tak wygląda wykres historii pozycji dla kilku słów kluczowych.

Rapor pozycji dla techformator

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

12 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • Mam kilka blogów na WordPressach więc chętnie wypróbuję te wtyczkę. Szkoda jednak, że pozycja nie jest sprawdzana codziennie.

  • Można na własną rękę spróbować zmodyfikować kod wtyczki, domyślnie z tego co widzę jest 3 dni czyli w sekundach 259200 ale nie próbowałem. I tak używam innego darmowego rozwiązania do monitorowania pozycji fraz więc nie mam potrzeby ingerowania w opcje wtyczki 😉

  • Tak da się zmodyfikować tą wtyczkę by sprawdzała to częściej 😉 Monitor pozycji co 3 dni to trochę mało skuteczne narzędzie :))) Aczkolwiek dla osób, które nie korzystają z takich rzeczy z pewnością się im przyda 🙂

 • Do monitorowania fraz używam darmowego narzędzia webpozycja.pl, do tego używam wtyczki statpress.
  Zaproponowana wtyczka we wpisie jest w języku angielskim, tj mam kolejną wtyczkę do przetłumaczenia 😉

  P.S.
  W kod wtyczki też zajrzę 😉

  • Hehe… wtyczka jeszcze nie jest przystosowana do translacji 😉
   Ale i tak obsługa jest na tyle prosta, że nikt z tym problemu nie będzie miał.

  • A to akurat nie problem 😉 Zawsze bezpośrednio w pliku można.
   A znasz może jakąś wtyczkę dzięki której można by ustawić limit znaków w komentarzach?

  • Z takim tłumaczeniem bawię się przy wtyczce SuperPopup. Na szczęście jest rzadko aktualizowana.
   Dzięki za wtyczkę „Yoast Minimum Comment Length”. O to właśnie mi chodziło 🙂

 • Akurat to ograniczenie nie wydaje mi się być złym rozwiązaniem, bo za częste zaglądanie w statystyki strasznie obniża naszą produktywność. Sprawdzanie co trzy dni jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem i nie ma tutaj co zmieniać.

 • Wtyczka przedstawia się naprawdę dobrze i z pewnością przetestuję ją u siebie. Lubię mieć wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu – statystyki takie jak potrzebowałem już mam, teraz tylko monitoring pozycji w Google:) Sprawdzałeś może jak wygląda sprawa z obciążeniem samego bloga?

  • Obciążenie stale monitoruje więc mogę powiedzieć z 99,9% pewnością że wtyczka nie obciąża znacząco serwera, w zasadzie obciążenie generowane jest tylko podczas generowania statystyk, jak dodamy do tego niską częstotliwość uruchamiania nie może być dużego obciążenia. Ciężko odpowiedzieć ile dokładnie zabiera czasu procesora, w zasadzie trudno byłoby wyodrębnić tę informację z logów. Jeśli chodzi o pamięć RAM, z tego co pamiętam konsumpcja na poziomie 1-1,5 mega, choć dokładnych danych teraz ci nie podam bo tej wtyczki już nie używam – nie z uwagi że jest zła, tylko korzystam z innych systemów monitoringu.

 • Ja osobiście korzystam z płatnego monitora pozycji, daje dużo możliwości, ale jeżeli ktoś nie chce płacić, to rozwiązanie podane w tym wpisie jest dobre 🙂