Urządzenia mobilne

Co to jest pamięć ram w telefonie i ile jej potrzebujesz?

obsługa smartfona

Na rynku dostępnych jest wiele smartfonów, niestety tak duża różnorodność może czasami utrudnić nam wybór najlepszego dla siebie urządzenia mobilnego. Choć specjaliści najczęściej przyznają, że im większa ilość RAM, tym lepiej, to warto w tym artykule precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie pamięci RAM powinien mieć nasz telefon. Odpowiedź nie zawsze jest taka oczywista, jakby mogło się wydawać.

Pamięć RAM w telefonie – co to jest?

Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) w telefonie komórkowym to niezwykle istotny składnik każdego smartfona, który wpływa na jego wydajność i szybkość działania. Jest to rodzaj pamięci tymczasowej, wykorzystywanej przez system operacyjny oraz inne aplikacje do przechowywania danych, które są niezbędne do realizacji bieżących zadań. Pamięć RAM spełnia więc funkcję bufora pomiędzy procesorem, a innymi elementami urządzenia mobilnego.

Pamięć RAM w telefonie pełni istotną rolę w płynnym działaniu wielu różnych aplikacji. Wszystko to dzięki tymczasowemu przechowywaniu danych, które eksponowane są dla użytkownika w danym momencie. W praktyce oznacza to, że im większa pamięć RAM, tym lepsza wydajność telefonu oraz większa możliwość korzystania z wielu aplikacji jednocześnie (multitasking), bez obawy o spowolnienie lub zacięcie, czy to aplikacji, czy systemu operacyjnego.

Mając to na uwadze, zawsze należy zwrócić uwagę na wielkość pamięci RAM podczas zakupu smartfona, albowiem będzie to jeden z ważniejszych parametrów decydujących o komforcie korzystania z urządzenia. Szczególnie istotne jest to dla osób, które planują korzystać z urządzenia w pracy zarobkowej, jak również dla miłośników gier mobilnych, gdzie szybkość i responsywność (brak lagów) może być kluczem do sukcesu. Podobnie będzie w przypadku wykonywania zdjęć/filmów aparatem fotograficznym, który także do przechowywania danych tymczasowych wykorzystuje pamięć operacyjną telefonu (np. podczas modyfikowania lub „składania” obrazu w całość z 50-megapikselowej matrycy).

Ile pamięci RAM powinien mieć współczesny telefon?

Wybierając idealnego smartfona, stawiamy przed nim coraz więcej wymagań, które stały się nie tylko narzędziem do komunikacji, ale także efektywnym narzędziem pracy, źródłem rozrywki, a nawet ośrodkiem zarządzania własnym życiem. Jednym z kluczowych komponentów odpowiedzialnych za wydajność smartfona jest ilość pamięci RAM. Ile zatem pamięci RAM powinien mieć współczesny telefon?

Wiele zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb użytkownika. Dla osób korzystających z telefonu przede wszystkim do podstawowych czynności, takich jak rozmowy telefoniczne czy przeglądanie Internetu, 3 GB pamięci RAM może być wystarczające, choć o pełnym komforcie użytkowania będzie można zapomnieć. Jeżeli natomiast planujemy korzystać ze smartfona do bardziej zaawansowanych zastosowań, takich jak granie w wymagające gry lub korzystanie z wielu aplikacji na raz, warto zainwestować w telefon z minimum 4 do 6 GB pamięci RAM.

W przypadku najbardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują od smartfona płynnego działania nawet przy bardzo intensywnym korzystaniu, odpowiednią opcją będą telefony z 8 GB lub nawet 12 GB pamięci RAM. Warto jednak pamiętać, że większa ilość pamięci RAM często oznacza także znacznie wyższą cenę urządzenia, dlatego warto rozważyć swoje potrzeby, zanim zdecydujemy się na konkretny model.

Jak sprawdzić pamięć RAM w telefonie?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie informacji zawartych w specyfikacji telefonu, a także porównanie ich z innymi jakościowymi modelami na rynku. Możemy to zrobić korzystając z instrukcji dołączonej do telefonu lub jeśli musimy to zrobić jeszcze przed zakupem – poprzez wyspecjalizowane serwisy agregujące informacje o specyfikacjach urządzeń mobilnych. Takimi serwisami są np. polski mGSM, a z zagranicznych możemy tu wymienić np. GSMArena.

Tak naprawdę decydując się na sprawdzenie ilości pamięć RAM można zastosować różne metody. Jeżeli dysponujemy już zakupionym smartfonem, najprostszym sposobem będzie zapoznanie się z danymi zawartymi w ustawieniach urządzenia, konkretnie mowa o informacjach o telefonie bądź systemie. Ze względu, że producenci smartfonów stosują własne nakładki na czysty system Android, opcje umożliwiające podgląd informacji mogą być usytuowane w różnych miejscach. Ten temat rozwiniemy w dalszej części artykułu.

Inne podejście polega na zainstalowaniu dedykowanych aplikacji z Google Play czy App Store, takich jak RAM Monitor czy RAM Manager, które oferują bardziej zaawansowany monitoring pamięci RAM, wskazówki dotyczące jej optymalizacji oraz informacje o wolnym nieprzydzielonym RAM.

Sprawdzenie pamięci RAM w telefonie z Androidem

Aby sprawdzić, ile pamięci RAM posiada urządzenie z Androidem, należy przejść do ustawień i znaleźć zakładkę dotyczącą pamięci. Dla przykładu, dla niektórych wersji systemu Android odpowiednie informacje znajdziemy w sekcji: Ustawienia => Informacje o urządzeniu. W górnej części okna znajdziemy informacje między innymi o nazwie i modelu smartfona, czy też wersji systemu Android. W tym momencie musisz przesunąć palcem w dół, aby odkryć dodatkowe informacje, takie jak informacja o procesorze, aktualnie zastosowaną rozdzielczość ekranu, czy ilość zainstalowanej pamięci RAM.

Z kolei w telefonach marki Samsung z nakładką One UI, szczegółowe informacje znajdziemy poprzez: Ustawienia => Pielęgnacja baterii i urządzenia => Pamięć RAM.

W telefonach Huawei z nakładką EMUI informacje uzyskamy poprzez: Ustawienia => System => Informacje o urządzeniu => Pamięć RAM.

Dla telefonów ASUS z Zen UI będzie to odpowiednio: Ustawienia => System => Informacje => Informacje o sprzęcie => Pamięć RAM

Generalnie, proces sprawdzania jest zbliżony do siebie, kwestia tylko nazewnictwa i dostępności, albowiem niekiedy trzeba przebić się przez kilka podmenu, aby dojść do właściwej funkcji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem starszego urządzenia, informacje o całkowitej ilości pamięci RAM mogą być niedostępne z poziomu informacji o urządzeniu. W takiej sytuacji musisz zainstalować aplikację zewnętrzną np. z Google Play, która pozwoli nie tylko sprawdzić ilość pamięci RAM zainstalowanej w telefonie z Androidem, ale także zaoferuje dodatkowe funkcje w postaci możliwości czyszczenia pamięci RAM i zwolnienia zasobów w celu poprawienia wydajności urządzenia.

Mało tego, w repozytorium aplikacji od Google znajdziesz także apki, które pozwalają w sposób ciągły monitorować i zarządzać pamięcią RAM w telefonie – i to wszystko bez konieczności instalowania roota w telefonie! Jest to dobra opcja dla osób, które chcą stale optymalizować urządzenie. Musisz jednak pamiętać, że stałe monitorowanie i optymalizowanie urządzenia może skracać czas pracy na baterii oraz w przypadku użytkowania wymagających aplikacji – prowadzić do zacięć systemu lub użytkowanych aplikacji. Wszystko zależy ile pamięci RAM posiada telefon. Zatem nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie.

Sprawdzenie pamięci RAM w telefonie z iOS

Niestety w nowszych telefonach z iOS nie będziemy mogli odczytać wielkości zainstalowanej pamięci RAM. Producent Apple nie udostępnia w oprogramowaniu możliwości sprawdzenia, ani także nie publikuje tych informacji na swoich stronach. Jednakże niektóre niezależne portale np. 9To5Mac na swoich stronach publikowały informacje o ilości RAM na iPhonach. Dla przykładu iPhone 11, 12, 12 mini, 13 i 13 mini posiadały 4 GB LPDDR4X, najdroższe w zestawieniu modele posiadały nawet 6GB LPDDR4X (np. iPhone 13 Pro, 13 Pro Max). Zresztą, według dostępnych informacji potwierdzono także, że najnowsze wersje iPhone 14 także mają po 6GB RAM.

Pewnie zachodzisz w głowę, dlaczego Apple montuje w swoich telefonach mniej pamięci, niż jest choćby we flagowcach marki Xiaomi? Odpowiedź znajdziesz w systemie operacyjnym – iOS. Jest to system perfekcyjnie zoptymalizowany przez Apple i idealnie dopasowany do zamontowanych podzespołów, co zresztą widać także w testach wydajnościowych urządzeń. W wielu przypadkach telefony z iOS osiągają znacznie lepsze wyniki, niż analogiczne konstrukcje oparte na Androidzie, mimo że posiadają od nich mniej pamięci operacyjnej. Ten przykład pokazuje, jak ważna jest optymalizacja.

Co zużywa pamięć RAM w telefonie?

Wiemy już, że w telefonie komórkowym pamięć RAM jest kluczowym elementem, który wpływa na szybkość i wydajność naszego urządzenia. Istnieje wiele czynników, które mogą zużywać pamięć RAM w telefonie. Przede wszystkim są to uruchomione aplikacje. Im więcej programów działa w tle, tym więcej RAMu jest zajęte. Należy pamiętać, że nawet jeśli nie korzystamy z aplikacji, często nadal działają w tle zużywając cenne zasoby.

Czy to oznacza, że wszelkie procesy należy kończyć niezwłocznie po zamknięciu aplikacji? Wiele smartfonów posiada wbudowane funkcje zarządzania pamięcią, które pozwalają zwolnić nieużywany RAM, automatycznie kończąc działanie nieużywanych aplikacji. Istnieje jednak powód, dla którego szybkie kończenie aplikacji może się zemścić. Jest nim skrócenie czasu pracy na baterii. Zaskoczenie? Niekoniecznie! Musisz wiedzieć, że do uruchomienia aplikacji „od zera” zużywanych jest znacznie więcej zasobów, niż podczas przywrócenia aplikacji z tzw. uśpienia. Częste ubijanie aplikacji i następnie wskrzeszanie skutecznie drenuje baterię. Dlatego jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami telefonu wyposażonego w 8, 12, czy 16GB RAM, warto spuścić z tonu i ubijać tylko te aplikacje, z których skorzystaliśmy tylko jednorazowo i wiemy, że w danym dniu nie będziemy już z nich korzystać.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na zużycie RAM są procesy systemowe. W trakcie korzystania z telefonu, system operacyjny, interfejs użytkownika, usługi synchronizacji i inne mechanizmy również wymagają pamięci operacyjnej.

Musisz zdawać sobie z tego sprawę, że im bardziej zaawansowane funkcje posiada telefon, tym wyższe są wymagania RAM. Optymalizowanie usług systemowych przez producentów urządzeń ma na celu zmniejszenie zużycia pamięci. Warto zwrócić uwagę na to, że zbyt mała ilość pamięci RAM może negatywnie wpłynąć na wydajność smartfona, powodując spowolnienia, przycinki czy nagłe wyłączenia aplikacji. Dlatego warto zainwestować w telefon z odpowiednią ilością RAM dostosowaną także do swoich potrzeb oraz regularnie kontrolować zużycie pamięci.

Jak sprawdzić co zużywa pamięć RAM na Androidzie?

Aby sprawdzić, co zużywa pamięć RAM na urządzeniu z systemem Android, należy przejść do ustawień swojego telefonu lub tabletu. Następnie wybrać zakładkę „Pamięć”, a tam kliknąć na „Używanie pamięci”. W tym miejscu można zobaczyć, jakie aplikacje są aktualnie uruchomione i ile pamięci RAM zużywają. Istnieje również możliwość przejścia do zakładki „Szczegóły”, gdzie można dokładnie zobaczyć, jakie zasoby i ile pamięci zajmuje każda aplikacja. Nazwy opcji i ich umiejscowienie może się różnić w zależności od wersji systemu Android oraz zastosowanej nakładki.

W nowszych wersjach systemu Android można użyć funkcji „Menadżer zadań”, gdzie można wyłączyć niepotrzebne aplikacje lub procesy, które zużywają dużo pamięci RAM. W telefonach marki ASUS można uruchomić „Mobilny menedżer”, w którym znajdziemy funkcję pozwalającą na oczyszczenie pamięci. Istnieją również aplikacje zewnętrzne, które umożliwiają sprawdzenie zużycia pamięci RAM i optymalizację, ale należy pamiętać, że niektóre z nich same mogą zajmować dużo pamięci i wpływać negatywnie na działanie urządzenia. Jednym z najpopularniejszych programów w tym segmencie jest Assistant for Android od AA Mobile.

Czy ilość RAM przekłada się na lepsze działanie telefonu?

Ilość RAM w telefonie przekłada się na szybkość jego działania oraz płynność pracy. Im więcej pamięci RAM, tym większa jest możliwość otwierania wielu aplikacji jednocześnie, uzyskujemy również większy komfort korzystania z uruchomionych aplikacji i ograniczamy do minimum ryzyko zamknięcia aplikacji wskutek zbliżania się do granicy możliwości pamięci operacyjnej.

Warto także pamiętać, że obecny w telefonie procesor wykonuje wiele zadań jednocześnie i właśnie RAM ma za zadanie przechowywać dane z otwartych procesów, aby nie trzeba było ich cały czas wczytywać. W przypadku telefonów z niską ilością RAM, pojawia się zjawisko „spowolnienia” działania urządzenia, zwiększonej ilości „lagów” oraz ogólnie pogorszenie czasów ładowania aplikacji – choć w ostatnim przypadku w większym stopniu uzależnione jest to od zastosowanej pamięci masowej.

Warto także zauważyć, że nie sama ilość RAM wpływa na płynność działania smartfona, ale także jakość oprogramowania (optymalizacja) oraz wydajność procesora. Nie zmienia to faktu, że duża ilość RAM to istotny element, który wpływa pozytywnie na płynność działania systemu i aplikacji.

Jakość zastosowanej pamięci RAM

Wiele osób skupia się na samej ilości RAM w smartfonie, tymczasem praktyka pokazuje, że o wiele ważniejsze okazuje się być jej taktowanie. Najlepsze na rynku smartfony otrzymują kości pamięci oparte na LPDDR5, nieco starsze konstrukcje bazują na wolniejszych LPDDR4X. Z kolei w budżetowych smartfonach stosuje się kości wykonane w starszej technologii np. LPDDR4. Nowe flagowce będą zapewne wykorzystywać ich kolejną wersję, czyli LPDDR6. Decydując się na zakup konkretnego modelu, koniecznie sprawdź nie tylko ilość RAM, ale również jaki typ pamięci zainstalowano.

Ile RAM dla telefonu z Androidem?

W przypadku telefonu z Androidem multitasking będzie komfortowy od 6 GB RAM. Oczywiście dużo zależy jakich aplikacji będziemy używać. Wiadomym jest, że programista też człowiek i pomylić się może, tworząc aplikację, która nie będzie grzeszyła skromnością użycia RAM. Zatem, to od użytkownika zależy, czy zestaw apek, które wybierze będzie nadmiernie obciążać pamięć, czy też zaoferuje lekkość i szybkość.

Trzeba też jasno powiedzieć, że nakładki na system stosowane przez producentów mają różną „ciężkość”. Niektóre z nich są prawdziwymi molochami, z jednej strony rozbudowują możliwości konfiguracyjne, z drugiej wprowadzają chaos i dociążają zasoby.

Nie chcemy w tym miejscu rekomendować konkretnych nakładek, albowiem ich jakość może się zmieniać w czasie i kolejne wersje nie będą już tak lekkie. Jeśli jednak jesteś zainteresowany tym tematem, na zagranicznych forach i portalach tematycznych znajdziesz testy, które mogą sporo o nich powiedzieć.

Warto tutaj jeszcze dodać, że nie tylko nakładka ma znaczenie, ale także ilość tzw. „crapware” instalowanego wraz z systemem. Producenci i operatorzy sieci instalują swoje aplikacje, które mogą działać w tle i zużywać cenne zasoby. Wiele z tych aplikacji jest kompletnie zbędna. Co gorsze, część z nich nie da się w ogóle odinstalować, możemy mieć nawet problem by je całkowicie wyłączyć. Dlatego, jeżeli jesteś na etapie wyboru optymalnego smartfona koniecznie zwróć także uwagę na ilość niechcianego oprogramowania instalowanego wraz z systemem.

Ile RAM dla telefonu z iOS?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, system operacyjny iOS jest doskonale zoptymalizowany pod kątem zarządzania pamięcią. Płynną pracę bez problemu uzyskamy na 4 GB RAM. Najnowsze topowe modele iPhone oferują 6 GB RAM. W kolejnych odsłonach można się jednak spodziewać, że Apple zdecyduje się na umieszczenie w nich 8, 12 GB pamięci RAM.

Czy można rozszerzyć pamięć RAM w telefonie?

Ta kwestia budzi wiele kontrowersji i pytań wśród użytkowników, którzy mają ochotę na udoskonalenie swojego urządzenia. Niestety, pamięć RAM w smartfonach jest zintegrowana z płytą główną i nie istnieje możliwość jej prostego rozszerzenia, tak jak w przypadku komputerów czy laptopów, gdzie możemy dokupić dodatkowe kości pamięci

Producenci smartfonów zdecydowanie ograniczają możliwości modyfikacji, jednak nie oznacza to, że nie możemy w żaden sposób poprawić wydajności naszego urządzenia. Możemy, przede wszystkim, zaktualizować nasz system operacyjny do najnowszej wersji, usunąć zbędne aplikacje czy też pliki, a także włączyć tryb oszczędzania energii, który często pozwala lepiej zarządzać pamięcią RAM. Choć dołożenie kolejnych kości pamięci RAM w telefonie jest niemożliwe, możemy próbować pracować na dostępnych funkcjach i optymalizować ich działanie, aby cieszyć się lepszą wydajnością.

A co z wykorzystaniem pamięci masowej jako rozszerzenia RAMu? W niektórych telefonach istnieje opcja umożliwiająca rozszerzenie pamięci RAM np. telefony marki Xiaomi. Generalnie, polega to na wykorzystaniu pamięci wewnętrznej smartfona (pamięci do zapisu plików) w celu rozszerzenia dostępnej pamięci operacyjnej. Czy to w ogóle ma sens? Z naszych analiz wynika, że w ten sposób nie przyspieszymy urządzenia. W zasadzie jest to całkowicie zrozumiałe, albowiem różnice w czasie dostępu do informacji zawartych w RAM i w pamięci masowej są spore. Oczywiście, być może w pewnych konfiguracjach i zastosowaniach takie rozwiązanie zda egzamin, dlatego jeśli musisz, wypróbuj samodzielnie, ale nie oczekuj cudów.

Optymalizacja zużycia RAM w telefonie – najpopularniejsze metody

Na zakończenie artykułu przedstawiamy najpopularniejsze metody, dzięki którym możemy szybko zmniejszyć zużycie pamięci i przyspieszyć smartfona. Poniżej szczegóły…

  1. Odinstaluj crapware, czyli pozbądź się niechcianego oprogramowania,
  2. Wyłącz zbędne aplikacje działające w tle i ogranicz ich auto-uruchamianie wraz z systemem,
  3. Zredukuj lub wyłącz animacje i efekty zanikania elementów interfejsu,
  4. Wyłącz „przeźroczystość” okien,
  5. Nie używaj dynamicznych tapet (ruchomego tła),
  6. Ogranicz lub wyłącz automatyczną synchronizację.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.