Pingowaniem określa się wysyłanie informacji do serwisów RPC, w celu poinformowania robotów indeksujących o zmianach na danej witrynie. W odpowiedzi na ping, wysyłane są na stronę roboty, które zbierają informacje i przekazują je do wyszukiwarki internetowej. Po przetworzeniu informacji zgłaszana strona umieszczana jest w indeksie lub następuje aktualizacja danych. Strona która trafia do indeksu może być odszukana przez każdego internautę, po wpisaniu określonych fraz, wskazujących na daną witrynę. Czy warto stosować pingowanie? Oczywiście że TAK. Aby przyśpieszyć proces indeksacji nowych treści na stronie, możemy z powodzeniem wykorzystywać tego typu technikę. W tym artykule przedstawię trzy darmowe aplikacje, które służą są do realizacji procesu pingowania stron.
Ping Syndk8’s Mass Ping Tool
Program oferuje podstawową funkcjonalność. Działanie ogranicza się do wprowadzenia adresów URL (zakładka Your URLs) oraz ustalenia adresów serwisów z włączoną usługą przyjmowania zgłoszeń przy wykorzystaniu XMLRPC (zakładka Ping Services). Oprócz tego można zdefiniować adresy proxy, które będą pośredniczyć w pingowaniu.
Narzędzie Ping Syndk8’s Mass Ping Tool w wersji oferowanej przez producenta posiada drobne lecz utrudniające życie ograniczenie, a mianowicie przy każdym uruchomieniu proszeni jesteśmy o wprowadzenie adresu e-mail (użytego podczas rejestracji). Nie jest to wielką przeszkodą, lecz niektóre osoby może drażnić ciągłe podawanie adresu e-mail. Szczęśliwie w sieci krąży kilka wersji tej aplikacji i jeśli ktoś z Was dobrze poszuka, może znaleźć wersję ze zdjętym ograniczeniem. Mass Ping Tool współpracuje z systemami Windows 7/Vista/XP.
W chwili pisania tego artykułu strona udostępniająca program była nieosiągalna, mimo to dociekliwi czytelnicy bez problemu znajdą Mass Ping Tool (np. na stronie blackhatworld.com). W przypadku problemów z dostępnością aplikacji proszę pisać na mój e-mail – prześlę najnowszą dostępną wersję. Informacje kontaktowe można znaleźć na podstronie O mnie.
Zalety:
- darmowy,
- łatwy w obsłudze,
- pingowanie z wykorzystaniem serwerów proxy.
Wady:
- wymagana rejestracja (adres e-mail wymagany jest przy uruchamianiu programu),
- denerwujący komunikat przy starcie aplikacji,
- brak zapisu ustawień do pliku.
SB Pinger
SB Pinger to narzędzie autorstwa Grzegorza Pacyny. Obecnie program udostępniany jest na zasadzie freeware. Aplikacja poprawnie funkcjonuje w systemach Windows 7/Vista/XP.
Program o znacznie większych możliwościach niż Mass Ping Tool. Okno główne zawiera listę adresów URL do pingowania. Listę można importować z pliku CSV (lub eksportować do pliku). Niestety nie ma możliwości ręcznego dodawania URL z poziomu programu. Aby dodać cokolwiek musimy stworzyć lub edytować domyślny plik import_test.csv znajdujący się w katalogu C:\Program Files\SB Pinger. Jest to jedna z większych wad programu, która zniechęca do użytkowania aplikacji – głównie początkujących użytkowników.
Schemat wstawiania URL w plikach CSV jest następujący…
GRUPA;PROJEKT;TYTUŁ;ADRES;ILOSC_PINGOW;MAX_PINGOW
Gdzie:
- GRUPA – nazwa grupy w drzewie, w każdej grupie definiujemy podgrupy czyli konkretne nazwy projektów.
- PROJEKT – nazwa projektu w grupie.
- TYTUŁ – nazwa przyjęta do identyfikacji adresu URL.
- ADRES – adres URL do pingowania.
- ILOSC_PINGOW – ilość dotychczasowych pingów.
- MAX_PINGOW – maksymalna liczba pingów dla danego adresu URL.
Dla przykładu:
Katalogi;techformator.pl;porady windows;http://magazynstron.pl/internet-i-komputery/porady-windows,s,509.html;1;5
Poszczególne sekcje rozdzielamy średnikiem.
W SB Pinger będą pingowane tylko te wpisy, które:
- są zaznaczone,
- czas odstępu pomiędzy kolejnymi pingami jest większy od minimalnego odstępu zdefiniowanego w Narzędzia => Opcje => Minimalne odstępy czasu: Pomiędzy kolejnymi pingami dla tego samego adresu (w godzinach).
- dotychczasowa liczba pingów jest mniejsza od maksymalnej (liczone dla każdego wpisu oddzielnie, zdefiniowane w zmiennych ILOSC_PINGOW / MAX_PINGOW).
Pingowanie rozpoczynamy wybierając z menu opcję Pinguj. Należy mieć na uwadze, że odbywa się to od miejsca zaznaczenia, zatem można selektywnie pingować wpisy dla danej grupy lub projektu.
Zalety:
- darmowy,
- opcje eksportu i importu adresów URL z/do pliku w formacie CSV,
- możliwość określenia minimalnego odstępu czasu pomiędzy kolejnymi pingami,
- współpraca z SEO Bohaterem.
Wady:
- brak dodawania adresów URL z poziomu programu,
- brak obsługi proxy,
- brak dodawania nowych serwisów RPC do listy.
SB Pinger można pobrać ze strony autora www.seo.cyfropolis.pl
Ping Machine
Ping Machine to kolejna darmowa aplikacja do ręcznego pingowania wpisów. Górna część okna podzielona jest na dwie zasadnicze części, listę serwerów RPC oraz listę adresów URL do pingowania. Listy należy wczytać z pliku tekstowego, zawierającego uprzednio przygotowany zestaw adresów. Brak możliwości ręcznego definiowania listy nie jest wielką przeszkodą, lecz powoduje, iż program jest mniej przyjazny dla użytkowników.
Pozostałe opcje są standardowe, mamy do dyspozycji funkcje określania czasu opóźnienia pomiędzy kolejnymi pingami oraz możliwość zdefiniowania serwera pośredniczącego.
Zalety:
- darmowy,
- czytelna informacja o postępie procesu,
- import list z pliku,
- funkcja pingowania z wykorzystaniem serwerów pośredniczących,
- definiowanie czasu opóźnienia pomiędzy kolejnymi pingami.
Wady:
- brak dodawania adresów URL oraz serwisów RPC z poziomu programu.
Ostatnią wersję narzędzia Ping Machine można znaleźć pod adresem www.theprivatemarketer.com
Bardzo fajne programy, szczególnie ten trzeci 🙂
Programy do pingowania są bardzo przydatnymi narzędziami, twój artykuł na pewno ten artykuł wielu osobom pomoże, już dziś ściągnę sobie jeden z tych programów do pingowania.
A znasz może jakiś program do pingowania na Linuxa Ubuntu?
Na Linuksie pod Wine działa Ping Machine.
A nie prościej napisać na konsoli polecenie
ping onet.pl albo inną nazwę witryny?
Można też popingować sobie po adresach 🙂 poleceniem
ping Adress_IP
Czy trzeba aż do tego aplikacji okienkowej?
@Zabawny, tutaj nie chodzi o sprawdzenie dostępności hosta tylko o zgłoszenie nowej treści do serwisów RPC – używa się tego w SEO do przyśpieszania indeksacji nowych treści na stronie 🙂
Na szybko można korzystać z serwisów typu PingFarm.com Wkleja się liste adresów i jedzie… no tylko, że nie można ustawić pingowania cyklicznego ;/
A ja polecam mass-ping.com. Darmowa stronka, ma już listę kilkudziesięciu adresów do pingowania.
Tylko czy pingowanie nie będzie negatywnie odebrane przez googla?
Ja po spingowaniu jednej frazy spadłem z dnia na dzień z 36 na 91 pozycję. Czy pingowanie mogło mieć na to wpływ?
Nie, pingowanie nie wpływa na pozycję w SERPie, wpływa jedynie na prędkość indeksacji nowych treści.
Czyli to musiało mieć związek z czymś innym. Dziwna jest tylko ta zbieżność dat. Tym bardziej, że tego dnia nic innego dla pozycjonowania tej frazy oprócz pingowania nie robiłem
Ja takiej przypadłości nie stwierdziłem, a też dość często pinguję strony/podstrony. Spróbuj pingowania nieregularnego z wykorzystaniem serwerów proxy.
A sprawdzałeś może skrypt php do pingowania ? Ostatnio mi się obiło ale zapomniałem już gdzie. Zasada ta sama wiadomo, wszystko robimy z własnej stronki (mini stronki) do pingowania. Odnośnie programów to także, teraz muszę testować na Ubuntu. Spróbuję zainstalować na Win ten Ping Machine o którym piszecie powyżej.
Tak znam. Instalowałem i testowałem tego typu skrypty jak Ping Site.
Ping Site można pobrać z tej lokalizacji => {link nieaktualny}
Dzięki wielkie, zabieram się za instalowanie.
jak wypada topm w porównaniu do psm?
Ping Seo Master jeszcze nie testowałem, nie miałem okazji, z tego co pamiętam jest to płatna aplikacja.
The Only Ping Machine także nie testowałem, z uwagi na komercyjność programu. Niestety nie mam dostępu do pełnych wersji tychże aplikacji więc porównania jako takiego nie jestem w stanie wykonać, chociaż jakby się nadarzyła okazja to mógłbym jakieś ciekawe zestawienie wykonać i opublikować na blogu.
Moim zdaniem pingowanie mało co już daje, zwłaszcza kiedy chce się zaindeksować precle czy katalogi. Jeśli chodzi o normalne treści to one same się dobrze indeksują… Nie wiem czy zbyt częste pingowanie nie ma wręcz negatywnego wpływu.
Zgodzę się z poprzednikiem. Pingowanie wpisów z powieloną / synonimizowaną treścią nie wiele daje. Unikalne treści indeksują się błyskawicznie (np w WordPress). Do masowej indeksacji polecam BIE + własne farmy blogów, ewentualnie Twitter, choć też zauważyłem że nie daje już takich efektów jak kiedyś 🙂
Pozdrawiam 🙂
Jeszcze, gdyby się ktoś listą serwisów rpc podzielił 😉
Ja mam pytanie, czy za pingowanie z 1 IP można dostać bana? I swoją drogą, czy to nadal jest skuteczne? Ktoś już wyżej wspomniał, że przy wpisach synonimizowanych i tak niewiele to daje, a szczerze mówiąc wpisy zwykłe same z siebie się indeksują, jeżeli nie od razu to po jakimś czasie raczej bez problemu.
Jest pomocne np. w indexowaniu dużych paczek informacji, nowych stron. Ze spamem dać sobie spokój – można dostać karę 😉 No i nie zasypywać częstotliwością – błąd.
Nikt jeszcze nie wspomniał nic o rapid indexerze ze scrapebox. Jak dla mnie bardzo dobre narzędzie, można przypingować adres wieloma pingami w na prawdę krótkim czasie. W internecie można bez problemu znaleźć listy zawierające kilkanaście tysięcy adresów pingujących.
Mowa tutaj tylko o darmowych narzędziach. Być może kiedyś zrobię listę i porównanie cech narzędzi komercyjnych, jednakże na chwilę obecną nie mam takiej możliwości. Dostępność tego typu oprogramowania jest ograniczona, a producenci nie zawsze są chętni na udostępnianie pełnych wersji do testów.
Witam,
ma ktoś może namiar na ten pierwszy program, nie idzie go znaleźć
Programy do pingowania są bardzo przydatnymi narzędziami, twój artykuł na pewno ten artykuł wielu osobom pomoże, już dziś ściągnę sobie jeden z tych programów do pingowania.
Ja korzystam z Ping Machine’a, wydaje mi się najprostrzy w obsłudze. Pomaga w przyspieszeniu indeksacji. Jednak zaraz bede sie rozglądał za płatnymi rozwiązaniami…
Czy pingowanie stron w różnych katalogach z linkami do własnej strony ma sens gdy strona jest w indeksie googla?
Takie coś znajduje uzasadnienie tylko wtedy, jeśli wpisy w katalogach zostały zmodyfikowane. Po rejestracji na stronie katalogu zwykle mamy możliwość modyfikacji wpisu, zmiana treści, linków etc. wtedy aby Google szybciej zobaczyło zmiany można to pingować i jest to jedyny fakt przemawiający za pingowaniem wpisów w katalogach, które już znajdują się w indeksie. Pozdrawiam.
Fajne narzędzia, ściągnąłem będę ostro testował, mam nadzieje że pomoże mi indeksowaniu mojej witrynki, jak na razie jest daleko w wujku googlu. Pozdrawiam wszystkich
Ten trzeci mi się najbardziej podoba, chyba ma najlepszy stosunek funkcjonalności do intuicyjności użytkowania (z plikiem txt każdy sobie poradzi) już go ściągam – dzięki 🙂
Pingowanie zawsze było najprostszym rozwiązaniem na zaindeksowanie wpisów w katalogach.
Testowałem drugi program i jest naprawdę świetny 😉 Polecam.
Witam,
A ja poszukuje 2 rzeczy, a konkretnie:
Programu do pingowania który wyświetlał by logi, aby można było usunąć nieprawidłowe, niedziałające serwery,
a także listy działających stron statystycznych (lub narzędzia do rewizji tych list które posiadą – bo nie będę sprawdzał 30tys. adresów ręcznie :P)
z góry dziękuję za pomoc
Nie znam darmowych programów, które wykonują tego typu czynności. Taki „sprawdzacz” można napisać dość szybko, w zasadzie wystarczy sprawdzić kod odpowiedzi serwera RPC i zapisać listę dobrych RPC, podobnie ze stronami statystycznymi.
Dzięki za udostępnienie adresów i opis tych narzędzi.
Na zaindeksowanie nowych wpisów trochę się czeka, zapewne będą pomocne.
Nie pozostaje nic innego jak je kolejno przetestować.
Pozdrawiam
Pierwszy program bardzo przydatny, naprawdę przypadł mi do gustu 😉 Wpisy bardzo szybko się indeksują. Wielkie dzięki 😉
Witam
Mam bardzo proste pytanie. Jak ma wyglądać lista proxy do Ping Machine?
Szukam list proxy i najczęściej mają podane IP. Lista do programu powinna mieć podane kolejne IP wierszach pliku?
Format jest standardowy podobnie jak w innych programach IP:PORT, kolejny wiersz, kolejne proxy.
Listy proxy znajdziesz u mnie na blogu w dziale Internet >> https://techformator.pl/internet-i-sieci/
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Jestem początkująca. Dopiero uczę się co i jak, a nie zawsze potrafię znaleźć potrzebne informacje w sieci.
Chciałabym spytać o techniczne ustawienia pingowania.
Mam do zapingowania prawie 650 wpisów w katalogach, które nie zostały jeszcze zaindeksowane.
Jak duża powinna być lista proxy, aby odbyło się to bezpiecznie?
Odradzam jednorazowe pingowanie. Najlepiej podzielić to na grupy, ustalić harmonogram i pingować zgodnie z planem każdą grupę adresów. Z darmowych programów tylko SB Pinger ma funkcję harmonogramu, dość skąpą ale jest. Co do proxy, trzeba zaopatrzyć się w prywatne bo z publicznymi efektywność nie będzie wysoka.
Najlepszy chyba jest SB Pinger – według mnie . Zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę najbardziej przyjazny chyba z pośród tych trzech
Dzięki za jasne i czytelne wytłumaczenie – w tych sprawach bowiem jestem laikiem i dopiero się ucze, wiec takie strony jak twoja i ten artykuł to dla mnie skarbnica wiedzy
Według mnie jednak najlepszy jest PING MACHINE. Obsługa może troszkę trudniejsza niż w SB Pinger lecz nadrabia funkcjonalnością. Możliwość dodania serwerów PROXY 😉
Tech informator to prawdziwe źródło przydatnych informacji. Dzięki.
Ciekawe zestawienie, właśnie tego szukałem, ściągam programy i zabieram się do własnych testów, dzięki 🙂
No właśnie dodałem artykuły do kilkunastu precli – spora grupa a tu w ahrefs.com żadnych nowych linków mimo iż od publikacji minęło już 2 tygodnie. Albo słabe blogi, słabe linkowanie wewnętrzne albo nie wiem.
Czy czekać dalej czy pomóc w indeksacji narzędziami ping-ującymi?
Jak przez 7-14 dni nie znajdują się w indeksie to trzeba im pomóc 😉
super opis szczególnie dla początkujących, pozwala zobaczyć zalety i wady programów i wybrać coś dobrego i odpowiedniego dla siebie. polecam
Pingowanie jest OK, ale co raz słabiej działa – z tego co zauważyłem ostatnio. Macie jakiś dobry sposób na indeksację linków z profili (TR) itp? Ciężko się je indeksuje widzę :-/
Dokładnie takiej recenzji szukałem! Mimo, że specjalistów wielu od pozycjonowania jest w naszym kraju to jakoś „niewielu” jest w stanie dobrze opisać możliwości i działanie programu. Dzięki wielkie, osobiście będę teraz testował 2 i 3.
Cześć.
Bardzo wartościowy artykuł. Właśnie szukałem innych narzędzi niż syndk8 i.. znalazłem:)
Dziękuje.
Witam potrzbuje jakis server (program) do pingowania może być płatny ale żeby nie był za drogi 🙂
Własny skrypt iMacros + jeden z serwisów online do Pingowania i masz własny system do pingowania nowych treści. Na fanpage na Facebooku swego czasu umieściłem skrypt w iMacros do pingowania wpisów, możesz rzucić na niego okiem i stworzyć coś podobnego. Jeśli chodzi o ciekawe darmowe softy do pingowania – spróbuj Ping SEO Master 4.5.1, jest wersja bezpłatna, również podlinkowałem ją na fanpejdżu w zakładce Free Seo Tools.